Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mor včelího plodu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Moje otázka směřuje na př.Čermáka. Dělal už váš ústav nějaké testy na množství a druhy jednotlivých nemocí v úlech a na rámcích,tak jak jsem psal v mém předešlém příspěvku? Jak moc jsou infikované po určité době a zda je to pro včely až tak nebezpečné,jak nám naši odborníci říkají?
Upřímně bych rád věděl,pokud je včelstvo zdravé,co vše se pohybuje na vnitřní straně nástavku a na rámcích. Možná,že včelstvo si udržuje svoji vnitřní hygienu tak,jak to dělalo miliony let(propolis atd.) a my mu to naši neznalostí pouze znepříjemňujeme.(aerosol,Formidol,Gabon atd.) A tím ho oslabujeme. To je pouze moje další otázka.
Možná,kdyby se nakonec ukázalo,že to není až tak horké,ušetřilo by to spoustu námahy a peněz včelařů. Samozřejmě by tím klesnul zisk obchodníkům.
To pouze konstatuji.
(23.03.2011 23:46)Rostislav Szturc napsal(a): [ -> ]Moje otázka směřuje na př. Čermáka. Dělal už váš ústav nějaké testy na množství a druhy jednotlivých nemocí v úlech a na rámcích, tak jak jsem psal v mém předešlém příspěvku? Jak moc jsou infikované po určité době a zda je to pro včely až tak nebezpečné, jak nám naši odborníci říkají? ...

Nejprve - v žádném ústavu nepracuji (již tři roky) ani žádný nevlastním Smile - viz moje www
Nevím o nějaké soustavné studii, která by vyhodnotila množství zárodků nemocí. Ona by metodicky nebyla ani jednoduchá - jaké závěry by se měly udělat z nálezu určité koncentrace spor např. nosemy? Jsem podobných názorů jako zde uváděl p. Přeslička. Snažit se o zajištění sterilního prostředí v úle je iluzorní, protože pokud je včelstvo náchylné k určité chorobě a špatně vedené včelařem, nemoc se nakonec stejně rozvine. Na druhé straně určitý stupeň hygieny v úlovém prostředí je třeba udržovat, proti tomu nikdo nenamítá, včetně obměny části díla každý rok. Jestli je to 1/3 nebo 1/2 je nepodstatné. Nové dílo má význam, ale přeceňuje se to, jsou mnohokrát silnější vlivy! Jeden z nich je koncentrace včelstev na našich včelínech a včelnicích, to v přírodě bez vlivu člověka neexistovalo!! Proto doporučuji a sám se dlouhodobě snažím ve svém chovu vybírat včelstva, která přes tento ohromný handicap jsou progresivní, poradí si s nepřízní našeho chovu včelám vnuceného. Na každé včelnici taková včelstva jsou, ty je třeba rozchovávat...
Pokud jde o mor plodu, je třeba mít na paměti, že pokud propukne do kliniky, je třeba včelstvo co nejdříve likvidovat (princip novozélandské metody potlačování moru), protože tam už se počet zárodků zvýšil ne 10-krát, ne 100-krát, ale těch nul by tam bylo třeba napsat více. V jedné buňce s uhynulou kuklou je totiž cca 7 miliard zárodků. Podobně je to když včelstvo uhynulé na mor vyloupí jiná včelstva anebo včelař jejich plásty použije do jiných úlů (což se nezřídka stává!) - ta skoro nemají šanci moru se ubránit!! Vše je otázka míry - množství, dávky, koncentrace...
nasel sem velice peky a zajimavy clanek o moru a dalsich chorobach.
jedna z podstatnych veci je, ze 1/3 obmeny dila je nedostatecna. divoce zijici vcely maji obnovu dila mnohem vetsi.
clanek je trochu delsi, je potvrzen odborniky, doporucuji precist Smile

z clanku:
Ponaučení je tedy takové, že divoce žijící včely se na panenské dílo přesouvají až 2x ročně, nejméně však jednou ročně. Poprvé v zimním období, kdy hrozen opustí plodové těleso a vydá se za zásobami vzhůru, podruhé pak před rojením v květnu, kdy je matka zásobami tlačena dolů na nově podstavené panenské dílo. Včely intenzivně plodují od dubna do října tedy 7 měsíců v roce. Za tuto dobu divoká včelstva ve vertikálních dutinách (jejichž obdobou jsou naše úly stojany), 2krát přejdou na dílo panenské. Průměrně tedy na stejném díle plodují 3,5 měsíce, tj. asi 105 dnů. Dělnice se vyvíjí 21 dnů a tak se zde vylíhne skoro přesně 5 generací včel (105 : 21 = 5). U plástu který slouží v plodišti chovaného včelstva třetí rok, je těch generací 30. Divoká včelstva jsou tedy zhruba 6krát čistotnější, než my, včelaři.

http://www.szes.chrudim.cz/vyzkumna-cinnost/
K tomu (tedy k t.zv. Rašovské metodě) je obsáhlá debata zde:
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Prakti...ovsk%C3%A1
Při dnešním pročítání denního tisku jsem narazil na tento článek, o výskytu moru včelího plodu na domažlicku. http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region...10421.html
Reakce na výtku Lojtěcha Langera v tématu cena medu.
Nevím jak na Slovensku, ale v ČR je zakázano sbírat roje neznámého původu z důvodu šíření nebezpečných nákaz. Tyto se musí likvidovat. Jako nebezpečná nákaza, která se nedá legálně léčit je podle mě pouze MVP.
Pokud vím, tak zrovna u vás se rozšířila moda z Maďarska léčit MVP antibiotiky. Takto přeléčená včelstva fungují dál (moho se tedy i vyrojit), ale bývají často přenašeči spor MVP.
Vaše tvrzení, že MVP je všude mi připadá nesmyslné. Já dělám na své náklady lab. vyšetření na MVP už pět let, protože prodávám včelstva a výsledek byl naštěstí vždy negativní. Už dva roky se vyšetřuje v okrese Znojmo zimní měl na kleštika i na MVP. Objevila se jen jedna včelnice s množstvím spor MVP, které vyžaduje poze sledování v dalších letech, ale né likvidaci včelstev. Tyto rozbory dotuje Jihomoravský kraj na zálkadě doporučení včel. krajských koordinátorů - díky za toto lobby.
V rámci Jihomoravského kraje se objevuje MVP hlavně v okresech Břeclav a Hodonín, stím že se zde infekční tlak právě ze Slovenska.
Teď se možná budete hněvat, jak já když jste mě začal tepat jak malého kluka.
Na Znojemsku máme pro změnu problém s klíštikem, který se k nám tláčí z Rakouska, kde ho léčí, nelečí. Asi mu budeme muset zavést vízovou povinnost.
Já bych debatu rozdělil. Začnu tímto - kde je napsáno že nesmím sbírat roje neznámého původu?

Pokud ano, mám technický dotaz, kdy se roj známého původu mění na neznámého - tady narážím na fakt, že když vidím včely vyletět, vím, že je to můj roj.
Když přijdu domů a přes ulici je jeden roj na stromě - tady už je to těžko prokazatelné. A tak si myslím, že zákonodárce bude mít značné problémy vůbec definovat co to je roj neznámého původu.

No a jinak to město kam jsem pro něj jel je v okrese, kde bylo vloni celoplošné vyšetření na MVP.

Ale on ten roj už den předtím sebral jiný včelař co jej zavolala sousedka. Jen tam nechal asi litr a půl včel, prý se mu to už nechtělo sbírat z větví.
Majitel domku si myslel, že včely už jsou nastěhované v domečku u uzávěru plynu. Tak jsem po tom "kolegovi" uklidil. Ale ne Biolitem.


Slyšel jsem jen o jednom případu, kdy zavolali k roji včelaře a ten jej na místě zlikvidoval. Jeden divák mi to vykládal - rozhořčeně - asi jako kdyby byl svědkem ukopání psa.
Vojtěch Langer: Morem nakažené včelstvo se asi těžko vyrojí.

Právě že i morem nakažené včelstvo se může vyrojit, pokud už není v posledním stádiu před úhynem. V přírodě se často stává, že jedinci kteří cítí konec investují veškerou energii do snahy zanechat zde potomky pokud jim to ještě zdravotní stav dovoluje. Otázkou je kolik spor si s sebou roj odnáší, možná je to varianta pokusu o ozdravení jako v případě přemetení na mezistěny.
Domnívám se, že je to v nějakém veterinárním zákoně nebo vyhlášce. Jihomoravský kraj to má také třeba v metodice krizového řízení. Je docela sranda číst o řešení živelných pohrom a do toho roje.
Oceňuji, že jsi zodpovědný a zistil jsi nákazovou situaci v místě výskytu roje. Já také sbírám, vše co se v okolí vyrojí, protože vím, že zde MVP nikdy nebyl. Vycházím z toho, že roj většinou sedne do 100 m od včelstva. Někde jsem četl, že nikdy nesedá směrem na sever od úlu.
Z roje neznámeho původu se stává známí ve chvíli, kdy ti místní řeknou:" joo to jsou Karla, my už jsme mu říkali, ale on o ně nestojí nebo to jsou z támhle té lípy, ty se rojily už za naší prababičky.
Slyšel jsem, že dokonce některý včelaři platí hasičum, aby jim přenechali nahlášené roje. Je pravda, že hasiči v dnešní době pokud roj bezprostředně neohrožuje zdraví a život osob, tak oznamovatele upozorní, že je výjezd účtován a hle zázrak, z nejzuřivějšího roje na zahradě se hned stane mírný.
Samozrejme, aj u nás je povinnosť likvidovať roje neznámeho pôvodu. Zhodou okolností som tu už spomínal antibiotiká. Samozrejme, že s ich užívaním (a hlavne svojvoľným) nesúhlasím. Je to veľké riziko ani nie tak pre včely, ako pre ľudí - v kľude jete med a pcháte do seba antibiotika.Angry Fuj! A keď ich nebodaj budete potrebovať, budú u Vás "zaberať" len "konské dávky".
Mňa zaujíma, či pre toto tvrdenie máte dáky podklad, nie len svoje dohady. Na to, aby sa prejavil, musí byť určité množstvo spór vo včelstve. A nie práve malé. Je známe, že na miestach, kde sa nachádzal MVP, sa dajú a chovajú včely. A to spóry MVP patria medzi "odolné indiviua" Big Grin. Základom je hygiena a silné včelstvá. Ale to asi všetcia vieme. Skôr si myslím, že najčastejším prenosom MVP je rabovka a vžobrané včely, ktorým nesvedomitý včelár, zatvoril letáč, nakoľko zistil, čo má a nehlásil to, prípadne kŕmne zmesy (čo sa už v minulosti peukázateľne stalo.) Ak by to bola pravda, padla by myšlienka, že "divoké" včely MVP nemajú. (My vieme, že včely nie sú domestikované, a že sú len hospodársky využiteľný hmyz Cool)
Nie, nemám sa na čo hnevať! Padlo tvrdenie, na ktoré mám iný názor, tak som sa opýtal.
Otázka na telo? Keby niekto robil vo Vašom regione výzkum MVP doma alebo na chalupe v amatérskych podmienkach, vadilo by Vám to? A vôbec, bolo by to možné, keď vyplýva povinnosť likvidácie ohňom? (V SR a ČR).

Vojto.

(Ospravedlňuje sa za prípadné preklepy, ale nechce sa mi to už po sebe kontrolovať.)
Jen pravda, že v období kdy jsem ještě pořádně nezvládal léčení kléštika ta k mi nejlépe vyzimovali roje. Zbavili se rojením roztoču na plodu.
Nevím jestli je to včelařská latina, ale starší včelaři mi vyprávěli o tkzv. hladových rojích. Včelstva reagovala na ponechání malého množství zásob při medobrání nesmyslně vyrojením a odletem, asi za zdrojem snůžky. Je možné, že mají tuto reakci zakodovanou geneticky v rámci evoluce - lesní požář, vyrabování predátorem (medvědem).
Vycházel jsem z knihy Dr. Gerharda Liebiga - Včelaříme jednoduše. Zde uvádí, že se v Německu může MVP léčit antibiotiky a včelstvu se odebere všechen plod. Český editor k tomu připsal poznámku, že u nás je to zakázané. Nevím, jestli je citace zcela správná, protože jsem to četl před sedmi roky a ke knížce nemám zrovna přístup.
Takto přeléčená včelstva nevykazují klinické příznaky, ale mohou zůstat přenašeči. Tím zůstává přenašečem i roj z tohoto včelstva - selský rozum! Nechápu, proč se tak zarputile bránite této možnosti nákazy.
Samozřejmě, že největším rizikem nakazy jsou loupeživost a kontaminovaný včelý produkty - zejména med.
Já jsem regoval na to, že se včelař chystal pro roj na vzdálené místo. Naštěstí byl rozumný a zjistil si předem nákazovou situaci v danné oblasti.
Že by byly volně žijíci včely imunní na MVP je holý nesmysl.
Nechápu otázku na tělo, kdyby někdo v mé blízkosti experimentoval s MVP ??????
Proč by to dělal????
Když pominu, že je to zakázané, existuje dobře zparacovaná metodika postupu při potírání MVP somozřejmě pod dohledem vet. správy. Na experimenty je tu Výzkumný ústav včelařský.
Citace:Nechápu otázku na tělo, kdyby někdo v mé blízkosti experimentoval s MVP ??????Proč by to dělal????

Nu například proto, že skutečně lze vyšlechtit včely k odolnosti na mor(zkoušet to v zavčelené oblasti je samozřejmě trestuhodné v čr to tedy nelze).

Citace: Na experimenty je tu Výzkumný ústav včelařský.

S trochou sarkasmu a nadsázky : VUV se experimenty zas tak moc nezabývá, člověk by řekl, že se spíš snaží prokázat, že zrovna u nás různé cizí nápady a vynálezy fungovat nemůžou...a když ano, rádi si je patentují. Také mají hodně práce s výrobou a prodejem léčiv - když má někdo monopol, musí se otáčet aby stíhal... Wink
Nery : Prosim tě, když jde na mor včelího plodu včely tak dobře vyšlechtit, proč to prosím ješte nikdo ve světě neudělal??? Proč se v tomto případě v celém světě buď včely pálí a nebo používají antibiotika??? Určitě jsou státy ketré mají ostrovní šlechtitelské stanice, nebo oblasti bez včel, kde by to mohly zkoušet a vyšlechtit.... Koneckonců věřím, že šlechtitel by k celosvětovému významu včely dostal asi i nobelovku...
Ona to asi nebude tak jednoduchá sranda jak to vypadá....

VUDOL... celkem souhlasím, jen si myslím, že vzhledem k množství produkovaných lečiv, si to nechaji vyrábět...

PS: mám rejpavou, protože podle diskuze tady se občas vyskytujicí je mor jen taková rýmička včel a celkem se nic neděje... Ale mor je svinstvo který se drží zuby nehty, vrací se ve vlnách a kde se vyskytne tak se často znovu projevuje po par letech, důležité je zničit zdroj nákazy, jinak si mužeme trhnout nohou...
Honzo, on Nery napsal "vyšlechtit včely k odolnosti na mor". Jakkoli to není příliš přesné vyjádření, já v tom vidím rozdíl, pochopil jsem to třeba jako šlechtění na čistící pud, což jde a včely s dobrým čistícím pudem se dokážou infekčnímu tlaku mnohem lépe bránit.
Jinak tu snad nikdo netvrdí, že mor je jen taková "rýmička", myslím se všichni shodneme na tom, že s morem nejsou žerty ... Smile. Tedy mám-li si taky rejpnout, tak s rýmičkou taky ne, to je kolikrát pocit na umření, no ne? ... Big Grin
Ony se dají vyšlechtit zcela moru odolné včely během několika let, ale není to tak jednoduché, protože mor je mutující bakterie a existuje mnoho "kmenů", takže když fungujou na tvůj mor, na jinej můžou být mnohem náchylnější a výzkumáky ti vzorky z ohnisek po celém světě nepůjčí Smile Nu u nás zrovna v tomhle oboru experimentovat nejde, škoda Smile
(06.05.2011 13:55)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Roj neznámého původu vůbec neusazovat, riziko nákazy je vysoké, nestojí to za to. Raději likvidovat.

Jaké nákazy konkrétně ? Kleštíka ? MVP ? Nosema? Virozy? Dospělé včely přeci nejsou k MVP vnímavé. Myslíte, že jsou ve svých medných váčcích schopny donést takové množství spor, že by mohlo onemocnění po usazení roje na jím vybudovaném panenském díle propuknout ?
Jen bych upřesnil, že nejde o virové, ale bakteriální onemocnění.
tak tak, taky už blbnu dneska...
Jirka Matl: ".. s morem nejsou žerty."

To sice ano. Přesto, jak se zdá, byly nejen celé vesnice ale i oblasti vesele včelařící s morem než to nějaký chytrolín objevil. Tedy, že tam mají mor. Do té doby jej tam "neměli" a šťastně včelařili.

Takže se těžko dobrat tomu, zda mor je v přírodě problém a divoké včely jej mají či ne.
Já si myslím, že dokud jim nedělá mor problém, tak s ním problém nemají. A až jim začne mor problém dělat, tak přestanou být. Jak říkával JVS:"Nět čelověka, nět problema". Smile A když včelstvo není, nemá problém s morem. Možná ty včelstva okolo trochu ano, pokud mezitím zahynuvší "úl" nezlikvidují ti co jsou proti moru imunní (protože mor je problém jen včel) - ptáci, myši, hlodavci atd.


Ovšem takový včelař a jeho včelín/stanoviště - to je pro mor pravé požehnání. Posiluje, vyrovnává, znovu osazuje, vytáčí a vrací plásty (většinou jinam než je vzal) atd.
Referenční URL's