Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Využití plástového pylu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Zdravím vás a měl bych jeden blbý dotaz včelaře začátečníka.

Máte někdo tip na smysluplné využití pylu z plástů? Tedy ne rouskovéhoSmile Resp. byl bych rád i za "návod" na zpracování. Zatím mám pylovou desku v mrazáku. Tak plánuju, že zprvu oddělím zrno (pylové válečky) od plev (vosku)... a pak netušímSmile Předpokládám, že by bylo vhodné to nějak sušit, že?

Dík
Myslím, že po vypíchání by bylo dobré zamíchat s trochou medu a pak užívat po lžičkách.
Zdravím RTE, taky mám dotaz. Jaký máš důvod jim ten pyl odebrat? Já jsem ráda, že ho tam mají, protože mi matky v nových oddělcích kladou jako o život.
Po posledním vytáčení mi ve spoustě plástů zbývá poměrně hodně pylu a přijde mi líto riskovat,že mi do jara chytí plíseň. Například.
Pak do mrazáku, nebo zpět do včelstev ... Mám to podobné, akorát v medníkových plástech pyl není. Ale protože jsem točil i hodně z plodiště kvůli melecitóze, tak vracím. A co se nevejde, jde do mrazáku na jaro. Budou se hodit.
Jiří
Co šlo jsem samozřejmě vracel,ale přesto jich dost zbylo. Vyčlenit na ně jeden mrazák a pálit půl roku elektřinu mi nepřijde ani ekonomické a už vůbec ne ekologické.
No, já se teda doznám, co mě vedlo k dotazu. Upozorňuji předem všechny, jež si budou klepat na čelo (já se do něj chvíli i tloukl) že jsem začínající včelař a tedy pionýr slepých uliček... Takže, jak to vzniklo. Přecházel jsem z r.m. 39x17 (na té jsem včelstva koupil) na r.m. 39x30 (na té jsem mínil zimovat... No a protože se mi za sezónu samozřejmě nepodařila obměna díla celého plodiště tak mi zůstaly ty výše zmíněné pylové desky. No a po mnohých konzultacích jsem usoudil, že ideálním řešením bude... No jo, fakt bych si nafackoval:

Ideálním řešením mělo být desky vyříznout z původního rámku a dílo (i s tím pylem) přetavit do nového vydrátkovaného rámku 39x30 a zespoda (od dolní loučky) doplnit mezistěnou. No, ne, že by to nešlo, jen to mělo drobnou vadu, že pylová deska prostě na drátcích nedržela. Takže v jednom úlu, kde jsem to takhle udělal, jsem bez pylu (ale po krmení to doplním z vedlejších, které mají). Naštěstí jsem včas poznal, že to není dobrý nápad.Confused

Takže primárně mne nežene touha tu vyřízlou desku sníst sám, ale využít ji jinak než poskytnout plísni k sežrání. Takže budu rád, věděl-li by někdo, jak ji vrátit včelám...
No nevím kde jsem to tu na foru četla a jestli to nebude ,,mimo mísu", ale plást potřebného rozměru se prý dá jen do rámku zagumičkovat.
NooooSmile to nezní špatně...
(14.08.2013 11:49)Vítězslav Richtr napsal(a): [ -> ]... Vyčlenit na ně jeden mrazák a pálit půl roku elektřinu mi nepřijde ani ekonomické a už vůbec ne ekologické.

Rozumím ...Wink Mně ten mrazák stejně běží, není tam sice už to prase, ale je tam melecitózní a medovicový med, aby se zpomalila a zjemnila jeho krystalizace. Kdybych ho nechal venku, byl by za chvíli jako beton a pak bych ho stejně musel ztekucovat, což je taky vázáno na spotřebu elektřiny, a ne malou ... takže je to vlastně jedno. Tož jsem k němu přihodil ještě pár zbylých pylových plástů na jaro. Se uvidí, pokus ... Big Grin
Jiří
Nedavno ktosi tvrdil, ze obal peloveho zrna je sice nestravitelny, ale obsah sa vyluhuje cez mikropory.

Mal som na mysli surovy pel, nie pergu.
rudohor a tiež si pamätám z detstva rozprávku o dievčine, ktorá nemusela jesť a len dýchala vzduch zo stĺpa v strede chalupy...Wink
Na prámě v ČR údajně žije až několik desítek lidí ...
Jeden mal take svaly, ze iba bral kamene do ruky, mackal z nich stavu, iba tu stavu pil a z tej stavy mu rastli tie svaly...
Teraz vazne, skusal to niekto? Mame popolcovu stredu, zit na peli by sa dalo nazvat formou postu. Sam mam alergiu na niektore pele a nebudem to skusat na sebe, ale ponukol by som pol kila nevyuziteho pelu, nejake peniaze za dalsi pel a ak by trebalo, niekolko vybornych sirokouhlych okularov s 1,25-palcovym barelom (zbytok mikroskopu teraz nemam).
Myslíš jestli skoušel někdo tady tu pránu nebo ten pyl.
Pyl zpracovám dle Zentricha a je to mňamka.
Na práně jsem chvíly byl a je to neposatelné ale má to jiná negativa které bych nerad rozváděl.
Jelikož se s pránickou komunitou setkávám tak vím že v čr je několi desítek lidí se takto stravující.
Ale tuto debatu raději nerozvádějmě je to hodně kontroverzní téma.
Jak to ten Zentrich dělá? Je nějaká kontrola, že to funguje? Tedy nejen, že je to mňamka, ale že ty obaly popraskaly?
Kontrola není aspoň já to pod mikroskop nedával ale dobrý tip malá dostala mikroskop k vánocům tak se mohu kouknout až budu mít vyrobeno.
Jde o to že pyl projde fermentací podobně jako třeba černý čaj tam projdou fermentací čajové lístky.

Tady mají podobné poměry jako u zentrichova návodu aspoň se mi to zdá naposled jsem to dělal před rokem a již si to plně nevybavuji a jsem v práci tedy nemám přístup k knihovně.
http://www.energiezivota.com/superfoods/...ase-zdravi
Tady nevím jen jsem to našel při brouzání netem
https://zkvaseno.blogspot.cz/2014/07/pyl.html
Referenční URL's