Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Vliv nedostatku srážek na chov včel
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Současný stav počasí, resp. teplota absence srážek, ve mě vyvolávají obavy, jak si s tím poradí naše včely. Např. konkrétně s tím, že květy zasychají a mám takový dojem, že často ani nevykvetou a tudíž nebude dostupný dostatek pylové pastvy. S nedostatkem nektaru si ve spolupráci s námi, odpovědnými včelaři, poradí, ale pyl jim dodat nedokážeme. Zatím tedy u nás nosí pyl jak o život, ale co bude dál? Co vy na to?
Je sucho - krize. Zalévat nesmíš - květinky uschnou bez vydání pylu - včely a ostatní hmyz pomře - hmyzožravé ptactvo následně.
Ale klid, prostě se na to vy.er a pak to dostatečným množstvím vody spláchni.

Mimochodem ten silný úbytek ptactva již pozoruji. Dříve mi každý den ráno uklízely před úly sýkorky a rehci a kde je jim teď konec. Na slunečnici jakmile odkvetla se sneslo hejno sýkorek a stehlíků - teď ani ťuk - semena v klidu dozrávají.

Jen levandule snášející sucho a netykavka žlaznatá v potoce nyní hostí stovky čmeláků - někdy si říkám, jestli nechovám spíše ty čmeláky a spousty druhů včel samotářek - bohužel i ty jsou nařízeními odsouzeni k smrti hladem (likvidace netykavky a zákaz zalévání a tudíž uschnutí toho zbytku co dává život tomuto hmyzu).

Bohužel, jakkoliv letos včelkám příroda přála a dávala sladinu, tak nyní je krutá a hubí žízní a hladem.
Co naděláš - zakážeš se sprchovat, koupat a používat splachovací záchody? Vlastně to možná nebude třeba - příroda to zarazí sama, jak už se na mnoha místech děje.
Co na vesnici - tam vyběhneš přinejhorším do roští, ale kam vyběhnou v těch městech v panelácích. No a ty zase nějaký hmyz a ptactvo nezajímá.
neviděl bych to tak černě, MAXIMÁLNĚ nějakou napáječku...
(07.08.2015 12:47)Petr Chalupský napsal(a): [ -> ]Zatím tedy u nás nosí pyl jak o život, ale co bude dál?

Mám spoustu pylu na podložce. Dá se to nějak předhodit včelám?
Jinak co se týká pylu tak můj odhad budoucího scénáře je následující:
- včely si letos prozíravě udělaly velké pylové zásoby pylové desky. Tam kde nějaký pyl je, tak si ho nyní nosí a používají k výchově zimní generace. Tam kde není spotřebovávají nashromážděné zásoby.
- problémy mohou mít později tvořené oddělky, které se nestihnou udělat pylové zásoby jelikož není z čeho. Ty mohou mít příští brzké jaro zpožděný start - do doby rozkvěty olše a vrb.
- problémy mohou mít i ty velmi silná včelstva, pokud nenajdou pyl v okolí a spotřebují pylové desky pro výchovu zimní generace.

Už nyní se lze obávat kleštíka v příští sezóně, jelikož letošní roje si vzhledem k dostatečné snůšce nanosily zásob na přežití zimy dost a i kleštíků zatím není likvidační množství. Jedině snad tvrdá zima by to mohla vyřešit a pokud ne tak ve vláknu úhyny podzim 2016 se setkáme.

Ještě jsem zvědav co příroda udělá až zaprší. Ono je totiž mnohdy rostlinám jedno zda je vedro nebo mráz a dostanou se do fáze útlumu. Pak když se vyskytnou vhodné podmínky tak zase vyraší. Může se tedy stát, že na podzim nastane druhé jaro a možná i pro včelky. Červencová a srpnová generace místo odpočívání nyní létá (pro vodu) a větrá - takže nevím zda bude kandidovat na označení zimní, když se takto upracuje. Pokud nastane nějaký krátkodobí podzimní boom, tak je může taky dost upracovat a pak nevydrží tak dlouho.
Ještě navíc se straší super El Niněm, které v Evropě většinou způsobuje tvrdší zimu. Takže to vlastně může dopadnou všelijak. Odhadovat vývoj nyní je při nestabilitě klimatu asi předběžné, ale jako spekulace zalezlého doma v temném koutě skrývajícího se před úmorným vedrem se to dá byť je hlava přehřátá.
Já dávám včelám do druhé, menší části stropního krmítka při krmení cca jedno až dvě deci čisté vody, aby se nemusely namáhat. Vše zpracují.
Nedostatek pylu? O víkendu jsem byl už brzo ráno u včel a tolik včel co najednou vyletěly a za chvilku se vracely s krásnými velkými pylovými bochánky znám snad jen při jarních proletech a přínosech z jívy. Tedy u mě velký díky za kukuřici v okolí. Smile
Zvláště u nově vytvořených záložních včelstev je v těchto teplotách třeba dodávat vodu, stačí roztok na 1 l vody 1/2 kg cukru.

[Obrázky: 001_1.jpg]

Je vám teplo holčičky?

[Obrázky: 002_1.jpg]

Teplo dědečku, teplo Surprised.
JK
A prečo to nekrmíte pod holím nebom?
přesně tak brzo ráno když si přivstaneš, tak nosí pylu jak blázni Smile
(07.08.2015 19:23)Merkuri napsal(a): [ -> ]A prečo to nekrmíte pod holím nebom?

Nevidím,žeby mal Pepa zastreté...Wink
Nekdy nenavidena kukurice je nyni pozehnanim. Mnozstvi nanoseneho pylu z ni je obrovske.
(07.08.2015 18:37)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Zvláště u nově vytvořených záložních včelstev je v těchto teplotách třeba dodávat vodu, stačí roztok na 1 l vody 1/2 kg cukru.

[Obrázky: 001_1.jpg]

Je vám teplo holčičky?

[Obrázky: 002_1.jpg]

Teplo dědečku, teplo Surprised.
JK

Je to opravdu teplem?
Taky mi to dělají a při pozorování mi to připadá jako obrana.
Při obraně včely na stěně nesedí, nýbrž vyletují proti útočnicím a před česnem a na zemi probíhají boje. Toto je typický znak regulace vysoké teploty. U nás včera 38 °C.
JK
No ještě k tomu nedostatku pylu, pro ty co reagovali tak, že nosí jak o život a divili se tomu. Já jsem přeci psal, že u mne taky nosí jak o život, tak že teď je pylu dost, ale pokud bude ještě celý týden takovéto počasí a nepřijde žádná bouřka, obávám se, že ani ta kukuřice už nebude... Tak to bylo myšleno.
Kukurica nepotrebuje zrážky aby kvitla a tvorila peľ a ani rýchlo neskončí v kvitnutí. Kukuria potrebu zrážky aby rástla a hodila klasy, keď je dobrá odroa a má dstatok vody môže nahodiť až 4 poriadne klasy zvetša nahdí dva ač tri klasy lebo na to potrebuje dosť faktorov. Keď bude pršávat počas kvitnutia tak je zlé opelenie rasliny lebo lepšie je sucho než dažde.
Jjo, u nás už má letos kukurice půl metra - a jestli bude sucho ještě týden, tak už víc mít nebude - bude krásně sušená. Big Grin(08.08.2015 11:49)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Při obraně včely na stěně nesedí, nýbrž vyletují proti útočnicím a před česnem a na zemi probíhají boje. Toto je typický znak regulace vysoké teploty. U nás včera 38 °C.
JK

Taky jsem si nebyl včera jistý - v podvečer na lesním stanovišti ve stínu od oběda, vypadalo to jak těžká rabovka, nejen seděli, ale i lítali kolem. Chvíli jsem to sledoval a krom trubců a vos žádný rvačky - rozšířil jsem česno a do deseti minut úplný klid.
Je hic. Big Grin
Možná mimo téma nebo někoho naštvu, ale myslím si, že včelstva, která máme umístěná v přírodě, tak jsou v pořádku. Každý včelař si dává své včelstva pod stromy a blízko vodních zdrojů, jako jsou řeky, rybníky, potoky apod..
Přemýšlím jak vznikaly projekty na včely do měst apod., tak si říkám jak včelstva v několika týdnech takové pařáky snáší...
Ve městech je tolik bazénů a tolik automatických zavlažovacích systémů, že se o tom mým včelkám v přírodě může jen zdát.
Dotaz na J. Kňapku - zaujalo mě dno na fotografii.
Je dole nějaké větrání? Očka jsou asi málo.(doufám, že se nejedná o patent)
Stran: 1 2
Referenční URL's