Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Ředění kyseliny mravenčí
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Excelovská tabulka pro výpočet ředění KM ke stažení pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou používat výše uvedený on-line výpočet.
http://www.mojevcely.eu/news/redeni-kyseliny-mravenci/
Pěkný on-line výpočet koncentrací – http://www.labo.cz/mft/koncentrace.php
pro úplné zjednoduššení lze ředění 85% KM na finální hodnotu ředění 65% lze vyjádřit i takto :


73 dílů 85% KM + 27 dílů vody (H2O) = 100 dílů 65% KM


jednotky si každý dosadí sám Wink ( ml, malej panák, velkej panák, hrnek, kýbl, barel, cisterna , ..............)
Ještě jednodušeji - do 366 ml vody naleji 1 litr 85% KM
V praxi už je to teď mnohem jednodušší, protože jsou firmy, které dodají KM naředěnou na 65%. Je dobré na jisté případy mít doma i koncentraci 85%, to jistí třeba lékárna, i když je tam dražší. Ale zase jí není potřeba tolik. Někde výše už jsem psal o tom, jak odlišné byly výsledky u houbičky s 65% a s 85% v době, kdy šla teplota dolů na samém začátku října. Ostatně viz VMS.
Petře to máš taky pravdu, ale nechtěl jsem aby zavládl pocit , že na toto množství naředěné KM je nejvhodnější obal PETka od nějaké limo nebo jiného nápoje (což se nabízí samo od sebe ). Dalším pomocným důvodem je , že jsme obecně schopnější rychleji přepočítávat na 10(100) než to odvádět z jiných poměrů (u mě to teda platí na 100% pokud neberu obecně jednoduché poměry ).

Ale tohle už je podle mě jen hra s čísly jako takovými a od toho proč bylo toto téma založeno, by jsme se v následné diskuzi tímto směrem od toho pouze vzdalovali a znepřehledňovali to tu zde Wink
Já to ředím cca takto:
Do 5l kanystru od destilky (označeného lebkou se zkříženými hnáty a nápisem kyselina mravenčí Exclamation)jsem si udělal rysku na 1 litru a potom další rysku po dalších třech litrech.
Naleju vodu po první rysku a doleju kyselinu po druhou rysku.
Výsledkem je kyselina o trochu silnější než 65%.
Vzhledem k tomu, že někdo používá formidol s 85% KM, si myslím, že rozdíl je zanedbatelný.
Na roztoče to účinkuje.Shy

RK
Tady bych rád upozornil hlavně začátečníky, že při ředění, zejména koncentrovaných kyselin, je skutečně třeba vlévat kyselinu do vody a ne obráceně, pak by kyselina mohla vystříknout a poleptat.
Protože si málo pamatuji, používám křížové pravidlo. Pro ty, kteří si také nechtějí pamatovat, zkuste si uložit tuto adresu. Tak naředíte i slivovici, i kyseliny, i ...

http://web.quick.cz/kitten/page/crossrule.html

JK
Ředíte KM obyčejnou vodou nebo destilkou?
Obyčejnou vodou. Ale při použití MiteGone by možná ta destilka byla vhodnější, aby se neucpávaly ty póry.
Do houbičky nebo Nassenheideru to je jedno.
(26.10.2011 14:15)Petr L napsal(a): [ -> ]Tady bych rád upozornil hlavně začátečníky, že při ředění, zejména koncentrovaných kyselin, je skutečně třeba vlévat kyselinu do vody a ne obráceně, pak by kyselina mohla vystříknout a poleptat.

Zrovna u kyseliny mravenci toto neplati.
To sice ano, ale je lepší si to pamatovat a nemuset myslet, u které že to kyseliny je právě ta výjimka.
Ono to není ani tak vyjímka jako spíš fakt, že kyselina mravenčí je relativně slabá kyselina narozdíl od minerálních kyselin, kde je nutno toto pravidlo vždy dodržovat.
Malú pomoc nádete tu.

Miloš.
Referenční URL's