Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Povrchová úprava
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Kromě napuštění parafínem je zde asi víc barev a mořidel, která se dají použít.
S čím máte dobré nebo naopak špatné zkušenosti?
S ničím, zevnitř si včely dají propolis a vosk a zvenčí se bude voda snadno odpařovat ven.

Správně konstruovaná stěna má směrem ven klasající difuzní odpor, aby nebyla vlhká.
Takže barva zvenčí je proti tomu.

A holé dřevo ve vzduchu pod střechou vydrží staletí, v případě nástavku jistě desetiletí. Smile

A kdo chce natírat, tak už přítel Boháč dopručoval Karbolku (Karbolineum extra). Je to ta nejlepší a staletími odzkoušená impregnace dřeva. Dobrá hlavně na dna. Ale chce to nechat odvětrat - tedy natřít teď a pak nechat venku.
S vyvětráním jsem počítal. Úly budu mít 3 měsíce před oddělky.
Já mám z venku natřeno 2x obyčejnou lněnou fermeží. Ovšem ne napouštěcí, v té je nějaké ředidlo.
Já si natírám své úly 2x lněnou fermeží,kterou zahřeji,lépe pak vsakuje a potom 2x lodním lakem. Takový úl vydrží spoustu letWink
mně se osvědčila silnovrstvá lazura ... jen zatím nemám zkušenost, jak dlouho vydrží, zatím se zdá, že dostatečně, ale používám ji krátce, J.L.
Z vnitřní strany jsem včelám "pomohl" nátěrem propolisu. Oškrábal jsem staré nástavky a protože čistý propolis získávám jinak, rozhodl jsem se tuto směs prachu, třísek propolisu a vosku použít po vylouhování v tech. lihu jako vnitřní nátěr. Nevím, snad jim to pomohlo.
Z vnější strany zkouším nátěr včelím voskem - mezistěny rozpuštěné v acetonu. Vypadá to jako dobrá impregnace, ale netuším co to vydrží.
Vzhledem k tomu, že v poslední době bylo nedaleko mého stanoviště několik ohnisek moru, počítám do budoucna s parafinováním nástavků, jako s metodou tlumení možné nákazy, čímž současně spláchnu i povrchovoou úpravu. Nevím zda je to dobrá metoda i z jiných úhlů pohledu (prostup vody stěnou úlu, parafin uvnitř úlu, ...), alternativou k tomu by mohlo být prosté vyvaření v louhu a savu, jako vyvaření rámků. Pak ale efekt povrchové úpravy mizí.
Ještě k té karbolce, vím že vnější stěna nástavku a hrany nepřijdou do styku s medem, ale nebojíte se jíst med ketrý je jen pár centimetrů od toho nátěru?
Karbolka - já jsem od nátěrů před pár lety upustil. To jak jsme si zmechanizoval výrobu nástavků, tak už pro mě nemají takovou cenu a raději si udělám nový, než budu ztrácet čas nátěry a snižovat životnost úlu a kazit klima včelám..
Je možné, že je jednou zparafinuji.

S karbolkou jsem pak došel k názoru, že bych nenatíral čelní strany, protože KAŽDÄ (!!!!) barva se otírá a včely ji asi na nohách tahají do úlů. Podívejte se oolo oček starších úlů.
A taky na web jednoho šumavského "biovčelaře! kde má natřené úly - zřejmě nějakou syntetikouSmile

Takže, protože mám úly volně v Podkrkonoší na zemi na paletách - tedy extrémně zatížené větrem a deštěm, tak jsem to zpočátu řešil. Takhle volně úly mám asi jen deset let.

No a pak se ukázalo, že ani nástavky z netruhlářského dřeva - z palet vydrží bez problému pět a některé deset let. Déle je nemám. Ale možná budu překvapen jako u těch starých co jsme teď likvidoval - po 15 letech vypadaly že by dalších deset let zvládly - ale ty byly z 24mm prken a to je ve vzduchu pod střechou navěky.

No a protože jsem kdysi četl článek Ing Holuba ve Včelařství - myslím 1997 a teď je od něj znovu článek v MV 2009/5 a 6.

A z nich jednoznačně vyplývá, že nátěr úlu z vnějšku je blbost.

Tu karbolu jsem zkoušel, protože je to impregnace - nedělá souvislý povrch a řekl bych že po pár letech na dešti to bylo "prodyšné".

Takové klasické lazůry používám jen na úly pro oddělky kde se v jednom nástavku oplodňuje víc matek.

Takže raději než utrácet za barvy a natírat, je možné peníze a čas věnovat dalším včelstvůmSmile
Podle toho aktuálního článku v Moderním Včelaři opravdu vychází lépe mít nástavky neošetřené.

A jak to vychází při parafínování? Při tom se dřevo uzavře uplně. Ale je 100% jistota, že se vlhko dovnitř nedostane?
A proč by mělo vadit vlhko?

Když jde dovnitř, jde i ven.

Parafín je z obou stran. Navíc si myslím, že je vhodný hlavně k desinfekci.

Podívejde se na staré domy, kolny, ploty, posedy co jsou v lese a uvidíte co snese dřevo pokud je ve vzduchu a pod střechou - tedy neprší do jeho řezů.

Já jsem skutečně trochu nervozní když mi třeba pod úly co mají plechová víka bez přesahu namokne stěna úlu, používám z hlediska kočování nepraktická dřevěná s přesahem. Ale trochu víc to chrání, ale ne úplně. Ale úl je na vzduchu a větru a oschne.

Jsou dva úhly pohledu - trvanlivost úlu a prostředí vhodné pro včely.

Nevím jestli dřevěný nenatřený úl je vhodný ale je asi nejblíž tomu, na co byly nejčastěji zvyklé.

A je to nejjednoduší i pro mě jako pro včelaře. Co víc řešit - koupit včelám klimajednotku?Smile
"Parafín je z obou stran. Navíc si myslím, že je vhodný hlavně k desinfekci."
To je pravda, po té desinfekci ho ale pryč nedáme a chtě nechtě začne plnit funkci jakési porchové úpravy.

Otázkou tedy je, zda použít k desinfekci parafín a potom ho využívat/trpět jako povrchovou úpravu, nebo nástavky desinfikovat vyvařením ve vodě s louhem a nechat je jen vyschnout.
To je otázka proti čemu desinfikovat.
Proti moru? to je problém a podle mě je asi lacinější si nechat vyšetřit měl a pak podle výsledku jednat. Pokud vám spory zjistí a nespálí to, je šance to zachraňovat. Ale to je hlavně o tom, jestli v okolí dohledají zdroj spor. Jinak je to jen boj o čas. Není zlikvidován - včely si budou spory nosit pořád a jednou podlehnou. Pokud je zdrojem nějaké nakažené včelstvo/a v okolí.

Proti virům? - to by mělo stačit nechat nástavek mimo, nejlépe na dešti a slunci.Viry moc nevydrží. Prý.

Proti čemu jinému?

Pro mě je lepší mít dost nástavků, mít je často z oběhu, a až přijde čas tak je postupně vyřazovat.
Když jsou na slunci a vzduchu a dešti - to je to nejlepší i když to blbě vypadá.
Když se na to podívám provozně - po kolika sezonách je musím prvně desinfikovat? Po 3? Po 5?

Když po pěti, tak je to u mě zbytečné - nástavek už slouží jako manipulační. Stačí když na jedno včelstvo přibyde jeden nástavek ročně. To je můj pohled - místo ztrácení času a peněz údržbou starých věcí pořídit nové.

Jasné je, že parafín je móda a pokud má někdo deset let staré nástavky v provozu a třeba někde okolo měl či má mor, tak je to jasná volba.
Ale u nových?

Matelové prodávají Langa za 150 korun. Když si vezmu kolik stojí barva a hodina mojí práce, raději si koupím novým. A já je mám za 1/2 hodiny hotové s 10Kč nákladů z dopadového dřeva. projde nástavkem a skončí tam kde jsme je vzal - v palivu. Oheň je nejlepší desinfekce.

Howg. Smile
Hlavně proti moru. Boj o čas je ten důvod. Když se v okolí objeví nákaza, a v mých úlech se budou donesené spory, musí se s tím něco dělat. Možnosti jsou dvě - nové úly, nebo dezinfekce (jinou neznám, ale možná existuje).
Od Matelů je nástavek za 150, nějaké dno a víko, takže na jeden úl minimálně 1000 kč + sešroubování nástavků. Sťukání nástavků z odpadníhop dřeva je řádově lacinější, takže pár stokorun a trochu víc času. Parafinování, nebo vyváření v louhu je časovou náročností srovnatelné se sešroubováním 4 obrobených prken, ale finančně vychází možná levněji než výroba z odpadního dřeva.
Dezinfekce mi z této rozvahy vychází jako dobré rychlé a levné řešení.

Otázka je ale jinde. Parafinovaný nástavek bude mít delší životnost, ale podstatně se změní (alespoň si to myslím) prostup vlhkosti stěnou úlu. Daří se v parafinovaném nástavku včelám lépe/stejně/hůř než v čistém dřevě?
Odpověď na tuto otázlu by měla vyřešit problém čím dezinfikovat. Zda parafinem a získat tím jakousi povrchovou úpravu, nebo vyvařením v louhu, po kterém může nástavek zůstat bez jakékoli úpravy.

Něco jiného je rozhodnutí, zda vůbec nějak dezinfikovat, nebo při infekčním tlaku vyměnit úly za jiné a staré spálit (nezapomeňme, že se to týká všech nástavků ve kterých jsou/byly včely bez ohledu na jejich stáří).
(01.01.2010 17:05)PavelN napsal(a): [ -> ]Daří se v parafinovaném nástavku včelám lépe/stejně/hůř než v čistém dřevě?

včelám je to putna. Si vem Smile, kolik se ve světě používá plastových úlů. (viz různá videa na netu).

Jen bych doporučil míň optimismu, že když se objeví mor, že je nějak moc času. Jednak se to třeba pár měsíců nemusíš dozvědět, že se někde posílal plást či že se již pálilo. A pak už to jde.

Navíc to prafinování atd. musíš dělat na nástavkách bez včel. to dá určitou práci. Takže nakonecskončíš u toho, že honem pořizuješ nástavky. A teď si vem, že v ochranném pásmu kde ti hrozí spálení budeš kupovat nové? A budeš je osazovat aby ti je pak spálili?

Nechci ti brát iluze, ale je je to tak. Jsem v OP už od 2005. Vlastně už ve druhém, pokaždé jiné pásmo.

Proto to flákám z těch palet. prostě mě to neba. Mám snadSmile 70 matek, k tomu 350 nástavků, 3500 rámků - odhad. A letos mi jde zboží - mám objednáno - asi za 30-50tisíc.

To nové OP je jinde (jiné stanoviště) a už to tam má šmrnc - tedy řešení a přístup, ale tady mě ta pasivita a fatlismus ubíjelo. Nejistota se vlekla přes 4 roky.

Je dobré být připraven, ale asi to pak nebude řešení jednoho měsíce. Prostě až se to objeví - a nikomu to nepřeju, tak budeš ty nástavky co jsou venku strkat do parafínu a pak je průběřžně při vytáčení měnit,, dávat víc stavět a víc se modlit. Aby si dávali takhle bacha jako ty ti ostatní okolo. Mor je o okolektivní bezpečnosti.

Když budeš mít někde okolo včelstvo co to v něm je, nepomuže ti nic, dokud ho někdo nespálí..

A co tě ochrání spolehlivěji, je víc stanovišť a co nejvíc oddělený provoz. Třeby barvou označené nástavky a rámky pro každé.
Já bych úly nikdy žádnou barvou ani lakem nenatíral, dřevo pak nedýchá, do jara nasákne zevnitř vodou a v mokru se špatně daří včelám a dobře nemocem- to říkám hodně zjednodušeně.
Když dřevěný úl, tak ještě než do něj dám včely, napustím ho parafínem a mám zaručeno, že se ve dřevě neusadí žádné patogeny, prodloužím jeho životnost a díky nenasákavosti dřevo nepracuje, takže když má falce vždycky dostanu nástavky od sebe (u bezfalcových úlů je to fuk, nemá se co roztahovat) A navíc napouštění rozehřátým parafínem je raz dva hotovo narozdíl od různých nátěrů třeba i voskem, nebo propolisem rozpuštěným v ředidlech či benzínech.
A nebo pro ty co chtějí něco super a bez starostí, bych doporučil Bernátkův celoskleněný úl. Sklo je naprosto hygienické, výborně se desinfikuje, včelám naprosto vyhovuje, nemusím do včel lézt, stačí se podívat přes sklo abych zjistil, co se děje a to v každém ročním období. A kdo má strach z křehkosti tak je i skoro nerozbytné sklo, bezpečnostní fólie, polykarbonát nebo stačí trocha opatrnosti a v případě nehody sklenářský silikon. Váha je srovnatelná s běžnými nástavky.Cool
A to jsem nevyjmenoval všechny výhody.
Tak vzhledem k tomu, že budu mít dva úly bez přístřešku, rozhodl jsem se je ošetřit zvenku bezbarvou lazurou.
Dnes jsem shodou okolností byl v Bauhausu a tam mi do oka padla lazura od SwingColor.

Ochranná lazura s dlouhodobým účinkem
  • prodyšná a do hloubky pronikající impregnace dřeva
  • osvědčení 760
  • s vlastním UV filtrem
  • nejvyšší odolnost proti povětrnostním vlivům
  • bez zápachu, bez aromatových látek a lakového benzínu

Neříkám, že to musí být nejlepší volba.
Ještě si chci ověřit, zda prodyšnost je myšlena jako paropropustnost.

Ví někdo, na jaké látky, které mohou být obsaženy v lazuře, si mám dávat pozor, aby nebyly škodlivé včelám?
já jsem se rozhodl po vzoru Kaji své nové nástavky nenatírat - možná tady hraje významnou roli lenost. Kdybych je ale měl umístit ve městě, byl bych jednoznačně pro nátěr. Když už bezbarvý, tak proč ne včelím voskem? Je to pár mezistěn rozpuštěných v acetonu a včelám na tom nemá co ublížit. Moje nástavky natřené voskem přečkaly první zimu bez problému(delší zkušenost nevlastním, možná snad J.Jindra - jjvcela.sweb). Pokud chceš vyloženě lazuru, asi mezi nimi nebudou velké rozdíly, co se možné škodlivosti včelám týče. Takže podle oka.
Pokud chcete mít jistotu nezávadnosti,dovolím si doporučit barvy ředitelné vodou s atestem na hračky či pro kontakt s pitnou vodou. Dobře se s nimi dělá /neředit!/,nesmrdí a štětku umyjete ob. vodou.Pokud zvolíte nějakou syntetickou barvu,musí n. film řádně proschnout a vyzrát,aby se neodpařovaly těkavé složky z barvy včelám "pod nos" Smile Já natírám úly "voďákama" jen jednou vrstvou a víc to neřeším.
Karel i Pavel Holub mají pravdu. Přiznám, že mi to také dlouho vrtá hlavou a člověku to nedá a natře... První dva úly jsem natřel fermežovou barvou, pak jsem přešel na vodou ředitelnou lazuru zvanou Dixol, která má atest na hračky a potraviny. První nátěr je řidší a nepěkný, takže ještě jeden pře něj ... Fakt je ale, že do čaje bych si to nenalil a panáka toho bych si nedal ... Jinak se mi to zdá slušné, i barevně to vypadá dobře. Výdrž - se uvidí ... Faktem je, že když jsem teď desinfikoval horkým louhem dna, tak i tahle lazura dostala na frak ...Ale je fakt také, že by asi mělo být prioritou, jak v tom bude včelám, než jak to bude vypadat a jak dlouho to vydrží. Ta Karlova cesta levných a bezbolestně obměnitelných nástavků je logická.
Klidné dny Vám i včelám.
Jiří
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Referenční URL's