Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přirozený život včelstev vs. člověk - Josef Nymsa
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Je vidět, že Jaromír tu knihu četl....s ním se nechá bavit o N2....snad jen, že to dvoumatečný včelstvo se pozná podle dvou vrcholů při stavbě na spodcích plástů při pohledu do podmetu. Rozebráním takového včelstva, a porušením přirozené strukturty včelstva (promíchání včel) dojde pravděpodobně k odstranění jedné matky. Pokud se mi povede takové včelstvo "vyrobit" tak to prohlížet nebudu....řeklo se bez prohlížení, tak bez prohlížení...Big Grin ...Ale fotky budou....mám boky N2 úlu zakryté sklem....takže takové velké okénko.Wink Minimálně 1.rok pře to bude vidět hodně dobře.Wink
(30.01.2015 22:55)Maky II napsal(a): [ -> ]Jirko, moc krásné a ještě moje rám.míra Wink
Při nadšeném studiu knihy (která mi byla zapůjčena Rolleyes) mi můj manžel sdělil, že tajně doufá, že do stadia síly Nymsových včelstev nedospěju. Ale kdo ví?
Zatím se držím při zemi a snažím se zvládnout vedení současných včelstev.

Tady v tom se vedou samyBig Grin
Pri prezimovaných alebo ešte lepšie, zimovaných včelstvách sa dá dvojmatečnosť zosnímať infra kamerou, žiaľ je to dosť vysoká investícia, jedine si ju požičať .
(30.01.2015 22:34)NB1 napsal(a): [ -> ]
(29.01.2015 9:27)Igor78 napsal(a): [ -> ]Milan ,a ako potom vedia že tam je viacej matiek ak to nerozoberajú ? Big Grin

Směješ se nad otázkou hezky, ale ukazuje to, že jsi knihu nečetl. Jinak by jsi věděl, jak pozorováním z podmetu vícematečné včelstvo určil. Podle dvou zimních chomáčů pracujících jako jednotlivá včelstva. Smile

Keby sa tá kniha dala normálne zohnať a objednať tak už ju mám .Inak neviem prečo by sa niečo také ako prirodzená dvojmatečnosť nedala dosiahnuť aj v normálnom úli či ležane . Inak z nových knižiek ma zaujala len brožúra Metodika v 11-12rámikovom úli dadant a Ekologické včelárstvo ,takže sa mi už moc nechce investovať ,ale ked toto tak chválite kúpil by som to.
K tý přirozený dvojtečnosti.....za 35 let se mi poštěstilo to v normálním úle sledovat jen jednou. Od srpna do června, pak následovalo rojení....Takže to asi nebude zcela obvyklý jev. Ale taky jinak mevím proč by se to nedalo dosáhnout cíleně....Nymsa tvrdí, že je k tomu zapotřebí určitá minimální šířka rámku v plodišti......ostatní už bude v kompetenci včel.....protože já vlastně ani nevím jak to udělat, aby se matka držela jen na své polovině plodiště bez mřížky.....Wink
Tak čo ja mám naštudovanú teoriu a trocha praxe tak matka a plodisko sa drží cez sezonu zhruba pri letáči (česne) ,trebars u ležana je asi možné že si zimný chumáč spravia nakoniec v strede úľa aj ked je česno na kraji v rohu .Tiež veľký plást je príťažlivejší .Pri tom úli N2 ak som to pochopil je plodisko 2x tak veľké ako je potrebné čiže to kde sú čierne plásty by mali zožrať mole a včely si to tam potom dľa potreby dostavajú ,prebytok sladiny by sa mal ukladať do medníka .Ak som správne čítal niečo tak aj pri normálnom ležane by mali byť také sklony k dvojmatečnosti .A možno by boli aj pri normálnom dostatočne veľkom úli ak by mal stabilnú veľkosť a nekutralo sa tam ? No škoda že je to šuplíková kniha a nevydala sa normálne .
Jen tak dále!
Musím Vás opravit, že se špatně vyjadřujete! Nebavme se o dvoumatečnosti, ale o vícematečnosti, protože otec autora dělající pokus zvaný "bouda" měl vícematečné včelstvo (usadil více rojů) a v roji divoce žijícícho včelstva v kopuli věže kostela bylo napočítáno též více než jen dvě matky!

MŮŽETE I S VÍCEMATEČNOSTÍ NESOUHLASIT, ALE TO JE TAK VŠE CO MŮŽETE ŘÍCI K VYVRACENÍ! Smile
V normálním úle ne, ale v nástavkovém kde není mřížka je to celkem častý jev.

Alew vzhledem k vertikálním smrštování včelstva zanikne.

U do strany organizovaných by to mohlo vydržet déle, ale je otázka proč by to bylo dobré.

Jestli dobře vyzimuji tak se chystám něco zkoušet, m.j. je tady info. od K.SLádka o té mnišské metodě z Rusi
(31.01.2015 16:25)KaJi napsal(a): [ -> ]m.j. je tady info. od K.SLádka o té mnišské metodě z Rusi

Kde? Odkaz ,sem s nim !Smile
Moderní včelař, někdy vloni, plus zprávy z Apimondie v Kyjevě.
(31.01.2015 16:25)KaJi napsal(a): [ -> ]U do strany organizovaných by to mohlo vydržet déle, ale je otázka proč by to bylo dobré.

Proč by to bylo dobré? Asi jsi knihu neviděl viď! Ukázka zde byla jednoznačná na fotografiích včelstva jednomatečného a vícematečného včelstva foceného ve stejném čase a za stejných kritérií - jak se říká: "čím více létavek je v úlu v době první snůšky, tím přinese více nektaru" ... a co z toho plyne pro včelaře asi nemusím rozepisovat! Wink
čím více létavek je v úlu v době první snůšky, tím přinese více nektaru -pravdu máš, ale já bych tomu moc nefandil. Nejsilnější včelstvo to u mě odneslo nejvíce. Zlatá střední cesta.
(30.01.2015 23:30)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Tady v tom se vedou samyBig Grin

Jiří, to jo, ale ta síla Big Grin. Část rodiny na konec zahrady kde mám včelstva už teďnechodí. Abych tady s těma úlama nezůstala sama Big Grin Do včelínku chodím když chci klid.
Inak tak ma napadlo že ten nerojivý úľ by sa dal dosiahnuť aj štandardnejšie ,teda klasickým úľom nie na 10ale na 20rámikov ,sekcie pravá a ľavá po 10r prerušovane oddelené ,čiže včely by si išli svoje zhora dole v jednej polke a pri zhodnotení že im je dielo staré by prešli vedľa . Dlho som nad tým dumal , Nymsov úľ sa mi proste nepáči . Smile
Nemám knihu ještě dočtenou, ale jeden z nás ty pokusy s boudou blbě pochopil. Buď já, nebo Nymsa.
(31.01.2015 10:58)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]K tý přirozený dvojtečnosti.....za 35 let se mi poštěstilo to v normálním úle sledovat jen jednou. Od srpna do června, pak následovalo rojení....Takže to asi nebude zcela obvyklý jev. Ale taky jinak mevím proč by se to nedalo dosáhnout cíleně....Nymsa tvrdí, že je k tomu zapotřebí určitá minimální šířka rámku v plodišti......ostatní už bude v kompetenci včel.....protože já vlastně ani nevím jak to udělat, aby se matka držela jen na své polovině plodiště bez mřížky.....Wink

Musím říct že za svoji praxi jsem zažil dvě matky ve včelstvu mnohokrát. Témněř vždy se jednalo o tichou výměnu a stará matka zůstala ve včelstvu nevím jak dlouho. Přítel Hrabáček z Lanškrouna rozchovával materiál od přítele Sedláčka z Příchovic a tvrdil že se mu dvě matky stanou velmi často. Sám o tom začal mluvit. Stará a mladá to se povede často. Dvě sestry to by byla asi skutečně raryta.Ve velkém úle se to pochopitelně povede snáze než v malém kde je mateří látka koncentrovanější a nemůže tam být přebitek zásob (blahobyt) který asi také pomůže staré matce přežít.
(13.03.2015 12:02)Kohout napsal(a): [ -> ]Nemám knihu ještě dočtenou, ale jeden z nás ty pokusy s boudou blbě pochopil. Buď já, nebo Nymsa.

Tak len smelo do toho, rád si prečítam na tie isté pokusy ďalšiu knihu Wink

Nakoniec bude ten nový úľ malý, pretože v kostolnej veži bolo viac matiek. Aké asi mala rozmery ? Zatiaľ mám rozrobených 5 úľov, ale nejaké dosky mi ešte zostali.
Možno to tá viacmatečnosť v kostolnej veži súvisí s tvarom kosolnej veže Big Grin teda úľ v tvare pyramídy môže mať svoje opodstatnenie ,rovnako ako úľ v tvare gule môže symbolizovať nekonečno či dvoch gulí v strede s vežou môže symbolizovať plodnosť z čoho logicky vyplýva silné včelstvo .Angel Big Grin spolu teda nekonečne silné včelstvo
Kniha se našla pod stromečkem, páč jsem si o ni napsal. Je to zajímavé. Naprosto odlišný pohled, například od termosoláru.
Teď mám hlavu napůl. Kterým směrem se dát?

Chybí mi tam více detailů ohledně konstrukce úlu. U první verze se psalo o uteplení slámou, dále už ani náznak.
Když to postavím z XPS, snad to nebude závadné pro funkci. Možná by se tím dala zrušit i potřeba lesa (izolace proti venkovnímu teplu)
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Referenční URL's