Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Paulovnie
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
To climax: Na rodiném pozemku.
Ještě takový drobný detail k jejímu šíření. Naprosto neskutečně chutná zvěři. Nevěřím tomu, že ve volné přírodě by ty zbývající co by přežily vyklíčení a zimu by uspěly proti nájezdům srnek a zajíců. Než jsem stačil aplikovat Hukinol (zapáchající látka) stačily okousat asi deset rostlin, z nichž část znovu obrazila.
OT.: Kdyby nebyly problémy, s vysazováním a těžko kontrolovatelným šířením akátu, tak si vysadím na topení akát. Jeho hmotnostní (ne objemový) přírustek za rok je určitě vyšší než u jasanu nebo javoru.(pozn. samozřejmě podle lokality, nelze paušalizovat)
Kde v Praze? Rád bych tento strom viděl na živo.
(26.04.2014 15:48)Tom1 napsal(a): [ -> ]naposledy zareaguji, určitě ji nezavrhuji, leč k masovému rozšíření jsem skeptický. A pokud jde o choroby? žádné? naivní neznalost. Počínaje listovou skvrnitostí, padlím konče fyziologickými chorobami způsobenými především přemokřením. Takže klidně saďte, tak jako jiné okrasné stromy, leč plantáže, kde bude v monokultuře.... je poněkud riskantní. A to že se teď vysazují plantáže.... viděl jste někdy 20letou výsadbu? viděl jste větší porost? Můj názor je jenom podložen 20letou zkušeností v oboru biologie a ekologie.
Jinak Vám dávám určitě za pravdu, že anglický trávník je něco nevkusného, ale to odvádíte pozornost od tématu. Nikde jsem nenapsal, že nechci aby se pěstovaly nepůvodní druhy! a ještě filtr odbourávání ekol. zátěže? Co odbourává? Jakými procesy? Jakou studií je to podložené? Samozřejmě zveřejněnou v odborném časopise s impakt faktorem. Věřím, že je to možné, tak jako u celé řady nejenom naším domácích či běžně u nás rozšířených neofytních nejenom dřevin. Takový typ argumentu spíše zavání nekalými obchodními praktikami.

Ano,máte v něčem pravdu,ale na druhou stranu,asi bych ji ani jako zahradník,ani jako velkopěstitel nesázel někam na močál,kde se ji nedaří.Kdo stříká chemií duby napadené padlím,klíněnku na jírovcích (?)atd,což jsou závažnější zdravotní problémy,než houbové choroby na paulovnii vysazené na nevhodném stanovišti.Víceletou plantáž jsem u nás zatím neviděl,ale několik mnoholetých jedinců ano.
U těchto argumentů se dá leckde použít otazník,jde o zahraniční zkušenosti,asi budou existovat mimo jiné i v zemi původu,takže pokud někdo umí čínskyBig Grin.Je jen otázka času,kdy se toho chopí někdo u nás,nebo v jiné zemi v našem klimatickém pásmu.Sám už s ní mám víceleté zkušenosti v několika oblastech naší země,kde působím.Dokonce z ní mám na zkoušku trochu řeziva,mám pro menší plantáž vhodný vlastní pozemek.....Ale abych nedělal reklamu,nechám si své zkušenosti už jen pro sebe,aby zase jakýsi nevěřící Tomáš......

S pozdravem Pavel
Zdravim, vcera metro Andel.

[Obrázky: DSC01776.jpg] [Obrázky: DSC01774.jpg]
Zdravím tak jsem dnes vyndal ze skleníku 8 kousků loňské z 50 semínek zůstalo těch 8 tak snad vydrží a na podzim je zasadím na místo uvidíme na jaře jak to rozjedou .
Obávám se, že u nás v Luha jsou bíle kvetoucí, pokud je to tedy možné. Včely jsem tak ale nějak neviděl.
homole to bude spíš katalpa. List i tvar květu má stejný, liší se na první pohled jen barvou...
Ale co vím z dřívějšího domova, tak včely na ní chodí pro nektar také....asi u vás mají něco lepšího Smile
Tak Doktore, smekám a omlouvám se. Při procházce jsem studoval blíže okem a je to tak. Katalpa to byla.
To je v pohodě, není vůbec zač. Hlavně, že "je to v cajku" Smile
Dostal se mi do rukou inzerát na prodej Paulownia.
Kdo by mněl zájem tak na http://www.paulownia.cz
Jinak telefon mohu dodat. F.V.
Paulovnie není invazivní druh za normálních podmínek.
Paulovnie vydrží i vysoké mrazy , podle druhu.
Paulovnie ve většině případů naopak kvete.
A je velice dobrá co se včel týče.
Kvete většinou 2-3tí rok. Velkou roli hraje sluneční záření.
Nejdříve kvete , pak narostou listy a začne pořádné vegetační období.
Ale to nechci aby to vypadalo , že tento strom nějak vychvaluji.
Jsem takový amatérský botanik.
V případě nouze , pokud by chtěl někdo vyzkoušet a nemohl sehnat , stačí napsat.

Údajně dokáže jedno včelstvo z plně vzrostlého stromu nasbírat až 50kg medu , který je velice léčivý co se plicních onemocnění týče.
Mám Paulovnii Tomentosu a na podzim se udělalo pár poupat.
Jsem zvědavý zda vykvetou, v zimě bylo více než -15 a tak je možné, že květy zmrzly.
Nechá se krásně množit kořenovými řízky, ale dřevo namrzá, jinak vše okolo beru jako velkou bublinu a tahák na peníze. Když jsem mojí po prvním roce zmrznutí uřízl, byla dutá jako bambus a plášť byl docela tenoučký. Je ale hezké vlastnit takovouto rostlinu, má veliké listy a nikdo ji nezná a pletou si jí s Katalpou.
To mi žena taky říká Smile
Nejlépe Pawlovnia, nevadí ji voda a není studená.
Na jaře ji osvítí slunce a krásně hřeje.
Slabší včelky se nalepí na teplé dřevo jako na kamna.
Co je to Pawlovnia ??
Rychle rostoucí dřevina, navíc květy včelám chutnají Smile

Za 7 let je myslím schona udělat 30cm průměr kmenu.... Kdysi jsem o tom uvažoval, právě kvůli dřevu na nástavky a rámky. Ale zatím jsem se neodhodlal.
do 3 až 5 roků je Pawlonia pěkně háklivá, zlatá vrba nebo akát.
Záleží od "odrody" ... Mám také ktoré bez ujmy prežili zimu len v malych črepnikoch vonku prvým rokom..max bol minus sedemnast..
Stran: 1 2 3
Referenční URL's