Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Lékárnička začátečníka
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Co by měl mít včelař vlastně v šuplíku aby: 1.Preventivně ošetřoval včely 2.Mohl rychle řešit případné napadení virem, bakterií, houbou, parazitem.
Možná to není nejšťastnější nápad zakládat tu téma tohoto typu, ale i když si přečtu jednotlivá témata různých přípravků i s postupy, tak opravdu nevím co si mám koupit a zdali je to opravdu všechno. Do toho někdo napíše, že to v sezoně občas není k mání a já bych měl raději vše při ruce, kdybych byl nucen včelstva ošetřovat, než vše shánět na poslední chvíli.
Lékárnička má být pro případ ošetření včelaře nebo jiného napadeného člověka - antihistaminika apod.

Nedovedu si představit, co by měla obsahovat pro ošetřování včel. Kromě prostředků uvedených v příloze MVO by v ní správně nic jiného být nemělo.
Ale jako o lékárničce bych nepsal.
Není nezbytné mít v "šuplíku" všechny ty prostředky z MVO. Je to na uvážení toho kterého včelaře.
Ta myšlenka není tak špatná - zejména pro toho, kdo má stanoviště dál od domu a/nebo včelařské prodejny či veterinární ordinace. Anebo pro většího včelaře. Pokud objeví na stanovišti problém vyžadující farmaka a nemá je, znamená to buď otočku k dodavateli anebo na základnu. V každém případě jde o ztrátu času a náklady spojené s cestou.
Otázka je, které nemoci uvažuješ a pak už jen výběr prostředků. A samozřejmě se můžeme pohybovat striktně v mezích zákona a uvažovat tak jen schválené veterinární léčivé přípravky (navíc jen ty volně prodejné) - anebo i něco jiného.
Nicméně pokud je chceš používat, taky bys měl být schopný identifikovat problém (nemoc, nákazu) a i vybrat léčivo (či jiný ozdravný postup). V takovém případě je pak tato otázka bezpředmětná. Pokud to neumíš, tak je pak taky bezpředmětná Wink.
Sidel, jestli ještě nemáš včely, tak nekupuj nic. V hrubých krocích si ujasni činnosti v průběhu včelařského roku. Prostuduj si "léčebné" zásahy" podle oficiální a alternativní metodiky. Plánuj na 3 měsíce dopředu, dělám to taky tak.

Moje lékárna pro včely zatím obsahuje: - kyselinu mravenčí, kyselinu šťavelovou, lahvičku Varidolu a pásky.

Moje lékárna pro včely bude obsahovat: kyselinu mléčnou a ještě nevím jaký typ odpařovače KM (+ to co mi dá důvěrník, abych stál pěkně v řadě Smile )

Edit: Jako začátečník pomíjím "léčbu něčeho co nejsem schopen poznat".
Ahoj jak píše Petr, lékárničku si udělej pro sebe a pro případné návštěvy. Chemikálie na ošetření včel seženeš buď ve včelařských potřebách, nebo v lepších drogériích, ale doporučuji nejdříve se poradit se zkušeným včelařem, nebo si postupy řádně načíst.
Pokud chceš sestavit lékárničku pro sebe najdeš inspiraci zde:
http://www.vcelarenihrou.cz/minimum-pro-alergiky
http://vcelarske-potreby.on-line-obchod....li-bodnuti
http://mlha.med.cz/jaknato/lekarna.html
Aha, tak jsem něco asi pochopil špatně, myslel jsem, že třeba KM by se mělo prubnout po posledním vytočení, i když není žádný spad. A to jsem myslel jako příklad prevence.
Jinak lékárničku pro sebe nepotřebuji (nejsem alergik) Vyzkoušel jsem si to přimáčknutím včely přímo v areálu nemocnice když se naskytla příležitost. Big Grin
Opravdu jsem toto vlákno, zakládal s tím, že jsem nevěděl jestli existuje něco čím včelař pravidelně předchází neduhům včelstev, něco co dělá vyloženě každoročně. A taky proto, aby si někdo jiný mohl později pročíst co by si měl po pořízení včel co nejrychleji pořídit.
To Ozi: Nic teď nakupovat nehodlám kromě materiálu na výrobu úlů, Vánoce se již blíží: v Kauflandu už maj čokoládový Mikuláše. Big Grin
Koukal jsem, že na eshopech se dá sehnat přímo "krabička pro poštípaného včelaře" např. zde:
http://www.promotionsonly.com.au/first-a...id-kit.htm
http://www.westernsafety.com/north2009/n...fapg9.html
http://redlakestradingpost.com/Sawyer-Ex...94420.aspx
http://www.wellpromo.com/wholesale-Logo-...its_23.htm
http://www.campmor.com/gear/health-safet...kits.shtml

Pokud chceš na včelnici mít nějaký balíček, na kterém budeš mít napsáno "krabička pro včely", tak by jsi si mohl pořídit nějaký ten diagnostický test:
http://www.vita-europe.com/products/afb-...-test-kit/
Každopádně pokud by, nedej Bože, jakýkoliv test vyšel jako pozitivní, obrať se pro pomoc na veterinu.
Ozi, reaguju na větu "Prostuduj si "léčebné" zásahy" podle oficiální a alternativní metodiky." Nemůžu takové fyzické postupy nějak najít.
Ptám se proto zkušených. Hledám praktické vysvětlení věty, která se často vyskytuje.
Teď ji mám před sebou v článku "PRACOVNÍ TEXT PŘIPRAVOVANÉ CERTIFIKOVANÉ METODIKY SPRÁVNÁ PRAXE V CHOVU VČEL" a to : "Při jarních prohlídkách likvidovat slabá nosemózní včelstva a ta nahradit rannými oddělky, čímž se odstraňuje silný zdroj infekce na včelnici."
Vyskytuje se v článcích v různých obměnách případně i v jiných souvislostech.
Jak tedy fyzicky zlikvidovat nemocné včelstvo a toto nahradit jiným (oddělkem). Jednoduchá věta, ale pro začátečníka nepředstavitelné praktické postupy.
Jak tedy zlikvidovat včelstvo, kam je dát, jak použít zbylý materiál (úl), jak do něj dát oddělek na stejné místo, aby to vše bylo přirozeně i preventivně hygienicky správně a zdroj infekce na včelnici byl skutečně odstraněný?

Ještě to nepotřebuju, ale až budu (doufám, že ne), chtěl bych vědět jak postupovat.
Já bych se malinko vrátil k té lékarničcce pro lidi Smile Mám tam fenistil kapky,dithiaden(asi se to píše jinak-nechce se mi to hledat),prednison a šumivé calcium.Adrenalinové injekce se tu jen tak neprodávají Smile
Proč to píšu.Minulý rok rodinka zájemců o včelaření se synem cca 11 let -jedna včela a kluk skoro ležel...
Dnes to mám v autě a včelařské bedně a doma vždy a každému doporučuji.
Jestli víte ještě o něčem tak předem dík za info .U včel je na vše relativní čas ,ale život je život...
Pro mne je v lékárničce důležité homeopatikum Apis melifica 9CH
Jde o homeopatikum vyráběné z včelího jedu a výborně funguje na otoky po pobodání a vůbec jakékoli otoky.
(26.03.2016 0:10)M+M napsal(a): [ -> ]Já bych se malinko vrátil k té lékarničcce pro lidi Smile Mám tam fenistil kapky,dithiaden(asi se to píše jinak-nechce se mi to hledat),prednison a šumivé calcium.Adrenalinové injekce se tu jen tak neprodávají Smile
Proč to píšu.Minulý rok rodinka zájemců o včelaření se synem cca 11 let -jedna včela a kluk skoro ležel...
Dnes to mám v autě a včelařské bedně a doma vždy a každému doporučuji.
Jestli víte ještě o něčem tak předem dík za info .U včel je na vše relativní čas ,ale život je život...

A když postižený pomalu ztrácí vědomí, je dobré ho položit na záda a zvednout a držet mu nohy nahoře.
Referenční URL's