Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plánky na Čechoslovák
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Zdravím Vás, milý včelári, má niekto dobrý link na tento tip ? ja som nič nenašla na čechoslovák, všetko sa toči okolo Lang. Ďakujem.
Confused
Mária, nemáš niekde poblíž okresnú knižnicu? Ja som sa len kvôli jednej knihe zaregistroval, ahneď som si doniesol 3 knihy, tam máš plánkov na každý druh úľa , myslím že jedna je Vojtech Križan - Včelárska technika, potom Michal Mačička včelárske zariadenia , pomôcky a ich svojpomocná výroba, a 3 Pavol Silný abeceda Včelára
Mária, holt v sekci Lang se to točí okolo Langstrothu, v sekci Optimal okolo Optimalu a v sekci Čechoslovák, již podobný dotaz zazněl:
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Cechos...3#pid12323
Můžu posloužit pouze fotkama mého plodiště, viz Čechoslovák sekce :
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Cechos...y-plodiste
Dakujem, za vaše reakcie a postrehy, asi bude najrozumnejšie ísť do okresnej knižnice a popýtať sa na publikácie ako spomenul Rasťo 71.
Smile
Já také sháněl nějaké plánky na Čechoslovák a nikde nic. Tak jsem to udělal tak, že jsem si objednal přířezy a podle těch to vyhotovil tak, že mám cca. 8 mm mezeru z boční strany louček a cca. 8 mm mezi horní a spodní loučkou (t.j. 4 mm mezera od horní strany loučky k horní straně rámu a stejně tak ze spodu). cca. uvádím, že technicky to bylo přesně 8 mm, ale díky tomu, že přířezy se různě kroutí, je to někde víc, někde míň. Tam kde jsou loučky prohnuty drátkováním více než je zdrávo, si včely staví můstky. No a tam, kde jsou rámky zkříženy do boku, mi včely staví dílo na voskové stěně (bedny) ve volném prostoru.

Mám to vyrobeno tak, že horní rám slouží zároveň k zavěšení rámků a to díky vyfrézované drážce jeden krát jeden cm po obvodu.

Jak nyní zjišťuji, byla to hloupost, stejně jako použití materiálu Xtratherm, který má sice tu výhodu, že díky nalepené hliníkové fólii je super izolační a díky dodatečnému přelepení spojů hliníkovou páskou se mi do něj nedostanou mravenci, ale na druhou stranu, musel jsem vnitřky úlů natřít roztaveným voskem, protože mi včely začaly vyžírat tu hliníkovou fólii a navíc jsem měl obavu z toho, co by s ním udělala kyselina mravenčí. Další nevýhodou této konstrukce (zafrézování drážky do horního rámu) je to, že když dám druhý nástavek, tak včely mi po obvodu spodní strany nalepí vosk, který pak musím oškrábávat.

Do budoucna změním konstrukci a to tak, že vyrobím horní a spodní rám, do kterého z vnitřní strany nasponkuju palubky tak, že je o 1 cm utopím, kdy mi tak po obvodu vznikne drážka pro zavěšení rámků, díky čemuž mi včely nebudou tmelit spodní část rámu bedny. Tento systém mi přijde nejlepší, viz. zde: http://www.vcelarstvi.wz.cz/clanky/clanek10/clanky.html

Samozřejmě už z principu musím mít ty nejlepší úly na světě a tak mezi palubky z vnitřní a vnější strany vložím pohliníkovanou parozábranu, kterážto má odrážet teplo zpět do úlu. Jestli to bude bude fungovat netuším, ale všude se tím pak budu moci chlubit a výnosy, včetně rozvoje včelstev budu moci pěkně nafukovat, asi tak jako rybáři své úlovky.

Co se týče letošní snůšky v Xtrathemech, na rámkové míře 37x30 při startu na jarních vyzimovaných pětirámkových oddělků, tak to bylo cca. 8 kg na včelstvo, takže výnos opravdu ohromný. Budu muset za tu 8 připsat nulu, abych se před známými včelaři neztrapnil Big Grin

Jo a abych nezapomněl, doporučuji dělat vše s maximální přesností, obzvláště dosedací plochy rámů (ty mé nemají žádné drážky), protože stačí malá netěsnost a zvláště při velikých tepelných rozdílech poznáš, co je to tepelný most. U jednoho nástavku mi dosedací plocha díky tomu chytla plíseň (netěsnost v hladké dosedací ploše mezi stropním polyšem a rámem.) a tak jsem preventivně všechny dosedací dřevěné plochy namořil roztaveným včelím voskem, takže vlkhost a plíseň nemá šanci.

Osobně se mi líbí systém, který má na úlech Kolomý, tj. možnost vsazení mateří mřížky a také zacvaknutí střechy do drážky (u střech pro včelíny), kdy drážka se vsunutým protikusem je výborný likvidátor tepelných přechodů. Ovšem to jak to má vyrobeno on mi nepřijde příliš bytelné (nastřelné laťky) a když bych to chtěl vyrobit bytelněji z jednoho kusu, bylo by to moc drahé.

Všechno je to jenom o poměru cena vs výkon, kdy jak jsem zjistil, dotažení úlu k maximální dokonalosti sebou nese neúměrné finanční náklady. Takže všechno je o kompromise cena/výkon a čas strávený při výrobě.

P.S.: Kamarád letos zkoušel chovat oddělky v zateplených úlech a nevěřil svým očím, jak jim to zateplení pomohlo v porovnání s nezateplenými.

No a co se týče mé rady, obejdi si různé výrobce úlů, rovněž tak včelaře a pak to vše řádně promixuj, nechej ustát a rozhodni se pro systém, který se ti bude zdát nejlepší. Pak bych ti doporučoval koupit alespoň jeden kompletní úl, abys mohl jít čínskou cestou Cool a vyhnul se tak zbytečným chybám, jako např. já.
Tu je špecifikácia a plánky úľa čechoslovák :
http://issuu.com/milanbencur9/docs/jednotn_______
Dúfam, že to pomôže.
Referenční URL's