Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čechoslovák zimování
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Prosím o radu. Nechci to zdlouhavě rozvádět. Ale včely nejsou moje (ale otce), jsem poměrně začátečník. Nejsou zatím zakrmené (vím že dávno měly být). Jak byste prosím postupovali?

Jsou v medníku, oddělené mateří mřížkou. Dneska jsem jedny zkusil udělat, podle vyslechnutých rad (doma). Z medníku jsem odebíral rámky, ve dvou bylo něco medu. Pak jsem v plodišti kontroloval a v žádném nebyl med, ani plod, jen trocha pylu. To prej znamená, že včely nemají zásoby, tak matku brzdí v kladení? Dal jsem jim tedy do plodiště ty rámky s medem a uzavřel jsem plodiště tou zakrmovací deskou s otvorem. Nechal jsem v plodišti 10 rámků.

Nevím co mě čeká v dalších úlech. Ale jaký je prosím obecný postup v zazimování v Čechoslováku. Jak bych měl prosím plodiště uspořádat?

Jo a mám tam taky "za úkol" dát Gabon. Prej dát rámky na šikmo (ideálně plodové) a do vzniklé mezery to vložit, dát takto 2 pásky do každého úlu. Sedí to?

Moc Vám děkuji a je mě jasné, že to je asi celkem úlet, dělat všechno takto pozdě, ale co už... hledám teď nejjednodušší řešení.
Včely v této době, alespoň na mých 4 stanovištích a v úlech při poměru 50% solárních a 50% zateplených ve většině také nemají žádný plod a pylu mají též poskrovnu, přesto, že ho měly při poslední prohlídce dost. Pokud by byla situace i v ostatních úlech stejná u tebe, tak já bych je vyzimoval v jedné bedně s tím, že první deska by byla pylová a zbytek bych dal ty, co již mají nějaké zásoby a dal jim postupně aspoň 15 kg cukru. Osobně si myslím, že na zakrmování už je dost pozdě, protože v té zimě se jim už asi nebude chtít krmivo odebírat.

Pokud ta pylová deska není úplně plná pylu, ale tento je po různu i v ostatních souších, tak bych jim tam toho pylu raději nechal víc. V úle se jim to nezkazí a mohou toho využít při krmení.

Také mám poznatek ten, že včely raději zanáší zásoby do buněk, které jsou už alespoň jednou použité, tj. jsou v nich košilky. Panenské plochy vynechávají, asi mají skušenost s tím, že by se jim pak plásty mohly zbortit, což se mi dělo, když jsem je měl nadrátkované jenom 4 krát a nepomohlo ani zvlnění. Proto letos drátkuji 6 krát se zvlněním drátků a je to v pohodě. To pro případ, že by jsi chtěl řešit i tuto záležitost.

Co se týče Gabonu, nedokážu poradit, jistě najdeš v některém z tématů zde na foru. Po letošní zkušenosti s kleštíkem si však myslím, že to bude docela masakr. Já měl při aplikaci kyseliny mravenčí spad cca. 100 brouků za den, a to bylo více než před měsícem. Kamarád jich měl tolik, že to raději ani nepočítal.... Jestli jsi nepřišel s křížkem po funuse, zjistíš asi až příští rok na jaře.
Na Gabon zabudni,ten už v tomto čase nemá zmysel.Včelstvá by som zafumigoval Varidolom a rýchlo začal kŕmiť.Hlásia pekné počasie,takže by nemali mať problém roztok odobrať a behom týždňa môžu byť zakŕmené.Roztok by som podával vždy teplý-včely ho ochotnejšie odoberú a aby aj teplý vydržal,prekryl by som kŕmitko izoláciou.V plodisku by som žiadne veľké zmeny už nerobil, žiadne prehadzovanie plástov,no v prípade že sa dajú použiť zásobné plásty z medníka,tak tie by som vymenil za prázdne súše z plodiska.Ak majú včelstvá matky a nie sú výrazne poškodené klieštikom,tak to dopadne dobre.Stále hlásia teplo,takže by mali roztok odobrať.Já som v podobnej situácii zakŕmil začiatkom novembra 40 včelstiev a prežili všetky.Wink
Moc bych do nich už nevrtal.

Pokud jde o GABON, tak ten už jim nedávej. Na ten už je pozdě. Jestli je nikdo během léta neléčil tak pokud máš Varidol, tak udělej fumigaci, pokud nemáš, tak si ho sežeň a zatím jim dej cukr. Dal bych jim v tomhle teplém počasí co má být do konce týdne rychle tak 12 - 15 kg cukru v teplém roztoku 3:2, pak udělal tu fumigaci ještě znovu a čekal co z toho bude do jara. Když se to povede tak přežijou.
To by bylo fajn když bych nemusel vůbec kontrolovat rámky v plodišti. Já každý vydělával jen proto, abych našel plod a dal tam ten Gabon.

Takže do plodiště dám jen rámky s medem z medníku (pokud nějaké budou).
Vydělám poslední (11tý) rámek s trubčinou a hotovo.
Hotovo bude,ak bude zakŕmené.Ak by si v plodisku našiel panenský plást či nedostavanú medzistenu,tak tú by som vymenil za súš,poprípade ju dal celkom do kraju.
Referenční URL's