Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Vyrob si vlastní úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Ahoj, děláte si někdo úly sám? Z jakého materiálu je vyrábíte a kde hlavně se dá sehnat? Třeba ta hliníková fólie, co je na vnitřních stěnách. Kde ji sehnat?
Ahoj,
záleží jaký máš k tomu prostředky, nějaký vzor atd. Vyrobit si můžeš ledacos.
Záleží i na zručnosti, zázemí, nářadí.
Myslím si že do obyčejného zatepleného nádstavku nemusíš ani dávat hliníkovou fólii.
Viděl jsem to jen na stránkách na faceboku, a u nikoho jiného jsme to neviděl.
Ani o víkendu v Ostravě.
S Janem souhlasím. Já osobně jsem nad tím lamentoval v předchozích letech. Já nádstavky a všeobecně dělám z borovice (ne vejmutovky ta u nás není) Sílu stěny dělám 19mm, viděl jsem to u Jirky Přesličky a osvědčilo se to. Nádstavky cinkuju, je to sic pracnější, ale nádstavek se nehne, též doporučuji parafínovat, je to skvělá a rychlá práce. Dal jem do strojů dost peněz, to je pravda, ale dnes dělám nádstavky sousedům včelařům, a jsem soběstačný, potřebuji nádstavek, ta jsi ho udělám..
Spousta plánků je tady: http://vcely.borik.cz/serial03.html a tady http://elektromont.webzdarma.cz/Hobby/Vc...planky.htm Osobně mám minimum zkušeností. Zkusil jsem vyrobit na koleně nástavek z tvrzeného polystyrenu. Dobře to jde řezat pilkou (různé tavící dráty jsem zavrhl). Nařezat a slepit nebyl problém.
Dokonalý sumář odkazů. Perfektní!!!

http://vcely.borik.cz/serial03.html
Sice pěkný sumář odkazů, ale díky zubu času je dosti velké procento již nefunkční Angry
(12.09.2010 22:07)Jan Seichter napsal(a): [ -> ]Ahoj,
záleží jaký máš k tomu prostředky, nějaký vzor atd. Vyrobit si můžeš ledacos.
Záleží i na zručnosti, zázemí, nářadí.
Myslím si že do obyčejného zatepleného nádstavku nemusíš ani dávat hliníkovou fólii.
Viděl jsem to jen na stránkách na faceboku, a u nikoho jiného jsme to neviděl.
Ani o víkendu v Ostravě.

Podívej se na stránky Stolařství Avos. Tonda Váhala dělá všechny možné typy úlů, je to perfektní práce, dělá i uteplené nástavky s Al-folií uvnitř. Nástavky jsou lehké, používám je už třetím rokem a jsem s nimi spokojen. A o víkendu v Ostravě byl, asi jsi neměl štěstí a nenarazil jsi na něj. Byl jsem tam v sobotu a byla celkem tlačenice.

JiříM
Zajímají mě hlavně úly z polystyrenu. Má s tím někdo osobní zkušenosti. Líbí se mi že jsou lehké. Ale chtelo by to vnitřní stěny potáhnout nějakou folii, aby včely nevykusovaly polyš
Pokud vám můžu doporučit,tak polystyren raději ne.Je sice tvrzený,ale když nástavky chcete od sebe oddělit,např.při kontrole či vytáčení medu,tak jak jsou včelami propolisem slepeny k sobě,tak se tím ničí. Taky mám zkušenost,že v zimě dostal strakapoud či žluva chuť na včely a vykloval celkem velkou díru.
Na naše podmínky doporučuji zateplené nástavkové úly.Při tenkostěnných se včely musí více zahřivat a kontrolovat vniřní klimu než u zateplených.
Přidal jsem sekci Plánky, výkresy a návody k výrobě a soubory umístil na server, aby nedocházelo k odumírání odkazů.
(14.09.2010 20:44)Rostislav Szturc napsal(a): [ -> ]Pokud vám můžu doporučit,tak polystyren raději ne.Je sice tvrzený,ale když nástavky chcete od sebe oddělit,např.při kontrole či vytáčení medu,tak jak jsou včelami propolisem slepeny k sobě,tak se tím ničí. Taky mám zkušenost,že v zimě dostal strakapoud či žluva chuť na včely a vykloval celkem velkou díru.
Na naše podmínky doporučuji zateplené nástavkové úly.Při tenkostěnných se včely musí více zahřivat a kontrolovat vniřní klimu než u zateplených.

To mě také napadlo že by se ty nástavky z polyše lepili k sobě a pak by se to mohlo trhat, al eco takhle je dát do dreveného rámu jak je na http://www.sweb.cz/jjvcela/polystyrenak.html
(09.09.2010 22:31)Paloš napsal(a): [ -> ]Ahoj, děláte si někdo úly sám? Z jakého materiálu je vyrábíte a kde hlavně se dá sehnat? Třeba ta hliníková fólie, co je na vnitřních stěnách. Kde ji sehnat?

vyrábím si sám, vše podřizuji 2.podmínkám:1. hospodárnost - max.součástí z odpadu
2. přirozenost a jednoduchost
Předlohou mi byl Langstroth od VEMATu. Začnu odspodu: na rozdíl od VEMATu mám dno rozděleno na dvě části: spodní deska pro pravidelný monitoring spadu v.d.impregnace včelím voskem a
vysoký podmet s vyklápěcím přístupem zezadu i zepředu pro okamžité zvětšení česna.
Víko teleskopické uvnitř 3-5cm polystyren, vrch oplechován Al deskou
nástavky: za nízkou cenu nakoupím krajinky, vyřežu jednotlivé díly, na spojích opatřím zářezy jako jsou u palubek,vyříznu zářez pro rámky, spojím šrouby, zbylé dřevo ztopím v kamnech
Hofmanovy rámky zatím kupuji , hodlám si pořídit malou stolní cirkulárku a budu příští rok také soběstačný
Celý úl: dno,podmet,víko,4nástavky - cena 300-400kč včetně el.energie

Hodlá-li někdo podobným způsobem přispět k trvale udržitelnému životu, rád mu pošlu tipy na zdroje odpadu a ještě raději přijmu další nápady. Neboť všeho na světě ubývá jen odpadu je stále více.
(16.09.2010 8:42)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]nástavky: za nízkou cenu nakoupím krajinky, vyřežu jednotlivé díly, na spojích opatřím zářezy jako jsou u palubek,vyříznu zářez pro rámky, spojím šrouby, zbylé dřevo ztopím v kamnech

To mě zajímá. Už jsem si pohrával s myšlenkou výroby nástavků z nějakých úzkých prkýnek, mám ale problém jak pospojovat bočnice nástavků z úzkých prken, aby celý nástavek nakonec držel pohromadě. Asi musí být třeba jen 2 prkýnka - užší a širší, u sousedních stěn obráceně a prošroubovat to. Jak konkrétně tohle řešíš?

Další věc, kterou bych potřeboval dořešit je spojování rohů. Spoj na tupo není moc vhodný, protože čelo jednoho prkna vyčnívá celé ven a druhé ho má kryté. To vyčnívající saje při dešti mnohem více vody a nástavekj pak dost "pracuje". Z tohoto pohledu je nejlepší cikový spoj, ale dá nejvíc práce. Takovým kompromisem je spoj, jaký dělá pan Zelený - jedno čelo kryté, druhého kouká polovina. Jak to řešíš ty?
Já osobně jsem zkoušel spoje na tupo, žádný z nástavků nedržel po pár dešťích tvar, byla to hrůza, proto jsem to s tímto spojem vzdal a radějí zakoupil stojanovou cinkovačku za 7000kč a investice se mi vyplatila.Dnes nemám problém, pokud chci kvalitní spoj tak to něco stojí..... P.S Šrouby to pnutí dřeva bylo schoné utrhnout.
No ono hlavně šroubování vrutů či zatloukání hřebíků do čela přířezu /u masivu/ je truhlařina postavená na hlavu. To nikdy nedrží.(Šrouby vždy do boku směru vláken.)Přesto je to dnes,pro mě nepochopitelná, běžná věc u různých výrobků.Cinkový spoj není jen nejlepší,je také jediný správný.
Podobně jako má nástavky např. " Včelařství Bělčice".Já je od nich nekupoval,ale dle obrázku na jejich webu je to právě ten správný konstrukční spoj.Ještě by to šlo zkolíkovat,ale to se do exterieru moc také nehodí.
Přátelé! Nerad bych svým příspěvkem napadal odborné truhlářské postupy. Berte moje příspěvky jako názory exota, který už 10 let žije dobrovolně bez stálého příjmu zaručeného zaměstnáním výměnou za svobodný život. Filosofie zpracovávání odpadu není tedy jen mou libůstkou, ale nutností, chci-li včelařit. A včelařit jsem začal protiože mne oslovil přínos jaký včely poskytují přírodě, potažmo člověku. Ať jsou to veškeré včelí produkty, opylování, možnost "ovčelování" vody, bylinných léčivých přípravků aj. Takže 1 úl mám z krajinek, druhý zase z vyhozené staré skříně (zpracované na nástavky) apod. Vizuálně ve včelnici pro někoho pestré, pro někoho nevzhledné. Začínám a těším se až tam budu mít skleněný úl ze starých dvoukřídlých oken, mednou krávu atd. Důležité je, aby se včelám v tom dobře hospodařilo. Howg.
Ano je to určitá životní filozofie, kterou mimochodem uznávám! Též často sním o životě bez stresu spěchu.Dnes je doba spěchu honbou za penězi, lidé si neuvědomují, že tu nejsou pro peníze! Musíme život žít a ne jenom přežívat.. Ale k věci, mám rád když mi nádstavek dobře sedí jeden na druhém, nějaké dolaďování na včelnici neuznávám. Nádstavky dělám z odpadového dřeva které koupím za cenu paliva, nechám 3-4 roky na půdě a zpracovávám. Někdo by ho naházel do kotle, ale mě a včelkám ješte nějaký ten rok poslouží a to nejenom mě, ale i přírodě.. Zdravím
(17.09.2010 8:29)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]Přátelé! Nerad bych svým příspěvkem napadal odborné truhlářské postupy. Berte moje příspěvky jako názory exota, který už 10 let žije dobrovolně bez stálého příjmu zaručeného zaměstnáním výměnou za svobodný život. Filosofie zpracovávání odpadu není tedy jen mou libůstkou, ale nutností, chci-li včelařit. A včelařit jsem začal protiože mne oslovil přínos jaký včely poskytují přírodě, potažmo člověku. Ať jsou to veškeré včelí produkty, opylování, možnost "ovčelování" vody, bylinných léčivých přípravků aj. Takže 1 úl mám z krajinek, druhý zase z vyhozené staré skříně (zpracované na nástavky) apod. Vizuálně ve včelnici pro někoho pestré, pro někoho nevzhledné. Začínám a těším se až tam budu mít skleněný úl ze starých dvoukřídlých oken, mednou krávu atd. Důležité je, aby se včelám v tom dobře hospodařilo. Howg.

Jen dodávám,že z mé strany to nebyla nějaká cílená kritika výroby úlů.Chraň bůh!(Sám jsem koupil úly,které mají šrouby právě do čela přířezu.Big Grin ) Co se týče zmíněných spojů,to je prostě fakt.Jestliže chcete aby vám dlouho a dobře držely nástavky z masivu,musí být dobře suché dřevo,nejlépe přirozenou cestou a musí spojit se na ozuby.Když budou rybinové tak je to nadstandart a když by byly ještě k tomu celokryté tak je to přímo luxus!
Big Grin Ne vážně, já chápu,že každý nemá prachy na to ,aby si pořídil domů cinkovačku či moře času a praxe, aby vysekával dlátem ozuby do prkýnek.Navíc včely jsou vděčné, řekl bych, za každý prostor,který se jim naskytne,tak proč to hrotit. Smile
Měl bych dotaz na ty, kteří mají stoalřskou dilnu nebo si vyrabí úly doma. Dal by se kompletně vyrobit ul langstroth třeba na tomto stroji?
http://www.centrum-naradi.cz/product/174...troj-akce/
Má někdo s podobným strojem zkušenost? děkuji za reakce
Pokud tě nezaráží cena a spokojíš se z 2/3 Langem(protahovačka) tak ti chybí jen vrtačka. Tohle se ale zájmovému včelaři nevyplatí. Za ty peníze, je lepší navštívit truhláře, nebo nakoupit hotové. Ale včelařské tvořivosti se meze nekladou.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Referenční URL's