Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Ošetřování včelstev proti roztoči V.D. zvýšenou koncentrací CO2
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Výčet způsobů, jak bojovat proti roztoči Varroa destructor se stále rozšiřuje. Tato velmi nezáživná studie o tom pojednává s poněkud rozpačitým výsledkem.
Dle tohoto podstata ošetření spočívá v omezovaném větrání úlového prostředí a tím zvyšování koncentrace CO2. Své hraje i relativní vlhkost vzduchu. Toho by mohlo být využíváno v zimním období omezením větrání. Zase narazíme na regulaci.
CO2 se zkoušel i u nás.
V rámci diagnostiky varroázy (z dospělých včel). Vzorek se uspal a následně se prosál, aby došlo k oddělení kleštíků od včel. Včely dozajista přežily (není to nic jiného, než narkotizace, navíc šetrným prostředkem), ale zda to "rozchodili" i kleštíci nevím... Více bude vědět D. Titěra.
Každopádně je při tom problém s cenou CO2 a částečně i logistikou (lahve).
Každá narkotizácia či už včiel alebo matky, znižuje ich vitalitu a dlhovekosť. CO2 jedine vtedy, keby klieštiky odpadli a včely ešte nezaspali.
Ano, snaha je nepřekročit 7 až 8 % koncentraci CO2 při vydýchávání, tedy při současném snižování obsahu O2. Při umělém zaplynování (hodit kostku suchého ledu pod víko) to bude méně účinné, bude vyšší obsah O2.
proti varroa destruktor CO2 není třeba kupovat
U nového beznástavkového úlu DEHTÍN právě probíhá experiment
na 3-4 kusech úlů a CO2 je tam zdarma
využitím informací z patentu CS 118603 B5 regenerační úl z roku 1965
nový experimentální beznástavkový úl DEHTÍN má hlavní česno nahoře pod střechou, CO2 padá do podmetu a nadbytečné vodní páry unikají horním
česnem dle otevření
Straka Dehtín
Držím palce, hlavně aby okolo toho nebylo tajemno jak u termosoláru.
Nechcem odbočiť ale takéto úle sme tu predsa už mali. S horným leltáčom. Len vtedy ešte neexistoval klieštik a vyhrali nakoniec úle so spodným letáčom. Ako sa opäť vraciame naspäť ku tomu čo tu už raz bolo. Raz sa opäť vrátime aj ke pevným dnám. Ináč neverím, že toho CO2, bude toľko, žeby to mali adekvátny účinok na klieštika. Včely si to CO2 pekne odvetrajú.
(26.02.2016 17:46)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Držím palce, hlavně aby okolo toho nebylo tajemno jak u termosoláru.

To nehrozí. Už na první pohled je vcelku zřejmé, že je to blbost Smile.
Referenční URL's