Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Jak začít včelařit
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
P.H.
díky moc, stáhl jsem, už mám objednanou i knihu na netu.
Ostatním taky děkuji pěkně. Reakce mě potěšily.
(23.03.2015 12:19)Ozi napsal(a): [ -> ]A asi by bylo fér upřesnit, že Sedláčkových 25kKč se netýká týká pouze prvního roku ale i roku dalšího. Pak jsem to přestal počítat.

No já jsem se snažil spošítat "minimalistickou" variantu pro nemajetného začátečníka a vyplodil jsem toto:
http://www.vcelynastrese.cz/jaknato/harampadi.html
každopádně připomínky či náměty uvítám na SZ nebo lépe emailu.
Je zasné, že prodejce včelařského vybavení bude mít na věc jiný názor.
Mám takovy dotaz dříve jsem včelařil v budečacích,ted jsem si udělal nástavky 39x24 mám to uděláne na 12 rámku.Jeden používám jako plodiště a druhý jako medník mezi vkládám mřížku. Je to plodiště dost veliké,nebo mám použít i ten medník pak dát mřížku a další nízky nástavek.
Je těžké radit na dálku. Pokud tu ale nevidím žádnou odezvu zkušenějších na Tvůj dotaz o nějakou odpověď se pokusím. Jakousi zkušenost již máš, takže víš, že je nutné se řídit především silou včelstva - kolik obsedá rámků - a to zase je ovlivněno podmínkami místa včelaření. Někomu stačí v tého míře rámků jen jeden plodištní nástavek a jeden jako medník, což měls i Ty doposud. Dva nástavky této míry pro plodiště u někoho nebude moc, pokud má výborné podmínky snůškové. Ale to zda jeden nebo dva plodištní nástavky je jen na tobě rozhodnout podle vyvíjející se situace - množství plodu a včel. Dva plodištní nástavky pokud bude jeden neobsazený je nesmyslné. To se musí stále kontrolovat a pak rozhodovat. Rady se dají vyžadovav, ale u včelaření (jako u všeho v životě) je především nutné pečlivě pozorovat, přemýšlet, zkoušet, i mýlit se, a umět rady výběrově aplikovat na vlastní situaci.
V Budečácích se včelaří tzv. dvouprostorově. Jedna bedna plodiště, druhá medník. Často mezi nimi mřížka. To je dle mého názoru zbytečné omezování prostoru. Ale jak píše výše František, záleží na podmínkách.
Vložím do toho trochu matematiky. Jeden rámek má plochu cca 9,3 dm2 x 12 rámků = 111 dm2.
Můj Optimal má v plodišti, 3 NN cca 235 dm2. Takže tvé dva nástavky odpovídají třem mým. Silnému včelstvu v dobrých podmínkách a sezóně jsou ty 3NN tak akorát, často i dost těsné (nepoužívám MM). Takže bych se vůbec nebál chovat na dvou nástavcích 39x24 a další, tedy třetí následně použít jako medník.
Zcela nevhodné je v podletí po vytočení je odebrat medník a včely nechat jen na jedné bedně. Razantně se jim omezí prostor a včely, které mohou pomoci se zpracováním zásob mizí v nenávratnu.
Rady jsi dostal do začátku.Sleduj včely a oni Ti ukáží co potřebují.Oni to vědí nejlépe.
Na včelaření je nejhezčí to ,že máme stále co objevovat nového.Stále co zkoušet.
Nauč se je poslouchat . F.V.
A hlavně je neukoukat k smrti.
Tak, před chvílí mi pošťačka donesla knihu od Gustina. Vypadá to podobně jako slabikář pro děti. Na pár nejbližších dní mám tedy o zábavu postaráno.
Také chci začít včelařit.
Bylo by možné zakoupit matku, vzít malé množství mladých včel do oplodňováčku s matkou a postupně během roku vychovat oddělek za přikrmování, aby přežil zimu? Nebo to je naprosto utopický nápad?
Tak takhle by se asi taky začít dalo, ale v zásadě dle mého je to nesmyl - v oplodňáčku je tak málo včel a starých, že slušný oddělek z toho do zimy nebude a bude to spíš trápení všech. Taky z oplodňáčku těžko budeš převěšovat to co holky vystavěj a museli by sy úplně všechno vystavět.

Netuším co tím sleduješ, ale pokud chceš jen ušetřit, tak tudy cesta nevede. Pokud chceš opravdu začít, pořiď si pořádný oddělky - alespoň 2 či raději 3 a začni. Případně se dohodni s někým v okolí.
(31.03.2015 14:12)PavelKř napsal(a): [ -> ]Také chci začít včelařit.
Bylo by možné zakoupit matku, vzít malé množství mladých včel do oplodňováčku s matkou a postupně během roku vychovat oddělek za přikrmování, aby přežil zimu? Nebo to je naprosto utopický nápad?

Je to naozaj utópia, nič nie je lepšie, ako si nájsť včelára, ktorý má včely aspoň 5-10 rokov a chodiť km nemu ako učeň. Zoznámiš so včelami, s typom úľov, rámikmi a hlavne včelami, návyk na ne je veľmi potrebný, ale len vtedy, ako budeš poslušný a učenlivý žiak. Už po jednej sezóne sezóne si môžeš dovoliť 1-2 včelstvá a ošetrovať ich samostatne a môžeš to dotiahnuť k samostatnosti.

Ja som v tom mal to šťastie, že som už ako 16 ročný ovoňal čo sú to včely a vyskúšal aké je to dostáť žihadlo, lebo otca táto mánia chytila ako 43 ročného. No ale každý nemá také šťastie ako som mal ja.
Vycházel jsem z nedostatku oddělků, předpokládal jsem do oplodňováčku dát 4 poloviční rámečky. Dále by se rozšiřovalo normálními, kde 4 poloviční se dají místo 2 normálních a jsou dále využívány.
Jedná se vlastně o oplodňováček, který se zvětší na plemenáček. Viděl jsem to na foto někde na netu v zahraničí.
Pominu-li potřebné vědomosti určitě to jde , pokud malé množství včel znamená 1 kg a oplodněná matka bude k dispozici v půlce květná .
Takové včelstvo bude se mít k světu.
Je to jako menší roj. Není třeba poloviční rámečky ale v nástavku použít přepážku , dle potřeby lehce přikrmovat a rozšiřovat.
Umím si představit radost začínajícího včelaře s realizováním svého nápadu , který roste coby včelař spolu se svým včelstvem.
Josef


" Nenech si vzít svůj sen"
Pro Vrabce - pokud si chceš zavádět NN tak pak je to jednoduché - dáš jej pod 39*24, mřížka a 39*24 a velmi pravděpodobně to bude bohatě stačit
(25.03.2015 14:39)karlos66 napsal(a): [ -> ]Tak, před chvílí mi pošťačka donesla knihu od Gustina. Vypadá to podobně jako slabikář pro děti. Na pár nejbližších dní mám tedy o zábavu postaráno.
Jo, na první pohled. Ale časem zjistíš, že je tam prakticky vše potřebné, navíc dobře a srozumitelně...
Jiří
Já to půjčil kamarádovi, studuje a včelaří podle toho celá rodina a podle mě to stačí.
Je to tedy na Dadanty, pokud má někdo pořádného Dadanta, nemyslím Euro, tak pak je to velmi dobré.

A pro ty co pohrdají dotacemi je tam pěkně udělaná dřevěná medárna (výbava) - a to Gustin nezná kovolisty - tedy nepoužívá.
(31.03.2015 17:11)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]
(25.03.2015 14:39)karlos66 napsal(a): [ -> ]Tak, před chvílí mi pošťačka donesla knihu od Gustina. Vypadá to podobně jako slabikář pro děti. Na pár nejbližších dní mám tedy o zábavu postaráno.
Jo, na první pohled. Ale časem zjistíš, že je tam prakticky vše potřebné, navíc dobře a srozumitelně...
Jiří
Ještě jsem dostal tohle od jedné starší paní od nás z vesnice (z pozůstalosti). Domluveným "exkurzím" bohužel zatím brání tohle šílené počasí.

[Obrázky: kniha.jpg]
Podle mě jedna z nejlepších knih pro úvod do včelařství.....kdyby na to přišlo, žádná další nemusela být napsána. Tohle vydání obsahuje i nízkonástavkovou technologii. Základy v tom jsou popsaný dobře....sice je něco zastaralého...např typy úlů(nebo léčení VD)...ale i v těch se dodnes včelaří.....ale jinak pro začátek moc dobrá kniha. Já začínal na stejné, jen staršího data vydání....
Pokud je mi známo, tak oni to tenkrát kopírovali jeden od druhého. Mám doma Včelařství od Jana Drašara, Včelařův rok od Dimitrije Škrobala, a i to Včelařství od Veselého a obrázky jsou přes kopírák a určité pasáže z těch knížek je také jen copy paste. Tedy stačí si koupit nové vydání Veselého včelařství a máte v něm vše co je ve výše uvedených knížkách. Já si je schovávám jen z nostalgie (kupoval je táta v 70tých letech) a také je zajímavé kolik tenkrát co stálo, což jsem uveřejnil zde.
S novými a starými knížkami je to složité.
Často nová knížka říká a prohlašuje něco za nové, co nové ale není a co a znali už naši předci. Nebo hlásá novoty, které se po nějakém čase ukážou být slepou uličkou. A pak je v nich ale také spousta nového a aktuálního, co odpovídá modernímu trendu a stavu poznání.
Se starými knížkami je to těžké, protože začátečník se tam snadno může chytiti do pasti a zbytečněš ztrácet čas a energii s něčím, co už je překonané.
Myslím si, že tohle může rozlišit až zkušený čtenář, tedy ten, který má "načteno", provnáno, a chovatel s praktickými zkušenostmi.
Samozřejmě že k řadě klasiků je dobré se stále vracet. A je jich dost ...
Ale pro začátečníky, kteří teprve sbírají základy a ještě nemají včely, bych skutečně doporučoval jen novu a prověřenou literaturu. Proto jsem navrhoval poslední vydání Veselého Včelařství, Liebigovo Včelaříme jednoduše (zejména pro další jednoduchou praxi) a Gustina.
Jiří
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Referenční URL's