Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: 13 rámikový Čechoslovák
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Hľadám kvalitných výrobcov úľov, ktorí by boli ochotní vyrobiť 13 rámikový úľ rámikovej miery čechoslovák s vysokým plodiskom, nízkymi medníkmi a celodreveným nízkym dnom. Presné detaily potom. Ak o niekom viete, dajte vedieť. Ďakujem.
Tie nízke medníky,o akú výšku rámika sa jedná?
Rámiková miera 37x15cm.
Jaroslav, nerob to. Klasický JU je najlepší do Tvojich podmienok. Len musíš poznať metodiku. Za pár dní zavesím metodiku aj s popisom na môj blog.

[attachment=2219]
Na tú metodiku od pána Bencúra sa teším aj ja. Opäť sa mi aspoň trošku ako začiatočníkovi rozjasní. ďakujeme
(24.09.2013 9:16)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]Za pár dní zavesím metodiku aj s popisom na môj blog.

OK, teším sa, budem netrpezlivo očakávať.
Dedukujem. Ak si ochotný čakať na sľubovanú metodiku, tak tým pádom môžem smelo predpokladať, že Tvoje "eso v rukáve" pre úspešné včelárenie v O. Veselom je systém Eurodadant. Pretože základ tejto filozofie je plodisko z 13 rámikov, len v Tvojom prípade je ten rámik o 3 cm kratší... To znamená, že si sa "zmieril" s tým, že NN dolu pod plodiskom sa stane i u Teba "zlatým štandartom". Ak je tak- potom dobre!!! Ak ale opak je pravdou, a očakávaš, že M.B. Ti "naservíjuje" ešte lepšie riešenie, tak Ťa chcem dopredu vystríhať pred možným sklamaním. Plodisko CS 2x13R to hádam neuvažuješ. 2x 10-11 R -tiež priveľa. 1 plodisko CS 13 a Blin. prepáška i keď na nízkom plnom dne- nevyužiješ potenciál plodovania v celom rozsahu rámika, pretože vhodné podmienky pre plodovanie matky na celom rámiku budú už iba vtedy, keď to až tak nutné nebude....Ja viem, láka to. Plodisko ako menšia "výrobná hala" na včely. Skráť si to túžobné očakávanie a zareaguj na "vopros": Ak nie ED metodika, tak potom radšej užšie a skôr dohora by nebolo vhodnejšie?Wink
Áno, láka ma vyskúšať eurodadant s jeho metodikou (teda aj NN dole). Ale pre rámik 37cm dlhý, ktorý je u nás bežnejší. Lenže, ja nie som veľmi zručný na výrobu a výrobcov, u ktorý som sa informoval, to neoslovilo, nie sú ochotní vyrábať na zákazku 13 rámikový úľ. Preto zvažujem 11 (10) VN v kombinácii s NN (aj dole, aj hore). Čiže smerom do výšky. Čo sa týka metodiky od MB, nečakám zázraky, ale každý pohľad je obohacujúci.
"Ty huncút"! Ďakujem za "rapid" reakciu. Fandím Ti a nakoniec- ak budeš mať v zostave 10-11 R, tak môže byť i tak, že to bude "z núdze cnosť". Len s tým, že nízky rámik by si mohol mať vysoký 14 cm. Dôvod- prevesenie vysokého rámika do dvoch NN - ako rozšírenie možnosti obmeny diela....Wink
Pak je ideální polystren - ta Inva Polar ti to nařeže a pošle. Koupíš Epoxy, hřebíky a barvu a je hotovo. Dno i víko lze taky z PS. Na odzkoušení investice za 150Kč. Dr.Šumera má z toho PS150 Dadanty.

A jinak je dobré, když dva NN jsou stejně vysoké jako vysoký nástavek.

K té metodice - je obecně dobrá ale já kdysi došel už v Brennerech k tomu,. že NN na zimu nahoře není ono a dělají to i dadantisti z hor. Třeba P.Cimala - viz tady někde PPP. Oproti metodice mají na zimu NN od září dole.
Když jsem byl letos na přednášce ohledně včel dozvěděl jsem se, že je možné na naší rámkové míře využít slabou jarní snůšku tak, že se do medníků dá pouze 5-6 souší na vysokém rámku, kteréžto jsou včelky schopné zanést a zavíčkovat.

To mě vede k myšlence, že by tento problém mohly vyřešit polorámky 37x15 s tím, že bych včely vedl jako-by v systému Eurodadant, vlastně Euro-Čechoslovák Smile

Má s tím někdo na této rámkové míře nějaké zkušenosti? Děkuji, za případné info.
tiez sa s touto myslienkou pohravam a chystam sa to tento rok vyskusat Smile ale asi skor ako dalsi mednik, ktory by som na jar pouzil bez mriezky a neskor (po vystavani a zaplodovani alebo zaneseni medom - sam som zvedavy, ako sa vcely k tomu postavia) podsadil vysokym nastavkom s mriezkou.
Grof napsal(a):vlastně Euro-Čechoslovák

Na "Euročechoslovák" je možno použít metodiku práce v Eurodadantu. Plodiště ale má v tom případě pouze 257 dm2 plástové plochy, což je o něco méně, než se považuje za optimum. Není tedy vyloučeno, že u silnějších včelstev bez použití mřížky budete mít několik plástů v 1.horním NN zakladených.
Nicméně dílo z NN, které už nebude panenské, lze na podzim s výhodou použít do NN, který příjde pod plodiště.
Jiná možnost je použít mřížku.
Výšku nízkých rámků doporučuji 1/2 toho vysokého. Pokud nutně potřebujete vyndat vysoký rámek z plodiště, ale ještě ho nechat ve včelách, lze ho zavěsit do dvou NN nad plodištěm.
Mimoto se vejdou 2 plásty výšky 15 cm vedle sebe do většiny malých medometů.
Děkuji.
Po pravdě řečeno " som z toho volaaký zmetěný"
Když jsem se rozhodl včelařit, tak jsem navštívil známého místního včelaře a po dohodě s ním jelikož je to stolář jsem se domluvil, že mi zajistí nejenom 5 oddělků, ale že mi taky vyrobí 5úlů.
Ani ve snu mne nenapadlo, že úlů je tolik druhů a ještě více modifikací. Smile Koupil jsem přířezy, drátek, hřebíčky, mezerníky a začal ztloukat rámky a zatavovat mezistěny.
Při osazování hotovými rámky jsem zjistil, že se mi jich tam vejde 12 a třináctý asi o pět milimetrů ne.
Tak jsem z toho vyvodil to, že mám Čechoslováky na 12 rámků + mezeru na to, aby bylo kam posouvat rámky při prohlídce.
Ovšem včelky mi mezeru v zadu vždycky vystavěly a při prohlídce jsem to musel vždy vyřezat.
A teď podle toho co tady čtu, tak jsem asi udělal někde chybu v mezerníkách a správně tam má být rámků 13.
A ještě používám úly které snad už dnes nikdo nepoužívá, nebo se to tak alespoň jeví podle tohoto fóra jelikož v tomto článku je z nastavkových úlů nejméně příspěvků. Přes zimu si chci vyrobit 20 kompletních úlů ovšem teď jsem na rozpacích jestli zase Čechoslováky, nebo se začít poohlížet po jiných. Surprised
Takže se ptám, je tady nějaký včelař co ma zkušenosti s těmito úly a výrobu dalších mi posvětí, nebo rozmluví? Huh
Není nič horšie, než dve rozdielne rámikové miery.
Ked uložíš do úla klasické rámiky čo majú pliecka, ako za posledním, má biť 25mm vôla od steny úla. Rámik z medzerníkom je len východisko z núdze, pliecka sú lepšie.
Základ je bavit se o faktech. Změř vnitřní rozměry, šířku 10 nových rámků a případně 10 co tam jsou v úle.
A čo tak eurodadant a metodika k nemu? Je na 13 rámikov 39cm dlhých Čechoslovák má rámiky dlhé 37 cm. Kúpte si metodiku pre eurodadant a skúste to.
Jakou metodiku zvolí je druhá věc. Mezi 13 rámky 37x30 a 39x30není z hlediska včel asi velký rozdíl.

To už pak 45x30 když změnu, tam podle mě není třeba ten druhý NN a machrování s ním. Zas pak není co řešit, zda podle Řeháčka či podle Cimaly. Smile A je to nuda. Smile
Vnitřní rozměr v úle je 463mm, rámek s mezerníkem je 36mm. Boční loučka je 25mm a mezerník 11mm.
13x36=468mm. Tak to vychází, že ten 13tý rámek se tam opravdu nevejde o 5mm.
Stran: 1 2
Referenční URL's