Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Návrh novely veterinárního zákona ČR 2015+
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Takže u vás v ČR sa prehliadky nerobia. Len tam kde je MVP a pod. U nás sa robia namiesto meliva jarné prehliadky an block u všetkých včelárov a včelstiev na SR. Nehovorím, že sa niektorí skryjú ale sú povinné pre všetkých. Aj preto sú mi niektoré veci nezrozumiteľné, ktoré sú v tom navrhovanom veterinárnom zákone. U vás sa namiesto jarných prehliadok robia rozbory meliva na klieštika Wink. Tam sa minú oveľa väčšie peniaze a zhltne ich len jediná súkromná firma. U nás je jarná prehliadka spojená s troma vecami - resp. zabíjame tri muchy naraz: kontrola na MVP, kontrola "klieštika" a nahlasovanie počtu včelsitev do registra. AJ keď je tá prehliadka na klieštika viac menej bezvýznamná aspoň sa pokryjú nejaké náklady na benzín a pod. asistentom úradného veterinárneho lekára, preto to považujem za lepší systém ako je u vás.
Taky jsem byl kdysi příznivcem takového systému (ale mezitím se vyvinula detekce moru z měli a byl u nás zaveden zákon, že se při moru pálí všechno) , ale z té vaší prohlídky - efektem je vlastně počet včelstev v systému a prohlídka na mor. Jenže jak ji děláte?
Jestli jako u nás když se prohlíží, tak to raději ne. Včelař musí sklepat všechny plásty od včel a podávat prohlížiteli. Jinak není nic vidět a je to na jaře poměrně brutální pro včely, včelaře i prohlížitele.
(15.11.2015 22:22)jaro napsal(a): [ -> ]Takže u vás v ČR sa prehliadky nerobia. Len tam kde je MVP a pod. U nás sa robia namiesto meliva jarné prehliadky an block u všetkých včelárov a včelstiev na SR. Nehovorím, že sa niektorí skryjú ale sú povinné pre všetkých. Aj preto sú mi niektoré veci nezrozumiteľné, ktoré sú v tom navrhovanom veterinárnom zákone. U vás sa namiesto jarných prehliadok robia rozbory meliva na klieštika Wink. Tam sa minú oveľa väčšie peniaze a zhltne ich len jediná súkromná firma. U nás je jarná prehliadka spojená s troma vecami - resp. zabíjame tri muchy naraz: kontrola na MVP, kontrola "klieštika" a nahlasovanie počtu včelsitev do registra. AJ keď je tá prehliadka na klieštika viac menej bezvýznamná aspoň sa pokryjú nejaké náklady na benzín a pod. asistentom úradného veterinárneho lekára, preto to považujem za lepší systém ako je u vás.

Jaro zabudol povedať,že u nás sa robia prehliadky dvakrát: na jar- v apríli a v auguste.
Tá v auguste má podľa mňa väčší význam,čo sa týka MVP,vtedy sa ten mor lepšie identifikuje...
Jožko preboha nezavádzaj. Prehlaidky sa robia povinne len raz v roku, nehovorím teraz o uzátvoroch. A tie môžeš robiť alebo na jar aleb v auguste. Ale nerobia sa povinne dva krát, len raz. dRVIVá väčšina ZO ich robí na jar ak nie všetky, ak chcú to mať riadne prepĺatené. To prvý krát od teba počujem, že sú povinné 2 x do roka??? U nás sa to nerobí a čo robíte konkrétne pri tých prehlaidkach? 2 x v roku hľadáte MVP? A 2 x vám ho preplatia?! V auguste sa klinika lepšie vidí, len my na jar vždy nájdeme MVP, takže nebudeme 2 x otvárať včelstvo ale urobíme pri jednej prehkliadke všetko.
Kaji čo je na tom brutálne? Je to také isté brutálne akok normálna jarná prehliadka včelstiev, ktorú si orbíšsám bez nejakých trjtrlíkov okolo teba. Len neschopní asistenti potrebujú zmetávať včely z rámikov...ja to nerobím ani nikoho na okolí nepoznám, žeby počas prehlaidky odstraňoval z plástov včely. Takže žiadna brutalita sa nekoná. A opakujem sa , zabijeme jednou prehlaidkou tri muchy a efektivitu to má presne takú ako si vyššie napísal.
Čo sa týka meliva - je povinné len pre kočovníkov a chovateľov matiek. A nikdy sa včely nemôžu likvidovať kým nie je klinika. Takže na základe spór v melive sa včely nelikvidujú. Nie je na to zákon a bola by to blbosť.
U mě a co vím i jinde tak probíhala prohlídka.
Osobně na jaře už včelyy neprohlížím, tedy stylem že jim to přehrabu.
Loni nám "stát" (Kraj) proplatil plošně vyyšetření na mor - tedy u nás tři okresy kde v minulosti byl. Na našem okrese pro zajímavost NULA, ale zase pečlivý včelař nahlásil Hnilobu a tak můžeme sledovat jak je celý systém SVSVČSV v "paralýze". Do dneška není jediná informace, fotky jak vypadaly plásty atd. Natož jak dopadla vyšetření atd.
Takže o prohlídkách takto celostátně plošně organizovaných je možné mít už teď skeptický názor.

Já si stejně nechal a budu nechávat vyšetřit měl, podle všech zkušeností tak je šance zjistit problém ještě v době kdy lze dělat prevenci. To si myslím, že je podstatné. Měl občas detekuje včas problém v okolí který včelař ještě nepostřehne. Nedělal jsem to dřív v době platnosti zákona, který pálil i zdravá včelstva.

Teoreticky je nově dobré, ale odvážené nařízení, že každý přesun včelstev z obce do obce musí předcházet vyšetření na mor. Zodpovídá včelař, nehlásí se nikam.

Jenže je to tak odvážné (podle mě by stačilo třeba vzdálenost 10km, ale toto si prý podle veterináře prosadila ČSV), že se na to bude v praxi "sr..t".
Když jsem na tuto povinnost tady na schůzi včelařů upozornil, byl jsem z ní vyhnán. Smile Takže od té doby mám víc volna. On se tam člověk stejně nic o nákazové situaci atd. nedozvěděl. Cool
Záleží na tobě KaJi: /měla by být každého svobodná volba nechat si vyšetřit měl když sám uzná za vhodné/
Z mého pohledu nepraktické,myslím teď časově.Já proti vyšetření nic totiž nemám.
Proč,ale to dělat složitě.
U tebe : odevzdáš měl do 15 .února,výsledek přijde za 14 - 30 dní.Za tu dobu jsem
mohl udělat již hodně.Navíc dáváš směsný vzorek - to vypovídá o stavu
včelstev,né včelstva - to je ten rozdíl.
U mne:Každé včelstvo vyšetřuji zvlášť,mám to ten samí den.A mohu rozhodovat..........
Jsem schopen, než se na výroční schůzi vyplkaj dát výsledky,dát si guláš a ještě probrat situaci.
Vidíš ten časový rozdíl? A navíc by to mělo být dobrovolné.Proto, že ten kdo nechce Ti dát správné
výsledky / neošetřenou měl/ Ti ji stejně nedá.
A to již nerozebírám tu nemožnost?????? používání takových potravinových doplňků .......které se
ve světě používají a u nás ......
Tak,že za mne - zrušit celý oddíl Varroáza - a využít peníze /měl/ ekonomičtěji.
A prohlídky prohlížitelů ? Nástroj ČSV jak buzerovat nepřízpusobyvé.ty kteří ...........
Nikde jsem se tam nedočetl,třeba to ,jestli prohlížitel ne - musí být organizován v ČSV. Ty snad jo? F.V.
Už vidím prohlížitele, jak se dobývá v budečáku do dokonale zatmeleného 13r plodiště řádně naštvané linie "pošumavská směs". Prohlédne jich s velkým sebezapřením 10 za den a čeká na něho ještě zbylých 500. Takovou blbost může vymyslet jen pražák za kancelářským stolem. Je to jen příprava dalšího kohoutku na stáčení dotací a návdavkem nástroj zneužitelný na neposlušné a neorganizované živly, na oportunisty a revizionisty.
Neviděl bych to tak černě, Pavle. To ukáže až praxe.
JK
Jedno v dobách mládí nadšeného jsem byl natírat jedny přítulné včely. Asi 5 úlů - zadováků.
Pochopil jsem proč na mě v dobách mých počátků včelaři nechápavě koukali, když jsem jim říkal, že bxch si tak pro začátek představoval 6 včelstev a cíl 36. (Výnos 3 na měsí = víc jak tehdy výplata jak jsem si to maloval.Cool)
V zadovácích by to tedy byla řehole.

Pro Vlčka.
Neobviňuj mě z demence.Cool Proč to mám dělat blbě a odevzdávat měl 15. února? WinkCool

A i kdyby, výsledek budu mít vždycky dřív než ten který spoléhá na to že mor pozná. Takových včelařů jsem potkal zatím jen tak na dvě ruky, možná jednu). Zbytku to tam musel najít prohlížitel.

Pokud to laborka udělá dobře, tak mám výsledky ještě před proletem a s trochou kliky před výskytem kliniky.

Ale když jsme u toho, i v naší již značně úsporami dementované firmě existují statistiky o výskytu vad a jak byly detekovány.
Protože SVS nepublikuje nic (dá se předpokládat že je taky nedělá) tak nemůžeme usoudit, kolik nálezů je na základě prohlídky a kolik na základě vyšetření měli. Osobně se domnívám že velká většina nálezů MVP je z výsledků měli, ne z nálezu prohlídky včelařem.
Pokud je to nalezeno včelařem, je to většinou ve fázi značně viditelné (tedy pravděpodobně se značným zpožděním) , pokud to není zrovna nějaký vyplašený začátečník co všechno studuje.Smile

(16.11.2015 18:09)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Neviděl bych to tak černě, Pavle. To ukáže až praxe.
JK

Vy to opravdu chcete uvést do praxe?

JO Vlčku, teď to ještě jednou čtu, já psal o vyšetření moru, ty zimní měli na rozoče? To mě ani nenapadlo o takové pitomosti psát, to snad nový zákon už zruší, ne?

Proboha co vyčteš ze zimní měli i když si ji sám vyšetříš?
To je ten fór.Nic. Tak proč se stále na ní trvá?
A když už.........
Ale zase ji tolik nezhazujme.Poznám, když si to udělám v každém včelstvu tak za 14 - 30 dní sběru.
Dostanou ďubku, když tam něco najdu.A to řeším později.Co bych v zimě dělal?
A zatím se to osvědčilo tak 50 - 50.
A u moru?Mě nepřesvědčíš.Poznám.Zatím, mne nikdo nepřesvědčil o opaku.
Já hlavně Tě chtěl přesvědčit o tom,že když to bude dobrovolné /vše kolem varroázi a úhynů/tak je to
na nic.
Česká povaha - nakážeš,hrozíš - jseš k smíchu,proto, že já jsem lepší,já Tě očurdím.
Proto jsem psal tenhle díl zrušit.
U MVP to je něco jiného.Zachovat,ale upravit. A neshazovat, když VŠ České Budějovice něco pro včelaře
chce udělat.Ale pomoci. F.V.
Já bych přidal do veterinárního zákona paragraf.
Zpochybňování významu zimní měli a naší jedinečné metodiky se trestá . . . .
Trest smrti byl bohužel zrušen, ale je to fakt na zabití.
Zkusme se podívat na institut prohlížitele jinak,má někdo doplňující body Smile

Prohlížitel pozitiva:
  • odborný poradce pro veterináře při kontrolách
  • velká pravděpodobnost zachycení nákaz moru plodu atd.
  • kontrola hygieny včelnic a včelínů musí být jasně stanovená pravidla
  • pomáhá začínajícím včelařům
  • distribuce pesticidů a dalších tlumících prostředků menší pravděpodobnost předávkování
  • rychlá pomoc při podezření na otravu včel
  • případná pomoc při vyplňování různých dotačních titulů
  • pokud bude mít autoritu, menší pravděpodobnost převčelení krajiny argument větší infekční tlak
  • plánování metodik na tlumení kleštíka na daný rok
  • jednoduchá laboratoř na diagnostiku
negativa:
  • možná konfliktní povaha
  • špatná hygiena roznese spory po regionu
  • kdo ho zaplatí je to práce na poloviční někde i celý úvazek včelaři nebo stát
Milane, pokud by to byl pomocník státních úředníků, neměl bych výhrady. Takto je nakonec i zdůvodňěno vložení do veterinárního zákona. Protože ale dosud de fakto vykonává státní správu v oboru převážně ČSV, mám vážnou obavu, že to bude jen nový nástroj dohledu nad nepřizpůsobivými (rozuměj samostatnými) včelaři. Mám obavu v návrat léčebných komisí, komisionelního odběru vzorků atd.

To, co popisuješ, by se dobře hodilo na oblastní včelařské inspektory (státní zaměstnance). U nás bude ale snaha naroubovat to na funkcionářský aparát ČSV. Mezi funcionáři ČSV je jistě hodně kvalitních lidí, ale mám i velmi nedobré zkušenosti. Pokud to skončí pomocí SVS při dohledávání moru, jsem pro. To ale myslím funguje i nyní s prohlížitely ČSV.
Prosím Milane, neber to osobně, je to tříbení názorů, prosím.

(17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]Zkusme se podívat na institut prohlížitele jinak,má někdo doplňující body Smile

Prohlížitel pozitiva:
  • odborný poradce pro veterináře při kontrolách
Souhlasím. Pracoval by pouze konkrétně na objednávku veterinární správy. Nikdy ne z vlastní "iniciativy".

(17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]
  • velká pravděpodobnost zachycení nákaz moru plodu atd.
  • Takový postup je dávno překonaný. Daleko levnějším a efektivnějším postupem je screenig, občasné plošné vyšetření na MVP po celé ČR. Pak je možné uplatnit jeho služby při dohledávání ohniska.

    (17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]
  • kontrola hygieny včelnic a včelínů musí být jasně stanovená pravidla
  • To zavání šikanováním. Když, tak vždy jako asistent veterináře. Považte, kdo asi se bude chtít angažovat do takové role, jaká výběrová množina to bude, co od nich můžeme čekat a jak se situace zlepší.

    (17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]
  • pomáhá začínajícím včelařům
  • Na to nemusí být prohlížitelem. Od toho jsou odborné kurzy a školy. Pomáhat může každý včelař.

    (17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]
  • distribuce pesticidů a dalších tlumících prostředků menší pravděpodobnost předávkování
  • Opět drahá a neefektivní distribuce VLP. Naproti tomu může být přesná podle hlášení do UE, odkud by chovatel dostal "recepis" na jeho včeltva, která by si vyzvedl od distributora. Byl by jasný úřední přehled. Pokud by někomu nestačily, musel by za veterinářem a prokazovat, proč potřebuje více a byla by o tom nadužití evidence.

    (17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]
  • rychlá pomoc při podezření na otravu včel
  • Asi ano, možná pro odborném zajištění průkazného materiálu.

    (17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]
  • případná pomoc při vyplňování různých dotačních titulů
  • To je za hranou. To už zase smrdí známou ďáblovinou. On by měl být odborníkem na zdraví včel a ne nějakým dotačním šíbrem.

    (17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]
  • pokud bude mít autoritu, menší pravděpodobnost převčelení krajiny argument větší infekční tlak
  • To je ještě horší, zvláště pokud to všechno bude v režii ČSV. Velký bratr bude rozhodovat prakticky o všem. Příšerná představa.
    Při tom už dávno mohl velký bratr vydat podrobnou mapu zavčelení, která by sloužila včelařům pro orientaci.

    (17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]
  • plánování metodik na tlumení kleštíka na daný rok
  • To je stará známá metodika prevence. To ne.
    Má-li být v tomto smyslu nějak užitečný, měl by provozovat několik monitorovacích stanic a podle aktuální situace doporučovat postup.

    (17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]
  • jednoduchá laboratoř na diagnostiku
  • Ano, nosemu by mohl zvládnout, vyhodnocení spadu taky, zimní spad by pad, souhlasím.

    (17.11.2015 9:10)Milan Šimonovský napsal(a): [ -> ]negativa:
    • možná konfliktní povaha
    • špatná hygiena roznese spory po regionu
    • kdo ho zaplatí je to práce na poloviční někde i celý úvazek včelaři nebo stát
    Konfliktní bude vždy, pokud to vše bude v režii ČSV - protože bude závislým. Ta nezávislost je podstatná věc. V režii ČSV spíše bude potenciálním či reálným nástrojem pro uplatňování jeho vlivu, než pomocníkem všech včelařů.
    Zaplatí se snadno, peněz do včelařství teče až moc, jen špatným směrem.
    Pokud to bude jako servisní firma, kterou si bude buď jako poradce dobrovolně zvát včelař, nebo jako výpomoc bude asistovat veterináři a bude mít nějakou formu akreditace (od státní vysoké školy), tak by tomohlo fungovat. Rozsah toho servisu si ale musí dohodnout příjemce, který i platí - tedy včelař nebo SVS. Ne aby prohližitel sám dělal úkony, které nebyly dojednány - prostě jako když si najímáte na nějakou práci řemeslníka. Taky nechcete, aby instalátér, který vám má opravit baterii, chodil po bytě a kontroloval, zda máte utřený prach, vysáto a zda nemáte v posteli roztoče plus kybicoval jakou metodu omývání nádobí máte zvolit, když ho o to nežádáte.
    Poněkud mne ovšem děsí ty Milanovi dva poslední body v pozitivech - metodika a laboratoř. To už zavání něčím vice, než je v návrhu zákona - prohlížení na základě dobrovolného pozvání.
    Ten bod o poskytování léčiva - ano, pokud se prohlížitel stane současně oficialnim distributorem léčiv na lékařský předpis a bude se řídit zákony pro distributory.
    Pozor, jde opravdu jen a jen o pomocníka, který jaksi odborně rozebere včelstvo, ev. řekne, co si o něm z hlediska možného rizika choroby myslí. Nebude to vterinář a nebude mít pravděpodobně žádné pravomoci (o tom byla právě ta debata, zda by neměl mít status veřejného činitele.
    O diagnostice bude/měl by rozhodovat veterinář nebo veterinární inspektor, akreditovaná laboratoř ...
    Může to být užitečné, pokud to bude dobře nastavené, pokud to budou zkušení a vzdělaní lidé a pokud bude garantována jejich naprostá nezávislost.
    Jen si vezměte, kolikrát se v důvodové zprávě vyskytl obrat, že to či ono vzešlo z požadavku ČSV. Přičemž oficiálně se nikdo jiný k návrhu v tomto jeho stavu už nemůže vyjadřovat. Ten text bohužel nevznikal na základě hluboké a otevřené diskuse odborníků.
    Ti jsou až tady ... Big Grin
    Odbornost prokázali třeba tou "tumidózou" v seznamu nebezpečných chorob. Ještě tam měli dám "myšózu", "voskózu" (nemoc způsobenou larvami zavíječe voskového) ... A stejně tak by se podle jejich systému musela varroóza přejmenovat na destructózu ...
    Samozřejmě už samo pojmenování je nesmysl, Aethina tumida je škůdce (jako myš, zavíječ), nikoli původce nemoci. Je tomu téměř rok, kdy byla tato námitka vznesena na veřejném jednání, kde byli i zástupci těch, kteří dělali návrh - SVS.
    Další problém je ten zmíněný seznam nebezpečných nákaz/chorob. Když už v něm zůstala ta varooóza a je tam navržen systém, jak tyto choroby hlásit, pak bych rád věděl, jak to zvládnou právě u ní. Pokud by ji tedy chovatelé začali skutečně hlásit, tak se z toho zblázněj ... Nehledě na to, že je problémem už sama definice varroózy a stanovení nebezpečné hranice napadení. O virozách nemluvě.
    O tom jsme tady ale už diskutovali mnohokrát v posledních letech.
    Jiří
    Pokud by měl pracovat třeba proti většímu převčelení krajiny, musel by logicky vystoupit proti těm co jej do zákona protlačili.
    Kdo to tady prosadil krajské dotace pro nové včelaře?
    Jaké je aktuální zavčelení krajiny v ČR, když známe čísla z 1D a ta nejsou všechna.

    Jestliže je přebytek včelstev a včelařů - je tady třeba nějaká podpora, třeba formou "navrhovaných podporovatelů - posluhů" jak jsem pochopil z definice úkolů?

    Jen za letošní rok došlo podle všeho k nárůstu včelstev o víc jak 200 000. Za chvíli bude problém kam dát včely, tedy najít místa se snůškou. A v této situaci ustanovit nějakou subjektivní regulaci rozmístění včelstev, v podstatě regulaci kolik kdo bude smět mít včelstev?

    To už by mohlo být opravdu lepší aby stát vypisoval na včelstva koncese a chodilo by se o ně obálkovou metodou soutěžit. Tedy záporná dotace na včelstva. Včelař bude platit aby mohl včelařit a bude mít zajištěno že nebude převčeleno. Smile

    Mimochodem. Seznam nebezpečných nákaz.

    Snad už nikdo nezpochybňuje že včely hynou na virozy.
    Jsou tam? A jak mi s nimi SVS a inspektor pomůže?
    Vše je o všem.Jedno bez druhého nemůže existovat.
    Zrušením jednoho článku v nebezpečných nákazách a pochybných dotací docílíš všeho.
    Když nebude Varroáza v nebezpečných nákazách nemusí se plýtvat penězi na vyšetření měli.Jeden tok vyschne
    Když zrušíš dotace - hromadu takových rádoby - včelařů odpadne.Další ušetřené peníze.
    Nemusíš řešit převčelení - ubyde to problematické rychlé rozšíření různých nákaz..........
    Ono by totiž stačilo jedno - vyřadit včelu z registru hospodářských zvířat /nebo jak se to jmenuje/. F.V.
    (16.11.2015 12:59)jaro napsal(a): [ -> ]Jožko preboha nezavádzaj. Prehlaidky sa robia povinne len raz v roku, nehovorím teraz o uzátvoroch. A tie môžeš robiť alebo na jar aleb v auguste. Ale nerobia sa povinne dva krát, len raz. dRVIVá väčšina ZO ich robí na jar ak nie všetky, ak chcú to mať riadne prepĺatené. To prvý krát od teba počujem, že sú povinné 2 x do roka??? U nás sa to nerobí a čo robíte konkrétne pri tých prehlaidkach? 2 x v roku hľadáte MVP? A 2 x vám ho preplatia?! V auguste sa klinika lepšie vidí, len my na jar vždy nájdeme MVP, takže nebudeme 2 x otvárať včelstvo ale urobíme pri jednej prehkliadke všetko.
    Kaji čo je na tom brutálne? Je to také isté brutálne akok normálna jarná prehliadka včelstiev, ktorú si orbíšsám bez nejakých trjtrlíkov okolo teba. Len neschopní asistenti potrebujú zmetávať včely z rámikov...ja to nerobím ani nikoho na okolí nepoznám, žeby počas prehlaidky odstraňoval z plástov včely. Takže žiadna brutalita sa nekoná. A opakujem sa , zabijeme jednou prehlaidkou tri muchy a efektivitu to má presne takú ako si vyššie napísal.
    Čo sa týka meliva - je povinné len pre kočovníkov a chovateľov matiek. A nikdy sa včely nemôžu likvidovať kým nie je klinika. Takže na základe spór v melive sa včely nelikvidujú. Nie je na to zákon a bola by to blbosť.

    Jarko,díky,že si ma tu sprdol za zavádzanie...
    Ja v predošlom príspevku netvrdím,že sú dve povinné prehliadky v roku.Tá je povinná len na jar...
    To,čo sa robí v auguste,si vyžadujú veterinári a aj tie sú nám preplatené.Je mi divné,že Ty ako pracovník Ústavu včelárstva vôbec o tom nevieš...
    (17.11.2015 12:27)vlcek napsal(a): [ -> ]Vše je o všem.Jedno bez druhého nemůže existovat.
    Zrušením jednoho článku v nebezpečných nákazách a pochybných dotací docílíš všeho.
    Když nebude Varroáza v nebezpečných nákazách nemusí se plýtvat penězi na vyšetření měli.Jeden tok vyschne
    Když zrušíš dotace - hromadu takových rádoby - včelařů odpadne.Další ušetřené peníze.
    Nemusíš řešit převčelení - ubyde to problematické rychlé rozšíření různých nákaz..........
    Ono by totiž stačilo jedno - vyřadit včelu z registru domácích zvířat /nebo jak se to jmenuje/. F.V.

    Až na poslední větu souhlas. Ona včela je přece jen živočich chovaný za účelem získávání produktů potravinářských, kosmetických a léčivých. Z toho důvodu je nutné, aby se chov a nakládání s produkty řídil určitými zákony jak je tomu u ostatních hospodářských zvířat - to mají společné.
    Stran: 1 2 3
    Referenční URL's