Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyny podzim 2014 - koho,co obviňujete
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Anonymní. Opět povoleno více odpovědí.
Prosím nebojte se popravdě. co si myslíte.

Berte to jako takový veřejný průzkum veřejného mínění postižených. Třeba si z toho někdo vezme nějaké poučení nebo vyvodí závěry.

Ty co jim přežilo zatím vše ať se prosím zdrží hlasování.

Ta výsledná procenta u jednotlivých možností udávají hladinu významnosti přisouzené hlasujícími.
Sebe
Viry
špatnou aplikaci.

A reinvazi svádím na Souseda bordeláře.
Zdalipak má ten soused bordelář úhyny??
Aj bordel je určitý druh poriadku!
Mně uhynula 2 včelstva z dvaceti koncem září, začátkem října. Obviňuji špatná metodika MZe, SVS pro včelaře a soused bordelář.

Ale nehlasoval jsem, třeba si to ještě rozmyslím.
Mně tam chybí možnost "souběh několika různých faktorů"
Ale jelikož jsem zatím na plném počtu včelstev tak stejně nehlasuji.
Systém umožňuje ankety s maximálně 11 možnostmi. U toho souběhu ale vždy bude nějaký dominantní faktor - proto to slovo primárně u těch možností s konkrétním parazitem.
(20.01.2015 15:42)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Zdalipak má ten soused bordelář úhyny??

Jirko Smile) však smě to probírali, on je v pohodě Smile nevím, zrovinka od něj se člověk nic moc nedozví. Je to místní "pepek vyskoč" Smile)
Já bych chtěla přispět taky malinkou troškou do mlýna. Já si myslím, že včely měly přes léto hlad a vůbec se kvůli tomu nevylíhli dlouhověké včely. Na tenhle názor jsem narazila tady na fóru a podle toho co se stalo mě, by to mohla být pravda. Včelařím teprve první rok a nemám tedy vůbec žádné zkušenosti. Moje 4 oddělky, které jsem si přivezla v červnu těsně po zkončení snůšky tam u nás jsem až do září přikrmovala, protože u nás opravdu už žádná snůška nebyla a bylo vidět, že včely mají hlad - málo plodovaly, pak se přidalo vápenatění. Ze začátku jsem přikrmovala jen velmi málo, protože mi všichni okolní zkušení včelaři radili ať to nedělám, že včely si najdou. Ale mě jich bylo líto, protože jsem viděla, že mají vážně hlad. V polovině července (to jsme odhalili to vápenatění) jsem se rozhodla už jim vůbec nevěřit a začla jsem včely přikrmovat obden a větším množstvím cukrového roztoku a pozvolna jsem na konci srpna přešla k trošku intenzivnímu zakrmení na zimu. Oddělky jsem měla velmi slabé, podle toho co jsem četla, jak rychle by se měl oddělek zvětšovat, tak jsem měla vážně "chcípáky", což bylo určitě taky z hladu (ostatní si matky od stejného chovatele velmi chválí). Ale do dnešního dne jsem nepřišla ani o jeden. Mám stále všechny čtyři a živé. U nás v organizaci máme i dlouholetého včelaře, který přišel o všech svých 19 včelstev, a celkově máme v organizaci asi třicetiprocentní úhyn. Jeden můj známý mi říkal, že měl 9 včelstev a o všechna přišel, zbyl mu jen slaboučký oddělek, který z lítosti, že je tak slabý celé léto přikrmoval. Podle mě opravdu umřely na hlad.
(20.01.2015 15:42)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Zdalipak má ten soused bordelář úhyny??

Ten "můj",.....podle mě nemá ani křídlo.Dodgy .....teda z toho co lze odvozovat, tak abych byl objektivní, bych to typoval tak na úhyny 70-80% z toho, co jsem viděl. Zatím jsem ale přesný informace nesehnal. Přeci jenom "jiná ZO...jinej mrav"
Špatná a když už tak pozdní informovanost.
Má slepá důvěřivost.
Neúčinost a nebo jen velice krátkodobá a špatná Gabonu.
"Stará garda" ve vedení neschopná rychlejších reakcí.
Tak hošové, myslím, že tam chybějó aj jiné věci. Nikdy to nebude černobílý. Co otázka krmení cementozou z loňska v létě ? Existují u nás vůbec nemoci plodu ???
Že by letos nezafungovali ??? On ten Eric II je v podstatě přesně stejný, jako to jak to padalo. A upřímě, aspoň u nás v pásmu, má čistý svědomý málokdo.
Rozhodně aspoň mě šli první právě tyto dlouhodobě plodově nejednoznačný. Náhoda ?
A co zohlednění varoázy v roce minulém ? Letos početně u nás v podstatě nebyla, zato v roce 2013 léčebné spady přes 5.000 žádná vyjímka. Na to otázka nic.
Takhle teda těžko soudit, když je to omezené jen na metodika, varidol a soused.
Já teda nemám kolonku, kterou bych zaškrtnul. HuhConfused
Asi hodně lidem tam bude chybět nějaká ta kolonka, ale je to jen tady na VF. Počkáme na otázky v Colossu.
Mě tam chybí:
- nezkušenost Sad
- žádná komunikace s nejbližším včelařem
- soused, starší neinformovaný praktik
(20.01.2015 20:12)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ]A co zohlednění varoázy v roce minulém ? Letos početně u nás v podstatě nebyla, zato v roce 2013 léčebné spady přes 5.000 žádná vyjímka. Na to otázka nic.

Nad tímto jsem přemýšlel ale zapomněl se zeptat.

Právě vloni tam bylo v zimě hodně roztočů. Kdyby tam zanesly viry tak ty včely mohly v pohodě vegetit a dorazit je pak trochu větší nárůst VD a import dalších virů následujíc léto.

Jaký měl kdo spady po 1.ošetření v 2013? Já tedy ukázkové.

Ale dneska jsem dělal sčot zatím na papíru a na 4 stanovištích si z hlediska varoázy nemůžu stěžovat. 4 z necelých 90 co vím. Počítáno i s tím co zařvalo při krmení, dále jedno v září a dvě na podzim.

A pak mám to jedno stanoviště. Sad

Budu čistit podložky na vyšetření na mor - tak uvidím přesněji.
(20.01.2015 20:12)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ]Tak hošové, myslím, že tam chybějó aj jiné věci. Nikdy to nebude černobílý. Co otázka krmení cementozou z loňska v létě ? Existují u nás vůbec nemoci plodu ???
Že by letos nezafungovali ??? On ten Eric II je v podstatě přesně stejný, jako to jak to padalo. A upřímě, aspoň u nás v pásmu, má čistý svědomý málokdo.
Rozhodně aspoň mě šli první právě tyto dlouhodobě plodově nejednoznačný. Náhoda ?
A co zohlednění varoázy v roce minulém ? Letos početně u nás v podstatě nebyla, zato v roce 2013 léčebné spady přes 5.000 žádná vyjímka. Na to otázka nic.
Takhle teda těžko soudit, když je to omezené jen na metodika, varidol a soused.
Já teda nemám kolonku, kterou bych zaškrtnul. HuhConfused

Michale - systém umožňuje jen max 11 otázek - s tím já nic neudělám. Tedy pokud nezaložím další téma, které navážu a tam dám další anketu s doplňujícími možnostmi. Pak ale musíte % počítat sami.
Ale samozřejmě nikdo nebrání dát další připomínky nebo se tu vyjádřit co mu chybí.
Chcete anketu s doplňujícími možnostmi?
Navrhněte co chybí.
U mne to bordelářúm padá o stošest. Takže moje to tahaly fest. Taky jsem je koncem září informativně převažoval ,a potom 24.12. k velkému překvapení jsem zjistil že nékteré byly těší o 5,8,12 i o25kg!! Mám pod VN 2x NN. Jeden ja MK. Zatím mám všechny. Dneska jsem je kontroloval pohledem přes fólii a jsou dosti rozlezlé. Jinak teplota v chomáči se už 15 dní pohybuje od 20 do 26 st.C. Zimuji na medu letos prvně tak uvidím. Myslím si že odolnost včel zimovaných na medu bude určitě větší jako na cukru.
Referenční URL's