Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Teplotní rekord
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Může mít tento teplý víkend vliv na plodování? Dnes to u včel hučelo a včelky řádili. Tak jsem si řekl, jestli se nahodou matka nerozploduje. Nebo to je už v tomto čase nepravděpodobné?
Doplním tuto otázku o ještě jednu. Pokud se matka rozploduje,tak se rozplodují asi i samice Varroa? Sad
Může a nemusí to vyvolat plodování ve včelách. Nedá se tedy zodpovědět jednoznačně. Hodně záleží na povaze včel, tedy na jejich původu. Některé se v tuto dobu nechají k plodování vyprovokovat snadno, jiné vůbec. Já považuji za vhodnější ty, které neplodují, protože je to nepřímo ukazatel dlouhověkosti včel. Některé včely na podzim plodují mj. proto, že mají z nějaké příčiny deficit zimních včel - dohánějí to. Je to ale začarovaný kruh pro ně, protože tím zároveň umožňují množení kleštíka včelího (V.d.), který tak část plodu, tedy budoucích včel, znehodnocuje. Záleží ovšem na počtu samiček V.d. ve včelstvu.

K otázce, zdali se kleštík včelí množí i na zimním (podzimním) plodu mohu říci, že podle informací, které mám, tak ano. V prvních letech zavlečení kleštíka na naše území se uvádělo, že tomu tak není, ale po několika letech se přišlo se zjištěními, že i na zimním plodu reprodukuje.
(14.11.2010 22:13)Čermák Kv. napsal(a): [ -> ]K otázce, zdali se kleštík včelí množí i na zimním (podzimním) plodu mohu říci, že podle informací, které mám, tak ano. V prvních letech zavlečení kleštíka na naše území se uvádělo, že tomu tak není, ale po několika letech se přišlo se zjištěními, že i na zimním plodu reprodukuje.

Já měl vlastně podobnou otázku, takže děkuji, pane inženýre, za odpověď. Po tomhle oteplení mi začali padat roztoči docela hodně (mám podezření, že si je odněkud nosí) a jsou mezi nimi, žel, i ti velice světlí. Viz VMS (Dobřichovice, JZ od Prahy).
(14.11.2010 22:27)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Po tomhle oteplení mi začali padat roztoči docela hodně (mám podezření, že si je odněkud nosí) a jsou mezi nimi, žel, i ti velice světlí. Viz VMS (Dobřichovice, JZ od Prahy).

Pokud jste léčil v nedávné době, mohlo se stát, že na podložku Vám padají roztoči, kteří byli zasaženi léčivem, ale nedopadli až dolů. Mohli totiž dopadnout na loučky rámků ve spodním nástavku, zapadnout do buněk apod. Včely se teď po úle více pohybují, takže se snaží roztoče vyklidit, vynášejí je z úlu a přitom jim i upadnou na podložku...
Pokud by si je odněkud včely nosily, tak si donesou spíše ty tmavé, světlé ne Smile
Světlí mohou znamenat vyklízení napadeného plodu včelami, pokud tam nějaký je, může ale taky jít o košilky kleštíků, které byly v buňkách a včely je nyní uklízejí. Plodu ve včelách není mnoho a nebo vůbec žádný. Pokud se kleštík snaží množit, tak má jen velmi málo buněk, kde k tomu může dojít. Buňky mohou být více napadeny, a proto je včely vyklízejí - VSH.
Díky za reakci, Jiří, samozřejmě, že to může být ještě spad z léčení, včely se teď za oteplení hodně rozhýbaly a lítaly jako v létě. Protože jsem podstavil polonástavek s nedostavěnými plásty jako jakýsi polštář (a na něm jsou 2 - 3 VN), tak předpokládám, že právě tam se spadlí roztoči mohou snadno zachytit. Ale i v lese, který mám za humny, je určitě dost v létě ulétlých rojů ... to mě trochu znepokojilo ... Dost mě překvapilo množství živých roztočů ve spadu ... Holt uvidíme ...
Světlí začali padat až teď. Zrovna dnes jich bylo několik u srpnového oddělku. Pomačkaní, ale s nožičkama. Barevné spektrum celkově docela široké, od bílých přes tmavě bílé a světle hnědé po hnědé a tmavé ...Smile. Ty košilky: mohou mít nožičky? To myslím ne ... nebo se mýlím? Nacházel jsem je v létě, myslím jsme si o tom psali na konferenci s P. Holubem ... Sám jsem zvědav, jak se to vyvrbí ...
Jirka D. to napsal dobře, jen jedna informace tam ještě chybí, tak doplňuji.
Světlí roztoči mohou padat na dno vždy, když včelstvo ploduje, není to jen u včelstev se schopností VSH. Samička V.d. totiž klade v dělničím plodu do buňky 5 vajíček, a neklade je naráz, ale v intervalech asi 28 hod., z prvního vajíčka se vyvine sameček a z dalších 4 samičky-dcery. Z nich ovšem se stihne vyvinout jen 1 nebo 2 samičky (průměrně 1,5), tzn. že ostatní do 4 zůstanou světlejší než dospělé hnědě vybarvené. V trubčím plodu samička klade o jedno vajíčko více.
Jiná věc je, že tyto nedovyvinuté světlejší (bílé, žluté, kávově hnědé) dcery někdy na podložce nalézáme, a jindy vůbec ne nebo sem tam několik, přestože včelstvo ploduje. Včely je totiž velmi často vynášejí z úlu ven a mám podezření, že některá včelstva je i rozkousávají na kousky, protože ani v úplně bezletových dnech, kdy by se dalo čekat, že je pustí dolů na dno, je tam nelze najít.

Tedy stručně: Pokud na podložce jsou světlí roztoči, znamená to, že včelstvo ploduje. Neplatí to ale naopak, tedy pokud tam světlé roztoče nevidíme, že by včelstvo neplodovalo...
Zdravím, tady Martin ze Šatova. Trochu odbočím. U nás rozkvetly "kočičky". A ten strom jen hučel o víkendu.
Referenční URL's