Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Buckfast
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(14.04.2020 13:02)tom.50 napsal(a): [ -> ]Teprve čas ukáže a já u toho už nebudu, zda se BF skutečně "zparchantí" jak predikuete vy. A je to i velmi pravděpodobné,

Vaše sdělení o dalších generacích BF zapadají do zvěstí o velké agresivitě BF z Polska. Nebojím se, mám za to, že "vycouvat" z BF bude snadné, bude trvat 50 let než by tu převládla jako to trvalo Kraňce, která taky ještě není stoprocentní.


Zvěsti o velká agresivitě Bf z Polska je zakulacená informace . Poláci berou matky BF z Německa . Od Němců . Pokud to tedy tak je s tou bodavostí , tak je to díky Bf z Německa .
Poláci si pochvalují , jak dokázali za pár let změnit včely v Polsku . Jak vytlačili to původní .
Vycouvat z BF snadné nebude , to už bylo vysvětleno , jak zapracuje u BF heteroza na rychlém šíření trubců .
Dojde ke zprasení nejlepších Kraňských materiálu .
Ověřoval jsem si kvalitu vibrace a výšky životní energie Mých kraněk a toho co se prodává v K a je to výrazný rozdíl ve prospěch toho mého .
To mé předčí také většinu BF , je na stejné úrovni jako někteří čerství více meziplemenní hybridi .
Vím že to mé časem vlivem od BF získá velmi špatné věci .
Pokud někdo roky nic nedělal a jen nakupoval matky , no tak může mít lecos mrzáckého a to i u BF .
Odělek BF oklikou původ od Kollera B... , který by neměl na podzim plodovat , tak plodoval nejdéle ze všeho , nejpozději šel do chomáče a i když vlivem VSH a genů Pr neměl na rozdíl od jiných černé mladušky , tak mu to nepomohlo a uhynul první .
Tyto věci se dědí silně . Podpůrné vlastnosti ho vyřadily ze hry .

Až se to u mé kraňky zprasí tak nebudu mít moc kde sáhnout . A Spektrum genů bude úzké .
Něco zprasit jde rychle , zpravit dlouho.
Nebude pořádně čím nahrazovat a to z více důvodů . Jsou to jen stále opakované nepravdy .

Tato heteroza jak se dělá u BF je vidět třeba tady :
B 130 https://www.index-mellifera.org/queen/DE...0130-2016/
Přepnout si i na hluobku stromu 7
Trubci na toto hození jsou třeba M 112 to je taky zážitek .
https://www.index-mellifera.org/queen/DE...0112-2016/
Kdo tomu trochu hoví , tak zjistí , že se jedná jen o žonglování s heterozním efektem a pochutná si na tom co tam zjistí a dost věcí ho přiměje k úsměvu .
To co funguje na vnitřní propojení se včelami není BF.
Guliver.

Nepletu se v ničem. Včela tmavá byla špatná včela po všech stránkách, byla pomalá, nedokázala využívat jarní snůšku a po křížení s Ligustikou vytvářele doslova nebezpečné křížence. Mladí, co to tu čtou, všichni ti sluníčkví pomatenci, kterým se líbí všechno špatné, by si to mohli představit podle tohoto zážitku (a ne jednoho!!!!). Peroutku jsme používali na síto kukly jako stěrač u auta, aby bylo vůbec z kukly ven něco vidět, pod kuklou kulicha, nynější plastové pásky, držící plátmo kukly nad hlavou neexistovaly a ty bestie plátno kukly (tlusté kaliko) běžně probodávaly. Když ti bastardi měli takovýto den, zase jsme se vysvlékli ze skafanrdů a včelaření jsme pro ten den odpískali. Rukavice bílé od žihadel, po otevření úlu - používala se 70 mm stropní prkýnka, když se oddělalo první prkýnko, nastalo doslova "hrnečku vař". Včely kypěly, "tekly" po rohách úlů a padaly v chumáčcích na zem, lezly, hledaly sebemenší skulinu a bodaly. Běžně jsme měli na sobě dvoje tepláky a u kotníků stažené nohavice zavařovacími gumami. Tohle si vybavím když nějaký šílenec chce navracet původní druhy do naší přírody. Takhle nějak si já ateista představuju očistec.

Samosebou nebyla tak extrémní všechna včelstva, ale vždy se některá matka z TV, ale i z chovu takto vybarvila, byl to nekonečný příběh a chov matek, na který ve své knize Zákonitosti života včelstva žehrá autor O. Brenner, byl doslova ruská ruleta. Proto se mu v jeho době věnovali nemnozí.

A k panu Veselému. Chápu, že byli placení státem a tudíž pracovali na objednávku, to vždy všichni vědcostuti v každé době. Ale k propagaci jedné míry v jednom úle jen stěží byla státní zakázka, to vycházelo z niter těch lidí a o ničem jiném jsem se já v souvislosti s ním nezmiňoval.
JrM-Zajimalo by mě,jakým způsobem jsi ověřoval kvalitu vibrace a výšky životní energie Tvých kraněk?Surprised
To by jsi chtěl vědět , co?
Nabízíš ty někdy nějakou řekněme zajímavou nebo hodnotnou informaci , že jen tak žádáš jinou nestandartní informaci ? Ne nenabízíš , jen máš nataženou ruku k braní .
Ale můžu jen tak lehce zmínit , že některé věci jsou používány už dlouho , že třeba existuje ne bezvýznamný vědecký tým , který pracuje v rovině energetických vibrací a technologií a vyvíjel občas lecjaké zajímavosti . Dost na to aby to stačilo na tituly vědec č.2 planety země , atd..
Co se týče toho , že kupované kraňky byly horší než mé
tak v rámci objektivity musím dodat , že to lze navýšit nahoru , nevypovídá to o tom co ty včely umí .
Jeden jedinec si kupříkladu sehnal inbrední matku , příbuzensky sice podrazený , ale víc ukotvený materiál od Dvorského , ne to co dává běžně ,
ale dobrý materiál .
A na to hodil trubce z vitálního silného kraňského včelstva co přežilo po plošných úhynech .
Výsledek velmi dobrý .Silné vitální , uměly lecos .
(19.04.2020 11:02)JrM napsal(a): [ -> ]To by jsi chtěl vědět , co?

To není práce automatického překladače? Mně to tak přišlo když jsem to četl.
Ivík

JrM je jediný, koho mám odněkdy dřív v ignoranci a to je co říct! Neměl jsem tam ani Matla, ani Kohouta či Richtra s Petříkem. S každým, i když nepříjmně a špatně, ale nějak dokážu komunikovat, nebo je nevnímat. S tímto nešlo nic, už nevím oč šlo, ale musela to být síla!!! Mám za to, že jen marníte čas.
Ivíku
nic si z toho nedělej,to jen si někdo kompenzuje na svém EGU a má pocit,že když měří na Bovisovu biometru ví něco navíc..(s tím si hrála už v 17 letech moje sousedka,samá čakra,energie,ostatní mají 4500 jednotek,ona tvrdila že má 6000 jednotek a žije správně a zdravě a ve 23 letech během 3 měsíců umřela na nádor ,divný že ho nenaměřila).
Tome mám vyzkoušeno že když tě někdo nějakým způsobem neskutečně sere a začneš si s ním povídat o jeho problémech, často zjistíš že je to fajn člověk. V reálu. Virtuálně to možná nepůjde.
(14.04.2020 13:02)tom.50 napsal(a): [ -> ]Děkuju vám za informaci, že Ing. Veselý byl jeden z těch zpátečníků, co se tu snažili udržet původní včelu. On se jistě také nemalou měrou zasloužil o bolševickou doktrinu "jedna míra v jednom úle". I Kamler má na tom svůj díl a pak udělal názorový veletoč a dokonce napsal o Dadantu knížku.

(18.04.2020 23:03)tom.50 napsal(a): [ -> ]Guliver.

Nepletu se v ničem.
A k panu Veselému. Chápu, že byli placení státem a tudíž pracovali na objednávku, to vždy všichni vědcostuti v každé době. Ale k propagaci jedné míry v jednom úle jen stěží byla státní zakázka, to vycházelo z niter těch lidí a o ničem jiném jsem se já v souvislosti s ním nezmiňoval.

Tome, ty jsi neuvěřitelný plácal. A ještě něco k té jedné míře co byla a) bolševická doktrína nebo b) zakázka co nezadal stát ale vycházela z niter těch lidí. Možnost a) nebo b) ať si každý dosadí podle toho jak se mu to líbí Big Grin. O jednu míru se pokoušel už nějaký F. Adamec kolem roku 1900.Big Grin
příspěvek jsem smazal, nebudu se s lidmi jako Guliver dohadovat
Po dnešním včelaření bych nejraději přešel úplně na BF. Je to o hodně jiná včela. Musím přiznat, že asi lepší než K po všech stránkách a to mám zvětšiny F1 po originál Vigor a další F1 po ins z Dolu, ještě dožívají F3 (asi tak) po Praděd. Letos polovina K udělala v prvním NN nad plodištěm malé kolečko plodu jako půl dlaně a dokonce i jen jako dvě pětikoruny a ne nad dolní loučkou, ale uprostřed nízkého plástu. Jiná K (loňský odd) obsadila a zaplodovala i dělničinou POL, VN a půlměsíčky plodu v prvním NN nad dolní loučkou na 8 rámcích a zbylé tři ve všech patrech ignorovala a to včetně SR ve VN (24). Ještě jsem to neviděl.
BF se chová spořádaně dadantovsky, v NN nad VN neklade. Nosí víc pylu, její VN jsou doslova ubitá pylem, dneska jsem teprve pochopil na co si mi před týdnem stěžoval KTM. BF prostě nosí víc pylu (a nebo ho méně spotřebobává?).
Myslel jsem že bucfast je plodnější než kraňka ??
To ja zase slysel,ze je oproti krance BF pomalejsi v jarnim rozvoji,proto repkova kranka....Lidi toho nakecaji....
Jen tak mimo řeč....k čemu je víc pylu v úlu? já ho tam mám dost a nedokážu si představit, že by mi nosily ještě víc....já bych radši, kdyby nosily med místo pylu.
Louky

Já nejásám z množství pylu, jen konstatuju, že se mi zdá, že je ho víc. Nechtěl jsem psát dlouhý příspěvek s dohady, nelezu do POL a mám za to, že K mají část pylu tam a neomezují tolik matku v kladení - zdá se mi nemožné, aby jedno plemeno mělo na stejnou sílu větší spotřebu pylu než jiné.
Asi ve snaze o stručnost jste napsal protimluv. Přece bez pylu nebude tolik včel a nebo nebudou tak vitální, životaschopné a odolnější. Což se mi zdá, že BF oproti K jsou. Jenže to nezjistíme, když Svaz sveřepě hájí K a odmítá uznat realitu a tudíž to oni porovnávat nebudou. Jednotliví včelaři k vědeckému bádání nemají podmínky a hlavně je za bádání nikdo neplatí.

JosPr

Taky jsem to samosebou v knize od PSNV četl, že mají pomalejší jarní rozvoj a psal to i pan Cimala ve Včelařství. Motivace této pomluvy u prvního zdroje mi jasná není, motivace druhého, s "patentovanou" K je jasná průzračně. Aspoň u BF, které mám já, to neplatí, jsou srovnatelné, nebojím se napsat, že lepší i v rychlosti jarního rozvoje. Popravdě, já z jarního medu, který se mi špatně prodává a jde z části do výkupu pod cenou, zrovna nadšením nehýkám, zajímá mě medovice. Tu K nenosí zdaleka všechny, spolehlivě jen Vigor, BF všechny! Polopatě, ano, řeknu to nahlas a minimálně jeden zdejší přispěvatel mi bude dokonale rozumět, já bych včelu, která moc jarního medu nedá, uvítal. To samosebou nejde, já vím, to dokázala včela tmavá ze své přirozenosti.

pan Barnat

Nemám ten dojem - i mezi BF budou velké rozdíly. Jestli to chápu správně tam u vás je hlavním zdrojem BF Polsko a BF z Polska tedy dobrou pověst nemají. A jednou, když jsme ještě používali Cimalovy Pradědky a on je neměl, kámoš od Strnada přivezl Singrovky a neřekl mi to, neptal jsem se a i když jsem věděl co rozchovává Strnad , nedocvaklo mi to. Další rok mě čekal šok, plod, plod, žádný med a mračna včel a jen se rojit a rojit! A úplně jak beránci taky nebyly. Tak takové tedy BF jako K Singer rozhodně nejsou, buďte bez obav a klidně si je na zkoušku pořiďte a uvidíte sám. Moje informace jsou takové, že na ně v tichosti přecházejí profíci. Ale jak píše Josef, lidi toho nakecaj...
Gro Cimalovych prednasek je posledni dobou pouze boj proti Bf,to bezesporu.
No mezi BF jsou také rozdíly,vím o takových které jsou prokazatelně dvakrát lepší na jarní snůšku,ale o to min medovice.Ja radši medovici.
Co vím tak p Cimala srovnával s původními BF z Anglie(ty se mi teda moc neosvědčily) ale to jeho lživé přirovnání z výletu do DE kde popisoval Oddelek a bylo tam u toho dalších min.15 lidí to byla velká podpasovka a proč to dělal netuším..Přitom tohle brojení proti je mnohem horší než srovnávání protože zcela určitě se najdou místa kde bude Kraňka vhodnější než BF a opačně.
Dobre chlapci a ted tedy otazka za 100 bodu - kde sehnat dobrou BF v CZ ? Aby to nebyl preprodej z Polska atd ? Nechci BF s milion certifikatama, ale proste dobrou BF matku...

Dikas predem

Chose
Odstranil jsem příspěvky týkající se konkrétního chovatele BF, na jeho žádost. Díky za pochopení.
Referenční URL's