Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Recyklace sklenic na med
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
V nelehkých začátcích mě stačily pouze použité sklenice a víčka. Většina včel i s medem visely po okolních stromech a tak jsem si vystačil. Pak mě ovšem několikrát překvapilo, že i umyté sklenice jsou cítit po původním obsahu. Vyřešil jsem to dvěma 5L hrnci s vroucí vodou. Do jednoho jsem dal panáka sava, v druhém čistá voda a postupně je namáčet a oplachovat. Dnes se již snažím používat sklenice i víčka nové, ale na staré sklenice stejně občas dojde, protože mi je zákazníci vracejí. Bez sava i když projde použitá sklenice myčkou a uzavře se, tak některé jsou po delší době stejně cítit. Proto když narovnám myčku použitých sklenic přidávám panáka sava a zatím jsem neřešil žádný problém. Savo pouze na dezinfekci vody do studen a bazénů, jiné ne !!
Brat slenice na vymenu nie je moc ekonomicky výhodné, umívať to a sušiť je zbytočná strata času. Nutit a tlačit spotrebitelov na nové slenice v ktorom je med.
Ja som bral volakedy slenice, cenu medu som si navíšil o novú slenicu a vičko. Tie čo doniesli som vyhodil do obecného kontajnera. Nemal som to ani najmenšiu chut umívať, a načo si robit starost, Ked dakto kúpi trebarz med na dobierku alebo v obchode, je to v novích skleniciach. sklenice sú spotrebný material. Po použití vyhodit do kontajnera na sklo, tam nech si z takeho skla vyrobia sklárne čo len chcú.
ale veď nové tiež umývaš a sušíš...a keď naspäť berieš len z medu,tak proces je úplne rovnaký..nikto to nevracia zababrané od medu(tie medové)...súhlasím s tým,že brať rozne použité poháre na výmenu nemá význam,neveril som vlastným očiam čo sú niektorí ľudia schpní doniesť (a nebolo ich málo)..
V podstate to áno, ibaže je na poháry etiketa, zväčša je poškodená.
Mne je nechut umívať použité poháre, volím radšej nové aj ked ich umijem
Já to přepočítávám na hodinovou sazbu, takže pro mě je obvykle jasné co se vyplatí a co ne.

Všechny sklenice myji, etikety nedávám právě proto aby na sklenici nepřekážely, takže použité sklenice mají velmi pěknou hodinovku, proto že se pracností téměř neliší od těch kupovaných kromě manipulace při skladování. A když mi je vracejí nyní když se stáčí med, tak ta manipulace navíc je téměř neznatelná. Než jezdit nakupovat nové, tak je to téměř úspora času. Smile
Ja nemusím behat za slenicami, zavolám a mi ich dovezú domov, žiadna starosť.
Ja dávam etikety, ked kúpia med nech si robia čo chcú s nima. Robit si starost s umívaním, škabánim poškodenéj etikety a lepením novéj. Nestojí to za to.
Co se týče etiket už je převážně dávám na víčka která pokud se vrátí stejně putují do odpadu.Kvalita lepidla se zřejmě změnila a je pravda že etikety už jdou dost těžce odstranit.Takto se mi vrátí obal čistý.Většina sklenic se ale prodá i s medem a nevrací se.Mladí lidé dnes již žijí tak že obaly prostě vyhazují a ani se jim moc nedivím spotřebují med museli by sklenici umít a uskladnit takto ji prostě vyhodí.Není to jako dříve kdy se každá sklenka schovala a použila několikrát prostě tak se hospodařilo dříve dnes je to jiné,i mi sme říkali rodičům jiná doba a to samé říkají naše děti nám a budou říkat jejich děti jim.Smile
Kdo sklenici použije dvakrát okrádá stát na daních.
Kdo vyhazuje předměty,jež mohou ještě bez problémů sloužit,ničí životní prostředí.
Děda byl podobného názoru. Trvalo to půl roku než jsem to všechno pomohl babičce uklidit, vyházet, rozdat, prodat. Ale jinak byl skvělej.
Včelař je většinou svým založením ekologicky myslící člověk. Pokud uváží energii vynaloženou na přetavení skla na sklenici oproti opakovanému vymytí z jejímu znovupoužití, tak logicky dojde k tomu, že je šetrnější vůči životnímu prostředí ty ještě použitelné sklenice od medu vymývat.
Nechci se dostat do společnosti, kdy bude časem i auto na jedno použití, byť by to pro stát a výběr DPH bylo přínosné.
(15.01.2014 21:32)Kohout napsal(a): [ -> ]Kdo sklenici použije dvakrát okrádá stát na daních.

Jako slogan dobrý, ale fakticky jen zbytečně neutrácí, má vyšší zisk.

A když má do 40 včelstev, tak postupuje naprosto legálně.
Kto použije "sklenicu" dvakrát okráda štát na daniach? Tomu celkom nerozumiem... Hm... To aj topánky alebo hocakú inú vec mám použiť len raz, aby som štát neokradol na daniach? Absurdné. A okrem toho, ten štát, ktorý moje dane prerozdelí, hm... ako to slušne povedať, no podľa zvláštnych kritérií, zvláštnym, hm, persónam... Štát je najväčší zlodej, pretože okráda vlastných...
To už se dostáváme do opravdu bizardních konstrukcí, ale plud si koupím novou sklenici á 10Kč tak odvedu státá DPH, 2Kč. Tedy pokud jí použiji znovu, tak stát ochudím nejen o tyto 2Kč protože musíme počítat, že tu starou sklenici vyhodím. Pokud jí hodím do barevného kontejneru, tak přijede svozová firma a sklenici odveze na "recyklaci", tedy je zde kukabus, který si svozová firma koupila a znějž zaplatila daně, je zde propálená nafta, z které se platí dosti nemravná spotřební daň a ten kontejner musí někdo naložit a kukabus musí někdo řídit, tedy zaměstnanci, z kterých odvádí daně firma a kteří také platí daně. Pak další zaměstnanci tu sklenici musí roztřídit, poslat do pece, v té peci se musí něčím topit... a za vším jsou daně. Pokud se ta sklenice odveze rovnou na skládku tak je to ještě lepší, nejen že se zdaní osádka kukabusu, ale i obsluha skládky, obsluha kompaktéru, palivo do komaktéru, daně za skládkové... no krása. Kola ekonomiky se točí...
Mám pocit že až tohle budou číst naše děti za pár let v době, kdy dojde ropa a uhlí a suroviny a energie budou vzácné tak nám půjdou ještě dodatečně nafackovat.
Všetky tie náklady spojené s kúpou nových fliaš a výdavky atď... sa dajú ušetriť tým, že použité fľaše umyjem a použijem znovu. Šetrí sa tým aj životné prostredie. Inak, neviem, či by nebolo dobré každý rok kupovať nové včelstvá. Na jar kúpiť, potom vytočiť med, na jeseň predať nejakému podniku, čo bude zarábať na tom, že zimuje včelstvá. Z predajov budú dane, podnik tiež bude odvádzať atď... A ekonomika sa točí...
Úplně mě vyrazil pot na čele při představě, že vymytím a znovupoužitím sklenice přivedu náš stát na buben Wink
Ještě, že většina těch dluhů jsou jen virtuální peníze a zadlužené jsou vlastně téměř všechny vlády, které se stávají vazaly nějakých povětšinou bankovních institucí.
(16.01.2014 9:54)Vítězslav Richtr napsal(a): [ -> ]Kdo vyhazuje předměty,jež mohou ještě bez problémů sloužit,ničí životní prostředí.

Ničit tím životné prostredie je na polemiku.....
Čo sa dnes vyrába a predá, sme zaplatili recikláciu. Pohare, flaše po použití vyhodit do určených zberních nádob. Keby sa vyrobky povalovali kade kde tak to je poškodzovanie životného prostredia znečistením.
Nákupom novích pohárov a recikláciov použitých podporujem zamestnanosť.
A ktorá firma čo vyrába, plní do pohárov, berie naspet použité poháre? Žiadna lebo je to pre nu neekonomické aby také niečo robila.
Zdravím !

Používať znova použité poháre po umytí na plnenie medu pre zákazníkov môže len malovčelár,pretože tých pohárov nepotrebuje veľa.Na predaj niekoľkých ton medu by musel si zriadiť zberňu,čo by bolo finančne nezaujímavé.Ani konzervárne nevykupujú použité poháre ,asi tiež prišli na to,že sa to neoplatí.Ja keď som ešte vo veľkom včeláril,tak som kupujúcim umožnil,aby si priniesli čisté poháre,do ktorých som im naplnil med,ktorý mali lacnejší o cenu pohára. Dobre umyť poháre napr.po nakladaných oharkov ,alebo čalamáde nie je tak jednoduché.

Bojo.
Mercuri: A na pivovary jsi tou dobou nemyslel viď.
My doma také sklenice recyklujeme, protože máme tu zahrádku a máme i čas dělat různé zavařeniny...A když je sklenice "blbá" tak také letí do kontejneru...

Ale když si budu recyklovat, co když si ti lidi najednou bez práce najdou jinou práci...a začnou něco TVOŘIT, místo aby jen spotřebovávali energie a platili daně...Ale chápu, že to je zase debata na tisíc let, bez reálného výsledku...holt to každý dělá jinak a aspoň nejsme všichni stejní...

P.S. I když se moje žena hodně snaží, tak v té myčce nějaké to místo na sklenici bývá, tak jaképak vícenáklady?? Tak chytrou myčku zase nemáme Smile
(16.01.2014 14:41)JKL napsal(a): [ -> ]Úplně mě vyrazil pot na čele při představě, že vymytím a znovupoužitím sklenice přivedu náš stát na buben Wink

Jen se směj. Je známo že Argentina vyvážela med ve znovupoužitých sklenicích a zbankrotovala. Do problémů se dostal Island, a to tam nejsou výnosy ze včelstva kdovíjak vysoké. A Řekové?
Stran: 1 2
Referenční URL's