Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Výměna díla v mednících
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Můj dotaz se netýká přímo výměny díla.Po vytočení staré souše vyřadím.Co ale pak s nimi?Je v nich ještě nějaké zbytkové množství medu a přeci je nedám i s medem vytavit.Na školení mi poradily je postupně dávat do podmetu a včely si vše přenesou.Zkoušel jsem to a moc se mi to nelíbí.Při manipulaci v podmetu strážkyně útočí bezhlavě a to bez ohledu na zakouření.Kamarád mi poradil, že mám staré dílo dát do nástavku a dát na úl a nechat včelám jen malý průchod a oni si zbytky přenesou.Jak to děláta vy?
Ja to po poslednim toceni lehce postriknu fixirkou s vodou a narovnam zpet do byvalych medniku nad vcelama. Pockam cca 1-2 dny, vcely to vse pekne vycisti. Vytaham dilka, roztridim stara na vytaveni a zbytek ulozim. A jiz pak do prazdnych medniku vkladam kbeliky se slamou a roztokem a zacinam krmit.
(15.05.2018 10:44)musketyr napsal(a): [ -> ]Můj dotaz se netýká přímo výměny díla.Po vytočení staré souše vyřadím.Co ale pak s nimi?Je v nich ještě nějaké zbytkové množství medu a přeci je nedám i s medem vytavit.Na školení mi poradily je postupně dávat do podmetu a včely si vše přenesou.Zkoušel jsem to a moc se mi to nelíbí.Při manipulaci v podmetu strážkyně útočí bezhlavě a to bez ohledu na zakouření.Kamarád mi poradil, že mám staré dílo dát do nástavku a dát na úl a nechat včelám jen malý průchod a oni si zbytky přenesou.Jak to děláta vy?

To asi nebude dobrý nápad. Toto v průběhu snůšky neřešíme, po ukončení snůšky vezmeme vytočené souše, nalejeme na každou stranu trochu vody a dáme do včel na pozici medníku a včely to dokonale vyčistí dosucha . Děláme to takto se všemi vytočenými soušemi na konec sezóny.
trochu odbočím od tématu, nechat si pár souší hezky upatlaných od medu není na škodu. V době chovu matek je vložím do plodiště a matka je velmi ochotně zaklade, mám tak larvičky načasované na konkrétní dobu.
Po vytočení je vrať na den do včel, oni je vyčistí a vylížou od medu, pak je můžeš vyndat a vytavit. Záleží ale na stáří, v první řadě nedoporučuji točit z černých souší od plodu (vůbec je nedávat do medníku) a pokud myslíš staré jako že to bylo panenské dílo, ale již několikrát vytočené, tak to absolutně nevadí a není třeba je tavit.

Proč ne tmavé plodové plásty na točení? Je to 50/50 - polovina lidí zde to kritizuje, polovina chválí. Já patřím k té první - vždy jsem z medu točeného z černých plástů cítil pachuť a zápach. To ale dle té druhé poloviny prý absolutně není možné, takže tak Big Grin každopádně to byl jen dodatek, patří to do jiného tématu.
Nevím zda je to dobrý nápad.Pokud není, tak proč?U mě je situlace trochu složitější.Přecházím z 39x27 na Dadant 39x15.Protože jsem souše 39x15 neměl, tak jsem jim dal nástavky s rámky co jsem měl (39x27).Po vytočení hodlám souše vyřezat a zatavit do nízkých rámků.Již jsem to dělal a jde to v pohodě.Drátek přestřihnu a připojím nabíječku.Pak ho vpohodě vytáhnu a nožem vyřežu souš.Pak zatavim do polorámku.Při řezání nesmí být souš studená a ani moc teplá.
Protože přilákáš včely z celého okolí a věř, že se i některé v žebrají do Tvých včelstev a to asi nechceš nééé Smile
Nějak mi není jasné čím bych ty cizí včely měl přilákat.
(15.05.2018 10:44)musketyr napsal(a): [ -> ]........Kamarád mi poradil, že mám staré dílo dát do nástavku a dát na úl a nechat včelám jen malý průchod a oni si zbytky přenesou.Jak to děláta vy?

Tak nám vysvětli jak to myslíš volně položený na úl, volně položený nástavek s vytočenými soušemi na úl s malou mezerou ? Možná jsem Tě špatně pochopil.
Já jsem si pod tím představil, že vezmeš nástavek s vytočenými soušemi a dáš ho na zavřený úl nahoru a něčím přikryješ a necháš někde malou mezeru do úlu.
Musketýr nepíše vůbec nic o "volně postaveném".

Nebyl jsem u toho když mu kamarád radil, ale na ten vytočený nástavek co dá nahoru přijde 100% víko. Malá mezera je mezi původně posledním nástavkem (z kterého sundal víko) a přidaným nástavkem na vyčištění (na které dá víko).

Už jsem to taky nekdy zkoušel - nekdy mi to fungovalo a někdy méně než bych si přál, asi jsem nechal moc velkou mezeru. Samozřejmě bude záležet třeba i na velikosti snůšky.
četl jsem (praxe 0), že když se vrátí vytočený medník zpět a třeba folií se oddělí jen s malou dírkou do plodiště, včely to vyčistí a nezanesou, protože to nepovažují za "svůj" prostor.
Ted kdyz sedi doma,tak to vycisti i bez "mezirky".A bez mrizky to bude obrovske lakadlo pro matku k prokladeni.V sobotu nejspis budu vytacet a nasazovat materi mrizky pod vytoceny nastavek.Po posledni snusce nechavam kratce vycistit jen ramky na vyrazeni,staci je roztahnout do sirky,zbytek jde nevycisteny do skladu.Neznam lepsi stimul pro jarni nakopnuti vcelstva,nez nastavek od lonskeho medu nad hlavu.
(15.05.2018 21:38)VMa napsal(a): [ -> ]Malá mezera je mezi původně posledním nástavkem (z kterého sundal víko) a přidaným nástavkem na vyčištění (na které dá víko).
Tak sem to myslel.
Tak to se omlouvám, to jsem špatně pochopil já Big Grin
Ještě mě napadá, zda nepoužít výkluz.Horší je že výkluz funguje jednosměrně a tak asi fungovat nebude.
Jak píšeš na závěr - nejde to, jednosměrkou se nedá jezdit tam a zpět...
Tak v sobotu mám vytáčet a moc rad sem nedostal.Příspěvek vidělo cca.1000návštěvníků a poradilo pět.Neni to moc.každej z těch tisíce to nějak dělá, ale podělit o zkušenosti se moc nechtěj.Škoda.M.S:
Chtěl bys tisíc stejných rad?
Musketyre, s tím se smiřte. Taky by se mi jako začátečníkovi líbila (v jiných tématech) rozvinutější diskuse u mých dotazů, ale faktem je, že pro mnoho sledujících jsou to tak samozřejmé věci, že nad tím debatovat nepotřebují. Neví, že potřebujete na pochopení (mnohdy protichůdných argumentů) a nějaké, řekněme ujištění, trochu víc času. Odpovědi jste zde ale dostal a na toto téma asi moc jiných správných variant není. Zkuste si to, co víte z kurzu. Nefunguje to? Možná ano, ale strkat postupně souše do podmetu je nadlouho a značně nekomfortní. Zkuste radu kamaráda. Funguje to? Vyhovuje vám to? Tak to tak dělejte.
A jak to udělám já? Na váze vidím, že hmotnost klesá = není snůška, takže nemám obavu, že budou něco nosit do medníku, proto budu postupovat dle odpovědi č. 12 Jospra. (I bez váhy vidím, že je malá letová aktivita, létavky i přes den parkují v podmetu). Jak dlouho to budou čistit, nevím, točím poprvé. 1-2 dny by mohly stačit. Pak vytavím, u zbylých nevyčištěných pořeším zavíječe a hotovo. Vy to v této fázi přeřežete na jinou míru. Možná by někdo doporučil, ať to necháte vyčistit všechno, když to chcete řezat, že s tím bude lepší manipulace. Když by v procesu čistění začala bohudíky zrovna snůška a začaly by to zanášet, včelám poděkuji, doplním souše na plný stav a nechám je dělat jejich práci. Holt to bude muset chvíli počkat. Koneckonců, pokud už budete mít přeřezáno,můžete dát už tohle upravené dílo jako medník.
(16.05.2018 22:33)musketyr napsal(a): [ -> ]Příspěvek vidělo cca.1000návštěvníků a poradilo pět.Neni to moc.každej z těch tisíce to nějak dělá, ale podělit o zkušenosti se moc nechtěj.Škoda.M.S:
Milý M.S. odpovedalo vám dost včelarov, ono to funguje totiž tak, ze ak sa pod nejakou radou objavi "zelený palec" tak ten kto ho dal ma rovnaky nazor a s radou suhlasí..
Kohout vam to napisal narovinu, vy chcete aby vám odpovedal každy kto vašu otazku cital, ale v podstate by ste viac postupov nedostali, len opakované odpovede:

1. buď sa suše po vytočení odložia do skladu - taka rada sa vam nehodí, menite ramikovy rozmer
2. Buď sa súše dajú do tavidla - taka rada sa vam nehodí, je vam ľuto zbytkov medu v bunkach
3. Buď sa daju vylizať včelam - také rady ste už dostali a poznate ich, dokonca aj dve metody

Chceli ste počut inu radu a "zlí alebo včelari leniví odpovedať " nič nové nevymysleli, pretože tie uvedene tri metody su najbežnejsie a všetci ich pouzivajú...
Ale
ak zistite niečo lepšie dajte vediet, nebudte aj vy lenivý napisat svoju skusenost..

Btw.
Prečo vyžadujete vykanie, keď nepozname vase meno a nevieme ako vas oslovat pri tom vykaní Blush
Stran: 1 2
Referenční URL's