Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Aplikace kyseliny mravenčí
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Před časem tu proběhlo upozornění na moc zajímavou knížku Friedricha Pohla, Varroáza. Tak jsem se k ní vrátil a s chutí se začetl. A na s. 39 jsem v kapitole o KM našel zajímavý postřeh o zchlazení KM, čímž se dá zpomalit odpar v prvních chvílích odpařování a tím je zmírněn ten úvodní šok, zejména u vyšší koncentrace. Cituji: "Chlazená kyselina mravenčí: První fázi odpařování kyseliny mravenčí můžeme při vyšších venkovních teplotách zpomalit tím, že ji před použitím ochladíme v ledničce. Jinak je možné také houbové utěrky FAM-rozptylovač a univerzální odpařovač nasáknout nebo naplnit kyselinou, zavařit do folie a hluboko zmrazit v mrazničce. Pak je přeneseme pokud možno v nejchladnějším stavu do včelstev. (Ne však ve stavu zmraženém! Pozn. lektora)"
Připadá mi to velmi zajímavé, co soudíte? A šlo by takto postupovat i u 85% Formidolu?
Včera jsem diagnosticky použil MG s 65% kyselinou u 10-ti včelstev. Destičky jsem vložil v sešitém sáčku ze silonové mouchoviny do nástavku nad mednou komorou. Dnes jsem počítal roztoče - nejvíce jich spadlo 3. Proto jsem chtěl použít 85%. Než jsem kbelík s namočenými destičkami donesl k úlům pytlíky se rozpustily ?!?!?
http://jjvcela.sweb.cz/Kyselina_soubory/Obraz043.jpg
http://jjvcela.sweb.cz/Kyselina_soubory/Obraz042.jpg
http://jjvcela.sweb.cz/Kyselina_soubory/Obraz041.jpg
(10.08.2011 13:53)jjvcela napsal(a): [ -> ]Než jsem kbelík s namočenými destičkami donesl k úlům pytlíky se rozpustily ?!?!?

Pro kyselinu by měl být použitý materiál typu PE. Nezávisle na této problematice jsem takovou síťovinu kupoval pro silné alkálie. Jde o transpotní tunelové síťoviny různých barev, mělo by jít ale při výběru bezbarvou variantu. Osobně mám záložní plán založen na odpařování, jde o zip sáček který je perforován průbojníkem 5 plochu jsem přepočítal podle Formidolu, jde o 9x9 děr. viz obrázek

Další alternativa při syndromu selhání všeho ostatního je další moje nachystaná verze - dlouhodobý odpařovač. (připomínám, že to mám pro stovky včelstev) Nedokončená nafocená verze včetně síta a vymezovacího rámu mezi víko a nástavek. S tímto můžete zajít při odpařování do krajností nepřetržité aplikace po celý rok a vše se děje pouze tak, jak se perforuje víčko misek. Víčka jsou dole, dno nahoře. Do misek se vkládá sorbční textilie, která tam zrovna na fotu není. viz foto. je to vymyšlené do krajnosti, jde to fixovat i do spodu mých nástavků.
_gp_

[attachment=475] [attachment=476] [attachment=477]
Na obrázku č. 3 máte 6 misiek. Uvažujete ich operatívne plniť aj všetky podľa sily včelstva, kalendára a pod. ?
(10.08.2011 14:16)gupa napsal(a): [ -> ]viz foto. je to vymyšlené do krajnosti, jde to fixovat i do spodu mých nástavků.

Když to vidím, uniká mi smysl Vašich slov v předchozích příspěvcích: ... "poučte mne". Vaše vymyšlenosti jsou sofistikované, poučovat nepotřebujete. Sám jsem si takového rámy xy krát xy podle síly nástavku oblíbil, podle materiálu a způsobu, jakým jsou opatřené, se dají využít víceúčelově, efektivně a rychle. Poklona.
(10.08.2011 17:30)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Na obrázku č. 3 máte 6 misiek. Uvažujete ich operatívne plniť aj všetky podľa sily včelstva, kalendára a pod. ?

Teorie. Naplnit sorbent uvnitř co se dá a tak mít nachystáno. Hlavní výhoda, tj. to, co jste mi vytýkal že jsem houby vynálezce, - očesání zbytečné manipulace s KM přes celý rok jen na jeden úkon. A během sezony jen otvírat misky (resp. přelepky) a to podle potřeby, ihned během práce při něčem jiném než úl zavřu. Jenže i při té jedné manipulaci s KM nedojdu o riziko poleptání, takže proto je to opravdu záložní plán a vymyšleno a fyzicky nachystáno jak pro sklad civilní ochrany kdykoli k použití. _gp_



(10.08.2011 21:37)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]Když to vidím, uniká mi smysl Vašich slov v předchozích příspěvcích: ... "poučte mne".

Ale proto je tu výměna informací. Čekal jsem že mne někdo okřikne a ukáže něco podobného, co je použitelné bez zbytečné práce s cábráním KM, a to na dlouhou dobu a nebo bez stálého plnění plastem odpadové pytle. A ono nic. Přitom ty misky jsou na webu už docela dlouho. Hold potvrzuje se pravidlo, že se musí včelařům vyloženě strkat podnos pod nos. A ještě je přesvědčovat aby zapli mozek.
_gp_
Zase sme o krok dalej. Ospravedlňujem sa a ešte raz poklona všetkým vynálezcom. Technologicky by bol najlepší odparovač, ktorý by sa dal plniť bez rozoberania úľa, umožnoval by kontrolu odparu a neprekážal by príliš včelárovi ani včelám. To by mohla byť tématická úloha na dlhú zimuSmile
Dobrý den ,
mám takový problém, léčil jsem KM pomocí houbiček a po aplikaci jsem vložil do úlu rámková krmítka a začal krmit.Dnes jsem se byl podívat a včely roztok moc neodebírají. Ochutnal jsem ho a byl lehce nakyslí od předchozího léčení co stím ? Děkuji za radu.
Prosím o radu.

Zítra mě čeká poslední točení. Hned po odebrání medníkových nástavků bych chtěl dát do dna Formidol, počkat pár dnů dle návodu a poté začít krmit na zimu. Je to rozumný postup, nebo už je na Formidol pozdě. A začít krmit hned. Stačí pár stručných rad. Děkuji moc
U Langstrothů bych je nedával do dna, ale nad plod. Páry budou postupovat plodem dolů a účinnost bude mnohonásobně větší.
Také si myslím, že dávat Formidol do dna je neefektivní. Páry KM jsou těžší než vzduch a z podmetu je včely snadno vyvětrají. Obecnější je otázka, zda (po vytočení) napřed "léčit" a pak krmit, nebo napřed krmit a pak "léčit", nebo to obé spojit. Spojení se mi vloni u některých včelstev těžce nevyplatilo (bylo to ale s Nassenheidery), odpar KM žádný, tedy "léčení" na nic, odběr krmení slabý, obrovská vlhkost v úle. Ale jen u některých včelstev, ostatní v pořádku. Dnes bych po dalších zkušenostech, po tom, co jsem vyčetl a odposlechl od moudřejších a zkušenějších, napřed základně zakrmil, pak nasadil KM a poté dokrmil. Myslím, že jakýmkoliv stresem (vytočení medu je stres, stejně jako třeba přesypání na mezistěny či souše) oslabené včelstvo potřebuje čas na zklidnění a "usazení" na elementárním množství zásob, ne znovu stresovat kyselinovou kúrou. Zajímaly by mne na to Vaše názory, protože otázky na toto téma se množí a zkušenosti sbíráme po dobu kratší než malou ... Wink Díky předem za názory.
Já osobně nyní léčím. A krmit mohu pak.
Pokud budu krmit a léčení nechám na později, mohlo by se stát, že budu krmit cizí včelstva, která si budou loupit, v případě silného napadení VD mých včelstev, nebo v horším případě nebudu mít později co krmit.
Je to individuální a určitě je třeba se rozhodnout podle aktuálního přirozeného spadu. Jestliže nic nepadá, začal bych krmením a při ideálních podmínkách v léčení pokračoval až na podzim.
Díky za rady Smile

Po točení jsem jim dal medovou vodu z voští doplněného o cukr, až to zpracují zaléčím Formidolem a pak začnu krmit.
(14.08.2011 0:08)Tomáš Král napsal(a): [ -> ]Prosím o radu.

Zítra mě čeká poslední točení. Hned po odebrání medníkových nástavků bych chtěl dát do dna Formidol, počkat pár dnů dle návodu a poté začít krmit na zimu. Je to rozumný postup, nebo už je na Formidol pozdě. A začít krmit hned. Stačí pár stručných rad. Děkuji moc

Já bych postupoval podle spadu a případných příznaků poškození roztočem a následnými spojenými komplikacemi.
Pokud by včelstva nebyla ohrožená, nejdřív bych krmil a případné ošetření možná provedl až podle dalšího stavu včelstev.
Pokud by byla včelstva ohrožená, nejdřív bych ošetřoval, a potom teprve krmil. Pokud by byla ohrožená a přitom na suchu, tak bych vymýšlel nějaké kombinace.
Ovšem pokud jsou včelstva ohrožená, už je na ošetřování zřejmě tak tak, spíš 5 minut po dvanácté.
Jen je umění poznat to ohrožení.Blush
(29.08.2011 20:37)StandaS napsal(a): [ -> ]Nejak jsem nikde nenasel postup jak dat kyselinu mravenci do vcelstva. Jeste ji nemam ,ale zajimal by me postup jak ji mohu aplikovat.

Já lupnu na rámky nejvrchnějšího nástavku houbičkovou utěrku Spontex, 18x20cm, podkládám jí muší síťkou proti propolisu (ale není nutno), zaleju jí minimálně 50ml KM 65% a to celé přikryju durofolem (nebo igelitem). Rámky i durofol předtím ošpachtluju od vosku, aby houbička opravdu seděla a byla zvrchu dobře přikrytá. K odparu tak dochází JEN v mezerách mezi rámky. Vršek je přikrytej a tudíž se neodpařuje. Toto se odpaří většinou do dvou až tří dnů.
Toto opakuji minimálně 2x hned po sobě, pak vidím, co začne padat. A pak, pokud je potřeba, opět třeba po 14ti dnech opakuji. Pokud to uznám za vhodné, použiju klidně i 75 - 100 ml naráz, houbička to pojme.....ale asi není nutno. Nutné množství nemám vychytané.
Prostě pro diagnostiku postačí takto včelami prohnat cca 100ml KM a pak, třeba po šesti dnech se uvidí, co začne padat.
Ať se daří, Libor.
(10.08.2011 7:27)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Před časem tu proběhlo upozornění na moc zajímavou knížku Friedricha Pohla, Varroáza. Tak jsem se k ní vrátil a s chutí se začetl. A na s. 39 jsem v kapitole o KM našel zajímavý postřeh o zchlazení KM, čímž se dá zpomalit odpar v prvních chvílích odpařování a tím je zmírněn ten úvodní šok, zejména u vyšší koncentrace. Cituji: "Chlazená kyselina mravenčí: První fázi odpařování kyseliny mravenčí můžeme při vyšších venkovních teplotách zpomalit tím, že ji před použitím ochladíme v ledničce. Jinak je možné také houbové utěrky FAM-rozptylovač a univerzální odpařovač nasáknout nebo naplnit kyselinou, zavařit do folie a hluboko zmrazit v mrazničce. Pak je přeneseme pokud možno v nejchladnějším stavu do včelstev. (Ne však ve stavu zmraženém! Pozn. lektora)"
Připadá mi to velmi zajímavé, co soudíte? A šlo by takto postupovat i u 85% Formidolu?

S dovolením svůj dotaz zopakuji, protože mi stále vrtá hlavou a možná jenom zapadl ... Vedra pominula a KM se dá opět použít. Má někdo zkušenosti s výše uvedeným postupem? Díky za názory.
Jiří
Něco o tom, co potřebuje Libor vědět je zde http://dvorsky.leos.sweb.cz/OTAZKY/odpovedi2.htm ot. č. 168.
Pokud ale chceme něco řešit, je třeba znát podrobně stav. To Liibor neudělal.
  1. Obecně platí, že pokud chce někdo léčit včely jen KM a ničím jiným a nezná úroveň citlivosti svých včel na roztoče, musí dát na jařa dlouhodobý odpařovač KM, nejlépe 65% cca 200 ml cca v době začátku květu meruněk. PROSÍM VŽDY.
  2. Když máte čas a není vám líto včel a nebo to dokážete skloubit se zákroky do včel můžete, si hrát s krátkodobými odpařovači v červnu, možná i začátkem července .Např. je můžete vložit ihned při vytáčení.
  3. To ale platí jen do první poškzené včely, o poškozeném plodu nemluvě. Pak vždy jen dlouhodobý odpařovač a nebo hold jed Gabon.
  4. Kdyby jste chtěli srovnávat houbičky a podobné hračky např. s MG, museli by jste je dávat každé 2 dny. To, že se občas uvádí po 4 dnech (já také) je jen v případě bez poškozených včel a spoléhá se na tom na zvýšený grooming, který KM vyvolá (mám to kvantifikováno).
  5. Minulá vedra byla pro nasazení KM ideální !!!!
  6. Odpar i 30 ml 65% KM nebo 20 ml 85% KM denně na 4-6NN včelstvo 2/3 langstroth včelstvu neuškodí, naopak (v prvních třech dnech určitě). Opět mám podrobné zánamy a srovnání několika nejdůležitějších (tedy podle mne) prostředků proti V.d.
  7. Pomalu se blíží doba, kdy 65% KM nebude celkem účinná a bude lepší 100 ml 85% KM. Je to samozřejmě možné i v červenci a nyní při varroáze B a C, tedy při úrovni kdy začínají nabývat na vrch viry a N.A., N.C.
  8. Myslím si, že problém v hodnocení a schopnosti reagovat je i v tom, že si mnozí pletou selekci na VT s aktivním ošetřováním KM proti V.d.
  9. Pokud někdo řekne, že více zásahů do včelstva není problém, měl by si uvědomit, že při každém otevření úlu, zakouření, včely instintivně reagují, přestávají krmit matku, která má za několik hodin i o 50% menší váhu. To samé se týká plodu, ten je na tom ještě hůře. Prostě včelařem vyvolaný stres oslabuje imunitu včelstva, narušují se sociální vztahy, což velice napomáhá V.d........
    Stres je nejhorší "nemoc"!
  10. Nebude-li existovat varroalinka na regionální úrovni , bude stále hodně včelařů překvapeno a včely budou na varroázu padat dál a možná i častěji. U nás v ZO funguje od r 2008. Letos jsme díky ní zachráníli 2 stanovitě. Před chvílí jsme s kolegou pravděpodobně zachránili další s 12 ti včelstvy. Rozhodně by mně ale při navrhnutní opatení ani ve snu nenapadlo doporučovat nyní houbičky a podobné prostředky. Důvody jsem uvedl.
  11. Libore pokud to chcete ještě řešit, třeba s výhledem na příští rok, napište mi na soiukromý mejl. Pošlu vám dotazník pro varroalinku a po vyplnění to můžeme začít řešit. Jinak by to byla střelba od boku a to nemám ve zvyku.
(31.08.2011 20:38)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]7) Pomalu se blíží doba, kdy 65% KM nebude celkem účinná a bude lepší 100 ml 85% KM.
9) ... že při každém otevření úlu ...
10) Nebude-li existovat varroalinka na regionální úrovni ...

Pane Dvorský, upřesněte prosím 7) "pomalu se blíží doba" - máte na mysli nějaký termín v letošním roce např. konec září nebo nějakou budoucnost v řádu let?
9) ... dochází ke stresu i při každém nadzvednutí víka, nalití roztoku přes síto do permanentně umístěné nádoby objemu cca 1/2litru roztoku, a pak uzavření?
10) ... můžete detailně popsat princip a fungování varroalinky pro případné zájemce o její zřízení?
S poděkováním KC
Ano je tím myšleno období, kdy jsou denní teploty pod 20C. Tedy cca konec září. 85% se ale dá velmi úspěšně použít i nyní a dříve, jen je třeba mít odchytaný odpar.
Kouřem se včelstvu navozuje situace požáru a na to včelstvo reagovalo v minulosti zpravidla přestěhováním. Klidné zásahy nebo při použití vody je stres menší, resp. s takovým vyrušením se včely setkávaly běžně a i to je hodně individuální. Dobře všichni vědí, co dokáže v úle udělat myš v zimě. Mně se loni do jednoho oddělku o síle 3NN dostaly myši 3. 2 včely zabily a tu třetí držely mimo chomáč. Vyživila se tak, že na jaře nemohla ani z úlu ven. Ten oddělek byl ale v zimě tak klidný jako by se nic nedělo. Jiné včely by to nepřežily nebo by měly přeplněné výkalové vaky a pod. Tento oddělek byl naprosto v pohodě.
Varroa linka funguje následovně:
Našich 25 důvěrníků na cca 110 členů provádí od poloviny června monitoring /každý rok je to trochu jinak/. Při výraznější odchylce od normálu telefonicky nahlásí členům varroalinky. Ti se zpravidla okamžitě dostaví na místo, vyhodnotí a navrhnou opatření. Provedení je na včelařově zodpovědnosti. Dotazník používáme pro stavnoviště a včelaře z jiných organizací. V r. 2008 a 9 využíváno celkem dost. V r. 2010 skoro vůbec, asi se to včelaři již naučili. Letos jsem stav u nás uvedl. Je to prostě na spolupráci včelařů. Cílem není dělat něco za včelaře, ale naučit je jak hodnotit a postupovat, získat cit pro situaci. Není to žádné nucení.
(31.08.2011 20:38)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]....Pokud ale chceme něco řešit, je třeba znát podrobně stav. To Liibor neudělal.....

Zdravím Vás pane Dvorský, v příspěvku:
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Varroa...1#pid13781
se celkem podrobně rozepisuji o stavu roztoče ve svých včelstvech. Pokud máte ale na mysli jiný "stav", napište prosím.

Ve Vašem příspěvku č.137 se mi zdá, že body č.2 a 3 si trošku odporují s body č.5 a 6. Z bodů 2 a 3 jsem si vyvodil, že krátkodobé odpařovače dávat nejdéle krajem července, protože hrozí poškození plodu (asi) zatímco v bodu č.5 a 6 vyzdvihujete ideálnost veder a 30ml denní odpar není problém. Ale možná jsem si to jen nevyložil dobře.

Ano, chápu, že krátkodobý odpařovač = pracnost a možná i stres pro včely. S tím se musím popasovat sám.

Možná jsem také opomněl podotknout, že léčení provádím na úlech o 4 nástavcích Langstroth 3/4 (4x193mm+vysoké dno), přičemž léčivo pokládám na nejvrchnější nástavek, který je v tuto dobu plný zásob.

Z Vašeho doporučení vložit na začátku květu meruněk dlouhodobý odpařovač si beru vážný příklad, to zní dobře.

Ať se daří, Libor Valenta.
Referenční URL's