Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Chov matky v oddělku s poloviční délkou rámků
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ahoj kamarádi,
pořád přemýšlím nad věcí chovu matek a později vytvoření oddělku.Zde podrobně vysvětlím myšlenku.Včelařím na míře langstroth 159. Chtěl bych vytvořit oplodňáček na 4ks půl rámku (rámek který se dá rozložit délkově na půl tedy přes boční loučky 224mm z původní 448).V oplodňáčku by tedy byly vedle sebe 4ks půl rámku 224/159 po vystavění mezistěn a později zakladení matkou by byli rámky spojeny na 2ks a byli by přendány do 4-5 rámkového plemenáče spolu se včelami přidána by byla souš s vodou prázdná souš a případně kazetové krmítko.Jestli je to blbost tak se omlouvám začínám s chovem a jestli jsem vymyslel vymyšlené tak se taky omlouvámBig Grin

Ahoj Jirka
Je to skoro podle mě zbytečně komplikovaný. Výhoda Langu 2/3 je, že se to nechá rovnou zakládat v nástavku, ušetříš si zbytečnou práci s přendaváním a matka má i víc prostoru pro rozkladení. Já to alespoň, tak rovnou dělám.
To znamená přidat matku přes klícku do oddělku? nebo jak to myslíš?
Blbost to není, ale je to opravdu již jednou vymyšlené. Koukni se na heslo "skládaná rámek" . příklad třeba zde
Ty panty si můžeš i koupit a to třeba tady nebo tady. No a Břinek dělá i pro to takovéto vychytávky : Osmioddělkový úlek na skládaný rámek
A co třeba přidat matečník?

Oplodňáček je efektivnější v tom, že na osazení spotřebuješ míň včel, a matka v něm začne klást dřív než v plemenáči nebo v normálním včelstvu.
JJ matečník lze takySmile

To je ten důvod proč nad tím přemýšlím potřebuji méně včel a matka začne dříve klást.
(20.11.2013 23:10)Moravec napsal(a): [ -> ]To znamená přidat matku přes klícku do oddělku? nebo jak to myslíš?

Pokud zakládám oddělek na kupovanou matku, tak přes klícku určitě. Pokud si chceš udělat matku ze svých včel a nechceš zkoušet larvit, tak stačí mezi dva rámky se zavřeným plodem, dát rámek s otevřeným nejmladším plodem. Pochopitelně můžeš zkusit i ten otevřený matečník. Já to dělám v květnu.
Ve vysoké Libni byla přednáška o farmě v USA kde měl rozpůlené Langy a rámky na půl, ale normální výšku. Ale chovali matky na kšeft. Pokud bych je měl pro svoji potřebu, raději to rozdělím na 4 díly v plné délce - tzv. čtyřdno. Nevidím důvod si komplikovat život.
(20.11.2013 23:25)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]A co třeba přidat matečník?

Oplodňáček je efektivnější v tom, že na osazení spotřebuješ míň včel, a matka v něm začne klást dřív než v plemenáči nebo v normálním včelstvu.

Že by matka začala dříve klást se mi nezdá, myslím, že tohle je ovlivněno krmením, alespoň já si nestěžuji, že bych na ní čekal než se rozklade. Krmím těstem Medopip. Pravda je, že těch včel je potřeba pro ten oplodňáček míň, ale to snad malovčelař řešit nemusí, to je problém velkochovatelů matek nebo spíš producentů oddělků. Na tenhle nešvar poukazoval jeden chovatel matek na přednášce v Plasích, že se šetří včelami, aby se nasekalo, co nejvíc oddělků na prodej, ale že ty matky nemusí být optimálně vyvinuté (on používal termín atraktivní pro včely), už oni (chovatelé) neřeší.
Myslel jsem to dobře ale komplikovat život si teda nebudu.
Chtěl bych si zkusit koupit inseminovanou matku a z ní chovat matky pro svou potřebu o žádní kšeft mi nejde Smile

S pozdravem Jirka
Ten půlenej rámek jsem již viděl v "provozu"před nějakými 30- ti lety. Tehdá jsem na to výslech oddůvodnění, že to co matka od začátku naklade se může využít ve včelstvech. Já jsem se vydal cestou malých oplodňáčků s dvěmi nebo třemi plástky asi 12x10 cm. Oplodňáček s jedním osazenstvem využívám na 2- 3 matky( plástky vylomím, dám nové těsto a matečník,pokud je třeba i posílím mladuškama) a po ukončení chovu osazenstvo likviduju. Nemá cenu se zaobírat 15-ti dekama starých včel, kór když si odchovávám pro svou potřebu takhle asi 6 matek ročně. Zbytek matek odchovávám v oddělcích s přidáním zavřeného matečníku. Zdá se mi to biologicky přirozeňejší. Matky v oplodňáčcích začínají klást i o 6 dní dřív než matky v oddělcích, ikdyž letos zase takový rozdíl nebyl díky špatnému počasí.Ale musím říct, že v oplodňáčcích jsou vyšší ztráty než v oddělcích.
(20.11.2013 23:58)Moravec napsal(a): [ -> ]Myslel jsem to dobře ale komplikovat život si teda nebudu.
Chtěl bych si zkusit koupit inseminovanou matku a z ní chovat matky pro svou potřebu o žádní kšeft mi nejde Smile

S pozdravem Jirka

Ještě to nadhodím jednou - - tzv. 4dno znáš? To je ještě jednodušší než půlrámek.
Pokud chceš matky pro sebe - je to jedna z nejjednodušších variant.
4 dno ne ale znám http://www.apifarm.cz/30,dno-nizke-chovn...troth.html nikdy jsem s tím nedělal ale asi to vyzkouším dám tam nejmladší plod popřípadě matečník a bude.jestli jste s tím někdo dělal tak si rád předštu rady.
ach jo, proč dělat něco jednoduše, když to jde složitě a pracně. Dá se říct, že v chovu jsem vyzkoušel snad vše a kdyby se vše, co jsem spálil, vyhodil a rozdal dalo na hromadu byl by to slušný kopec. Jestli se vám jedná o chovatelské nádoby zcela bezkonkurenční je styrodurový plemenáč. Je to jako srovnávat olítaný Trabant a nový Mercedes. Např. u oplodňáčků je běžná ztrátovost matek cca 30 % a jsou roky kdy bylo hůř. U plemenáčů zvl se 2 matečníky je to prakticky na 100%. Všechny složená plodiště přepážky a spec víka jsou již dávno na té hromadě. Takhle vrazíte do podpaždí dva lehké plemenáče a jdete. Ale jsme v české kotlině a tam je vymýšlení včelařských hovadin s náležitou reklamou oblíbené. No a kdo je vymýšlí jak na běžícím pásu je považován za odborníka! Dobře vám tak!!!!! Zdraví R. S.
Styrodurový plemenáč používám není špatný jedině co tak že ho včely někdy vykusují. Mám k němu i nástavek pro rozšíření odělku na 10 rámku

jirka
Na oplodňovanie M som používal štvoritý plemenáč na štandartnom NN na rámikovej miere. Teraz vkladám M rovno do NN a postupne rozširujem na odloženec, alebo použijem M podľa potreby. Dá sa zaobísť bez štvoritých, dvojritých aj jednoritých oplodniačikov a plemenáčov. Potrebujete len viac štandartných dien resp. medzidien, NN a vrchnákov, ktoré môžete hocikedy použiť na iné účely.
ja používam polrámiky predovšetkým ako spojené na vystavanie a ich zaplodovanie v produkčných včelstvách a následne preloženie s plodom aj včelami do oplodniačikov a podľa potreby využijem na odchov matiek
(20.11.2013 23:23)JKL napsal(a): [ -> ]Blbost to není, ale je to opravdu již jednou vymyšlené. Koukni se na heslo "skládaná rámek" . příklad třeba zde
Ty panty si můžeš i koupit a to třeba tady nebo tady. No a Břinek dělá i pro to takovéto vychytávky : Osmioddělkový úlek na skládaný rámek

Jedna se o Antesův rámek či pant.
Referenční URL's