Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Thymovar
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
(04.08.2017 12:30)Kamik napsal(a): [ -> ]Ano, mé podezření jde taky tímto směrem, ale jsme OT.
k Vlčkovi: Na každý postup a léčebný prostředek se dá najít zastánce i odpůrce z řad včelařů i odborníků, nemá smysl to řešit. Na Thymovar je tu horko, jak jsem již psal. Zavřené úly po třech týdnech léčby můžu hodit do popelnice.

U nás na jihu podmínka méně 30 °C pro 3-4 týdenní aplikaci pro Thymovar nejde vůbec dodržet, protože jsou běžné celotýdenní třicítky. Zatím nevidím problém, že by teplota nad tuto mez dělala včelám problém. A to bylo pár dnů i 36 °C.
Logika by měla být asi jiná: když je teplota nevyhovující, nemůžu Thymovar používat.
Pokud chces do puntiku dodrzovat napr.teploty tim se beztak vubec jen chrani vyrobce tak nebudes lecit temer nikdy.pocasi je stajne nevyzpytatelne jako vcely.sam casem zjistis ze ani tisic knih a rad kdekoli nenahradi vlastni zkusenost.vcelareni neni o tabulkach od-do....
Nahodilý výkyv teplot bych si toleroval, ale vědomě Thymovar dávat do úlu, když od zítřka zase mají přijít tropy? Chápu, že návod se čte, až když něco nefunguje, ale je to každého věc a jeho včely. Odborník na Thymovar a výdrž včel nejsem, záložní včelstva nemám. Že se výrobce chrání je pochopitelné a jak chráníte své včely vy?
thymovar používám druhým rokem, jak loni tak letos ho tam mám v těchto teplotách a žádný problém, neřeš tu furt návody ale zkoušej a sleduj ...
Jiří
jako když to náhodou neklapne, tak seženu nové matky. Díky, mám úplně jiné starosti.
Aby jsi tim tvym pristupem mel ty matky vubec kam dat..

Nejak ti furt nerozumim nejdriv zadas radu a kdyz ji posleze dostanes od tech co s tim maji zkusenost rozporujejs to.problem bude v tom ze ty ctes pribalove letaky a prirucky ale zapominas ze ty priroda nezna.
Udelej to presne podle navodu a nemus to tu resit ne??mas prece navod dej pak vedet na Jare zda budes mit s cim vcelarit pac lepsi delat neco nez nic a ten spravnej cas promeskat prispevkama na VF
Možná si nepostřehl, že jsem psal do vlákna o aplikaci KM. Že se to svezlo k Thymovaru, je věc druhá. A opakuji, já se mu nebráním, je mi dokonce i sympatický a očekávám, že jeho čas přijde. A dost možná si nečetl ty odkazy, co dával Albert. Momentálně vysypávám kleštíka z úlu pomocí KM. Kdybych se řídil jinými radami, jako např. "smetence neléčit, neléčit neléčit", tak na jaře vysypávám včely. A třeba taky ne. Zkouším a sleduji Smile
Kamík - v poště jste mi napsal:" Thymovar mám v plánu po KM. "

Z mého pohledu na jedné straně řešíte pár stupńů navíc, což je naprosto nepodstatné a souhlasím s příspěvky výše.
Na druhé straně včelám neustále škodíte častými zásahy. (léčit jen přes noc, ráno hned hledat matku a podobně). Vy jste pro včely větší nebezpečí než teplota nad 30.

Pokud máte po KM ještě v plánu Thymovar, proč?
Účelem léčení v této době je kleštíka omezit na únosnou míru, nikoliv ho úplně zlikvidovat.
Léčba na nulu přijde až v zimě.
Chodím cca co 3-4 dny kontrolovat utržené dílo, a když se náhodou nic neutrhne, tak zebruju, protože budují. A nedělá mi problém dát tam při té příležitosti KM na houbičce. No, a matku jsem cíleně nehledal, byla spatřena při zebrování.
Proč Thymovar? Co je únosná míra? Je únosná míra přirozeného spadu ze 6 týdenního smetence 16ks?
Za týden končí "léčba" KM a pak se podle spadu uvidí. To už bude i pro případné použití Thymovaru bezpečná teplota.
Thymovar pouzivam take druhym rokem a naprosto bez poblemu. Zkusenost, ze je treba dat do vsech ulu naraz, aby nedochazelo k loupezim pro jeho "vuni" jsem nezaznamenal ani vloni, ani letos, dal jsem podle toho, jak jsem postupne sundaval medniky a je pravda, ze je u nas jeste porad alespon trosku slaba snuska. Uly mam ve stinu i na slunci, problemy nevidim a to bylo i nad tricet. Miroslav Vochozka to napsal dobre...
Honza
Kamik je ještě nezkušený začínající včelař a ve svých obavách o životy svých svěřenkyň musí nejprve něco zkazit. Chyťme se za srdce a přiznejme, že jsme ve svých začátcích nebyli jiní. Ne nebyli. Až po získání zkušeností jsme si teprve uvědomili, že naši moudří předkové nám sdělili jedno velké tajemství v úspěšném chovu včel. Říkali: "Nešťourej se v tom, zbytečně". Zde méně znamená více. Ale, jak ty zkušenosti získat když v tom nebudu šťourat? Je škoda, že Kamik o sobě v profilu tak málo prozrazuje. Možná, že by našel nějakou zkušenou ruku ve svém okolí do začátku ku pomoci.
JK
Moment: zebrování co 4 dny jsem jako odbornou radu pochytil tady - podotýkám, že to funguje skvěle. Ošetření KM co 3-4 dny je taky přes VF, rovněž funguje a sdružil jsem to se zebrováním. Vlastně téměř všechno co s včelami nebo pro včely dělám, jsem načerpal odsud.
Zásadní problém, který nevím jak řešit, je trhání MS - díla. S tím jsem v pasti Stražisko nemá eshop, napsal jsem tam už v sobotu objednávku na 7kg MS mailem, dosud žádná reakce, tak tam dnes odpoledne volal - nic. Pracovní dobu mají tak krátkou, že než si člověk sní oběd, oni už jsou doma.
A že tam nechci dát Thymovar v těch největších hicech, co tu byly? Jak říká J. Křapka, jsem začátečník, a proto si netroufnu jít proti návodu výrobce - i kdyby tu byl frajer, který by řekl, dej to tam, kdyby něco, já ti tři matky (včelstva) přivezu...
Jak u Thymovaru řešíte obměnu díla, když se z léčených nástavků nemá další rok vytáčet?
Pokud se da v podleti,tak do jara thymol vycichne.
Kamík - o dalším roku se v návodu nic nepíše.
V instruktážním videu se o tom hovoří 3:50 https://www.ivcelarstvi.cz/thymovar-prou...no-P1520/, tak proto se ptám.
Kamik : nechci tvrdit,že neměním dílo.Ale můj nos je na Thymovar hákliví.Ale na jaře, ani v díle ,později v medu není cítit.
To bys tedy měl MĚNIT dílo i po Gabonu,Amitrazu........... i když to výrobci nepíší!!!!!!!!!!
A řekni mi,že Amitraz nezůstává v díle........
Navíc používám dva druhy rámků.39 X 30 ,39 X 24 plodisko a 39 X 15 medník.
Tak že vše vyřešeno - do medu pro včelaře se nemůže nic dostat. Není při aplikaci /nástavek / přítomen. F.V.
V návodu se píše, že se nemá med vytáčet na jaře .
To znamená, že se nemá vytáčet letošní med a cukr příští rok na jaře.
Medník nasazený na sezonu nebo převěšené plásty s minimen zásob, je v souladu s návodem.

Nevytvářejte problém, kde žádný není.
(17.09.2017 14:54)vlcek napsal(a): [ -> ]Kamik : nechci tvrdit,že neměním dílo.Ale můj nos je na Thymovar hákliví.Ale na jaře, ani v díle ,později v medu není cítit.
To bys tedy měl MĚNIT dílo i po Gabonu,Amitrazu........... i když to výrobci nepíší!!!!!!!!!!
A řekni mi,že Amitraz nezůstává v díle........
Navíc používám dva druhy rámků.39 X 30 ,39 X 24 plodisko a 39 X 15 medník.
Tak že vše vyřešeno - do medu pro včelaře se nemůže nic dostat. Není při aplikaci /nástavek / přítomen. F.V.

Myslel jsem to jinak. Když 1NN (byl přítomný při léčení Thymovarem) má přijít při přeskupení nástavků jako 4. - medníkový, pak vytočit a ven, tak v https://www.youtube.com/watch?v=hVDIhHXOMHM v 3:50 říkají, že se následující jaro nemá z plástů zasažených léčbou vytáčet. Jaro končí 21. června. Nehledám, ani nevytvářím problém, pouze prostý dotaz začátečníka.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's