Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Volná stavba
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Proto jsem to sem dal, byly tam vidět ty nadstavené plásty.
Nojo, ale takhle blbě to může udělat včelař i na mezistěnách, to nemá s volnou stavbou nic moc společnýho.
Někde jsem četl medník nazebrovat souše/SR a za pár dní jak načnou srdíčka SR doprostřed a souše nakraj.
To je právě ta ptákovina na tom videu. Dokud nepostaví alespoň ke spodní loučce, nepřesouvám a i pak hrozí, že uhnou kraje plástů.
(13.04.2019 13:13)VlastaM napsal(a): [ -> ]Někde jsem četl medník nazebrovat souše/SR a za pár dní jak načnou srdíčka SR doprostřed a souše nakraj.

Ono se toho hodně píše,realita je pak jiná.
Mám vyzkoušeno, že rozšiřovat má smysl jen v plodišti a to ve chvíli, kdy je úl dosolova napěchován. Včely totiž pro stavbu potřebují nové dílo zahřívat, tzn. musí být schopné dobře regulovat teplotu v celém úle. Oproti jiným včelařům zde nemám takové komíny. Zimuji na dvou nástavcích 39x24 a rozšiřuji většinou až od května/června. Některá se dostanou i na čtyři nástavky. Existuje prý přepočet, že 1 rámek volné stavby = 1 rámek medu....
Je pravda, že včely pro stavbu potřebují teplo, proto zebruji vždycky nahoru. Včetně medníku. Nedovedu si představit včelařit na volné stavbě a míchat plodištní rámky do medníku. Zvlášť po podzimním léčení.
Ono je mnoho různých přepočtů medu k vosku..vše je relativní..Včely produkují vosk v určitém věku a pokud nemají možnost stavby, vosk co "vypotí", bez užitku stejně vynesou před úl..
Už jsem se mnohokrát zařekl, že na VF přispívat nebudu, ale protože v některých posledních příspěvcích se vyskytuje moje jméno něco napíši. Pro ty, kteří by mne chtěli, asi z lásky, nazvat teoretikem, jen uvedu. Na volné stavbě včelařím od r. 2005 (členem ČSV jsme byl od r. 1964, aby si to někdo zase nevyložil jinak) se 100 včelstvy. Mělo to 2-3 roky nějaký náběh (30%, 50%) ale od r. 2005 to bylo 100%. Myslím ale, že nejdůležitější je si uvědomit - proč. A nyní něco v bodech.
  1. dílo je pro včelstvo něco jako pro člověka kostra se všemi konsekvencemi.
  2. lékaře by jistě nanapadlo přišít ruku místo nohy. nebo kostu jinak vylepšoat. U stavby to však dělám bez prolémů. Je to dobře???
  3. velmi důležité je dodržovat architekturu, která je pro včelstvo přirozená.
  4. tedy chápat, kde včely a jak staví buňky určené pro med, pro trubčinu, smíšené plásty, dělničinu (alespoň takto). Ono je to mimochodem důležité i k udržení vnitřní rovovány včelstva a třeba kleštíka.
  5. že tato architektura je dána určitými vztahy a samozřejmě mmj. také velikostí a tvarem dutiny, kde se roj usadí.
  6. určitě je dobře si uvědomit vliv stavby jako takové na zdravotní stav, to trochu rozšiřuji bod 1)
  7. Pochopíme-li architeturu budeme vědět, jak rozšiřovat.
  8. je dobré znát motivy ke stavbě. To je různé a včely pak i trochu jinak staví a já tak i připravuji stavební nástavky i s ohledem na "ozdravení" včelstva.
  9. osobně bych nikdy do včelstev už nepoužil ani proužek mezistěny. Nedávno jsem musel poprosit kamaráda, aby mi 2-3 mezistěny poslal, abych měl do oplodňáčků (v neděli mi vybíhají první matičky).
  10. danou (přirozenou) architekturu dodržuji téměž úzkostlivě (samozřejmě ve vztahu k prostoru, česnu.....) proto téměř žádné záměny, rotace nástavků (jsou období a místo, kde to včely z dlouhodobého pohledu "tolerují" resp. dokáží se s tím srovnat). I to je důvod mého včelaření bez chemie. I "naše" včely mají vlastnosti jako včely druhu Apis cerana cerana (východní, východní). Umí využívat metody ředění patogenů i koncentrace. Na to nemusí být nijak zvlášť šlechtěny, jen jim to umožnit a pak třeba využít. S každým gen. materiálem se dá včelařit bez chemie, jen je třeba znát slabá místa. Tím samozřejmě nezavrhuji selekci na vyšší odolnost, to chápu jako samozřejmost. Šlechtění je jedna část druhá je způsob ošetřování. Obojí máme ve svých rukou, jdeno je douhodobá záležitost (i když jak se to vezme) a druhé je možné využívat hned.
  11. záměny se dájí třeba nahradit metodou posunu. popkud je uděláme, musímě vědět, co bude následovat a jaké to bude mít dopady i na zdravotní stav.
  12. včelaření a i výnos (ale i kondice, vitalita, imunita) není jen o síle, ale i o poměrech, to si mnozí neuvědomují a proto ta překvápka.
  13. i proto žádné rozřezání díla ( jak jsme tomu říkali v 60-tých létech -moderně zebrování) ani v prostoru pro med, ani v plodovém tělese. Jde mi o včelaření bez chemie s co nejmenším počtem zásahů. Ti co to dělají jinak, OK, ale je třeba si uvědomit, že to má, může mít dlouhodóbé dopady nebo by to bylo dobré vědět.
  14. Vlasto na fóru ŠPV jsem nedoporučil, že do smetence (úlu, kam se usazuje) se má dát mezistěna, ale souš. To je trochu něco jiného.
  15. otevřený plod (třeba pár buněk-ŠTĚP) se při usazování roje, smetence dává proto, aby neuletěl. Takto se to nestane. To již pochopili i ti, co odstraňování plodu chápali jako paušální metodu.
  16. odstraňování plodu ( u mne jen v případě nutnosti, tedy bodově) je jev, který probíhá v přírodě taky a to jak u Včely východní, tak i "naší" včely, mám to podloženo fotodokumentací.
  17. ještě něco pro jednoho "vtipálka". Už nevím kdo, ale v jednom vlákně někdo napsal, no, že včelařím, jak včelařím. Dotyčný opáčil, že pak bodově dezinfikuji úly. No kdyby dotyčný dělal skuteně nějakou selekci, věděl by, co je princip očkování a takový nesmysl by nanepsal. Zcela evidentě ukázal, kde se nachází.
    No každý dělá to nejlepší, čeho je v danu chvíli schopen, to je známá věc. Možná by ale pro něj bylo přínosnější, kdyby zvedl telefon a řekl třeba: hele vo.e nebylo by dobře se o tom třeba pobavit? Za 6 let jsem 3x odepsal včely a už mne to nebaví. Ale vtipné mi to skutečně přišlo hned z několika důvodů.
  18. jinak letos přišli o včelstava i vrcholoví funkcionáři jedné včelařské organizace . Tak se budou dít jistě "smysluplnné" věci. Nic špatného jim ale nepřeji, snad je konečně něco osvítí (naděje umírá poslední).
  19. nyní nastává doba množení, šíření kleštíka a ostatních patogenů. Kdo nevěříte, zkuste se nad těmi pár body alespoň zamyslet. Nejdůležitější je první krok a využívání volné stavby může být jedním z nich. Motivem by ale nemělo být (podle mne, nikomu to nevnucuji). jen časová úspora nebo lenost. V tom to kouzlo není.
Omlouvám se, že jsem se místy trochu odchýlil od tématu volné stavby, ale ono vše se vším souvisí. Reagoval jsem jen na některé příspěvky a proto to jsou jen takové štěky. ld
Preboha čo som to vlastne čítal? Zabil som niekoľko minút úplne zbytočne.
Leosi,
vytesat tvy slova do kamene.
chose
Ano najmä architektúra,posun...
Vasiľ, aspoň nerob hanbu...
Tesat do kamena, a potom sa smiat, ako sa nad tym cele generacie zamyslaju a ziadni dvaja ludia sa nezhodnu, co to v praxi znamena. Zakladame nabozenstvo?

Pan Dvorsky, dakujem za prispevok. Prosim, slo by to trochu rozviest?
Obávám se že nešlo, prý k osvícení musí dojít každý sám a ne každý má k tomu mentální schopnosti. Ježíš byl také jen jeden..
(18.04.2019 12:35)rudohor napsal(a): [ -> ]... dakujem za prispevok. Prosim, slo by to trochu rozviest?

Sem nejde vtěsnat 3 hodinová přednáška. Dělám je už jen ojediněle v rámci ŠPV. Měl bych být ale 1.6. na Slovensku na akci, kterou pořádá Rosťa Bunček mmj. i na toto téma. Zeptám se ho, zda ti mohu dát na něj kontakt. Napiš mi na soukromý email, abych měl kontakt (leosdvorsky@tiscali.cz). V současné době ale je hlavní téma, včelaření bez chemie no a volná stavba v tom samozřejmě také hraje roli. ld
Komín Smile
[Obrázky: image.png]
Asi roj co preferoval teplou stavbu
Včera večer jsem usazoval svůj první roj. Dva nástavky 39x17 volná stavba, doprostřed souši 39x24. Bohužel rámek s plodem mě kamarád nedal, byl jsem si pro ně po práci o devíti večer, tak snad neuletí. Bohužel věznění ve sklepě 3 dny jsem nemohl provést, roják měl malý větrací otvor, odchytil je do toho co mu padl první do ruky. Mám od něj vyžebrat rámek s plodem dnes a dát jim ho tam, nebo to nechat na přírodě?
Vlasta
Pokud tam ještě jsou, už mají plod (vajíčka) svůj. Smile
Pokud to není poroj s panuškou.
Referenční URL's