Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kovovýroba Týča
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
tak jak jsem slíbil předkládám report s návštěvy v kovovýrobě Týča.

Výrobce p. Týča je také včelař, má zámečnickou dílnu a pro včelaře zatím vyrábí jeden typ medometu a to na 6r39/24, nebo
12r2/3 lang. Medomet jsem si důkladně prohlédl a byl mi i předveden. Plášť je s antikoroplechu 0.8mm s prolisy a nahoře ukončen lemem, dno je 1mm.
Tuhost je plně dostačující. Vřeteno s kazetami je vyrobeno bytelně, jednoduše se vyjímá pro snadné umytí. Kazety mají synchronizaci v podobě hvězdice pod kazetami, tak jak to má havlíčkova borová, ale u medometu p. Týči je tato hvězdice dosti bytelnější. Pružiny kazet jdou seřizovat, není třeba tedy pružiny natahovat či zkracovat jak je tady několikrát zmíněno.

Pohon je realizován motorem s řemenicí umístěným pod medometem, ovládání je pomocí jen frekvenčního měniče, není tedy využito žádné programovatelné relé či jiná řídící jednotka. Zde je vysvětlena funkce měniče který používá p.Týča, ale pozor jedná se jen o stejný měnič nikoliv o vyobrazený medomet:
http://www.vcelarskenoviny.cz/veda-a-tec...ex-40.html

rozdíl je tedy v tom že u medometu kde je vyjma měniče také řídící systém a tedy i několik vytáčecích programů, zde je program jen jeden, ale není problém jej na měniči upravit- čas a rychlost jednotlivých fázích.

Jako všude je i u tohoto medometu prostor pro zlepšení a to hlavně z estetického hlediska, některé sváry by snesly přeleštění
a třeba vypouštěcí kohout(jako těsnění je využit "o" kroužek v zápichu v pevné části) by také zasluhoval nějaké to jemné dopilování.

Celkový dojem mám takový že kdo hledá bytelného pracanta za rozumnou cenu, v medometu p.Týči ho najde.
Medomet jsem objednal, tudíž po sezoně můžu přidat obsáhlejší referenci.

na závěr upozornuji že včelařím krátce a nemám zkušenosti s kvantem medometů, každému bych proto doporučil medomet osobně shlédnout.
Nemýlím-li se, cena je cca 40tis.Kč?
cena byla 40t,ale dle výrobce by měla být navýšena o cca 10% - bez záruky - nutno ověřit!
Mě byl tento týden medomet nabídnut za téměř 44t kč. Máte s tímto medometem někdo praktické zkušenosti? Uvažuji o něm, ale rád bych ještě znal názor někoho kdo ho už použil.
Zde na stránceSmile
Byl jsem požádán, abych napsal report k medometu Kovovýroba Týča.

Nuže, jak píše Týča mladší na webových stránkách, medomet je osazen frekvenčním měničem, díky kterému má medomet 1 režim (z posledního vytáčení), který je vyvolán při každém zapnutí medometu. Tento řežim můžete pomoci 2 tlačítek přeprogramovat, dle medu, který budete vytáčet. Přeprogramování režimu nezabere více než 1 minutu.

Medomet je zkonstruován z potravinářské nerezoceli, nikde se nekroutí, nepne, je bitelný o čem vypovídá samotná hmotnost 88kg. Řekl bych, že splňuje to co se od českých "ručiček očekává". Nevýhodou je, že dno není vyspádované k vypouštěcímu uzávěru - po vytočení poslední várky medu je zapotřebí podložit protilehlou nohu. Pro mnohem lepší estetický dojem by nerezové části medometu mohly být přeleštěny do vysokého lesku.
Medomet stojí na třech nohách, ke kterým lze snadno přidělat kolečka.

Vnitřnosti medometu jsou pomocí cca 2-4 šroubů demontovatelné rukou. Po povolení šroubů lze celý mechanizmus vytáhnout z bubnu a důkladně omýt. Poté lze vnitřek bubnu vystříkat wapkou. O zvratném mechanizmu psát nebudu. Je zkonstruován tak, aby fungoval. Jsme uživatelé nikoli domácí kutilové. "V případě poruchy je nejvhodnější zavolat panu Týčovi a zeptat se na řešení či za jakou tuhost pružiny stavající vyměnit".

6 kazet o šířce 320 m, do kazety se pohodlně vlezou dva rámky langstroth 15,9.

Pořizovací cena 43 000 kč. Možnosti reklamace dovézt nebo dle závady pošlou nový díl (např: zašlou předprogramovaný měnič). Již několik let Týča mladší tento medomet využívá a dle slov bez problému a poruchy.

Medomet jsem si přivezl v lednu, takže jsem do něho nabil pouze prázdné rámky. Vše fungovalo jak mělo. Kazety sklápěly a chod elektromotoru byl bezproblému. Hlučnost nemám s čím porovnat, ale myslým že je v normě. Nevidím jediný důvod, proč by medomet neměl šlapat i s plnými rámky, když na prázdno měl hladký průběh. Motor s příkonem 450W zajisté utáhne všech 6 kazet s plnými ramky medu.
Dobrý den,
Uvažuji o koupi nového medometu, narazil jsem mezi jinými nabídkami také na medomet od Kovovýroby Týča, patří k nejdražším 6r medometům na trhu.

Máte někdo praktické zkušenosti s tímto medometem ?

1) nemusí se vyvažovat rámky ?
2) může medomet zůstat při takovém provozu na kolečkách ?

Děkuji
Mi máme takýto medomet.
Kolečka na ňom nemáme nakoľko stojí pevne na zemi. Funguje bez problemou, netreba nič vyvažovať. Za 2,21 min sú vytočené rámiky. Vytočil aj jeden rámik čo sa ani nepohol. Kazety sú dosť veľké a tak vytočia bez problémov rámiky tipu dadant, Lang, cchs a B. Keď vytočí B tak vytočí aj 39 x 24 lebo je to menšie od B. Keď som ho nakladal do Toyoty Rav 4 tak na psačí chlp tam vliezol ležato a sedela šírka presne 940 mm. Keď sme ho dávali do medárne tak sme ho dali do vnútra oknom lebo inak by sme ho museli rozobrať keby išiel dverami. Poznám dalších čo majú takíto medomet a funguje bez problémov. Po sezone bez problémov som ho umyl bez nutnosti vystriekať wapkov a rozobratia.

Točenie agátového medu.

[Obrázky: WP-20180521-07-47-01-Pro.jpg] [Obrázky: WP-20180521-11-19-29-Pro.jpg] [Obrázky: WP-20180521-11-13-45-Pro.jpg]
(28.01.2019 22:48)PSNC napsal(a): [ -> ]Dobrý den,
Uvažuji o koupi nového medometu, narazil jsem mezi jinými nabídkami také na medomet od Kovovýroby Týča, patří k nejdražším 6r medometům na trhu.

Máte někdo praktické zkušenosti s tímto medometem ?

1) nemusí se vyvažovat rámky ?
2) může medomet zůstat při takovém provozu na kolečkách ?

Děkuji

Tak se podívejte jaké jsou ceny u Logara, aby šel vytáčet shodný rámeček tak za něj dáte 100 T.

Merkuri, rámeček je v kazetě obráceně, je třeba jej dávat silnou loučkou do středu.
Možno je ale vytočí to tiež rovnako do sucha akíkoľvek hustý med. Agát mal len 16,6% vody a ten bol redší od druhých. Medomet je dobrý a má aj robusné kazety.

[Obrázky: scan0001.jpg]
Referenční URL's