Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: COLOSS - mezinárodní projekt sledování zimních úhynů 2014/2015
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Vážení přátelé,

letošní ročník COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev je spuštěn. Dotazník k vyplnění on-line je k vyplnění zde.
Na stejném odkazu naleznete také pdf ke stažení, které si můžete vytisknout a vyplnit v papírové podobě či rozdat svým kolegům.

Příznivci této studie, kteří chtějí pomoci šířit informace o projektu mohou používat tuto prezentaci na schůzích a různých včelařských setkáních.

Svým kolegům můžete také rozdávat papírové dotazníky, které si můžete sami vytisknout z pdf souboru. Pokud jich chcete více než 15 ks, vyplňte nám tento formulář a my Vám je zašleme poštou již vytištěné.

Jiří Danihlík
Chtěl bych poděkovat celému tým za podle mého názoru velmi kvalitní zpracování i PR. A také Petrovi Mirovskému za operativní zařazení banneru sem na VF.
Sám jsem už rozeslal informace do svého spolku i do spolků ostatních (byli už předem připravování, že přijdou). Doufám, že nás letos bude víc, děláme to pro sebe.
Jiří
V neděli máme výroční schůzi. Vytisknu formuláře a doufám, že všichni budou ochotni jej vyplnit. Vyplněné zašlu zpátky.
Zdeňku, skvělé! Pokud bys je pak i z papírů přebušil do elektronické verze, asi by to týmu ulehčilo práci. Ale i pošta se samozřejmě počítá. Já volil variantu vytisknout pro ty, kteří nejsou v sítích, a vyplněné pak do té el. verze přepsat. Sebere to nějaký čas, ale ne zase tak moc.
Klidně vezmi i tu presentaci nebo MV s výsledky loňského ročníku http://www.modernivcelar.eu/clanky/colos...lstev.html ), leccos se dá i stáhnout z webu Colossu, např.: http://www.coloss.org/announcements/loss...-14-winter
PDF dole.
Jiří
Tak po loňsku, kdy jsem vyplňoval co vím jen s pár dalšími, jsem již stáhl a vytisknu, na schůzi se pokusím rozdat. Pokud se povede, tak to seberu a buď přebuším, nebo alespoň pošlu poštou - uvidím jak uspěji.
Já rozešlu taktéž. Zítra rozdáváme léčivo, tak chlapům znovu připomenu, že budu rozesílat. Aby někdo neřekl, že ho spamuji. Každopádně se to už teď setkalo s větším ohlasem, než loni. A hlavně, oproti loňsku už spousta lidí ví, o co se jedná. Takže super.
už jsem rozeslal Smile
Mám dotaz - jde to vyplnit online a pak si pro sebe udělat nějakou informační zálohu nebo to musím vyplňovat nadvakrát tedy jednou online a pak si vytisknout tištěnou verzi?
Díky za odpověď
Jaromír
když to vyplníš na konci je tlačítko "vytisknout" nebo jak se to přesně jmenuje - taky jsem to použil Smile

co kvituji s velkým povděkem je naprosté zjednodušení otázek - jediné kde jsem chvíli tápal byla otázka ohledně důvodu úhynů a jejich "zaškatulkování". Nakonec jsem šel vylučovací metodou a od jasných odpovědí se nakonec dobral k tomu co chci. Moje domněnky a hypotézy proč k daným stavům došlo jsme napsal do poznámek nakonec
Je to parádní. Srozumitelnost o 100% lepší.
Dneska jsem také poprosil o vyplnění - 35 zdravotníků. Snad jsem nebyl moc velký spemař, když jsem to napsal do letáku ohledně léčení a slušně poprosil o zapojení. Ještě jim pošlu mejl s linkem. Když se zapojí 10 z mého okolí, tak to bude hodně pěkné. Jsem rád, že tu máme hodně rozumných lidí.
Zdravím všechny diskutující i pouhé čtenáře!

Dotazníková studie běží, odpovědi začínají chodit. Děkujeme! Snad jich bude podstatně víc než vloni! Výsledky jsou především pro včelaře, takže čím více se jich zúčastní, tím budou výsledky přesnější.

Děkujeme všem, kteří jsou ochotní nám pomoci s propagací studie a použijí připravenou prezentaci nebo se o projektu alespoň zmíní na setkáních včelařů a případně jim i rozdají tištěné dotazníky. Pokud však se na takové setkání nechystáte nebo nemáte možnost či chuť/odvahu mluvit tam před více lidmi, můžete nám pomoci jinak - a vcelku snadno! K propagaci studie na internetu využíváme bannery, které jsou určeny pro zviditelnění informace o studii na různých webových stránkách. IdeaExclamation

Bannery jsou ke stažení (viz. níže) a jsou VOLNĚ K POUŽITÍ. Pověste je na stránky svých ZO, osobní stránky a další weby spojené se včelařstvím! Zasloužíte se tak o vyšší účast ve studii! Idea
Banner na šířku.
Banner na výšku.

Děkujeme!

Jiří Danihlík
monitoring.vcely@email.cz

PS. Příští týden rozešleme tištěné dotazníky registrovaným zájemcům, aby je mohli rozdat mezi další včelaře.
Tak dneska alespoň 20 dotazníků. Zítra je během dne (podle návalu práce) naťukám do online dotazníků.
přátelé,někteří už jste dotazník vyplnili,máte jistotu,že co přežilo dotedˇ,už vydrží?ještě chci chvíli počkat,do začátku dubna
Vypadá, že teď už to přežije. Smile Včelstva, co mají v současnosti 30-50dm plodu do 2týdnů čekají na příděl 6-10tis. nových včel. Teď už budou následovat pouze úhyny na hlad. Maximálně bude nepřesnost v kolonce - včelstva co zeslábla. Teda aspoň tady v nížině. Po předchazejícím teplém týdnu, kdy si včely nanosily spoustu pylu....a s vyhlídkou na další teplý týden....jsem přesvědčenej, že během posledních sedmi dnů se plochy plodu razantně zvětšily....za 6 dní je úbytek na váze 2,40kg... Surprised ....a včelstva i poslední dva dny, kdy nebylo nijak extra teplo stále hodně navštěvovala napajedlo.
Krátké zprávy k průběhu letošního monitoringu

Letošní Monitoring běží již několik týdnů a do konce května, kdy bude sběr dat ukončen, nezbývá mnoho času. V počtu získaných odpovědí jsme nyní přibližně na úrovni loňského pilotního ročníku. Dosud nám přišlo kolem 500 odpovědí od včelařů z celé ČR. Potřebujeme však mnohem více dat, abychom získali přesnější výsledky. Neváhejte a vyplňte dotazník. Jarní prohlídky jistě máte hotové, takže už víte, jak Vaše včelstva přezimovala.

Nejméně odpovědí jsme zatím získali od včelařů z Karlovarského kraje, z okresů Plzeň-Sever, Ústí nad Labem, Jindřichův Hradec nemáme dokonce žádné odpovědi.

Z dosud získaných výsledků vidíme, že se projevují velké krajové rozdíly v úhynech včelstev, takže nás letos čekají opravdu zajímavé výsledky. Pomozte nám je co nejvíce zpřesnit a zapojte se!

Jiří Danihlík

monitoring.vcely@email.cz
Koordinátor projektu
PřF UP v Olomouci
PSNV-CZ
Pokud se za zimní úhyn považuje i to že včelstvo nedožije snůšky, tak pak nezadávám - letos vzhledem k počasí to odhaduji - nejméně do 20. května.

Zimní generace leckde rychle odchází a nová se ještě moc nelíhne. Tedy tady pod horama a mnohde jsou včely stále poměrně slabé.

Samozřejmě to mohu zadat jako jiní již na začátku dubna, ale dotazník nejde měnit. U mě to byla změna o další -5 začátkem dubna.
Karle, já mám včelstva už plná mladušek, takže už mám jasno v tom, to uhyne a co nikoliv. Na jihu už možná přelarvují Smile

Pokud se včelstvo nedožije snůšky, tak to považuj za zimní úhyn.

Sběr dat končíí 29. května, takže do té doby bude snad jasno i v podhorských oblastech.

JD
(19.04.2015 19:16)Jiří Danihlík napsal(a): [ -> ]Krátké zprávy k průběhu letošního monitoringu

Letošní Monitoring běží již několik týdnů a do konce května, kdy bude sběr dat ukončen, nezbývá mnoho času. V počtu získaných odpovědí jsme nyní přibližně na úrovni loňského pilotního ročníku. Dosud nám přišlo kolem 500 odpovědí od včelařů z celé ČR. Potřebujeme však mnohem více dat, abychom získali přesnější výsledky. Neváhejte a vyplňte dotazník. Jarní prohlídky jistě máte hotové, takže už víte, jak Vaše včelstva přezimovala.

Nejméně odpovědí jsme zatím získali od včelařů z Karlovarského kraje, z okresů Plzeň-Sever, Ústí nad Labem, Jindřichův Hradec nemáme dokonce žádné odpovědi.

Z dosud získaných výsledků vidíme, že se projevují velké krajové rozdíly v úhynech včelstev, takže nás letos čekají opravdu zajímavé výsledky. Pomozte nám je co nejvíce zpřesnit a zapojte se!

Jiří Danihlík

monitoring.vcely@email.cz
Koordinátor projektu
PřF UP v Olomouci
PSNV-CZ

Já za Jindřichův Hradec vyplním jako jsem to udělal loni, ale jestli budou výsledky z okresu jen od jednoho včelaře tak budou totálně za okres zkresleny, protože můj výsledek vůbec nekoresponduje s výsledky (ani ošetřováním), které slýchám. Dělal jsem s propagací co jsem mohl - sdílel jsem na FC a v lokálních FC novinách, ale asi to hrozny úspěchu nepřineslo až na přátele nevčelaře z ČR, kteří to sdíleli též a psali mi o bližší informace.
Děkujeme za podporu a šíření informace o studii. Že to jde ztěžka víme, ale nevzdáváme se. V nejbližších dnech vyjde jarní číslo Moderního včelaře i s upoutávkou na COLOSS, oslovujeme včelařské organizace napříč celou Českou republikou. Prostě snažíme se, co to jde, abychom do studie získali co nejvíce odpovědí.
 
Je předčasné se bavit o interpretaci dat, ale vyvozovat závěry pro celý okres od jednoho včelaře s jedním či dvěma stanovišti je samozřejmě zavádějící. Nicméně jako střípek cenných informací do celostátní mozaiky zásadní. Spíš nám připadá škoda, že mnozí uvažují v duchu - no, však on to udělá soused...

Vážíme si těch, kteří nám již odpovědi poslali. Snažíme se dělat užitečnou práci, z které budou mít prospěch především včelaři, jenže k tomu potřebujeme i jejich pomoc. Tu nejhorší práci - příprava, průběh studie i vyhodnocení dat, děláme za ně.
 
Ještě jednou díky!

JD
monitoring.vcely@email.cz
Projekt COLOSS: Monitoring ztrát včelstev zasadil Martin Rychlík z redakce Lidových novin do poněkud jiného kontextu, než jste zvyklí. Tento včelařský projekt totiž spadá do skupiny Citizen Science, tedy jakési "občanské vědy". Kdokoliv z Vás se může účastnit vědeckého bádání bez toho, aby Vás to stálo příliš mnoho úsilí nebo dlouholetá studia.

Článek otištěný 24. dubna 2015 v Lidových novinách dáváme zde k dispozici v PDF, jak nám jej poskytla redakce LN.
Ke stažení je u mě na webu.
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's