Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Voděodolné lepidlo na dřevo
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Zdravím Vás přátelé,

chci se Vás zeptat jaké používáte voděodolné lepidlo na dřevo pro spojování součástí úlu. Kde ho kupujete a případně kolik stojí?

Díky Honza
Ponal 3 a nebo Patex 3.
Stojí kolem 200kč za 0,7lt.
Už jsem to tady nadávno na Fóru psal. Letos jsem použil, dle rad webu Matelů http://matela.wz.cz/index.php?clanek=sestnast , POLYURETANOVÉ LEPIDLO NA DŘEVO D4, od Zwaluw, dovozce Den Braven, za 210Kč 0,5l. Kupoval jsem ho v barvy laky. Slepil jsem takto 14 nástavků 39x30 poctivě ve všech čtyřech rozích, nešetřil jsem. Co lehce vyteklo jsem otřel, po zaschnutí je to odstraňování trochu horšíWink. Vypotřeboval jsem ho polovinu. Teď jsem se do tuby díval a začíná po povrchu tvrdnoutSad. Ještě tak před měsícem bylo vpořádku.
Momentálně mám venku jen tři z vyrobených nástavků poute čtvrtý měsíc a nic, drží, zatím tedyBig Grin. Tak jsem tedy zatím spokojen.
http://matela.wz.cz/index.php?clanek=sestnast
Cituji:
"Než se jednotlivé stěny nástavku spojí, doporučujeme nanést vodovzdorné disperzní lepidlo, které významným způsobem zvýší pevnost celého spoje. Takové lepidlo je běžně k dostání v prodejnách pro kutily. Lepidlo by mělo nést označení D3.
Od roku 2005 jsme začali používat výhradně jednosložkové lepidlo typu D4 na bázi polyuretanu. Po srpnovém krmení (2004) se totiž úplně nový, dosud propolisem nepotažený nástavek vlivem nasáté vlhkosti i přes použité lepidlo D3 "rozšklebil" a držel jen na šroubech. Zjara však nástavek opět zaujal původní tvar. U nástavků slepených lepidlem D4 se nám již nic podobného nestalo."
Díky chlapy,
přesně takovéto odpovědi jsem si přál.
Na seznamu.cz apod. si každý dovede najít voděodolná lepidla, ale mě zajímají hlavně Vaše zkušenosti. Ty jsou k nezaplacení!!!
Díky Honza
Na stránkách Optimal klubu v dokumentu Včelaření v nízkonástavkových úlech (str. 6) p. Čermák doporučuje Epoxy 1200, na praktické zkušenosti by bylo dobré obrátit se přímo na něj.
Také používám polyuretanové lepidlo D4 v kartuších. Značku si nepamatuji, cena kolem 130Kč. Také se tomu říká tekuté hřebíky. Epoxidové lepidlo se mi moc nezdá, ne, že by nefungovalo, ale to rozpouštědlo bych nechtěl vdechovat a ani včelám bych to nepřál.
(13.12.2010 12:34)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Na stránkách Optimal klubu v dokumentu Včelaření v nízkonástavkových úlech (str. 6) p. Čermák doporučuje Epoxy 1200, na praktické zkušenosti by bylo dobré obrátit se přímo na něj.

CHS Epoxy je výborné lepidlo, ale dvousložkové, což je trochu problém pro práci - když se namíchá, je třeba ho do cca půl hodiny spotřebovat, zbytek se může akorát vyhodit. Nicméně ještě ho někdy používám, např. na vyspravení nějakých mezer ve stěnách nástavků - zaliji a nechám ztvrdnout, dá se pak i opracovávat. Když jsem psal citovanou brožurku, nebylo ještě na výběr tolik disperzních lepidel, jako nyní. Resp. Herkules nevyhovoval, není vodostálý.
Na běžné lepení nástavků poslední roky používám Duvilax, je slovenské výroby, anebo Polyfix - viz obr., což je úplně stejné lepidlo, ale české výroby - ověřeno u výrobce. Jsou ale i další podobná lepidla, např. Ponal, aj. Výborně se s tím pracuje, je jednosložkové a drží dobře.
Jsem včelař předzačátečník, zatím sháním rozumy a chtěl bych začít na jaře.

Mám dobré zkušenosti s polyuretanovým lepidlem Soudal 66A D4 - je to taková hustá polyuretanová pěna, která vyplní nerovnosti v lepené ploše - lepím s ním všechny dřevěné konstrukce. Lepidlo dle údajů na etiketě přenese až neuvěřitelné zatížení - je určené také k lepení částí krovů.

Barvu má "medově hnědé" Smile

Jak je to ale s případným parafínováním takto slepených nástavků? Vydrží to lepidlo teplotu kolem 160°C, která se při parafínování používá?
Píšou toto:
Technická data:
Báze: polyuretan
Konzistence: kapalina
Systém vytvrzování: vlhkostní
Specifická hmotnost: cca 1,1 g/ml
Otevřený čas (*): 10 minut
Doba stlačení (*): 60-90 min.
Síla stlačení: cca 1 kg/cm2
Vodovzdornost: D 4 (dle ČSN EN 204 )
Viskozita: 3000 – 4500 mPa.s
Teplotní odolnost: - 30°C až +100°C
Pevnost ve smyku: > 10 N/ mm2
Spotřeba: cca 150 g/m2
Maximální síla (*): po 8 – 16 hodinách
Obsah sušiny: 95 %
(09.02.2011 16:22)S-ladek napsal(a): [ -> ]Mám dobré zkušenosti s polyuretanovým lepidlem Soudal 66A D4 - je to taková hustá polyuretanová pěna, která vyplní nerovnosti v lepené ploše - lepím s ním všechny dřevěné konstrukce. Lepidlo dle údajů na etiketě přenese až neuvěřitelné zatížení - je určené také k lepení částí krovů.

Toto lepidlo používám už třetím rokem a naprostá spokojenost. Je vodostálé a expanzivní, tudíž vyplní každou mezeru, tak pozor na něj.. Rolleyes
Doporučuji umacol B-C jen nevím jestli je ještě vůbec k mání bylo to perfektní lepidlo.
(09.02.2011 16:22)S-ladek napsal(a): [ -> ]Jak je to ale s případným parafínováním takto slepených nástavků? Vydrží to lepidlo teplotu kolem 160°C, která se při parafínování používá?

tak to by mě taky zajímalo, včera jsem toto lepidlo koupil a chystám tento týden lepit nástavky a po té parafínovat... v údajích je teplota do 100°C takže to asi nepůjde...???
Možná by nevadilo snížit teplotu na těch 100°C (nebo na 120°C - určitě tam má Soudal rezervu) a prodloužit dobu parafínování.

Z hlediska sterilizace nástavku by to mohlo být dostatečné - kompoty se přece taky zavařují maximálně na 100°C
Příspěvky, které se týkaly parafínování jsem přesunul do tématu Povrchová úprava.
Přátelé určitě se hodí informace o lepidlech, ale přiznám se, že nástavky od Matelů pouze šroubuji a lepidlem se nezdržuji. Vruty jsou natolik pevné, že snad není potřeba další pevnostní spoj. A mezery nechám na včelách. Nemám s nástavky (cca 170) sebemenší problém. V parafínu není co řešit, tam jsem měl problém s dřívějšími nástavky, kde byly nedokonalosti zakryty stěrkou a v parafínu stěrka "zteřela". Stejně to "jistíte" vruty, tak pár nástavků zkuste bez lepidla.
Vložím sem své poznatky ohledně vodou odolných lepidel SOUDAL.

Soudal D3 - voděodolný, perfektně se nanáší - roztírá, po zaschnutí transparentní (průhledný), tvrdý - dobře se odstraňují zaschlé prebytky lepidla vytlačené stužidly. Cena 750g = 153Kč. Maximální spokojenost.

Soudal D4 - voděodolný, rychle schnoucí, expanzivní, barva medově hnědá, hůře se nanáší kvůli značné tekutosti (stéká), po zaschnutí je měkké, nabyde svůj objem, čímž vytěsní nerovnosti, ale současně se chová jako montážní pěna, která se špatně odstraňuje z povrchu dřeva, vytlačené přebytky jdou hůře odstranit, pokud lepíte v uzavřené místnosti (PS: v zimně kde jinde Sad), značně dráždí oči, nosní sliznice a pokožku. Cena 750g 210Kč. Průměrná spokojenost.

Jak obě lepidla obstojí v praxi (chov včel), nechť ukáže čas.
Honza
tušim rakoll dx4 lepi se stim sparovky....
(28.02.2011 12:09)Jan Pavlů napsal(a): [ -> ]Soudal D4 - voděodolný, rychle schnoucí, expanzivní, barva medově hnědá, hůře se nanáší kvůli značné tekutosti (stéká), po zaschnutí je měkké, nabyde svůj objem, čímž vytěsní nerovnosti, ale současně se chová jako montážní pěna, která se špatně odstraňuje z povrchu dřeva, vytlačené přebytky jdou hůře odstranit, pokud lepíte v uzavřené místnosti (PS: v zimně kde jinde Sad), značně dráždí oči, nosní sliznice a pokožku. Cena 750g 210Kč. Průměrná spokojenost.

Já jsem tímto lepidlem teď o víkendu lepil 16 nástavků od Matelů a nic takového jsem nepozoroval. Také jsem byl v uzavřené místnosti, ale žádné podráždění jsem na sobě nepociťoval Smile.. Jinak souhlasím se vším, co o tomto lepidle napsal Honza.. Je to moje první větší práce s tímto lepidlem, takže to je nutné brát s rezervou.. Smile
Soudal D3 naprostá spokojenost-používám 8-10 let na výrobu spárovky pro vnější i vnítřní použití. Kaňa Rudolf
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's