Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Studená nebo teplá stavba
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
No chlapi je tu spoustu příspěvků, vím co je teplá i studená stavba dokážu si to představit ,chystám se od příštího jara včelařit ale nikdo a nikde tady nepopsal jak k úlům přistupuje v podstatě jsem z této diskuse vůbec nepochopil jak k úlům přistupujete . Přeci je úplně jedno jestli máte rámečky vodorovně nebo kolmo k česnu, jaký je vlastně tedy ten rozdíl ve vyjímání, možná když to tu konečně nekdo řekne tak my začínající pochopíme výhody a nevýhody, No možná jsem zaostalej ale prosím může to tu někdo přesně popsat i pro blba jako jsem asi já. moc děkuji .Smile
Vždy je to bráno, že stojím kde chci Rolleyes, ale bere se to ve vztahu k česnu. Včelám je to jedno, stejně když mohou stavět jak chtějí, tak staví přirozeně v úhlu cca 45 st. tj. tedy šikmo k česnu. To by byla moc nákladná stavba úlu (každý rámek by byl různě dlouhý) a tak lidé vymysleli teplou (kolmou k ose česna) nebo studenou (rovnoběžně s osou česna) stavbu včelího díla. Prosím neber vůbec do úvahu slovo teplá a studená, že by se jednalo o teplejší nebo studenější úl ve vazbě na tepelnou pohodu včelstva. Doporučím Ti k přečtení řadu článků z webu Leoše Dvorského viz
http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/sezna...ecnici.htm

Ale hlavně nevymýšlej vymyšlené; včely už úlovou otázku rozřešily za nás a je jim celkem jednou v čem, jen potřebují dostatečně velký úl a rámek, aby měly kolem plodu dostatek zásob pylu a medu. Doporučuji Ti nějaký standardně vyráběný úl, jen ne vlastní domovinu. Jde o to, aby Ti různé komponenty úlu i od různých výrobců na sebe pasovaly.
Myslím, že se kloudné odpovědi na takovouto otázku nedočkáš. Je to jedno z "horkých" témat ve včelaření a každý si hájí to svoje a včelám je to jedno.
Musím tedy uznat, že když mám úly u sebe po čtyřech, tak při vyndávání rámků po jednom musím mít tělo tak trochu natočené a jednu ruku ve předu. Není to zrovna nejkomfortnější poloha a záda po probrání 8 úlů trochu cítím. Jak by tomu bylo u teplé stavby netuším.
Přistupuji tedy k úlům zezadu. Jinak to ani nejde, úly mám v mírném svahu.
Leoš Hrdlička napsal(a):. Přeci je úplně jedno jestli máte rámečky vodorovně nebo kolmo k česnu, jaký je vlastně tedy ten rozdíl ve vyjímání,

Pokud můžete ke všem úlům přistupovat a v nich pracovat mimo česna se dvou stran, pak není co řešit.
Jiné to je, když máte přístup na práci pouze se strany protilehlé k česnu. Představte si kartotéku, třeba u lékaře. Ke spisům je běžně přístup tak, že plocha spisu je kolmo na Vás( tedy na "teplou stavbu")
Zkuste si k té kartotéce stoupnout s boku, tedy tak, aby spisy byly hranou k Vám ( tedy na"studenou stavbu").
Pak si vyberte, který přístup ke spisům ( v úlu k plástům) je pro Vás pohodlnější.
(24.11.2013 18:31)Leoš Hrdlička napsal(a): [ -> ]No chlapi je tu spoustu příspěvků, vím co je teplá i studená stavba dokážu si to představit ,chystám se od příštího jara včelařit ale nikdo a nikde tady nepopsal jak k úlům přistupuje v podstatě jsem z této diskuse vůbec nepochopil jak k úlům přistupujete . Přeci je úplně jedno jestli máte rámečky vodorovně nebo kolmo k česnu, jaký je vlastně tedy ten rozdíl ve vyjímání, možná když to tu konečně nekdo řekne tak my začínající pochopíme výhody a nevýhody, No možná jsem zaostalej ale prosím může to tu někdo přesně popsat i pro blba jako jsem asi já. moc děkuji .Smile

Jestli řešíš teplou nebo studenou stavbu - tak se vyprdni na včely a chovej ČMELÁKY!
Zdravím!

Tak ako tu predo mnou písali,včelám je to úplne jedno či na teplú ,alebo studenú stavbu sú uložené plásty.Včelárske farmy s veľkým počtom včelstiev využívajú teplú stavbu pre uľachčenie práce s rámikmi a včelárom s malým počtom včelstiev to môže byť úplne jedno.Prezimovanie včelstva závisí od dostatočného množstva zásob,ktoré je potrebné dodať i podľa literatúry do začiatku 9 mesiaca.V tomto čase je v plodisku ešte veľa plodu a preto je potrebné zimovať včelstvá najmenej na dvoch vysokých nádstavkoch,aby mali kde spracovať a uložiť dodaný cukorný roztok.Na našej farme,ako som už raz písal,podávame roztok v mesiaci august /8/ v 20 l vedrách jednorázovo,takže s 50 vedrami postupne sme nakŕmili vyšše 300 včelstiev.Počas niekoľkých sezón,sme nezaznamenali úhyn z nedostatku,alebo odtrhnutia od zásob.

Bojo.
Včelám to není jedno, když můžou tak ji mají půl na půl - úhlopříčně což má logiku. Ale vydrží vše.
Že je studená stavba rozšířenější je pravda - vyhovuje z obou asi víc včelám a hlavně obsluze pokud má přístup k úlu z boku.
Ale nejlepší je přiblížit se co nejvíc včelám a proto já osobně mám asymetrická očka a česna. Tak jako kdysi na Moravském univerzálu - na čelní straně u pravého rohu. Vyhovuje to hlavně mě, ale věřím že i včelám to trochu přibližuje přírodní uspořádání.
Mám studenou, úly v řadě vedle sebe a byl jsem spokojenej, vyhovovalo mi to. Do té doby než jsem se tu na fóru dočetl že je to pro včelaře nepohodlné.
Na jaře jsem je proto rozhodil po dvou na stojan abych mohl listovat kartotékou, ale stejně se přistihávám jak furt listuju nepohodlně zezadu jak jsem byl zvyklej.
Kohoute, jak to dopadlo?
Pořád listuješ v kartotéce nebo jsi dal úly tak, jak byly před tím a pokus skončil?
KaJi napsal(a):Tak jako kdysi na Moravském univerzálu - na čelní straně u pravého rohu.

Ta díra v pravém dolním rohu na Moraváku nebylo česno, ale vchod do jakési předsíně, která byla vlastně zastřešeným letákem. Teprve na levé straně této chodby bylo nízké a široké česno do plodiště a za ním rámky na studenou stavbu.
(22.07.2016 11:04)Josef K napsal(a): [ -> ]Kohoute, jak to dopadlo?

Dostal jsem ve stavebninách dřevěné rošty a půl palety ztraceného bednění. Stavím 4 úly na rošt každý s výletem na jinou stranu. Teď se k úlu jinak než z boku postavit nedá.
Nějaká světová strana lepší? Když se o stavbě nic nedozvíme. Smile
Včely to maji vyřešene dávno přátelé a ony stavi vždy studenou stavbu. Tedy to cemu my řikame studena stavba. Ve skutečnost stavi spojnici mezi místem kam se zavesi jako chomác a česnem. Taze pro vcely studena stavba. A zaroveň plati ze nejblize cesnu je pyl pak plod a nejdále od cesna jsou zasoby. U dostatečně velkých plástů to krasne srovnaji do jednoho a je to videt.
Zajímalo by mě, jestli studená stavba má opravdu důkazný vliv na nemoci zad včelařů.
Hodně se říká, že člověk při obsluze u studené stavby musí mít vždy jednu ruku vepředu a to že je špatné na záda.
Je tohle nějak opodstatněné nebo se to jen tak říká.
Není to náhodou tak, že to tvrdí především ti, co už dlouho včelaří?
Prostě dřív se dělala hlavně teplá stavba, tak aby to nemuseli předělávat?
Že by to bylo podle toho přísloví - každá liška si chválí svůj ocas.
Co na to říkáte?
Záda ne, ale ta ruka vpředu znatelně více žihadel Big Grin
Zdravím-
Pri menšom počte včiel sa to nepozná,ale profi včelár má radšej teplú stavbu,pretože práca s veľkým počtom rámikov je menej namáhavá.
V prírode včelstvo stavia dielo pod 45° uhlom k letáču ,teda ani teplú ani studenú.

Bojo.
Studena nebo tepla stavba je podobna otázka jako utepleny nebo neutepleny ul.
Podle mého zjištění a přesvědčení je pro včelky lepší stavba studena.
Pro včelaře je složitější na práci. Ale i to se dá snadno eliminovat. Za použití pomůcek jako Zvedací kleště a podobně. Ale také uskupením úlů po dvou kdy se k jednotlivým úlům můžeme postavit z boku, tedy stejně jako k úlu s teplou stavbou.
Pokud mluvíme o bodavosti. To je jiná otázka. Bodají především včely starší, strážkyně atd.
V případech kdy máme u úlu očka, která jsou v nástavcích otevřena, jsou hlídaná strážkyněmi( a také jimi do úlu se vracejí létavky.)
, které jak otevřeme nad nimi prostor , hned se tlačí do těch míst. (To si velice snadno každý muže vyzkoušet. Uzavřeli očka na týden v nástavku do kterého chce jít popřípadě i do nástavku pod ním.)
(22.07.2016 20:16)pavelno napsal(a): [ -> ]Zajímalo by mě, jestli studená stavba má opravdu důkazný vliv na nemoci zad včelařů.
Hodně se říká, že člověk při obsluze u studené stavby musí mít vždy jednu ruku vepředu a to že je špatné na záda.
Je tohle nějak opodstatněné nebo se to jen tak říká.
Není to náhodou tak, že to tvrdí především ti, co už dlouho včelaří?
Prostě dřív se dělala hlavně teplá stavba, tak aby to nemuseli předělávat?
Že by to bylo podle toho přísloví - každá liška si chválí svůj ocas.
Co na to říkáte?
Znáš tu písničku? Od Ledeckýho..."Mám jednu ruku dlouhou".....To je o včelařích se studenou stavbou...Big Grin
Dřīve se dělala více teplá stavba, protože zadováky na studenou stavbu nebyly to pravé. Mám možnost srovnávat studena vs.teplá od roku 1980....Budečák vs.Tachovák. Nenapadá mě nic, proč bych, byť jedno včelstvo, přehodil na teplou stavbu.
Ta písnička není od Ledeckého. Ten zpívá Slipy se maj měnit o Vánocích.
Citace: Znáš tu písničku

Znám, doteď sem si myslel, že je to o trhání jablek ze žebře.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Referenční URL's