Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mor včelího plodu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Kocúrik moj milý,
nikde jsem nepsal, že je ta léčba učinná... Wink A o tom, že to tak někteří dělají, svědčí například med z Ukrajiny - ve Včelpu by mohli vypřávět, mají bohaté zkušenosti... Rovněž tak v Maďarsku, v Polsku mají fumagilin velmi v oblibě... To je právě ten rozdíl mezi "léčením" a dobře vedenou zootechnikou. Léčení právě k ničemu nevede - kdo chtěl, pochopil.

(15.10.2020 11:25)TomasK1 napsal(a): [ -> ]beekeeper:...pod pojmem léčení si představuji léčebnou kůru trvající X týdnů/měsíců....a proto ve mně jako v začátečníkovi vyvolává obavy to, že někdo v okolí bude mít včelstva zasažená morem včelího plodu a několik týdnů či měsíců je bude "léčit" a mezitím ostatní včelaři budou riskovat, že si to jejich včely přitáhnou....

Pokud to umí poznat, tak to není otázka týdnů a už vůbec ne měsíců. Přemetení jsi schopen provést okamžitě a ten oheň hoří opravdu velice rychle. Do večera není co řešit. Je ale být potřeba nachystaný - když to přijede, tak ne teprve shánět meistěny a přířezy na rámky. To všecko musíš mít neustále skladem.

(15.10.2020 11:25)TomasK1 napsal(a): [ -> ]Co je "zootechnický postup" přesně nevím, to přiznávám, ale z reakcí na můj dotaz to beru tak, že v mé představě není léčení totéž, co "zootechnický postup"....léčení je podle mne postup, při kterém nemocný pacient přežije a uzdraví se, ideálně bez trvalých následků....což u moru včelího plodu není možné (když pominu to, že z pacienta - plodu - se za normálních okolností stane dospělá včela, takže pacient vlastně zmizí...), protože ani z toho plodu, který je nakažen a který je pacientem, se ta nemocnepdaří odstranit.

Špatně jsi pochopil MVP. Přestaň vnímat včelu jako jedince, ale včelstvo jako jeden organismus. Pokud odstraním jeho nemocnou část, v tomto případě plod, snížím infekční tlak, tak se organismus může uzdravit.

(15.10.2020 11:25)TomasK1 napsal(a): [ -> ]Tak pokud je správný postup spálení plodu/rámků s nakaženým plodem, tak to není léčba a kdo by chtěl včelí mor léčit, tak podle mne dělá nesmyslnou činnost. Proto jsem psal dotaz, že by mne zajímalo, kdo by chtěl mít za souseda včelaře, který bude LÉČIT mor včelího plodu?

Ne dílo splodem - napsal jsem VEŠKERÉ DÍLO.

(15.10.2020 11:25)TomasK1 napsal(a): [ -> ]S odpověď, že je dobrý včelař ten, který ROZPOZNÁ VČAS nákazu morem včelího plodu také není odpověď na dotaz, kdoby chtěl mít za souseda včelaře, který bude LÉČIT mor včelího plodu.
To co zde popisujete není podle mne LÉČBA, ale likvidace nakažených a zasažených pacientů - včelího plodu - a kontaminovaného vybavení.

Když u rakoviny budu odstraňovat nemocnou tkáň bez ohlede jestli invazivním či neinvazivním zkůsebe, tak je to co? Je to léčba a nebo není? Léčit se dá i plamenem, ale můžu to nazvat rozmanitě...

Je dobře, že o věcech přemýšlíš, chce to ale trochu změnu myšlení - začni třeba tím, že včela (v jakémkoliv stádiu) je pouze buňka organismu. Jedna buňka neznamená vůbec nic, kdykoliv ji můžeš zabít (odstranit) a nic se nestane, dá se bezproblémově kdykoliv nahradit - v řadě čekají tisíce náhradníků. Takto funguje jakýkoliv organismus, včetně člověka...
Tomáš toto je tiež dobré naštudovať...

(15.10.2020 7:48)marek. napsal(a): [ -> ]Titěra, Kamler, Erban Hubert,
Mor včelího plodu

https://www.beedol.cz/produkty/mor-vceliho-plodu/
Premetani na mezisteny nefunguje.
Funguje, zalezi na stupni napadeni vcelstva a dohledani zdroje nakazy. Bohuzel, v tak pojatem vcelareni, jake v CR prevlada, tzn. ze vcelari predevsim ruzni drzitele vcelstev bez povedomi o vcelach, je praktictejsi a jednodusi kliniku palit nez cekat, ze se drzitel vcelstva pusti do nejakych ozdravnych procesu.Nepusti,nevi,nezna,neumi...Pritom premeteni neni jen o mvp. Ma to byt zakladni dovednost kazdeho vcelare.
Je to nemlich stejne, jako kdyz se spali jednotky klinickych vcelstev stanoviste, a zbytek se nepremete do osetrenych ulu, at uz z lenosti, tuposti, pohodlnosti, neschopnosti, protoze potom jde na ohen i zbytek stanoviste a mnohdy i okoli. A zase jsme u samostatnosti vcelaru a schopnosti reagovat a rozhodovat se.Neprovedes ozdravna opatreni, nedostanes nahradu od statu- tohle by snad bylo srozumitelne vsem.
Pokud by se mvp vysetroval z meli povine misto nesmyslnych plavacku, byl by prostor a cas ve vcelstvech zasahnout u cca 10 na 2 a veterinarni legislativa by to mela vyzadovat a narizovat, ne cekat, az se mvp rozleze do okoli tak, ze uz to vyresi jen vatry na vcelnicich a vyhlasovana ochranna pasma.
Každý uletlý roj který uletí a zabydli se někde v dutině stromů a nakazí se je nedohledatelný zdroj pokud neuhyne a zaviječ nezlikviduje jeho dílo.Podíváteli se na mapu nákaz moru včelího plodu jsou oblasti kde se drží i pět let každý rok vyšetření na mor likvidace a za rok je u jiného chovatele atd. Lečení včel antibiotiky včely nevylečí ,ale potlačí kliniku a včelstva nelze zlikvidovat nařizením SVS.Každé včelstvo zvládá infekční tlak moru jinak, třeba jak u člověka chřipka .Zjištění moru psem se nehádám,že může ve světě existovat já jsem myslel zjištění moru psem u nás a nedovedu si ani představit to protlačit naší legislativou. Pamatuji si dobu kdy na Olomoucku se našla jedna buňka moru a palilo se stanoviště s třiceti včelstvy teď je to přijatelnější při malém napadení a větším počtu včelstev.

Ať se daří Zdeněk
Olomoucko, Prostejovsko, tehdy t byla zasazena velka plocha a vcelstva, kde by nebyly alespon spory pri vysetreni, byla vyjimkou. Ale taky to dost souviselo s vyskytem rady prastarych budecaku ve vcelinech,a mentalitou mistnich,kteri nekoupi nic noveho, pokud se da sehnat pouzite. V ZO jsem mel dokonce vcelare, ktery spalil, za rok poridil vcelstva nova do novych ulu a dal do nich dilo, ktere schoval pred spalenim. Palil znova.
Tohle se nedalo resit jinak nez vatrami, palily se komplet stanoviste z celych vesnic.
Dnes je relativne klid, z desitek ohnisek se objevuji obcas jednotky a opet diky prekupu starych ulu nebo nedodrzeni tak trivialni a zakladni veci, jako je vysetreni na mvp pri presunu vcelstva (oddelku ) mimo katastr obce.
Postihlo mne to tehdy taky, v komplet novem, vcelaril jsem tusim treti rok. A udelal jsem si nadherny obrazek, jak jsou vcelari pripraveni nechat si vrtat koleno a do vcel neinvestovat ani chlup. Jeden rok se padajici vcelin podeprel z leva, dalsi rok z prava,hlavne,ze byl med.
Uhynulo někomu nějaké včelstvo na mor včelího plodu?
Myslis, jestli se dozilo vlastni smrti na mvp driv nez jej stihla vyrabovat okolni vcelstva a rozsirit to do okoli??? Videl jsem par zimnich uhynu,ktere se daji pricist na vrub mvp, zadne vcely, pouze spousta priskvaru v bunkach.
https://www.osel.cz/4397-proc-volne-ziji...plodu.html

V tomhle článku tvrdí, že volně žijící včelstva na mor netrpí ...

Ale má tam pár zjevných nepřesností: Včelstvo ... a jednom stanovišti nevydrží déle než 3 roky. Asi taková je doba dožití oplozené matky. ... To ale nevadí, protože za tu dobu dalo vzniknout několika rojům. Jakoby roje byly primárně s novou matkou.

A taky, že to moru trvá cca 2 roky než se naplno projeví, to by sedělo s výše uvedenou životností včel nadivoko a pak by to objasnilo, proč na mor netrpí Smile

Ale jinak pěkné počtení, něco správného tam určitě je.
A mas z tech priskvaru mor potvrzeny laboratorne? Ze by mor zpusobil zimni uhyn, kdy vcelstva ploduji minimalne, nedava smysl. Jestli to neni potvrzene laboratori, tak jsou to jenom dohady a mohlo jit klidne o zachlazeny, rozkladajici se plod.
JosPr má pravdu.Včelnica može padnuť aj na MVP,potom je vyrabovaná a treba si pozrieť ramiky v plodisku,prípadne ich dať vyšetriť ,či padli včely na mor ,alebo na klieštika!
Vzdyt jsem to tam psal, ze bez laboratore jsou vse jen dohady. Takze pane Karas, obratim se na vas. Mate potvrzeno, ze vcelstvo padlo na mor vceliho plodu?
(16.10.2020 12:22)marek. napsal(a): [ -> ]https://www.osel.cz/4397-proc-volne-ziji...plodu.html

V tomhle článku tvrdí, že volně žijící včelstva na mor netrpí ...

Ale má tam pár zjevných nepřesností: Včelstvo ... a jednom stanovišti nevydrží déle než 3 roky. Asi taková je doba dožití oplozené matky. ... To ale nevadí, protože za tu dobu dalo vzniknout několika rojům. Jakoby roje byly primárně s novou matkou.

A taky, že to moru trvá cca 2 roky než se naplno projeví, to by sedělo s výše uvedenou životností včel nadivoko a pak by to objasnilo, proč na mor netrpí Smile

Ale jinak pěkné počtení, něco správného tam určitě je.

To jsou samý žvásty a ten autor je fakt osel. Vpřírodě se matka vymění při každém rojení. Pokud se tato nová matka úspěšně oplodní tak včelstvo žije dál. Pokud se povede úspěšné oplození několikrát za sebou v průběhu let tak to včelstvo bude v té dutině žít třeba 20let. Varoázu do toho nepleťte, ta je tady 50let. Ale tisíce let to fungovalo jak popisuji já.
V článku z osel.cz stojí za zamyšlení zejména tato pasáž:

Citace: Pokud je původce moru všude a liší se včelstvo od včelstva pouze svojí početností, k čemu je propracována metodika jeho detekce? Čím citlivější budou metody diagnostiky původce moru ve včelstvech, tím více zdravých včelstev bude mylně označeno za nemocná a skončí v plamenech.
už som predtým vypadol ,tak ešte raz! Včelnica bez včiel s prázdnymi rámikmi ,bez zásob ,môže padnúť na klieštika/plodisko bez zásob alebo ostal nevyliahnutý plod,viečka sú prederavenéa pod viečkami je zruda včela bez krídiel/Alebo plodisko je prázdne bez zásob,ale ale v bunkách sú priškvarí!Ešte je tretia možnosť,že rámiky sú suche,prípadne so zvyškami peľu-vyrabované ---povedzme bezmatečné,alebo slabé!!
To je moja 40 ročná skúsenosť v praxi /RVPS/,50 ročná skúsenosť vo včelárení na vlastnej včelnici .Moj názor na problematiku meliva ---vyšetrovanie si pozrite v časopise Dymak!-- február 2020!Samozrejme ,že legislatívne potrebujem záver z laboratória,ale výsledom viem vopred---pri včelách som pred 70 rokmi vyrástol!!!
Je sice pravda, ze vcelstvo v zime neploduje, nic to nemeni na faktu, ze mvp napada vceli plod, proto se taky tak jmenuje. Uhyn vcelstva na mvp zrejme souvisi s mvp tak, ze pokud neni vcelstvo do zimy vyrabovano, je tak oslabene, ze zimu teplotne neuhreje a podobne. Priskvar je jasnym dukazem MVP. Pri tehdejsim paleni jsem jako zacatecnik zasl, co vsechno nasi "brtnici" dokazali prehlednout od priskvaru v rezervnich sousich po "tekouci"plasty se zavickovanym plodem nebo spis nechteli videt. Darebak byla samozrejme ta zla veterina.
Jsem rád, že jsem zde rozproudil diskuzi o alternativním postupu při zvládání MVP. Tam kde jsem se před 1/2 stoletím vyučil, mě můj skvělý učitel Jan Topinka naučil několika důležitým včelařským pravidlům z kterých já za nejdůležitější považuji: V jednoduchosti je dokonalost!!! Postupem let jsem zjistil, že by se toto mělo tesat do kamene. Tak přistupuji i k včelím nemocem a škůdcům. Až na nepatrné vyjímky vše souvisí nějak s plodem a nepřímo se stavem plástů. Je li tomu tak, tak to také přes plod a plásty musím řešit. Ostatně včely to tak mají nastavené miliony let. Zkouším, funguje to. Zkuste si někdy přečíst Rašovskou metodu. Ne že bych s autorem vždy souhlasil, ale nápady má víc než dobré! Navíc jsem už někde četl, že nikdy se mor nepodařilo detekovat z úlů , kde se vyskytoval. Kdo můžete dát do placu seriozní tvrzení, že se to naopak podařilo, sem s tím! Podotýkám, že v naší oblasti MVP nikdy nebyl. Kdybych ho u sebe našel, nález bych spálil a zbytek včelnice ozdravil. Pálení a ničení a jiné zhovadilosti až naposled!!! Zdraví R. S.
súhlasím, miesto teoretických prednášok veľkého čerpania prostriedkov z Únie, papierových prehliadok, ktoré sa vykazujú, stačí ukazovať včelárom ako vyzerá mor ,lebo len oni môžu zavčasu si urobiť poriadok, Tí čo si nedokázali do 7 dni urobiť sami poriadok a našiel som kliniku som likvidoval včelnice ,aby neohrozovali susedov!!!
Trvám však na vyšetrovaní meliva s úradným odberom zo včelníc, z dotácii, namiesto papierových prehliadok, namiesto hľadania V.D. v melive! vČR /Aj tak viem ako to skončí, podonáša sa melivo na veterinu/struhanka /a tam sme kde sme boli!
K : 10 B. prikázaniam ešte treba dať 11--neoj....,a 12 len raz ojeb......!!!
Lebo 50% chce robiť ako sa má,50 % robí tak ako to obísť!!!
Myslím si že ani odběr uředního vzorku by to nevyřešilo a dostávám se k odpovědi když rozeznám včelí mor a nechci aby ho našli kliniku přelečím Fumaglinem (přád se dá sehnat a obsahuje streptomicin) a klinika se nenajde v měli se potvrdí mor a maximalně karanténa a pozorovaní. Vše zaleží jak to včelař chce řešit můsí ho první rozeznat a neobcházet zlikvidování moru, med od našich včelařů se na antibiotika med moc netestuje.Na jednom semináři ohledně včeliho moru na dotaz čím se přenáší mor tak 80% dílo plod 18% med a 2% ůl. K servru Osel ten má důvěru jako noviny Blesk nebo Ahoj můj názor.

Ať se daří Zdeněk
Vše je o přístupu inspektora SVS. Buď je schopný nebo neschopný zvládat mor na svém území. Podle toho se odvíjí další okolo moru. Víc není co dodat.
Referenční URL's