Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařská WIFI váha - diskuze
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(06.06.2018 13:17)Milan König napsal(a): [ -> ]Nezkoušeli jste místo GSM nějaký Sigfox modul? Zrovna na ty váhy by to mělo stačit a data nejsou drahá.

Používáme data od T-mobile. Jako jediní nabízejí předplacenou SIM roční 1 GB za 300 Kč. Má to ale háček - účtuje se to po 1MB. Takže těch 150 bajtů, co odejde, může vysosnout 30 halířů každých 5 minut. Řešením je průměrování hodnot, posílání větších balíků nebo! trvalé připojení. Pokud připojení neukončíte, můžete posílat těch pár bajtů každých pět minut dalším a dalším příkazem bez odúčtování MB. Znamená to ale, že gsm ČIP nesmíte vypnout (což na baterky jde blbě, protože je to žrout, na zdroj celkem v pohodě).
No proto jsem se ptal, proč nepoužíváte nějaký SigFox modul místo GSM.
Odpověď je jednoduchá - protože jsem tuto možnost nevěděl, protože lze jednoduše všude zjistit míru pokrytí GSM signálem a protože použití SIM karty lze snadno testovat zadarmo třeba vlastním tarifem. Jedna věc je zařízení použivat a druhá pak je z čisté vody odladit.Wink
Smile

Mapa pokryti

Nejlevnější tooken mají myslím za 100 korun ročně včetně DPH. V tom máš dvě zprávy denně po 12 bytech. Tedy určitě obsloužíš několik vah. Pokud budeš šetřit a posílat jednou denně increment/decrement a budeš pracovat s jedním desetinným místem (víc je škoda, nepřesnost měření je stejně větší - IMHO), tak se data z jedné váhy vejdou do jednoho byte. Data v rozsahu -12.7 až 12.7 (0-255). Víc se váha denně měnit stejně nebude. Můžeš tedy poslat data z 24 vah. Nebo dvakrát denně ze 12 vah.

Nebo se rozšoupneš a místo 100 za rok zaplatíš 150 za rok a můžeš mít 50 zpráv denně a nešetřit daty.

Hlavní ale je, že na rozdíl od GSM je tam minimální komunikační režie. Samotný komunikační modul může jet na 2 malé baterky klidně 5-6 let. Používá se to třeba na senzory na mosty a podobně.

Komunikační modul je ale myslím o něco dražší, než GSM modul.

BTW: Já s nimi nemám nic společného.
Pouzivam m2m tarif od t-mobile, ale zatim jsem skoncil u hratek s gsm modulem, nedal jsem to keste dokupy s vahou.
(06.06.2018 14:38)Milan König napsal(a): [ -> ]Smile
Komunikační modul je ale myslím o něco dražší, než GSM modul.

To je dost zajímavý, děkuji, budu to držet v paměti pro jiné projekty, ale pro ten náš aktuální to moc není. Přece jen je těch dat docela dost - každých 5 minut asi 150B na ThingSpeak.com. Když jsem to testoval, posílal jsem data každou minutu (tedy přes 100 zpráv denně Smile). Ty 300 / rok mi nepřišly tak moc, ale po třičtvrtě roce to T-mobile nějak přestavěl, takže jsem pak kvůli tomu musel měnit soft. Zkrátka mobilní operátoři...

(06.06.2018 14:38)Milan König napsal(a): [ -> ]Hlavní ale je, že na rozdíl od GSM je tam minimální komunikační režie. Samotný komunikační modul může jet na 2 malé baterky klidně 5-6 let. Používá se to třeba na senzory na mosty a podobně.

A tohle je asi dost zásadní, ale prokousat se tím dá zase dost času. Spotřeba GSM modulu je 150-300 mA, čas nutný k navázání sítě, získání dostatečného signálu a odeslání zprávy je tak 20-30 s. Pak se dá tranzistorem celý modul vypnout a vše běží s minimální spotřebou (u Arduino Mega jen asi 8 mA, u A-UNO lze dosáhnout jednotlivé mikroA). Přesto je nutno modul napájet větší baterkou - používáme PowerBank 30.000 mAh, která to při frekvenci 10-15 minut vydrží až tři týdny. Kdyby se ale ten interval prodloužil na hodiny, tak není problém se dostat i na dobu podstatně delší s menším zdrojem. Power management jsem hodně řešil a myslím, že se spotřeba těch cvalíků dá uhlídat.
Dá se použít IOT LPWAN SigFox Node, který již má v ceně roční licenci na testování. Tento SigFox je omezen denně na 140 vysílacích 12-bajtových a 4 zpětné potvrzovací 8-bajtové zprávy, tedy cca jednou za deset minut

(06.06.2018 13:25)BOBC napsal(a): [ -> ]Kosto a ty bys ty obrázky prosím neměl, aby si mi je mohl poslat na mail?

Našel jsem zatím zapojení Wemos D1 mini s HX711 od Mirka V. a zapojení tenzometrů. Pokud ještě něco najdu dám to sem. Honza H. by to mohl hodit přímo do tématu návodu. Pokud budeš cokoliv potřebovat tak napiš rádi Ti poradíme, pokud budeme vědět

[Obrázky: FILE0041.jpg]

[Obrázky: Get_File.aspx.png]
(06.06.2018 13:34)deroceros napsal(a): [ -> ]http://www.openhivescale.org

Také zajímavé, je tam vše. Mechanika, firmware Arduino/esp8266, DPS, schémata modulů.
Pro mne ale až tak na dlouhé zimní večery Big Grin
A dost komplikované. Nejsou tam jednoduché tenzometry, ale něco jako klasická posuvná váha s motorem. Právě kvůli tomu, že tenzometry nejsou určeny na stálé zatížení. Mechanika je dost složitá.
Doporučuju se vybodnout na teorii a postavit si jedno zařízení z osobní váhy. Praktické zkušenosti ukážou, jestli má cenu dělat nějaké složité udělátory.

Sigfox - jednu váhu v lese mám. Pokrytí je stále katastrofa, pokud nemáte štěstí a nejste pod "vysílačem"
Hlavně zkuste zjistit, kde nakoupíte další předplatné, až doba na zkoušku skončí. Všichni koncový zákazníci budou muset využít nějakého překupníka, jestli to vůbec půjde. Jeden ceník jsem viděl, mám pocit, že nejsou normální.
Ještě Sigfox

[Obrázky: 2018-06-07_2.png]

Na obrázku je vidět, jak nespolehlivě chodí zprávy. Zařízení odesílá jednou za 15 min. Na base station dorazí jen občas něco.
Podle určení polohy mého zařízení odhaduji vzdálenost base station na 20 km.
Polohu umí určit velmi přesně, zařízení se nachází v modře označené části mapy.


[Obrázky: 2018-06-07_3.png]
Včetně antény?
Zkoušel jsem různé druhy antén.

Mělo by to fungovat i v budovách. Skutečnost - je nutné vyšplhat na komín.
Mohu jen potvrdit, s anténou to nějak chodí, ale bez antény ani ťuk a to jsem kousek od vysílačů jak T-mobile tak O2 a radiokomunikací
Ano.. Anténa je určitě nutná.
no podle rssi je ta síla fakt prakticky nula nula
IoT sítě jsou 3.

SigFox používá infrastrukturu T-Mobile myslím. Tím myslím, že používají jejich stožáry. Ale běží to na jiných frekvencích. 868Mhz. Stožár musí být osazen extra modulem. Ale jenom používají jejich infrastrukturu. Patří to globálnímu SigFoxu a o licence se jim v ČR stará SimpleCell. Tím že to běží na téhle frekvenci, tak to může být lokálně zarušeno a signál špatně prochází zeminou a stavbami. Ale pokrytí mají poměrně excelentní.

LoRa patří českým radiokomunikacím.

NB-IoT provozuje O2 s Vodafonem a běží v LTE pásmu.
Ano, stožáry T mobile používají, jenže ne všechny.
Věřím, že maji dobré pokrytí třeba Prahy. Já mám smůlu, že jsem u hranic s Rakouskem a Rakousko v zimě nebylo pokryté vůbec. Teď nevím jaký je aktuální stav, nejspíš se nic nezměnilo.

Dělal jsem si zkoušky pokrytí v okolí. Z různých míst jsem se pokoušel poslat zprávu. Věřte, není to excelentní, je to tragedie. Nic z toho, čím se chvástaji tady není pravda.
Určitě nebudou mít moduly na všech stožárech. To by nedávalo smysl. Je to jiný typ sítě postavený na jiné frekvenci. Jeden modul pokryje mnohem větší území.

Nicméně je možné, že je to u vás rušené. "Papírové" pokrytí mají dobré a co jsem se bavil s lidmi, tak jim to funguje. Je na tom postavených spousta komerčních aplikací, které jsou už v provozu.

Ale to nevylučuje, že na konkrétních místech s tím můžou být špatné zkušenosti.
I po mnoha letech jsou u nás bílá, nebo spíš hluchá místa v oblasti GSM. A podobně, spíše ve větším měřítku to bude i s LoRa sítěmi.
Referenční URL's