Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Med roku 2016 - diskuse
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Letošní Med roku se podle mého názoru velmi vydařil. Nabízím otevření diskuse.
Výborná odborná mezinárodní konference se spoustou inspirací.
Jednou z nich bylo např. představení termokomory Varroa Controller jejím autorem Prof. Wolfgangem Wimmerem z Vídně. Byla k tomu i moc zajímavá diskuse o systémech ošetřování či vedení včelstev.
Nebo třeba skvělá přednáška MUDr. J. Brožka o účinku včelích produktů na lidské zdraví.
Ale to bych musel jmenovat všechny ...
Medová soutěž, v níž byl dvojnásobek vzorků oproti té minulé.
Zase vyhrál med z Prahy ... Dagmar Šormové dvojnásobná gratulace!
Ale ani další medy nezůstaly zpět, odborná porota i laboratorní testy - to vše bylo velmi přísné.
Několik medů zaslaných do soutěže neprošlo kvůli překročení procent vody v nich. Překvapivé ...
Ukázky mobilní analytiky medu. Přístrojů nových i tradičních. Paráda!
Moc zajímavý interaktivní panel sdružení Artapis (http://www.modernivcelar.eu/clanky/pozva...tapis.html ).
Skvělý doprovodný program, různorodost a rozmanitost, takže si každý příchozí mohl najít své.
Řízené degustace medu vedené odborníky.
V sále, jenž se příchozím otevřel jako první, řady medů k ochutnání. Zájemců spousta, skvělé byly zejména děti ... Krásné jejich maminky ovšem také!
Ochutnávky medoviny z Muzea medoviny pana Poučka.
Prodej mnoha druhů medů, to vše samozřejmě kořeněno hovory s producenty, které byly dlouhé a zajímavé.
Skvělá musika!
Nejvíc mě dojaly děcka. Děti jely systematikcky sklenici za sklenicí a mňam ... Měly i pro ně zvlášť připravenou přednášku od kol. Heleny Prokové- Mališové.
A pak ta potkávání a debatování. Osobní, žádné anonymní nicky. Jak já si oddechl od tohoto jen tak fora! ... Big Grin
Tak snad za rok zase.
Fotky budou co nejdříve ... někde. Je jich spousta.
Pár ohlasů aneb ukázky práce hlídacích psů demokratury (z hlediska metody velice zajímavé):
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pro-kva...te/1394012
http://www.denik.cz/ekonomika/pro-kvalit...60917.html
http://www.relace.cz/Clanek/1231264-Pro-...stanoviste
http://www.enviweb.cz/rss/zemedelstvi/13...stanoviste
http://cz.s5.webdigital.hu/zpravy/pro-kv...oviste-ulu
http://aktualne.prahanadlani.cz/ekonomik...viste.html
http://www.alljournalist.com/22324582-b-...6i-cs.html
Jiří
Nó, když to sdělení z tisku shrnu, důležité je to stanoviště. A pak taky stanoviště.
A možná i včely. To ostatní jde už samo. Smile

To znamená, že ne každý český med je nejlepší? To snad ne? Cool
Tam to totiž nebylo, Karle, jako český med, ale jako med od jednoho každého, jenž ho tam dal pod svým jménem a místem (nikoli pod nickem český med Big Grin)
A nejlepší může být jenom jeden (jedna).
Ještě dodám: s turnajem v pétanque do bylo o centimetry. Nebo o prsa (moje ... )
Po zásluzue si co vítěz repliku Hruschkova medometu odnesl František (isek) Hubáček, jehož hody byly v posledku nejpřenější.
Jiří
Tak ja bratom Čechom ďakujem za takúto akciu (veľká škoda,že som nemohol prísť) a gratulujem celkovej víťazke. Slováci sa tiež nestratili a verejnosť si vybrala ako víťaza medovicový med zo Slovenska. Hlas ľudu,hlas boží! Neskromne sa k tomu priznávam a ďakujem všetkým hlasujúcim! Len média na mňa zabudli...SurprisedCool Váš Miloš!
Media na Vás, Miloši nezapomněla, ale hlasování veřejnosti se uzavřelo až v neděli večer. A to už měli hlídací psi demokratury po fajruntě ... Big Grin
Výsledky jsou zde:
http://www.psnv.cz/index.php?option=com_...&Itemid=68
http://www.medroku.cz/Vysledky.aspx
Medovicové medy vyhrál někdo jiný. Ale hlavní cen za design si odnesla za svůj lipový med (mimochodem skvělý) dr. Helena Proková-Mališová z okolí Bratislavy.
Mimochodem: Právě ona měla skvělou přednášku o světě včel - pro děti. A navíc perfektně tlumočila přednášku vídeňského prof. Wolfganga Wimmera o termoterapii.
U té její přednášky pro děti bylo bolestné jen to, že ty malé děti nerozuměly vlastně po slovensky. Ona se je snažila skvěle vtáhnout do hry, ale jen některé byly schopny reagovat. To je škoda, nedošlo mi to, pro naši generaci je slovenčina tak běžná ...
Jiří
český med to určitě nebyl, viděl jsem tam i slovenský Smile) .. ale jinak líbilo Smile
Poslal jsem dva vzorky a z toho jeden vzorek medu vytavený z víček v troubě - HMF se zvýšilo pouze o 1.5%, pro mě důležitá informaceExclamation
1,5%. Tedy jde opravdu o procenta?
Díky
omlouvám se jsou mg/kg Blush
(20.09.2016 22:59)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Mimochodem: Právě ona měla skvělou přednášku o světě včel - pro děti. A navíc perfektně tlumočila přednášku vídeňského prof. Wolfganga Wimmera o termoterapii.
Jiří

Ten termobox som si mal možnosť prehliadnúť v NR na jednej včelárskej akcií. Myšlienka o eko likvidácií klieštika je super, no neviem si predstaviť že by som do toho boxu mal naládovať plod z 50 - 100 rodín, niekoľko krát do roka. To je úplne nereálne. A má to okrem iného aj viacero nedostatkov. Nie každý má na včelnici elektrinu na 220 V a už tobôž nie včelári so stabilnými včelnicami niekde v kopcoch. Termo box absolútne neničí varroa uchyteného na včelách, takže to že ho zlikvidujem v plode je fajn no v zápätí ho mám naspäť zo včiel. A zásadná vec. Bez chémie na jeseň sa aj tak včelár nezaobíde, pretože na včelách stále varroa bude parazitovať aj dlho po tom keď už nebude žiaden plod vo včelstvách.. Ale môže to byť super, pre hobby včelárov do 5 rodín ako taká zábavka pre vyplnenie volného času...
Všechny tyhle námitky se na konferenci probíraly dosti podrobně.
Paní Proková už má Varroa Controller několik let. Nemá na včelnici elektřinu, řeší to malým generátorem.
Námitka, že to nebude moci používat chovatel s větším počtem včelstev, pochopitelně padla a je jistě relevantní. Dle sdělení autora ošetří na jedno použití cca 9 včelstev.
Metodika je popsaná na jeho webu. Má vychytané všecnhy výše uvedené námitky. Např. foretické roztoče řeší pužitím práškového cukru v době, kdy plásty se zavíčkovaným plodem jsou "ve stroji"
Využívá i t. zv. plodovou past. . Ošetřuje několikanásobně a v podletí i na podzim je zvláště ostražitý kvůli přínosu kleštíků odjinud.
Spíš došlo k něčemu, jako je střet v podstatě tří koncepcí: jedna pere do včelstev chemii (často preventivně), druhá se snaží léčit, ale co nejšetrněji. Ta třetí skupina byla z těch, kteří by raději tohle nechali na včelách a dali jim větší šanci naučit se s tím vyrovnávat a nastavit normální vztah hostitel - parazit. Prostě včelařit celý rok s varroózou. Žádné vybíjení na nulu, což je stejně nereálné, jak vidno z mnoha zkušeností. Což pochopitelně jde, např. šlechtěním či selekcí, relevanantní zootechnikou a pod. Když jsme se Prof. Wimmera na tohle ptali, zjevně moc nepochopil, o co nám jde. Je fakt, že pro běžné včelaře je Varroacontroller asi dobrým řešením. A o to mu šlo. Jakkoli je dost drahý.
Řeší ovšem jen V. d., nikoli virózy. Jeho matematický výpočet růstu napadení je jen čirá teorie a neodpovídá praxi. Což často vidíme i na tomto foru.
Jiří
Do toho boxu niekto dokáže natlačiť plod z 9 rodín? Iba ak z rojov ktoré majú novú matku a tá sa akurát rozkládla na dva rámiky.. Ten box je veľký asi ako moje ležany čiže odhadom cca 20 rámikov /aspoň ten čo prezentovali v NR/ Takže ani pri najväčších slabochoch ktoré som kedy mal by sa mi tam ich plod nezmestil. Mňa trochu znepokojil fakt čo ak sa mi z dákeho dôvodu nájde na včelnici povedzme včelstvo s hnilobou vč. plodu, vírusové ochor. alebo iná nebezpečná choroba včelieho plodu? / bez kliniky/ a ja tam ten plod proste naložím a následne ho pri navrátení zamením a dám ho do iného včelstva, alebo včelstiev ? Práškový cukor nič nerieši, pretože roztoč aj keď je mechanicky zo včely strhnutý, nie je usmrtený a nič mu nebráni nájsť si ďalšiu včelu.. Ja napr. viem že po X násobnej aplikácií v tomto boxe sa pri preventívnej fumigácií na jeseň aj zo včiel ktoré boli ošetrované termoliečbou, roztoč padal. Nie v množstve ako pri včelách ktoré boli v priebehu sezóny liečené iba kyselinou, ale padal. Mne na tom nesmierne odradila tá pracnosť a dlhodobé, resp. časté rušenie včelstiev aby som plod preliečil..
K námitkám že si někdo nedovede přestavit.
Ono jsme si před 30 lety nedovedli představit víc věci co budeme muset dělat a co nás budou potkávat.

Jaké budou možnosti jakmile ztratí chemie svoji účinnost? Než se peklit s nějakými Formidoly a jinými odpořovači, tak pak bude možná lepší tam najet s bednou/nama a omést včely a mít večer hotovo.
Nevím podrobnosti, jen jsem velkmi opatrný k tomu, že si nedovedu představit. Taky znám dost lidí co si neuměli představit, že by v létě monitorovali. A že jich ještě je, ale občas je potká něco co jim zlepší představivost. Smile
Ještě doplním, že mě velice zaujala expozice výroby svíček a forem našeho slovenského kolegy Mariana Mečiara
[Obrázky: P1140487.jpg]

Jiří Pouček z pražského Muzea medoviny přivezl na ochutnání spoustu skvostných a poctivých medovin.
[Obrázky: P1140503.jpg]

František Hubáček co vítěz turnaje v pétanque se Zdeňkou Cutákovou, jež byla spiritus agens celé akce ... Gratulace i klobouček.
[Obrázky: P1140588.jpg]

Rodinná cimbálovka Pavla Kordíka hrála moc pěkně
[Obrázky: P1140506.jpg]

No a pak ty "malý lidi" a jejich krásné maminky ...
[Obrázky: P1140514.jpg]

[Obrázky: P1140499.jpg]

[Obrázky: P1140575.jpg]

[Obrázky: P1140578.jpg]
Jiří

Ještě dodám, že ošetření začíná v době, kdy drtivá většina roztočů je na plodu. Takže jen minimum je foretických.
A že v jeho metodice je důležitá ještě uměle vyvolaná plodová pausa pomocí izolátoru na dva rámky, s nímž pak dále speciálně pracuje:
http://www.varroa-controller.com/de_DE/d...entaschen/
Tedy přes všechny pochyby a i přes to, že my to u nás zajisté víme líp, mu to funguje. Má k tomu ještě velmi dobře vyřešenou vlhkost v té ošetrovací bedně. Což je pro termoterapii podstatné, jak jsme se snažili vysvětlit již mnohokrát jednomu kolegovi, který už toto forum opusil. Jistě ho ale potají sleduje, tak ... Wink
Jiří

Musím ještě připomenout, že nejsem agentem Prof. Wimmera, jdu jinou cestou, ale vážím si jej i jeho práce.
Jiří

Ještě:
http://www.muzeummedoviny.cz/novinky/med...e-do-prahy
Jiří
(21.09.2016 11:13)KaJi napsal(a): [ -> ]K námitkám že si někdo nedovede přestavit.
Ono jsme si před 30 lety nedovedli představit víc věci co budeme muset dělat a co nás budou potkávat.

Jaké budou možnosti jakmile ztratí chemie svoji účinnost? Než se peklit s nějakými Formidoly a jinými odpořovači, tak pak bude možná lepší tam najet s bednou/nama a omést včely a mít večer hotovo.
Nevím podrobnosti, jen jsem velkmi opatrný k tomu, že si nedovedu představit. Taky znám dost lidí co si neuměli představit, že by v létě monitorovali. A že jich ještě je, ale občas je potká něco co jim zlepší představivost. Smile

Ja si myslím že v oblasti chémie ešte stále sú možnosti ako sa dá chemicky bojovať proti varroa. Na nešťastie, alebo na šťastie /podľa toho z akého uhla pohľadu sa na to človek pozerá/ vývoj týchto liečiv nie je tak lukratívny biznis ako napr. vývoj liekov pre kardiakov a pod. takže nie je ani veľký záujem o hľadanie nových alternatív v boji proti klieštikovi pre tak malú skupinku ľudí ako sú včelári.. Možno že by stálo za zmienku aj fakt že v domovine Vorroa tento parazit musel mať dákeho prirodzeného nepriateľa, ktorý držal jeho počty na uzde. Aspoň ja som sa nikde doposiaľ nedočítal o tom že by sa hľadali dáke možnosti aj v tomto smere. Rovnako som niekde čítal že existujú dáke huby, ktoré majú okrem iného aj antiparazitické vlastnosti voči niektorým druhom parazitov. Tiež zaujimavá téma. Možnosti stále sú a aj budú..
V domovine klieštika ide skôr o dlhú koevolúciu hostiteľa a parazita a preto sa vyvinul u včiel - hostiteľov špecifický obranný mechanizmus. To je dôvodom, prečo sa tam "držal na uzde" a nie prirodzený nepriateľ.

http://www.pv.sk/vcely/varroa_uvod.asp
K těm houbám: téma bude i na programu chystané říjnové konference pořádané MSVV.
Jiří
V oblasti chemie nejde o výzkum "pro včely", všechny dosavadní chmikálie co vím jsou používány z jiných oborů. A tam se točí dost Giga aby to zaplatilo výzkum. A tak je možné být skeptikem, že by se se najednou objevilo něco co bude škodit jen roztočům a včelám ne.
U dosavadní chemie je kromě rezistence podstatné, že prokazatelně škodí včelám.
Kk výsledkům soutěže jsme přidali i komentovanou fotogalerii ...
http://www.psnv.cz/index.php?option=com_...&Itemid=68
Jiří
Referenční URL's