Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mezerovitý plod
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Docela mne zaujaly Vaše odpovědi na obrázky , které jsem poslal sice do jiného tématu, ale týkaly se mezerovitého plodu. Proto jsem založil nové téma. Mezerovitost plodu může, ale nemusí být projevem různých patologických stavů ve
včelstvu.
[Obrázky: IMG_4919.jpg]
Tenhle snímek, je 8.4.2014
[Obrázky: IMG_5319.jpg]

tenhle je to samé včelstvo, ale ze dne 22.6.2014
[Obrázky: IMG_5541.jpg]
dcera matky z předchozích snímků 15.7.2014
[Obrázky: IMG_5545.jpg]
tentýž plást z druhé strany

Ten plást ze dne 22.6. mne překvapil. Včelstvo ale prosperuje velmi dobře, vyzimovalo jako silné a nemá vůbec problémy s množením roztoče.
Jaký je Váš názor, může to souviset s varroa tolerancí??
Je to v období slunovratu běžné??
Ten plást z 22/6 mi po letmém pohledu na VSH připadal - ale opravdu jen při letmém. Při pordrobnějším už ne. Vypadá to jinak, jsou to odvíčkované plodové buňky (ne nezavíčkované) a plod je vykusován.

Mám - řekl bych - hezké fotky VSH chování od svých včel včetně série. Ale zatím jenom v přednášce - s ohledem na zkušenosti zejména s různými spolky jejich umístění na web hodně zvažuji.
já nevím jak to dělají, že se v nich roztoč nemnoží ale funguje jim to. VSH je dokázaná věc nebo domněnka?? Myslím si , že včely mají celou škálu způsobů, jak bojují proti VD a nemá cenu se soustředit na jednu ....Smile
Chceš si upevňovat svoji pravdu nebo o ní pochybovat?
JE TO SICE MIMO TÉMA, ALE ZAJÍMALO BY MNE JESTLI MÁ NĚKDO VČELSTVA, KTERÁ NEMUSÍ LÉČIT SmileSmile
(08.04.2015 13:40)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]Ten plást z 22/6 mi po letmém pohledu na VSH připadal - ale opravdu jen při letmém. Při pordrobnějším už ne. Vypadá to jinak, jsou to odvíčkované plodové buňky (ne nezavíčkované) a plod je vykusován.
...
Omlouvám se, já to z fotek nepoznám. Kubo, jak to poznáš? Je vykusování plodu znakem VSH? Já myslím, že ano ... Zrovna na nepomuckém semináři o tom mluvil H. Kok (http://aristabeeresearch.org/ ).
V reálu vídám u sebe taky strakatá víčka u napřed odvíčkovaných a potom znovu z náhradního vosku zavíčkovaných buněk ... Taky to považuju za jistou formu VSH. Je zajímavé to pozorovat, ale z fotek to, žel, nedokážu. Nakonec je na to asi nejlepší ostrý pin-test na 12, max. na 18 hodin.
Jiří
Jirko, PIN test nemá s VSH vůbec nic společného. PIN test je testování čistícího instinktu.
Jak vypadá VSH odvíčkování?


Kdysi jsem choval linii co mě "děsila". To se ještě VSH moc neřešila.

Na plodu byly buňky které jakoby včely zapoměly zavíčkovat. A pod nimi skoro dospělci s tmavými očima. Pak jsem zjistil že to včely zřejmě odvíčkovávají. Těch okousaných larev jsem moc neviděl, to asi stihly včely zlikvidovat rychle.
Bylo to ještě v dobách kdy se mezerovitý plod považoval za něco neslušného, takže jsem pak byl rád že už mám slušné matky. Dnes lituji že jsem nebyl vzdělanější a podléhal tradovaným "pravdám" a tom že mezerovitý plod je špatný..
Toto je myslím prejav VSH - odviečkované kukly v štádiu tmavých očí.
(09.04.2015 7:14)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Jirko, PIN test nemá s VSH vůbec nic společného. PIN test je testování čistícího instinktu.
To máš pravdu, Honzo, ale přepokládám VSH právě u včelstev, u nichž se prokáže dobrý čistící instinkt. Aspoň u nich to sleduju. Nebo to neplatí?
Jiří
(09.04.2015 7:58)Olbi napsal(a): [ -> ]Toto je myslím prejav VSH - odviečkované kukly v štádiu tmavých očí.

Jestli je to opravdu VSH, tak u mě byla. Sad
(09.04.2015 8:06)Jiří Matl napsal(a): [ -> ], ale přepokládám VSH právě u včelstev, u nichž se prokáže dobrý čistící instinkt. Aspoň u nich to sleduju. Nebo to neplatí?
Jiří
Zatím mě ta souvislost taky uniká - některý roky mám i souvislý plochy takto vyndavaných larev, je to až půlka plástu, jenže se moc nejeví, že by to byli ty přežijící, spíš ty hodně zaroztočený.
Čistící pud asi jo, jenže proti roztočům mě to nepřijde - ty larvy jsou bezpečně mrtvý, dřív než je berou, taky proč by brali živý, takže logicky jen pomůžou roztočům na světlo, ne ?
A nijak rychle to taky neberou - ovíčkujou a čekaj, co se bude dít.
Aspoň se to tak tváří.
Jirko (Matle): viděl jsem to naživo u včel, dlouze si to prohlížel a pak porovnával s dostupným na netu. Definice VSH je vcelku jednoduchá (http://en.wikipedia.org/wiki/Varroa_sensitive_hygiene) a s ní to sedí.

Bylo to ale u hodně napadeného včelstva, podobně jak píše Michal. Bavil jsem se o tom s Broňkem Grunou, závěr mám takový, že to sice VSH byla, ale příliš pozdě - resp. až při příliš silném impulzu.

Vypadalo jak už je zde pospáno - odvíčkované kukly ve stádiu fialových očí, postupně vyžírány.
Na fotce Jirky Marxe vidím bez víček jen stočené kukly.
Tím ale nijak v tomto momentě nerozporuji, že to může být jiný znak VT chování - jen mi to je s podivem s ohledem na biologii kleštíka a včely...

Fotky sem nedám, nezlobte se prosím. Mám hodně špatné zkušenosti s jejich využíváním v rozporu s autorským zákonem od vysoce postavených funkcionářů či subjektů na poli včelařství u nás a tak už si pár let cenné fotky nechávám jen do prezentací. Docela nedávno si ode mne jeden jiný spolek nějaké fotky vzal do svých bannerů, ale taktéž nějak chybí plnění z jeho strany, ač na to finance vysloveně určené měli. Takže ještě jednou pardon, ale už prostě ne.
Ani jsem to sem nedával jako projev FSH, podle mne to tyhle včely, ve kterých bylo v tuhle dobu minimálně 20 kg medu zásob, normálně zašláply, ukončily normální plodování , přeorganizovaly si to v úle a začala příprava na zimu včetně nakladení zimní generace. Tu ale zakladla matka jinde.
Podotýkám, že v té době u nás nebyla už skoro měsíc žádná nebo naprosto minimální snůška. Smile . Krmené oddělky samozřejmě jely dál
Kubo, díky, je jasné, že tohle se budeme muset naučit nějak rozeznávat.
Jirko (Marxi), to mi přijde jako dost divoká interpretace. I když ... kdo ví ...
Moje včely vloni prostě při totální absenci snůšky jen omezily plodování, tedy M kladla jen nezbytný základ. Nic nerušily. Dost jsem to sledoval. bylo to jaksi rovnovážné ...
Oddělky byly krmené a jely samozřejmě naplno, TBH totéž, ale to je jiná strategie.
Jiří
To rušení na tý fotce se mě taky nezdá, leč je to plod nejen mezerovitý, ale smíšený. Tzn. zrušili a zakladla znova. Jak říkám, mám to v létě celkem běžně a sám si to spíš vysvětluju jako latentní AFB, či tak něco plodovýho, což je ale asi daný tím, že mě to už jednou do AFb přešlo a takhle to začínalo. Tím nechci říct, že to je ono, jen, že jde o něco, kdy je mrtvá už larva před kuklením a sem tam nějaká a taky sem pozoroval, že se to neshoduje s množstvím roztočů.
Asi jedině vzít lupu a kuchat. U oddělků to moc nemám, jenže aspoň u mě je to tam spíš daný novýma plástama, naopak když maj hodně roztočů tak je, jak jsem už psal, celé plochy, ale to vypadá jinak.
Ale tuším, že to nějak Leoš D. popisival, jen už si nevzpomenu, na kolik věrohodně.
Koneckonců to může být i tak, že jedny likvidují dřív a druhé pozdě - jenže zase jde o to, že nelikvidují živé a jsme zase na začátku.
Podle mě je to na fotce z 22,6,prostě hlad. Na rámku není ani gram zásob.Malé larvičky včely vypily-
Hlad??? určitě ne, sice už u nás nebyla tak měsíc snůška, ale podle záznamů měl v ten den kdy vznikla fotka úl 84,4 kg , z toho dřevo, vosk, víko a cihla mají max 51,1 kg a to jen v případě, kdyby v tu chvíli měl úl 7NN . (spíš měl jen 6NN) SmileSmile
Hlad si troufám vyloučit .
Já si myslím,že to nebolo doslova a do písmena hladom ak včely zásoby mali,ale tým,že chýbala akákoľvek znáška aj tá podnecovacia.Včelstvo môže mať zásoby,ale ak chýba podnet z vonku,je sucho a teplo,prínos peľu malí,tak kladenie matiek to vždy ovplyvní.Veď som to tiež videl takto cez leto v úľoch počas beznáškového obdobia-presne takto,pritom na jar kládli matky ukážkovo a znova ukážkovo sa rozkládli ak mi končila znáška zo slnečnice.Toto na fotke nie ja štandartný pohľad na plodový rámik,v okolí plodu sa za normálnych okolností vo včelstve vždy vyskytuje aspoň minimum zásob a tvoj plodový rámik je suchý.
Tak jo. Teda jestli to pude spustit.
Objevil jsem snímeček od entomologa zabývajícího se CCD.
Krása. Přesně vše jak moje uhynulé včelky. Confused
http://www.gigapan.com/gigapans/27538/
stojí to za to, dá se to posouvat aj zvětšovat až na úroveň úplnýho detailu.
Stran: 1 2
Referenční URL's