Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Konec a začátek plodování
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Milí přátelé, kdo by měl chuť, mohl by sem napsat, jak má vypozorovaný konec a začátek polodování u svých včelstev. Samozřejmě, že se to nedá poznat přesně na den, ale zajímavé budou Vaše poznatky každého z Vás Wink, děkuji.
Velmi zajímavé téma. Mě by ještě zajímalo, jak to poznáte. Jakými vnějšími znaky se řídíte.
Tenhle problém správného načasování začátku a ev. konce ošetření včelstev Varidolem jsem řešil před několika lety. Zavrhl jsem výzkumákem navrhovaný postup se zaklíckováním matky, jako nepřiměřeně pracný a pro matky nebezpečný. Začal jsem používat elektrické teploměry s čidlem (perličkový termistor) spuštěným mezi rámky přímo do hroznu včel. Tyto teploměry určené pro montáž do automobilu se dají pořídit v ceně od 100 - 200,-Kč. Venkovní čidlo je třeba opatrně zbavit plastového obalu. Používám 10 ks teploměrů na stanovišti s 150 včelstvy. Vhodnější mi časem přišly ty typy teploměrů, které jsou napájeny baterií typu AAA než ty, které používají rtuťově knoflíkové baterie. Konec plodování lze snadno odhadnou při rychlém poklesu teploty pod 20°C. Něco málo najdete na mých stránkách
http://jjvcela.sweb.cz/teplomer.htm
Honza
Již druhou sezónu používám díky př. Jindrovi stejný systém. Jenom mi chybí dostatek jeho zkušeností. Ale ty lze od něho čerpat.
Moje zkušenosti jsou zatím takové, že počátek plodování nemá na rozvoj populace roztoče vliv. Stěžejní je konec plodování v září a plodové přestávky během sezóny. S časovým posunem se to dovíme podle spadu světlých roztočů (pokud je nějaké napadení roztočem).
S těmi teploměry to je opravdu dobrý tip. No ale jestli bych ten můj dotaz mohl ještě upřesnit, tak by mě zajímaly nějaké konkrétní datumy (kalendářní) začátku a konce plodování. Samozřejmě, že je to spjaté s počasím daného roku, ale to by jste také někdo mohl uvést. A jak je to se zimním slunovratem a kladením matek? Mýtus, fakt, že matka začíná klást kolem 24. 12.? V knihách je moc napsáno, ale praxe je praxe. Děkuji za osvětlení.
Počasí na to má opravdu zásadní vliv. Ten se projeví primárně v přínosu nektaru a pylu a teprve následně ovlivní kladení matek. Není však včelstvo jako včelstvo a potažmo není matka jako matka. V přírodě tak není nic na 100% (zaplať pán bůh). Stejně je to i se startem plodování v zimě. Některá plemena (linie) plodují okolo vánoc zcela pravidelně. Příčiny se jen licitují - může jít dokonce i o potřebu živočišné bílkoviny - včely jsou mírné kanibalky. Ale kdo ví? Takže datum? - to teda nevím.
Chete-li nějakou inspiraci, koukněte sem, k Jamesovi Sorensenovi, tak nějak bych si představoval monitoring. Také na tom pracuji Smile Hlavní problém je čidlo relativní vlhkosti, které včely nesmí zalepit. Bez měření RH to není dokonalé.
http://beehivesleuth.com/graphs/graphs.php
Citace: No ale jestli bych ten můj dotaz mohl ještě upřesnit, tak by mě zajímaly nějaké konkrétní datumy (kalendářní) začátku a konce plodování.

Okolo Vianoc a Troch kráľov matka skutočne položí prvé vajíčko. Včelstvá však začnú naplno plodovať okolo Mateja a žiadne počasie ich nemôže zastaviť v nahradení starej generácie zimných včiel mladými včielkami. Stačí položiť dlaň ruky na plodisko alebo sledovať ráno zarosené letáče a tak sa presvedčiť. Plodovanie včelstiev na jar obmedzia rojové prestávky v bezznáškových obdobiach od Juraja do Jána. Od Jána do Bartolomeja je pre včelstvá dôležitý dostatok peľu na chovanie plodu so zimnými včelami. Včelstvá končia s plodovaním okolo Michala, kedy sa liahne posledný plod zimných dlhovekých včiel.
[Obrázky: Rozvoj%20plodovania%20a%20popul%C3%A1cie.jpg]
Toto, mnou popísané ľudové pozorovanie, odborne zdôvodňuje Jindřich Boháč vo svojej publikácii "Nie len pre učiteľov včelárstva": Včelařská technologie musí být podložena nejnovějšími včelařskými výzkumy, které mají rovněž značný vliv na vysvětlování jednoduchosti chovu včel. Je nutno včelaře naučit zazimovávat jenom silná včelstva a jak je tvořit s ohledem na dynamiku jejich populace a jak včelstva případně posilovat. Již tato znalost značně zjednoduší chov včel.
Děkuji Vám příteli Bencúre. Graf je mi dobře znám, ale to určování začátku a konce plodování podle jmen v kalendáři na mě dýchlo takovým starodávným způsobem učení o včelařině, opravdu kouzelné. To je ta nejideálnější odpověď i přepověď o plodování včelstev, kterou jsem si představoval. Teploměry pany Jindry jsou sice moderního charakteru, ale s jistotou mohu napsat, že je v budoucnu určitě budu používat. Stejně tak jsou zajímavé webovky od pana Holuba, děkuji Vám přátelé Wink, Pavel.
Tak u nás jsou 4°C nad nulou a slunce pere jak v červenci. Svítí, a tím zahřívá přímo úly. Podobná prognóza je na celý týden. Jak tento stav ovlivní vývoj včelstev?
  1. Začne zvýšené plodování?
  2. Pokud ano, mám jej podpořit vložením podstrůpkové fólie?
  3. Mohu očekávat zrychlený vývoj kleštíka (kleštila)?
  4. Předpokládá se zvýšení spotřeby zásob?
  5. Je třeba vůbec na vývoj počasí reagovat? A jak?
  6. Jakou otázku jsem zapomněl položit?
Nic nedělat a čekat.
Vývoj kleštíka není na pořadu dne. Pozná se to podle spadu světlých, v tomto období až do května jsem zatím žádného na podložce nenašel.
Počátek, konec a intenzitu plodování nám napoví barva a množství měli Rolleyes
Světlá je z odvíčkovaných zásob a ta tmavší je z víček plodu.
Rozhodně to není přesné určení, ale něco mi to napoví Shy
Když se mi začne objevovat tmavší měl a odečtu 3týdny, tak mám přibližnou představu, kdy M začala plodovat Smile
Bez použití různých udělátek, nebo otvírání úlu Idea
Vážení přátelé, prosím Vás, zajímalo by mě, jestli je možné nějak poznat, na kterých plástech se zrovna líhne plod, aniž by se muselo do včel lézt, třeba nějak podle měli, děkuji Vám Pavel.

Ono se mi to totiž podle předchozího příspěvku moc nedá poznat, protože všechnu měl přes celou zimu mám u včelstev právě tmavou a až nyní pár dní je světlejší, jak se posunují po zásobách.
Podľa meliva to istotne nejde, nie je ho veľa a včely ho odnášajú. Kto si značí denné teploty, tak dokáže určiť aj deň liahnutia prvých mladušiek. Keď tak pozerám do mojich záznamov, tak matka mohli začať klásť prvé vajíčka tak okolo 1.3 tak včely sa začali liahnuť v malom množstve 22.3, vo väčšom množstve by to malo byť o 5 dní, t.j. 1.4. Ale to len v prípade, že tak to bolo aj u vás.

Ja ak to chcem vedieť (npr. či je to ozaj tak ako som to napísal) tak úľ otváram a dozviem sa to. Dúfam, že sa včiel nebojíš a obavy z toho, že tým ublížiš včelstvu a plodu, neublížiš, veď na ten zákrok nepotrebuje hodinu, ale aj 5 min., včely dokážu pokryť plod svojimi telami. Ešte sa mi nestalo, aby som tým zavinil zachladneniu plodu ako sa to často zdôrazňuje. Do včiel ak to potrebujem aj v zime (odfotenie plodu v januári-lednu), je to le obvyklá rutina, ktorú ak budeš včeláriť niečo cez 54 rokov, získaš aj Ty. Anton
Připojím se na konec tématu, ať nezakládám nové téma. Je možné v tomhle období, že matka omezuje plodování? Při včerejší kontrole bylo zakladeno vcelku málo rámků. Může za to i chladné počasí ? Či mám začít sledovat matku jestli není problém v ní..
Dík Zdeněk
to, že matky mohou nyní omezit kladení je vcelku normální vzhledem k současnému vývoji chladného a deštivého počasí. Nic není ztraceno, alespoň nebude v červenci a počátkem srpna tolik konzumentek medu. Připravit dostetečně silná včelstva na zimování pak by v podletí při správném podněcování neměl být problém. Včelstva nyní nemají přísun sladiny, tak jaksi šetří, mohou i vyhánět trubce. Naopak mají hodně mladušek či zavíčkovaného plodu a možná v plodišti mohou mít matky v současné době i málo místa na kladení. Matce bych takovou péči nevěnoval, spíš při přemíře kojiček bych sledoval, zda včelstvo nejde do rojové nálady, zejména u starších matek to může být reálné riziko a stačí pak jeden pěkný den a je to venku.
Letos se ve vysoké frekvenci vyskytují indície, které svědčí o tom, že některá včelstva letos plodovala až do slunovratu. Já sám jsem zaregistroval plod na podložce a světlé roztoče začátkem prosince. Zatím jsem za patnáct let sledování spadu nic podobného neviděl. Byl také větší spad měli. Někteří včelaři registrují vodu v úlu a vymýšlí jak víc větrat. Někteří registrují značný úbytek na váze. Do toho všeho ta nešťastná melecitóza.
Nechci vyvolat paniku, ale jistá dávka obezřetnosti ohledně úbytku zásob je myslím na místě.
Připojím se, mám to také, světlí roztoči padali a byli ještě ve spadu před pokapem KŠ v polovině prosince. V některých úlech na podložce hodně měli. Zatím nejsou ty známé loužičky, ale lehké vlhko na podložkách je pořád. Některá včelstva sedí stále dole, jiná už jdou nahoru, některá tam už jsou. Krmil jsem víc než jinkdy právě kvůli té melecitóze, ale už to budu hlídat, zdá se to být opět atypický průběh. Začnu si fotit podložiky pro identifikaci pohybu chomáče. Bude zajímavé to sledovat. Bohužel zatím nemám váhu, ale úbytek zásob, zdá se, není do této doby velký. To se však může s nynějším oteplením rychle změnit.
Jiří
Průběh letošní zimy mě taky děsí, skoro pořád teploty nad "0°", ale možná to dopadne, jako loni, to taky vypadalo blbě a nakonec vyzimovaly a zbylo strašně zásob, že člověk nevěděl, co s nimi a aby se nedostaly do medu.
Stran: 1 2
Referenční URL's