Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Nástavkový plemenáč z PUR pěny
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Volal mi Vlastík, dělal si průzkum (ode mě spokojenost) a tady má fotky a možná budou i zajímavé i pro ostatní. Plemenáč půjde fyzicky po víkendu poštou, tak ať má zatím o čem přemýšlet.

K plemenáči.

Tento je na divný počet rámků, a na L1/1.
Osobně preferuji aby se udělal na 6 rámků.
Je k němu snad i krmítko které už nebylo skladem.
Má dokonce pěkně zásuvnou varoa podložku která pěkně těsní. Ta je taky z PS.

Perfektně to pasuje, byla s tím dobrá práce a i když jsem to jistil lepící páskou drží sám o sobě. Ten falc je perfektní a akorát. Pod stropem je snad místo na těsto, neměřil jsem to.
Tlouštka stěny je 40mm, 30 nebo i 25 by bylo únosných taky, ale nevím jak se projeví množství PURu na ceně, ale pokud nevýrazně, nechal bych 40. Je to festovní.

Ten uzávěr česna je z pěny samodoma.

Osobně bych tam viděl možnost nechat tam zasunout příčku a rozdělit na 2*3rámky.
To si každý může doma uříznout a do česna strčit klín z PS aby každé včelstvíčko mělo svůj leták.

Já mám u plemenáčů šíři 240mm vnitřek a je to vyhovující, hlaně se tam vejde 5r + rámkové krmítko, které je trošku širší jak rámek.

Začal bych u Langa jelikož je největší a na menší bych to adaptoval vložkou. Nebo vložkama. -3cm = 42 -3cm=39, s posunutím 37. Nebo jen jednu posouvací vzadu a za ní je prostor na těsto a

[Obrázky: DSC00861.jpg] [Obrázky: DSC00862_kopie.jpg] [Obrázky: DSC00863_kopie.jpg]

[Obrázky: DSC00863.jpg] [Obrázky: DSC00864_kopie.jpg] [Obrázky: DSC00865_kopie.jpg]

[Obrázky: DSC00866.jpg] [Obrázky: DSC00867.jpg] [Obrázky: DSC00868.jpg] [Obrázky: DSC00869.jpg]
Protože jsme to s Vlastou také docela konzultovali, tak když už do toho, Karle, tak šlapeš, tady je můj názor:

Co se týká rozměrů, pak 5 či eventuelně 6 rámků. Každá z variant má svá pro a proti.
Posunutí vložkou k regulaci rozměrů je jedna z možností, ale já jí moc nedoporučuji. Zvlášť při manipulaci je to komplikace a zároveň je to komplikace s ohledem na výšku rámku. Pokud by plemenáč měl být univerzálních rozměrů (rozuměj - těch největších z každé RM), pak osobně ztrácím zájem. Výhodou těchto plemenáčů by mělo být také (nebo spíše hlavně) to, že se dají na sebe přidávat nástavky, mají oddělitelné dno a víko - lze tedy včely dostat na více nástavků a takto je zimovat. V případě jednotného rozměru je to nerealizovatelné a nesmyslné. Místo mezi horní loučkou a víkem pro přidání těsta je samozřejmě výhodou a také bych to preferoval. Nejsem schopen posoudit vliv tloušťky PUR na cenu produktu, ale přes tři cm bych to nehnal. Opět je zde důležité zvážit hledisko kompatibility s běžným nástavkem (jen pro představu - mluvím o systému podle Mika Palmera, který se mi osvědčil). Nemám a neznám vzorec pro výpočet teplodržnosti PUR, ale domnívám se, že už při 2,5cm je dostatečná a to včetně dostatečné pevnosti. Falc určitě ano!
Falc 6rámků, víko/mezivíko pro těsto. Systém dna + nástavky. RM 39*24 a 37*30.
To bych chtěl já Smile
Ať si to Vlastík udělá nakonec jak chce, je to jeho investice. Co se týká vložky, může tam být nalepená a argumenty vaklavých krámech co jsou navíc padají.
Pro Langa může být stěna 25mm na čele a jak tak sleduji touhu po 8cm (přeci jen je to tady v ČR tak zakořeněnoSmile )
tak 42cm by měly čelní stenu po vyvložkování z obou stran 40mm a 39ky by měly čelní stěnu 60mm a 37ky konečně tu správnou 8cm. Smile

5 nebo 6. No pro mě je zajímavá 6rámková šíře, mám to osvědčené a je z toho na jaře pěkné včelstvo.
Samozřejmě pro ty co prodávají oddělky je 5 možná výhodnější, ale to záleží nba výšce rámků.

Samozřejmě, je to otázka průzkumu trhu. V tom případě pak ale asi vítězí 39*24.Cool
Už mi to taky připomíná pohádku Jak pejsek s kočičkou vařili dort
Big Grin
Já myslím, že každý má podmínky tak specifické, že žádný výrobce nemůže vyhovět všem, jinak se zblázní! Nejdůležitější je pojmenovat k čemu ho vlastně budu potřebovat. Já jich mám asi 40 a používám je pouze na odchov matek a velkou míru na zimování náhradních včelstev a s těmi to nijak nepřeháním. Zásadně pouze horní krmítko a bez přepážky. Spodní větrání a uzaviratelné česno je samozřejmostí. Začne li být plemenáč plný, musí obsah jít do běžného úlu, nebo ho rozdělit a vznikne další. O svém chovu matek jsem již psal nedávno. Zdraví R. S.
Z tohoto důvodu se zajímám o nástavkový plemenáč. Normální plemenáč mám za půlhodiny vyrobený z přířezů za 60Kč a trochu barvy.
Pro mě má kouzlo nástavkový plemenáč Lang2/3. Příště bych v tom zimoval, nyní pokud se to stihne do něj přeložím ty tři včelstva co mám doma na množení, nadsadím další nástavky a krmím a až to matka proklade, tak rozdělím a později jen přeložím na plný nástavek, nebo podstavím moje třicítky ve dvou 2/3N.

Samozřejmě to lze dělat i s PUR 10r nástavky - jen je budu muset při převozu víc kurtovat a budu vozit víc vzduchu, zase ušetřím překládání z 6r na 10.
A z hlediska zkoušení nového mně zajím víc těch 6rámků Smile
Referenční URL's