Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: (Ne)povinnost aerosolu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Ahoj,
ZO chce za každou cenu přeléčit moje včelky v prosinci aerosolem. Nemám-li o léčbu zájem, jaké byste mi doporučili postupy? Nemám příliš chápavého přítele v čele ZO Smile
Díky moc!
Tak mu říkej nepříteli a bude vše hned chápat..
Včely jsou tvé a NIKDO, krom úřední osoby z SVS ti nemá právo do nich lézt. A i ta případná prohlídka ze strany SVS probíhá tak, že si do včel lezeš sám.
Odkaž je na Mimořádná veterinární opatření (MVO) platná v tvém kraji. V nich nic o povinnosti aplikovat aerosol jistě nenajdeš.
Pokud jsou včely na tvém pozemku, tím spíš je tam pouštět nemusíš.
Pro ošetřování včel je pro tebe závazné MVO, ne rozhodnutí nějakého občanského sdružení.
Přestěhuj se i se včelama k nám, my v ZO nemáme vyvíječ aerosolu. Angel
Díky moc všem, potřeboval jsem nějaký ofiko důvod Smile

Ad MartinH - víš-li o vhodném stanovišti, jsem tam jako na koni Smile)
(25.09.2013 11:13)MartinH napsal(a): [ -> ]Přestěhuj se i se včelama k nám, my v ZO nemáme vyvíječ aerosolu. Angel

Proč se stěhovat - stačí, pokud se nedohodne se ZO, prostě z ČSV vystoupit. Proč být někde, kde mi to nevyhovuje?
Ano, vystoupení ze ZO je výhledově v plánu. Už teď jsem místní černá ovce OSmile
Buď vstřícný. Poděkuj za nabízený způsob ošetření, ale uveď, že současná MVO dávají i jiné volby. A dolož to jejich zněním (to píšu proto, že většina funcionářů zjevně nová MVO vůbec nečetla ...). A uveď, jak hodláš sám postupovat a proč. Ale jde tu o zkušenosti ...
Utajil ses, takže není jasno, kde včelaříš, ale ta MVO si najdeš na webech příslušné KVS.
K tomu vystoupení: Je rozdíl mezi vystoupením ze Svazu a ze spolku (i když teď to formálně jedno jest, protože spolky jsou zase a jen úředně základní organizace Svazu.). Ale kontakt se spolkem nepřerušuj a komunikuj, vstřícně, protože včelaříš nikoli sám, nýbrž v kontextu ostatních včelařů v okolí a toto včelaření je právě otázkou místních kontextů. Pokud ale cheš včely ošetřovat jinak, pak musíš nabídnout schůdnou alternativu, tedy mít ji nastudovanou, nebo mít k ruce někoho, kdo to umí a praktikuje už delší dobu. Pokud začínáš, pak bych ubral plyn, studoval a šel do toho, až si budeš jistější v kramflecích. Což jsem z Tvého dotazu nevycítil. Boj není cestou, cestou jsou postupné kroky, dialog a komunikace. Tak dojdeme dál ...
Jiří
(25.09.2013 11:01)vcelkazelenac napsal(a): [ -> ]Ahoj,
ZO chce za každou cenu přeléčit moje včelky v prosinci aerosolem. Nemám-li o léčbu zájem, jaké byste mi doporučili postupy? Nemám příliš chápavého přítele v čele ZO Smile
Díky moc!

Podle profilu jsi nedávno začal. Nevím, kde bereš jistotu, že to přeléčení nepotřebuješ a proč je pro tebe důležité se stavět na odpor. Nepovažuji aerosol za tu nejdůležitzější část boje proti VD, ale "nemám zájem" není důvod. Doufám, že ten důvod máš a není to jen nechci nebo nemusím (myslím tím důvod pro tebe, ostatním musí stačit to "nemusím, protože..."), jinak by to bylo zbytečné jitření vášní v okolí.
Zda povinně ošetřovat či neošetřovat včelstva aerosolem je stanoveno Krajskou veterinární správou (KVS), která k ošetřování včelstev proti včelím chorobám vydává každoročně nařízení. Oni si to ti funkcionáři ZO z prstu necucají. Doporučuji se s tímto nařízením pro rok 2013 seznámit a nezpůsobovat si zbytečné problémy. Je skutečností, že ani na nařízené ošetření, za určitou dohodnutou náhradu (benzín, čas, ...) v tomto případě aerosolem, nemusíte určeného kolegu včelaře z vaší ZO, ke svým včelám pustit. Jak je uvedeno výše, včely jsou Vaše a je to i Vaše odpovědnost. Potom má ZO povinnost nahlásit na KVS včelaře u kterého nařízené ošetření provedeno nebylo. V případě, že se KVS rozhodne ošetření provést, je to již za Vaše peníze které Vám KVS vyúčtuje. Tato úhrada bývá zpravidla o mnoho vyšší než dohodnutá úhrada kolegovi za provedenou práci. Vy samozřejmě nemusíte ke svým včelám pustit ani veterináře pověřeného provedením léčebného ošetření. Veterinář se s Vámi nebude ani dohadovat. Vrátí se zpět a KVS Vám naúčtuje marnou cestu a jako bonus může udělit i moc hezkou pokutu za porušení veterinárního zákona. Záleží na tom jak je vaše KVS důsledná.

Z vlastní zkušenosti provedení aerosolu v období zimního slunovratu preferuji. Ve včelstvech je minimum zavíčkovaného plodu a tudíž i účinnost je nejvyšší. Další důvod proč preferuji ošetření aerosolem je to, že oproti fumigaci je aerosol ke včelám šetrnější. Neevokuje ve včelstvech stres z nebezpečí požáru, který je důsledkem spalin fumigačního pásku. To poznáte až budete mít s aerosolováním vlastní zkušenost.

Také, vystoupení či setrvání v ZO ČSV problém (ne)aerosolování neřeší. Řeší pouze dobré nebo špatné mezilidské vztahy a také, v tomto případě, cenu za provedenou službu. Takže než učinit nějaké zbrklé rozhodnutí je dobré se seznámit s danými skutečnostmi a dobře si rozmyslet další postup. Naši předkové měli hezké pořekadlo o čurání proti větru a potřísněných nohavicích Huh.
Hezký den JK
Je docela hezké mít z více variant na výběr. U nás třeba ta možnost není, když nemáme ten vyvíječ (kdybych ho fakt chtěl, tak si ho někde pujčim, nebo koupim). Ale svoboda volby dává také mnohem víc zodpovědnosti. Člověk, který si metodiku léčení a léčiva určuje sám je také pak plně zodpovědný za zdravotní stav svých včel nejen před nimi, ale i před ostatníma, které tím může popřípadě poškodit. Tím myslím třeba to, že přemnožením roztočů, kdybys neléčil vůbec, nebo špatně, zamořuješ okolní včelstva, která si je nanosí při vylupování, nebo zalétávání včel, nebo také to, že když bys aplikoval třeba gabon dýl, tak pomáháš budovat roztoče gabonu odolného. Tak si myslím, že v rámci všeobecné spokojensoti je potřeba, aby včelař byl buď pod nějakou rozumnou kontrolou toho, jak léčí, nebo aby byl rozumný a soudný sám (ale to si ale o sobě myslíme každý).
Kolega nemá v prfilu naí kraj, takže je to o ničem.

Aerosol co vím nebyl (U nás, ale nevím ani o žádném jiném kraji) nikdy povinný, i když funkcionáři jsou o tom přesvědčení.

PO pořízení vyvíječe a dvou letechvlastnho ošetřování, když s tím u nás na čas ZO přestala jsem nezjistil vyšší účinnost než fumigace.

A nemáte někdo záznam přednášek ve Vysoké Libni letos na jaře? Byl tam profi kamereman. Tedy s lepší výbavou.
Dr. Kramler tam uváděl účinnsoti ošetření - a pokud si vzpomínám u třetího ošetření aerosolem uváděl něco kolem 60%.
To má dobře udělaná vánoční fumigace vyšší účinnost. Nebo stejnou.

Nechápu ten humbuk kolem aerosolu.
Říkal tam že účinnost léčiva je 95% - 90%.
Jako příklad uvedl při 1000 roztočů v úle jich tedy první fumigaci přežije 50.
Druhé ošetření zasáhne 50 roztočů kteří jak zdůraznil první ošetření přežili. Jsou tedy odolnější, účinnost bude nižší než 95%. Přežije 10 roztočů.
Po třetím ošetření zůstanou 4 nejodolnější samičky které přezimují a na jaře dají základ odolnějším generacím. Tedy pouze 60% účinnost.
Mrzí mne, že jsem nechtěně způsobil tuto debatu, ale na druhou stranu je jistě plodná.

Myslím, že každý včelař by v prvé řadě měl myslet na zdraví svých včel, následně počítat s tím, že nákazová situace jeho včel ovlivňuje včely okolních včelařů a v neposlední v řadě je více než rozumné vycházet s okolními včelaři. Jejich včely zase ovlivňují ty naše.
Jakékoliv "šprajcy" je lepší předcházet dohodou, snahou o vysvětlení situace apod.
Podle mého soudu je aplikace aerosolem zařaditelná mezi metody s delším účinkem. Vše je řádně nainpregnováno a amitraz působí kontaktně do té doby, než se rozloží. Dovnitř chomáče se bezprostředně při aplikaci toho mnoho nedostane (méně než u fumigace). Pak roztoči padají možná ještě dost dlouho. Jde o to, jak dlouho po aplikaci sledovali ten následný spad nebo smyv.
(25.09.2013 16:21)PetrM napsal(a): [ -> ]...ale na druhou stranu je jistě plodná. ... Jakékoliv "šprajcy" je lepší předcházet dohodou, snahou o vysvětlení situace apod.

Stoprocentní souhlas. Plodnosti debaty jak zde na fóru, tak v místě chovu každého z nás jistě přispěje znalost svých povinností a práv.
Mimořádní veterinární nařízení (MVO) pro varroózu na období podzimu 2013 alespoň v Praze a Stč kraji nijak nezmiňují aerosol. Dávají chovateli na výběr - buď provést trojí ošetření přípravkem Varidol 125 mg/ml podle návodu k použití (a v něm jsou podmínky pro fumigaci a pro aerosol) nebo ošetřit jiným přípravkem (podrobnosti v MVO).

Je to v některém kraji jinak?

Ivan Černý
(25.09.2013 16:18)Kohout napsal(a): [ -> ]Říkal tam že účinnost léčiva je 95% - 90%.
Jako příklad uvedl při 1000 roztočů v úle jich tedy první fumigaci přežije 50.
Druhé ošetření zasáhne 50 roztočů kteří jak zdůraznil první ošetření přežili. Jsou tedy odolnější, účinnost bude nižší než 95%. Přežije 10 roztočů.
Po třetím ošetření zůstanou 4 nejodolnější samičky které přezimují a na jaře dají základ odolnějším generacím. Tedy pouze 60% účinnost.

Tak tak, a jestli těch 6 důchodkyň stojí za to. A jak by na ně zapůsobil varidol z pásku? To by jich zůstalo stejně nebo 5? A co když bych po třetí vůbec neošetřil, tak těch deset je moc?

A všimněte si, že předpokládal, že se ošetřováním šlechtí roztoč! Sice to jiné experimenty kupodivu nedokládají, ale není to důvod se nad tím zamyslet?
Je skutečně nutné jej tak organizovaně šlechtit, nebo dorazit jindy něčím úplně jiným - třeba delším obdobím bez plodu v nezatepleném úle, nebo KM atd.

Takže ty podzimí manévry s těžkou technikou jsou kvůli likvidaci asi jednotek procent populace VD?
Smile
Karel



Ještě k těm důchodkyním - termín Zd.Brentnera - v původní domovině ploduje včela pořád a bezplodé období mu asi skutečně nesvědčí, jinak by jsme jej na jaře viděli v neošetřovaném včelstvu skoro na každé včele. A ?
Budeme předpokládat že včelaři umí číst. Jediný závazný předpis ohledně ošetřování včel je nařízení místně příslušné KVS. Je na tom něco nepochopitelné? Jakékoli snahy kohokoliv o jakékoliv činnosti nad rámec tohoto nařízení považuji za omezování mých včel a na to já přistupovat opravdu nebudu i kdyby přijel nevím kdo.
Možno si na VČS prijali uznesenie, že každý si musí dať preliečiť včely Vatom. Väčšina bola za, takže menšina buď sa prispôsobí alebo a odíde do inej organizácie. Plnenie uznesení sa týka každého, či nie?
Je pravdou, že i naše KVS (Ústí n/L) nenařizuje direktivně ošetření aerosolem. Nařizuje však trojí ošetření Varidolem. Tím se rozumí jak ošetření fumigací, tak i aerosolem, podle konkrétních teplotních podmínek za současného odstranění, nebo rozškrábání plodu. Protože v měsíci prosinci se již teploty pohybují pod doporučených 10 °C pro ošetření fumigací a fumigace proto pozbývá účinnost, je vhodné použít aerosol, který je možno použít při nosném médiu léčiva (lékařský aceton) až do -5 °C. Ono totiž, při tlumení našeho "milého kleštíka" nejde o to udělat si na "futro" tři čárky za provedená ošetření. Jde o to aby tato ošetření měla i kýžený účinek, alespoň v rámci možností.
JK
Stran: 1 2 3
Referenční URL's