Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Warre veže
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Dobrý den , před časem zde byl dotaz, v kolika nástavcích zimujete v úlu warre. Odpověď jsem nějak nenašel..Taky by mne to zajímalo, pokud včely zimují na medu a na jaře se jim má vytáčet, na dvou nástavcích to zřejmě nebude..Byl by někdo ochotný odpovědět na tuto otázku ? Děkuji
(03.05.2018 6:30)bohous nebohous napsal(a): [ -> ]bylo tu louho ticho. chci se zeptat tady vcelru co vcelari ve warre ulech na jejich zkusenosti, triky, postrehy.
Par otazek.
ve warre zimujete na 2 nastavcich.? samozrejme ze podle sili vcelstva... ale vetsinou ve dvou.?
jak to vypada s zdravim vcel, myslite ze se jim zije zdraveji ve warre.?
dik

ve warre včelařím už čtvrtý rok, byl jsem dost ovlivněn panem Bencůrem, dneska vidím některé rozdíly, které nepracují zcela podle obecně vykládaných pouček.
Včelaření ve warre je třeba chápat jako naprosto odlišnou činnost od konvenčního včelaření.
Přátelé, kdo má zkušenost s warré. Máte pevné dno nebo zasíťované? Tento dotaz by normálně patřil do vlákna "Pevné nebo zasíťované dno", ale warré považuji za natolik odlišné, že se ptám zde.
Stěny mám modřínové, 30 mm, stropní uteplivku jsem vyložil surovou ovčí vlnou.
Zatím jsem dospěl k přesvědčení že zasíťovaným dnem nelze nic pokazit. Navíc mám pod sítem zásuvku z bílého plastu, takže v podstatě mohu dno uzavřít.
S tím se pojí další problém jestli úl položit na zem asi jako to dělal abbé (kachní nohy na dně), nebo udělat běžnou lavici.
Odborník na Warré Ing. Jaroslav Bajko má přednášku 16.2.2019 v Olomouci.
http://www.psnv.cz/components/com_kurzy/...-02-16.pdf
JB
Jojo, díky, už jsem přihlášenej. Chtěl jsem to ještě před tím porovnat tady na fóru. ?
Měl jsem pevné i zasíťované dno, ale málo včelstev ve warré na srovnání, tak nemůžu říct jestli je rozdíl. Síťované měly šíbr jako zásuvku, takže stejnak byly zavřené.
Podklad / Stojan stlučený ze staré palety.
Asi letos obnovím aspoň jeden úl, ať se mám čím těšit.
Zdravím vespolek, vzhledem k tomu, že se mi podařilo dohledat jen dva prodejce warré úlů, obracím se na Vás, jestli nemáte další tipy.
Zatím vím jen o warre.cz a vcelarskeveci.cz.
Havránek dobrý, dělal mi atyp nástavky a spokojenost.
Hodme, ja mám asi 6 - 8 ware úlov aj s rámikmi a zasieťovanými odnímateľnými dnami. Presný počet sa určuje ťažko, sa dá meniť počet nádstavkov a dnien a vrchnákov mám viac. Rámiky sú stavebné, s medzistienkami a niektoré aj vystavané. Mám tiež kýbliky do nádstavkov ako krmítka, materské mriežky (tie len dve), a ďalšie vybavenie. Ak máte záujem napíšte mi súkromnú správu a dohodneme sa.
Hodme, pár obrázkov mojich ware úľov. Mám k tomu aj starší medomet (ručný ale ajna elektrický pohon)
[Obrázky: 20190619-154152.jpg]

[Obrázky: 20190619-154134.jpg]
Ja mám jednu otázku. Prečo používate warre úle, ak v nich včelárite konvenčnou cestou (rámiky, medzistienky, medomet...) Pointa warre úľov je práve v ich nekonvenčnosti (len horné latky, voľná stavby, lisovanie medu).
Jaro, pointa sem, pointa tam, ale dôležitá je jednoduchosť. Jeden plný nádstavok B12 je 30 kg. Jeden nádstavok ware8 je 10 kg. Komu viac trpí chrbtica? Ak mám miesto na úle 6 m, koľko úlov tam dostanem B a koľko ware? Lisovanie medu je neporovnateľné s vytáčaním v medomete, to asi ani nemusím písať. Pevnosť vystavaného rámika a voľnej stavby na trámiku. Atď. Pre mňa bol najpodstatnejšií ale rozmer úla, lebo som nemal veľa miesta v malej včelnici.
Jeden plny nadstavok B12 je max. 24 kg. Tu na tomto fore mnozstva medu niektori vcelari hodne modifikuju.

Alebo som si neprecital cele vlakno a jedna sa o vahu aj s nadstavkom. V tom pripade sa ospravedlnujem.
Niet sa za čo ospravedlňovať. Podstata je vo veľkom rozdiely hmotností ware a B12. Ja používam teraz aj zateplené B12 a tie nepatria k ľahkým. Beriem to ale ako nutnú rozcvičku. Mám váhu a toto leto vo vrchole znášky dva nádstavky (plodisko a medník) + dno a vrchnák = 78 kg. Škoda len, že med bol ako smola tuhý a bola s ním ťažká práca dostať ho z plástov.
CS je to isté čo B plochou a mala som pred 2 rokmi 9 ramikov v medniku každý 3,1-4,1kg priemer 3,5 zhruba a to je cez 31 kg iba rámiky s medom plus nadstavok Smile
Ahoj všichni,
jsem tu prvně , coby naprosto začínající včelař jsem se rozhodl pro včelaření ve WARRE ÚLECH . V místním včelařském spolku tento styl nikdo nezná a všichni mně od toho odrazují. Zajímalo by mně , co si o tom myslíte. Dík za názory, Luboš
Ahoj,
já takhle začínal. Osobně bych to nedoporučil.
Důvody proč ne:
- v klasickém pojetí jde jen o horní loučku, boční strany jsou přistaveny k stěně úlu. Tudíž chce to umět odříznout a umět manipulovat s takovou pláství.
- nástavky se musí odřezávat strunou, jinak si vyndate dílo i ze spodního nástavku.
- tudíž pro zvědavého začátečníka, který chce vše prohlížet nevhodné.

Jistě jsou udělat modifikace, místo horní loučky použít rámeček, případně horní loušku s bočními loučkami. Ty boční jsem u sebe nahradil špejlemi (bukovými pr. 5mm)

Pro začatečníka doporučuji míru co mají všichni okolo, případně zdroj od kterého bere první včely. Minimální počet tak 5 včelstev, lépe 10 Smile Když se něco stane, tak se to líp řeší. Osobně bych preferoval co největší plodiště a na medníky poloviční rámky (myšleno na výšku).
Luboš myslím že Tomáš to napísal z vlastnej skúsenosti...
tiež si myslím, že warre úle by mal včelár skúšať keď sa "otrká", keď spozná čo sú včely...rozhodne tento typ úľa nepovažujem za vhodný pre začínajúceho včelára...
ale skúsiť môžeš, držím palce...
(12.06.2022 17:35)lubomir.tegl napsal(a): [ -> ]Ahoj všichni,
jsem tu prvně , coby naprosto začínající včelař jsem se rozhodl pro včelaření ve WARRE ÚLECH . V místním včelařském spolku tento styl nikdo nezná a všichni mně od toho odrazují. Zajímalo by mně , co si o tom myslíte. Dík za názory, Luboš

bez medzistien sa da vcelarit v akomkolvek uli ,ak ti pasuje warrečko rozmerovo ,tak chod do toho,ale odporucam radsej normalne komplet ramiky do nich,aj s bocnymi aj spodnymi latkami..ak si zaciatocnik..viaceri vcelari ich takto pouzivaju..
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's