Tak to je paráda.Vypadá to,že včelky přežijí,protože nemají kam zapíchnout svoje žihadlo a tento způsob se může používat pořád,aniž by byly ztráty na včelkách. Akorát budou více nasrané
Zkušenosti nemám, ale podle videa a webu výrobce se zdá, že by to mohlo fungovat takto:
Mřížka je zhotovena z rovnoběžných vodičů. Ty jsou napojeny 12V zdroj napětí. (Dle textu asi napřímo, nezmiňují se, že by nějak omezovali proud - pokud by tam např. přistála hodně vodivá včela.) Dost možná je každý sousední vodič napojen na opačný pól baterie. Např. všechny sudé vodiče na (+), všechny liché na (-). (To je jen domněnka, ale bylo by to tak nejjednodušší.) A těsně pod touto mřížkou je jen skleněná destička, kam padají kapičky jedu a ze které se následně suchý jed seškrabává...
Další způsob jak získávat včelí jed za pomocí speciálně k tomu vyrobeného přístroje viz: http://www.beewhisper.com/index.html
ovšem 370 USD se mi zdá hodně
O včelí jed a jeho použití se už nějakou dobu zajímám. Čím víc o tom vím, tím víc se utvrzuji v názoru, že nejjednodušší je si včelku (nebo víc) odchytit a na postižené místo (nejčastěji klouby) masochysticky "aplikovat"
S jedem jsou nejdál na východě. Kdo vládne jazyky, počte si - případně google překladač to jistí . Japonci a korejci jsou mistry oboru. Ale i Rusko, Ukrajina aj. země bývalého CCCP na tom nejsou špatně.
Elektronický dráždič není novinka, kdysi v 60. či 70. letech návod na něj vyšel v amáru, či urob si sám i u nás. ALE: viz zmíněný pěkný článek http://jjvcela.sweb.cz/soubory/VCELY156.html není to tak jednoduché. Variant elektroniky je nespočet, ale udělat to se všemi ochranami, s co nejlepší účinností, atd. - viz článek, není jednoduché. Není to tedy jen o tom připojit střídavě na drátky póly baterie. Zapojení musí regulovat i napětí i proud a to autonomně - dynamicky v čase - podle atmosférických podmínek a podle toho kolik včel si na to sedne. A kromě toho, je to také o frekvenci stimulujícího signálu. Dalších faktorů je mnoho.
Problém je také se samotným použitím, vzniklého usušeného jedu. Jednak jeho "suchost", čistota, obsah látek - poměry hystaminika a dalších látek, atd. Pro vytvoření jedové masti, bohužel je také potřeba nějaký "stimulant" - látka, která rozdráždí pokožku (rozšíří póry), aby jed lépe vniknul do organizmu.
Co se týká výkupu - taky to není jednoduché kvůli potřebné kvalitě, která lze amatérsky těžko zajistit. Případný výkupce (farmaceutická firma) si většinou stanoví vlastní metodiku, proškolí své smluvní dodavatele a vybaví je potřebným vybavením, případně za tímto účelem má vlastní včelí farmy (kde si snáze pohlídají know-how i kvalitu).
Zprostředkovávám dotaz na odběr včelího jedu, v případě zájmu se obracejte přímo na zájemce o jed.
Dobry den, obracim se na vas s dotazem zda by byla u vas moznost odberu
vceliho jedu pro vedecke ucely. Dekuji vam za brzkou odpoved.
Ing. Vaclav Kristufek
BC AVCR, v.v.i. - Ustav pudni biologie
Na Sadkach 7
370 05 Ceske Budejovice
Mobil 773 559 700
Psala jsem dotaz, zda to nutně musí být včelstva z našeho ZO, jsou tu velké úhyny, ale p. ing. to nepochopil. Já sama včely neobětuji, letos jich zbylo pár a stále není vyhráno....kdyby to šlo uveřejnit na foru, děkuju. Nemám s tím nic společného, třeba to přišlo více včelařům.
Dekuji vam za informace. Ja potrebuji nekolik miligramu vceliho jedu, je
jedno od jakych vcel. S uhyny vcel to nesouvisi. Potrebujeme to pro jine
ucely a to v humanni medicine.
Dneska jsem si přečetl a tvrzení se mi nezdá, má někdo k tomu nějaké informace
To je také důvodem, proč se na pohled děsivého jarního rojení nemusíte nějak extrémně obávat, ani když jste na včelí bodnutí alergičtí. Jedové zásoby jsou totiž po zimě prázdné a včela si je musí znovu vytvořit. Více na: https://www.euro.cz/byznys/bzzzz-cesko-j...n=copylink
Řada včelařů tak nemá peníze na to, aby si postavila potravinářský provoz, a proto nemohou prodávat do tržní sítě,“ popsal pro Hospodářské noviny problém největší český včelař Petr Cihlář.
Já taky a výsledek stejný, ani mírný otok, ani zarudnutí, nepálí, nebolí.
Až bych se přikláněl k názoru, že včely po zimě nemají jed nebo velmi málo ev. je ten váček naplněný třeba jen vodou.
Jsou to dlouhověké včely a ty mají tukové tělísko, tedy bílkovinu a jedy hmyzu, ale i hadí jsou vlastně specialně uspořádané řetězce bílkovin.
Je možné, že včely i tuto bílkovinu z jedu dokáží nějak využít na přezimování.
hmm když jsem viděl nadpis získávání včelího jedu .. nečekal jsem že se tu bude probírat sběr formou žihadel co kdo schytal, ale spíš něco ve větším měřítku .. zkoušel to někdo?
Za takú dobu čo je toto vlákno založené o prvého príspevku, čo je už viac ako 12 rokov sa tu snáď niekto našiel čo sa už s odberom včelieho jedu stretol osobne. Alebo nie?