Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: IX. setkání VMS 2018 Brno
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Výborné přednášky, díky všem, co se podělí o své poznatky!!!! A samozřejmě také poděkování všem, co akci organizují.
Letos opravdu skvělý ročník VMS. Díky pořadatelům i přednášejícím.
Akce, která se určitě hodně povedla. Nedostatkem bylo, že na počet zúčastněných byl stop stav, ale v sále bylo hodně míst neobsazených. Dále mě překvapilo, jak VMS po velkém nadšení vyšuměl do ztracena. Byl jsem jeden z prvních pochybovačů a také jsem si to od nadšených vychutnal. No a teď jeden z mých kritiků zde navrhoval zrušení VMS. Myslím, že stejným směrem se vydává i Collos, protože i na jednoduchou otázku nezná odpověď. Radost z toho nemám! Jsem raději, když se daří. Ostatní bylo super a každý si jistě odtud odnesl několik námětů k přemýšlení. Hlavně asi ten, že už brzo budeme muset včelařit jinak. Teď už jenom jak! Zdraví R. S.
V sále bylo asi 30 volných míst, přesto byla kapacita sálu z našeho pohledu zaplněna. Zdánlivý rozpor má logické vysvětlení. Posluchárna je projektována pro studenty, kteří jsou "prostorově méně výrazní" a také jinak vnímají tělesnou blízkost svých kolegů, jako průměrný posluchač z naší cílové skupiny. Prvotním našim cílem není maximální tržba za vstupné, i když by nebyl problém i zbývající místa zaplnit. Chceme, aby ten, kdo se včas přihlásil a zaplatil vstupné, měl určitý komfort a odcházel spokojen. Po letitých zkušenostech jsme za daných podmínek optimalizovali počet přihlášených na současný stav.
Ti co jste byli spokojeni. Můžete prosím pro neúčastníka zmínit jednu konkrétní věc nebo téma, které vás zaujalo?
Dobrý den,
mně se líbila přednáška pana Gruny a to, co vypozoroval s jeho loňskými úhyny (citlivost jednotlivých kmenů včel na varroázu nebo zjištěná hranice napadení, po jejímž překročení ani „léčená“ včelstva zimy nedožila). Dále přednáška pana Čermáka o virech, o tom, zda a jak moc se přenáší potravou a jak přesně zkracují život včel. Velmi zajímavé.
Něco si člověk „vyzobnul“ z každé přednášky, ale nebylo to nic přelomového. Ono se nelze ani divit, časový rámec asi víc neumožňoval.
Celkově akci hodnotit nechci, protože každému včelaři může připadat zajímavé něco jiného. Hodně se mi ale líbí myšlenka, že přednáší přímo praktikující včelaři, tedy nejen veterináři nebo biologové. Já bych před plný sál lidí, a včelařů zejména, asi nevlezl Smile.
Za mě to byly přednášky hodně z praxe Karla Jiruše, Broňka Gruny, Květoslava Čermáka, Michala Počucha a Petra Texla, které dohromady a ve spojitostech daly plastický obrázek dnešní situace a mnoho podnětů k úvahám.
Tak mne velice mrzí, že po loňské přestávce jsem na letošní VMS, když se tedy konalo, nemohla dorazit.
Mám jen slabou útěchu, že s přednášejícími, kromě Karla J., jsem se v loňském roce měla možnost setkat na přednáškách a jiných akcích.
Také časem zpětně vidím a byla jsem velkým zastáncem VMS s pravidelnými zápisy, že je sice důležité mít o varrroa přehled, ale zapisovat spady po kusech je zbytečné a po pravdě, ani na to nemám čas, když to nemohu dál využít - tisk a tak.( moje PC to nedokáže)
Myslela jsem si po debatách s lidmi, kteří tomu věnují čas a stránkám varroamonitoringu rozumí, že se systém vkládání dat do budouna zlepší, zjednoduší a bude mi to sloužit, jakožto ne počítačovému geniu, k přehlednějším záznamům. Mluvilo se o něčem takovém?
Tak jsem příznivec VMS v tom, že mi dal náhled do problematiky, těm co s nápadem přišli fandím. Spad sleduji, ale vyhodnocuji v mírách málo a hodně. V případě hodně, využívám další metody - jednám. Jinak dávám za pravdu Rudovi, že si to prostě každý praxí nějak osahá a vybere si dle svého nejlepšího vědomí, jak s informacemi, které alespoň zběžným varroamonitoringem získá naloží. A nejen s nimi, protože debaty se včelaři, kteří mluví ze své praxe a dávají do ní poznatky, ke kterým došli výzkumem, nebo právě prací se včelami jsou prostě prima a je přínosné o nich mluvit a zvažovat, třídit informace jak zde píší ti co na VMS byli účastníky.
Mohu tedy opět jen napsat, že mne mrzí neúčast, protože pro mne setkání uživatelů VMS vždy bylo nejen o přednáškách, ale také o setkání s některými z vás, což je vždy milé Wink
(09.01.2018 22:23)Maky II napsal(a): [ -> ]Myslela jsem si po debatách s lidmi, kteří tomu věnují čas a stránkám varroamonitoringu rozumí, že se systém vkládání dat do budouna zlepší, zjednoduší a bude mi to sloužit, jakožto ne počítačovému geniu, k přehlednějším záznamům. Mluvilo se o něčem takovém?

Dobrý den.
Rád bych zareagoval na dotaz, zda se mluvilo o vkládání dat do varroamonitoring systému. Ano, T. Ivanský za PSNV oznámil, že stávající zastaralý VMS již nebude podporován a místo toho se rada dohodla s mou firmou Softech na rozšíření našeho úlového deníku ProBee o funkce VMS včetně výstupů, na které jsou uživatelé zvyklí. Hlavním přínosem je propojení s naším úlovým deníkem, tj. rozšíření VMS o možnost evidence všech dalších aktivit včelaře. Nyní probíhá na straně PSNV příprava zadání a poté jsme slíbili vše do ProBee během 3 měsíců zapracovat. Všem uživatelům původního VMS bude po zprovoznění nabídnuta možnost registrace do nového systému.
Doufám, že tato informace nebude vyřazena jako nevyžádaná reklama, protože jsme slíbili kompletní vytvoření v naší režii a uživatelům bezplatné využívání úlového deníku ProBee i VMS nadstavby.
Evidence na http://www.varroamonitoring.cz tedy nezemře, pouze má teď krátkou pauzu...
Mnohé aktivní uživatele VMS jistě bude zajímat, zda bude možný export stávajících dat z VMS do ProBee.
O tom se dost diskutuje, nás kvůli ochraně osobních dat nemůžou jen tak pustit ke staré databázi, ale když nám někdo ta data vytáhne v rozumném formátu, není problém je naimportovat.
Šlo by to udělat tak, aby si stávající uživatelé, kteří by si sami tento přesun přáli, sami vyexportovali z VMS svá data a pak je importovali do ProBee.
Tím by se problém s osobními údaji vyřešil, ne?
Jasně, musel by se ve VMS i ProBee vyřešit tento individuální export/import.
Navíc by tím v ProBee nebylo mnoho starých dat, které by se tam dostaly importem celé databáze z VMS, a o které nemá původní zadavatel zájem.
To je samozřejmě dobrá myšlenka a pokud by export měl nějakou strukturu (ne jen textový dokument), určitě by to šlo. Nejsem si ale jistý, že k tomu budou mít příležitost, protože starý VMS nefunguje a nevím, zda ještě fungovat bude.
Uzivatele "stareho" VMS dali souhlas k zamyslenemu zpracovani jejich dat...?
Konkretne k exportu jejich dat do systemu soukrome firmy (resp. obecne treti osoby)?
Pokud to dobře chápu, jedná se jen o ty, kteří by o případný export měli zájem.
Takže s jejich souhlasem. Idea
Pokud je to zamýšleno tak, pak OK Smile
Mám pocit, že jsem tu někde četl nářky na to, že se z VMS exportovat nic nedá, takže to někteří řešili obtiskem obrazovky. V tom případě je pravděpodobné, že nelze s převodem dat počítat, protože kromě znovuzprovoznění VMS by to musel někdo doprogramovat a to je nepravděpodobné. Přímý přístup do dat kvalifikovaným IT specialistou by to rovněž mohl vyřešit, ale ten je vzhledem k argumentům o ochraně osobních dat nemožný, protože to je ta třetí osoba a nejprve by musela získat souhlas všech, kdo v databázi nějaká data mají.
Pane Machu, nezlobte se, ale tato odpověď mi připadá hodně alibistická. Ano, bylo by třeba přizvat někoho, kdo onu původní databázi zvládne (uměl by to někdo z Vašich spolupracovníků?).
Každý uživatel má své ID, každý má svůj e-mail. Oslovit plošně veškeré registrované uživatele původního VMS není problém, kdo bude mít zájem odpoví a dá souhlas se zpracováním osobních údajů, respektive s exportem dat do ProBee. Na základě těchto souhlasů by neměl být problém exportovat data dle zadaných (souhlasících) ID. Nebo se snad pletu? Jistě, data nebudou kompatibilní se současnými databázemi, ale to by neměl být až tak velký problém je překonvertovat.
(11.01.2018 20:58)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]Uzivatele "stareho" VMS dali souhlas k zamyslenemu zpracovani jejich dat...?
Konkretne k exportu jejich dat do systemu soukrome firmy (resp. obecne treti osoby)?

Proto jsem myslel, že by si každý, kdo by chtěl udělal export a následný import, tento přesun dat provedl sám.
Ti co nesouhlasí nebo nemají zájem by nemuseli dělat nic.(12.01.2018 11:30)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Pane Machu, nezlobte se, ale tato odpověď mi připadá hodně alibistická. Ano, bylo by třeba přizvat někoho, kdo onu původní databázi zvládne (uměl by to někdo z Vašich spolupracovníků?).
Každý uživatel má své ID, každý má svůj e-mail. Oslovit plošně veškeré registrované uživatele původního VMS není problém, kdo bude mít zájem odpoví a dá souhlas se zpracováním osobních údajů, respektive s exportem dat do ProBee. Na základě těchto souhlasů by neměl být problém exportovat data dle zadaných (souhlasících) ID. Nebo se snad pletu? Jistě, data nebudou kompatibilní se současnými databázemi, ale to by neměl být až tak velký problém je překonvertovat.

Přijde mi zbytečné je žádat o souhlas.
Protože pokud se bude uvažovat o možném převodu dat mezi systémy, stejně je nutné připravit oba systémy na export/import.
A pak si to mohou sami zájemci o převod svých dat udělat sami. Čímž budou automaticky se zpracováním dat souhlasit.
Pokud bude vůle na obou stranách - VMS i ProBee, tak pak stačí obeslat všechny uživatele VMS s informací o možném převodu dat.
A každý, kdo bude chtít, si to přesune sám.
Petře , k tomu by musel být ,ale návod /nejlépe malovaný / tak zvaně " pro blbí ".
Souhlas s Honzou.
Za sebe - raději se vzdám přispívání do VMS, než abych podnikl na to na co nemám- převody a jiné.......
Při tom klasický internet zvládám. A takovích bude jistě víc. F.V.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's