Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Studená nebo teplá stavba
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
(14.02.2013 21:09)Jiří Přeslička napsal(a): [ -> ]Teplá stavba v nástavkovém úlu je nesmysl. Proto i stále dokola opakovaná mantra o výhodách čtvercového nástavku patří spíš k bontonu optimálistů, než k něčemu užitečnému. Berme to tak. V Optimátech nikdo na teplou stavbu včely chovat nebude. Kdyby ale chtěl, tak můžeBig Grin.

Vážím si Vás, ale tento příspěvek mě zklamal! (Promiňte mi upřímnost)
Proč? Protože píšete o "nesmyslu" a neuvádíte důvody a to je právě pro mnohé ke škodě. Kdyby narostli další přírůstky, možná by to pak bylo administrátorem přesunuto a vytvořeno nové téma.



(14.02.2013 21:48)Josef K napsal(a): [ -> ]Již více členů na Fóru psalo, že se chce bavit spíše stylem soukromých zpráv.
To je ale docela škoda, protože se tak kolikrát probírají věci "za zavřenýmí dveřmi" a to jsou právě ty podstatné věci, z praxe, které by mnohým pomohly.
Nu, co dělat Undecided
Josef

Požádal jsem o formu SZ zprávy, protože jsem nepředpokládal, že by někoho zajímalo čtení z podložky. Zajímá mě právě varianta Optimal - teplá stavba, ale kvůli tomu si nebudu pořizovat hned novou rámkovou míru. Chtěl jsem tedy čerpat od ostatních, ale nikdo se neozval. Jestli to teď ještě někdo bude číst, budu rád, když se ozve. Může se podělit i zde, taky s tím nemám problém (ale jsou zde tací co asi mají). Moc by mi tyto informace pomohli.
Na skúšanie teplej stavby naozaj nemusíš meniť rámkovú mieru. Pri hocijakom systéme, urob si nejaké korekčné medzidno, ktorého rozmery prekryju dĺžku nástavku v oboch smeroch a otvor nebude vyčnievať cez šírku nástavku. Polož nástavky priečne na dno a môžeš testovať. Prvé čo zstíš, že prvé dva rámiky budú zanášané peľom, od druhého dozadu bude matka plodovať a do posledných budú včely aj zásoby ukladať. Ostatné Ti tu napíšu priatelia čo používajú teplú stavbu. Ja som používal teplú stavbu v ležanoch. Tam som mal nízky podmet.
Držím palce
(19.02.2013 14:01)NB1 napsal(a): [ -> ]...ale tento příspěvek mě zklamal! (Promiňte mi upřímnost) Proč? Protože píšete o "nesmyslu" a neuvádíte důvody...

Ve svém příspěvku jsem konstatoval, že teplá stavba je nesmysl. Neuvedl jsem proč z důvodu toho, že výhody a nevýhody jednotlivých uspořádání jsou všeobecně známé. Opakovat to jsem považoval za ztrátu času. Teplá stavba má takové nevýhody, že není výrobce úlů, který by je vyráběl. Ale určitě se najde pár zastánců včelaření v nástavkových úlech na teplou stavbu. Argument, který jsem slyšel pro toto uspořádání, je pohodlnější uchopení rámku ve včelínu. Osobně mám včelstva mimo včelnice ve dvou včelínech a nemám s vybírání rámků z úlu na studenou stavbu problém. Navíc osazení včelína úly na teplou stavbu je náročnější na prostor než na studenou. Pokud bych v mém případě použil Langstroth síla stěny 19mm na teplou stavbu, budu jich mít místo 12ti jen 10. Při včelnicovém včelaření se přistupuje k úlům z boku, tak je to jedno. Další možné využití čtvercových nástavků je využití pro několik oddělků nad sebe s výlety na různé strany. Nouzově toto praktikuji pro oddělky nad včelstvem s výletem dozadu (přiložené foto). To je možné u každého úlu, tady i na studenou stavbu. Je to krajně nepraktické a práce s takovými včelstvy je komplikovaná.
Abych uvedl nevýhody teplé stavby, jak jsem byl vyzván. Je to především špatná ventilace a s tím souvisí plesnivění zadních plástů, pomalá reakce na krátkodobá oteplení na začátku sezony, komplikovanější zahušťování sladiny, prakticky zbytečnost očka v přední části nástavku, přehřívání úlu a větší sklon k rojení… Určitě by se toho našlo víc. Je to ale zbytečné se tím zabývat. Vždy je při úvaze smysluplnosti toho či onoho dobré se podívat, kolik praktiků se tím zabývá. Úly na teplou stavbu se navyrábějí a včelaři je nepoužívají. Znám mnoho včelařů s Optimály, ale ani jediný nevyužívá možnosti teplé stavby.
Na závěr bych rád podotknul, že daleko lepší výraz než teplá nebo studená stavba by byl výraz podélná nebo příčná. Situace je taková, že teplá stavba se v předjaří daleko hůře prohřívá než studená. Paradoxně je tak studená stavba teplejší než teplá.

[Obrázky: P_esli_ka.jpg]
Studená nebo teplá stavba? Na tuto otázku mám také svůj názor vycházející čistě z logiky věci. Především si musíme uvědomit, že tzv. "teplá stavba" vznikla v dobách historických, čistě z praktických důvodů u úlů přístupných pouze zadem (almárek), kdy se rámky do úlu vsunovaly v drážkách jeden za druhým kleštěmi. Pro zastánce mezerníků je to stejný případ, zde by slepování hoffmannů propolisem dělalo velký problém, ty však v této době ještě včelaři neznali. Tzv "studená stavba" byla umožněna až u úlů přístupných shora. Diskuse o tom, která stavba je lepší a pro včely vhodnější je docela úsměvná. Pokud je do úlu vyřešen dostatečný přívod vzduchu je to včelám jedno. Co se týče obsluhy včelstva včelařem, můžeme říci, že pokud má včelař kolem úlů dostatek místa, je jedno zda má rámky na teplou nebo studenou stavbu. Pokud má úly nalepeny jeden na druhý, je z hlediska obsluhy teplá stavba výhodnější. Ale netvrdím, že je to názor veskrze správný, nebylo by ale o čem se dohadovat v okurkové sezóně Wink. Nebo to nezní dost logicky?
JK
Josef, niečo pripojím aj ja, vlastne ty si už možno všetko povedal, no i ja mám nejakú skúsenosť. začal som včeláriť v úli prístupnom zo zadu a išlo to, aj nejaký med sme mali, výhoda bola,že si človek musel sadnúť za úľ, aby videl čo robí.
Pred pár rokmi som z určitých dôvodov osadil nadstavky (6) na dná, ktoré sú položené na šírku, čím som dostal nechcene teplú stavbu.

Myslel som si, že je to jedno, ale jedno to nie je, lebo vývin včelstiev nie je adekvátny práci, vynaloženej pri ich zveľadení. Vytáčam z nich menej medu i keď to nemusí byť tá pravá príčina, možno je to aj v inom, ale nejak som sa tomu nevenovalpozornosť, že prečo. Takže potvrdiť pravdu či je lepšia studená stavba alebo teplá. Vždy to ostáva v polohe komu sa čo lepšie páči, možná by bolo dobré vyhľadať literatúru s pokusmi a ich výsledok. Istotne som niekedy čítal! Ale kde?
..nemá náhodou kolomý na teplej stavbe vyše tisíc včelstiev?
(19.02.2013 23:11)Jiří Přeslička napsal(a): [ -> ]...Teplá stavba má takové nevýhody, že není výrobce úlů, který by je vyráběl. ...Úly na teplou stavbu se navyrábějí a včelaři je nepoužívají.....

Fakt? Jak je to možné? Mrkněte třeba namátkou na fi. Břinek Smile Já mám momentálně dva úly osazené na teplou sakriš. .Big Grin

(19.02.2013 23:11)Jiří Přeslička napsal(a): [ -> ]...Při včelnicovém včelaření se přistupuje k úlům z boku, tak je to jedno. .......

Pokud je máte od sebe tak daleko,abyste se tam vešel,tedy mezi ty dva úly,tak ano. Já většinou šetřím místo na podstavci,takže mám třeba tři úly vedle sebe,přičemž se tím pádem ten prostřední se dá obsluhovat pouze od zadu. Přesně jako to máte na tom obrázku.

(19.02.2013 23:11)Jiří Přeslička napsal(a): [ -> ]....Je to především špatná ventilace a s tím souvisí plesnivění zadních plástů, pomalá reakce na krátkodobá oteplení na začátku sezony, komplikovanější zahušťování sladiny, prakticky zbytečnost očka v přední části nástavku, přehřívání úlu a větší sklon k rojení….....
......Situace je taková, že teplá stavba se v předjaří daleko hůře prohřívá než studená. Paradoxně je tak studená stavba teplejší než teplá.
Toto máte podložené nějakým měřením? Já spíše pozoroval,že to kdy vyletí včely z úlu, je podle situace na tom kterém stanovišti než na typu orientace plástů.Také jsem mi stává,že některé včelstvo,ač je ve stejném typu úlu a na stejném stanovišti,vyletí prostě později oproti sousedním.
45 let na teplé stavbě. Když to změním na studenou, jak si poradím s tím medem?
Snížíš stavy na polovic.
(20.02.2013 13:30)miko napsal(a): [ -> ]Pokud je máte od sebe tak daleko,abyste se tam vešel,tedy mezi ty dva úly,tak ano. Já většinou šetřím místo na podstavci,takže mám třeba tři úly vedle sebe,přičemž se tím pádem ten prostřední se dá obsluhovat pouze od zadu. Přesně jako to máte na tom obrázku......

Nebo na takovýchto obrázcích, každý z jiného stanoviště.

[Obrázky: SDC13374.jpg] [Obrázky: SDC13368.jpg] [Obrázky: SDC12395.jpg] [Obrázky: SDC12398.jpg]

Sice starší snímky, ale s dosti vypovídající hodnotou.
Pokud bych měl včelstva po 2 na stojanu a mezi nimi nutný manipulační prostor, jsem se stanovištěm ve vedlejší vesnici. Nehledě na to, že si s přesunem veškerého vercajku a všeho potřebného budu připadat jak dostihová kobyla v Chuchli.
Jen pro pořádek - NN OPTIMAL s tím, že v mnoha případech jsou spodní nástavky r.m 39 x 24 kvůli prodeji oddělků.
Vždy po 5 - ti na stojanu (dobře se to m.j. počítá). Tam, kde jich napočítáte jiný počet, přijde oddělek (snímky jsou před vytáčením řepky) a tam, kde jich je víc, bylo delší ráhno a odmítl jsem ho uříznout. Všechno na teplou stavbu. Protože pokud potřebuji z otevřených nástavků cokoli vysunout, nemusím rukou "dopředu" a tak se docela nepřirozeně kroutit. Páteř mám jen jednu a dochtoři zatím nemají potřebné náhradní díly. Po obsloužení včelnice se 40 - ti včelstvy mne žena odmítá mazat opodeldokem - mám bohužel další nutnou práci a ne ležet na kanapi a lízat si šrámy. Ono taky existuje něco jako tzv. "hygiena práce".
Rámek jen povysunu - to není on, další povysunu - ten také ne. Zatímco u studené? Dokud ho nevyndám celý, nevím co na něm je, zatímco já v tom listuji jako v kartách.
Můj úhel pohledu - i kdyby to nakrásně mělo na studenou být o něco lepší (což mi ale zatím nikdo věrohodně neprokázal), raději 10 včelstev navíc.
Ale na toto téma jsem psal už jeden docela obsáhlý příspěvek, na němž není co měnit.
M.j. - volba studená / teplá stavba je pouze rozhodnutí, kam vyvrtat očko. U optimalu je to rozhodování o dost jednodušší, protože na rozdíl od langa to je čtverec.
A zatím jsem si nevšiml, že by někomu nechutnal med z našeho upraveného "přetočeného" úlu. Je okurková sezóna, už aby to vypuklo. Na potvoru ale zase sněží.
iRP
(20.02.2013 14:42)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]M.j. - volba studená / teplá stavba je pouze rozhodnutí, kam vyvrtat očko. U optimalu je to rozhodování o dost jednodušší, protože na rozdíl od langa to je čtverec.

Naopak. U Optimalu máš 4 možnosti, u Langa 2.
Jiří Přeslička napsal(a):Ve svém příspěvku jsem konstatoval, že teplá stavba je nesmysl.

Podobná silná vyjádření už byla v dějinách pronesena mnohokrát a málokdy se ukázala jako pravdivá,proto by se jimi mělo šetřit.
Za nesmysly byla např. prohlášena tvrzení, že je země kulatá, že mohou létat stroje těžší než vzduch, že se člověk může bez následků pohybovat rychleji, než 35 km/hod.
Důvodů pro i proti té které stavbě bylo již uvedeno hodně.
Včelstva, ke kterým mám přístup i se strany, mám na studenou stavbu. Ostatní na teplou. Za léta včelaření jsem mezi nimi nepozoroval rozdíl ani ve výnosech, ani v rozvoji, nebo rojivosti.
Proto si myslím, že včelám je to srdečně jedno a že záleží na včelaři, co mu nejlépe vyhovuje.
Můžu Vás tedy požádat, KDYŽ JE TA OKURKOVÁ SEZÓNA, o studijní materiály - fotografii - podložky s mělí na teplou stavbu u varianty OPTIMAL?

A případně i stručný popis - šířka a výška česna, kolik nástavků, jestli s očky nebo bez, dno zasíťované nebo pevné, jestli uteplený nebo neuteplený strop, jestli strůpková fólie nebo něco jiného, zimování na jakých zásobách (med, cukr, invert). Za jaké časové období jde. Případně jestli Vás napadne ještě něco. DĚKUJI ZA KAŽDÉ INFO.
Ale budu rád i jen za foto - zajímá mě kde sedí. Jestli to právě není ten druhý pylový plást nebo jestli kraj chomáče je až od třetího rámku. Jestli sedí ve středu rámku s česnovým otvorem, nebo jestli stranově a jak blízko k čelní a boční stěně.
(20.02.2013 14:42)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]...Pokud bych měl včelstva po 2 na stojanu a mezi nimi nutný manipulační prostor, jsem se stanovištěm ve vedlejší vesnici...

Rozházel jsem úly po 2 na stojan a už bych neměnil. Langstrotí nástavky jsou velikostí a tvarem přibližně podobné krabici od banánů a ta má úchopy na kratších stranách. Pokud nástavek vezmu za předek a za zadek je znatelně "lehčí" než když ho zdvíhám za boky. A líp se v tom přehrabuje.
Je ale fakt, že do nejbližší vesnice to mám dva kilometry.
Tak ma napada, ze pri teplej stavbe ak by som na opacnu stranu ula nejako polozil zrkadlo, tak by som ramik pri prezerani ani nemusel otacat - len by som ho vytiahol po spodnu latku 2x mrkol a vlozil spat. To by mohla byt celkom slusna uspora casu. Moje nove jumbo uteplene plodiska sa daju na dna postavit aj na teplu stavbu - musim to vyskusat.Wink
Já mám všechny včelstva na studenou stavbu, tak mě to ukazovali staří nástavkáři a tak to dělám dle nich. Jsem mladý člověk, ale záda z toho bolí pekelně, když je člověk předkloněn a pootočen Sad
V jednom zaměstnání jsem se také zeptal svého šéfa, proč se tahle operace dělá zrovna takhle, když by to šlo trochu jinak. Jednodušeji, pohodlněji, bez lidské rasoviny.
Odpověděl: "Tááákhle se tu dělá už 18 let a ještě si nikdo nestěžoval."
Já na to : "To to takhle blbě budeme dělat dalších 18 let?"
A výsledek na sebe nedal dlouho čekat - za 3 měsíce jsem už nebyl zaměstnancem toho podniku.......

Zato doma, kdy zjistím, že to jde nějak lepší, jednodušeji, snadněji, pohodlněji to OKAMŽITĚ předělám, nebo udělám vše proto, aby se tak v co nejkratší době stalo. Vědět, že to i jde jinak a nepředělat je přece trestuhodné.

Rozhodnutí je jen a jen na Tobě - co Ti brání ty Tvoje úly otočit o 90 st. a na bolavá a zkroucená záda nadosmrti zapomenout? To to chceš dalších XX let dělat stále stejně .......?
Přece zaslepit těch několik oček a vyvrtat nová je otázkou na jedno odpoledne. A vyvrtat jich můžeš kolik chceš a kam chceš - jak do ementálu. Pokud budeš stará očka zaslepovat, nech si od některého známého soustružníka vysoustružit válečky příslušného průměru, ty nařež na požadovanou délku jako salám, otvor namaž lepidlem a zaklepni zátku. Poté chybí už jen přebrousit. Vím o čem mluvím, sám jsem před 25 lety takto zaslepoval (a pak samozřejmě převrtával) 120 oček. Tolik jich asi nemáš.
iRP
Podle toho co Spede píše by potřeboval spíš přehodit madla a snížit nástavek. V profilu má 39*27,5. Z toho musí bolet všechno.
Myslíte že zcela z praktického pohledu je lepší teplá stavba? Začal jsem na studenou tak nemám zkušenosti s teplou.
Myslím, že hlavním důvodem pro studenou stavbu je prevence odklonu zimního chomáče od zásob. Včelstvo zahajuje zimu u česna, pak se přece jenom snáze přesunuje podél rámků, než napříč přes rámky. Proto jsou v tomto smyslu výhodné dlouhé rámky na studenou stavbu. Četnost tohoto modelu je nejvyšší. Lépe tedy začít tím, co je nejvíce rozšířené a ověřené.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Referenční URL's