Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zimování s komíny
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Otevírám další téma se zimováním, aby se to zbytečně nepletlo dohromady.

Jde mi o zimování s komíny. Líbí se mi myšlenka, kdy přebytečné souše uložím do nástavků nad zásoby. Tím si ochráním dílo před zavíječem a zároveň nemusím mít místo pro zimní uskladnění.
A teď ten dotaz: Co udělá vítr s těmi vysokými úly v zimě, kdy není na stromech a keřích žádné listí, které by vítr zpomalilo nebo odklonilo? Nemáte obavu, aby vám vichr úly shodil?
Zimuje-li se s "komíny", pak bych měl dotaz stran jedné souvislosti: jak zařídit, aby se v případě podzimní chemické války nedostaly do těch nástavků residua? Kdesi jsem slyšel o tom, že před ošetřením se základní prostor od nastavěných nástavků oddělí folií, která se pak celá nebo jen částečně odstraní. Jak vůbec včely ten velký prostor v zimě "ovládají" a vnímají?
Díky předem za zkušenosti.
Asi bych také před ošetřením oddělil nadbytečné nástavky. Lepší než fólie bude mezidno.
No - na to jsem také myslel, ale co když jsou včely rozlezlé a jsou i v těchto nástavcích? Pak je ošetření mine a mine teoreticky také foretické roztoče, kteří se na nich "vozí" ...
Já si zase myslím, že pokud oddělíte mezidnem či fólií prostor mezi zimovaným včelstvem a uskladněnými soušemi. --> Komínový efekt nebude fungovat a do souší (min jednou zakladených či zanesených pylem) se vám s chutí pustí zavíječ. Ten nesnáší průvan.
Pokud se tam zase nedá mezidno budou vaše souše zbytečně vystaveny tlaku léčiv...
To je zjevné, ale já to myslel jen účelově na čas kolem ošetření ...
Nojo omlouvám se Smile V tomto případě by to teoreticky šlo. Pokud nebudou, jak ty říkáš, včelky rozlezlé a budeš na to mít čas a hlavně chuť, nebude to pro uskladněné souše na škodu.
Honza
Myslím, že při léčení kolem 10°C už budou v chumáči a nebudou rozlezlé.
Navíc při té teplotě by už neměl být problém se zavíječem.

Ale pořád se nikdo nezmínil o tom hlavním, o co mi jde - Co udělá vítr s těmi vysokými úly v zimě, kdy není na stromech a keřích žádné listí, které by vítr zpomalilo nebo odklonilo? Nemáte obavu, aby vám vichr úly shodil?
Dešti, větru neporučíš. Když přišel Kiril, tak sousedovi zlámal strom ve středu zahrady a ostatních se nedotkl. Mě sundal 2 víka z úlů a o 20 m blíž ve směru, zlomil 3 zděné sloupky u plotu. Kdyby stály úly místo sloupků, tak neměly šanci. Obavy jsou jistě na místě, ale nic s tím nenaděláš.
(12.11.2010 15:33)PetrM napsal(a): [ -> ]Ale pořád se nikdo nezmínil o tom hlavním, o co mi jde - Co udělá vítr s těmi vysokými úly v zimě, kdy není na stromech a keřích žádné listí, které by vítr zpomalilo nebo odklonilo? Nemáte obavu, aby vám vichr úly shodil?

V podstatě lze tuším vymýšlet řadu rozličných pomocných fixací, od jednoduchých až po sofistikované. Fakt je, že při opravdu velkém větru bych se toho taky bál ...
(12.11.2010 15:33)PetrM napsal(a): [ -> ]Ale pořád se nikdo nezmínil o tom hlavním, o co mi jde - Co udělá vítr s těmi vysokými úly v zimě, kdy není na stromech a keřích žádné listí, které by vítr zpomalilo nebo odklonilo? Nemáte obavu, aby vám vichr úly shodil?

Za Kyrilla mi to jenom sfoukalo některá nedostatečně zatížená víka a také část podložek na měl byla pryč (vyfouknuty zespodu úlu).
Nástavky (4-6 nízkých) zůstaly pohromadě - propolis je mocný...

Potud odpověď na otázku.

PetrM napsal(a):Líbí se mi myšlenka, kdy přebytečné souše uložím do nástavků nad zásoby.

Přiznám se, že mě nikdy nenapadlo uskladňovat souše nad zásobami...
  • Kdy je tam dáš? Po zakrmení? A jak je budeš chránit před zavíječem do té doby? A není to pak už zbytečná práce?
  • Pokud nebudou nijak odděleny od včelstva - jak zařídíš, aby Ti tam včely nepřenosily část zásob ve snaze dostat je pod strůpek (když je tam dáš hned po poslední dávce krmení)?
  • Jak dlouho je tam necháš? Strůpek je dobré uteplit nejpozději před rozplodováním - to je do jara ještě daleko... Pak je zase musíš někde skladovat... A pořád je převážíš, moc práce...
Nejsem vševědoucí, možná mi něco uniklo - ale když si odpovím na tyto otázky, přijde mi to způsob uskladnění ve stylu "za moc peněz málo muziky"...
Já to zatím tak nedělám - mám jen ty letošní oddělky na 2-3NN, ale slyšel jsem to tuším od Zdeňka Klímy.
Zkuste navštívit stránky Leoše Dvorského. Nemílím-li se, ten tímto způsobem včelstva zimuje a má k tomu i jiné vychytávky.
J. Křapka
Odstranění zbytků medu z vytočených souší včelami

Hledám inspiraci na toto téma.
Líbí se mi, že vylízané souše můžu skladovat kdekoliv pod střechou (př. ve včelíně nad úly). Průvan zabezpečí nepřítomnost zavíječe a tím pádem se souše nemusí sířit.
Jeden místní včelař mi radil, abych do vytočených plástu nastříkal zmlžovačem vodu a následně je do komínu naskládal na silné včelstvo (klidně i 4 - 5 nástavků). Důležitá věc je speciální mezidno, které odděluje včelstvo od těchto plástů, ve kterém má vyvrtáno cca 20-30 dírek 8 mm v průměru. Poslední důležitá věc --> místo víka umístíme včelo-těsné síto. Udajně se jsou včelky více motivovány (dorážení ostatních) a plásty vylížou daleko rychleji než kdyby tam bylo víko. Samo. očka musí být zavřená.

Jak to děláte vy?
Já jsem dostal jednodušší radu, založenou na stejném principu. Namísto speciálního mezidna, oddělit prostory stropní foií s odhrnutým rohem a navrch normální víko. Zatím nevyzkoušeno, nebylo kdy a na čem.
Myslím, že podobným způsobem skladuje souše v nástavcích "nad včelstvem" p. Dvorský - má to kdesi v otázkách a odpovědích na svých stránkách - doporučuji ke shlédnutíBig Grin
Je to dotaz číslo 12 - Otázky a odpovědi 1 - 100
(19.01.2011 15:16)PavelN napsal(a): [ -> ]Já jsem dostal jednodušší radu, založenou na stejném principu. Namísto speciálního mezidna, oddělit prostory stropní foií s odhrnutým rohem a navrch normální víko. Zatím nevyzkoušeno, nebylo kdy a na čem.

s přehnutým rohem folie to funguje docela dobře, můžu to potvrdit, kdo má česnové krmítka dá se současně i krmit, zásoby se nad folii nedostávají,dobrý včely dílo i docela
dobře vyspraví, používám to jen pro nezaplodované dílo,zaplodované rámky se vyřazují,potom není problém se zavíječem
(12.11.2010 16:03)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]Dešti, větru neporučíš. Když přišel Kiril, tak sousedovi zlámal strom ve středu zahrady a ostatních se nedotkl. Mě sundal 2 víka z úlů a o 20 m blíž ve směru, zlomil 3 zděné sloupky u plotu. Kdyby stály úly místo sloupků, tak neměly šanci. Obavy jsou jistě na místě, ale nic s tím nenaděláš.



..napojím se trochu na Zdenka.B...-když přišel Kyril,bič Boží ke mě, zbouralo mě to na stanovišti kolem 30 včelstev,z toho 12 nebožtíků-všechno bylo rozmetané,železné stojany 2-3 m od původního místa,3 zlomené stromy a některé střechy jsem už vůbec nikdy nenašel.
Od té doby jsem začal po posledním zakroku ve včelsvech zatěžovat střechy zámkov. dlaž. a mám od té doby pokoj.

K těm komínům,pokud jsem měl volné souše,zimoval jsem na 4 -5 nástavkách (3/4 lang.) tyto včely se projevovali vždy lépé, co se medného výnosu týče.Tyto prázdné nástavky měli v zimě včely vždy v "nohách".
Při léčení jsem nikdy neodděloval prázdné nástavky bez včel folií ani mezidnem,(při normální obměně plástů se mě to jeví jako neefektivní,rozrušení včelstva,apod.) na takový objem ulu jsem jen vždy prodloužil expozici při aerosolování. T.P
Mám zkušenost s takovýmto zimováním. a vcelku dobré. Jediný problém jsou vosy. Těch tam bývá hodně.Pokud myslíte komín, tak já zimuji vždy nad stropem úlů, přímo tak, že podložím spodní nástavek jednou laťkou a jednu laťku nad poslední u stropu v opačné straně , tím to celé srovnám. nejvíce jsem zkoušel tři.Samozřejmě mezidno s jemným pletivem. Tím si zajistím, že si nástavky neprohodím s jiným včelstvem poř. jinou rámkovou mírou. Je to samozřejmě práce navíc a také tělocvik.
Do fumigace mám všechny prázdné dole, pak je přehodím nahoru podmínka vše dobře vytočeno a suché. Do nového díla zavíječ nejde.
Na jaře/březen/ je pak dám zase dolů a oddělím mezidnem s jemným pletivem a uzavřu všechna očka.
Stran: 1 2
Referenční URL's