Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimalizované plodiště
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(04.01.2019 7:05)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Včelstvo na fotografiji je podle mne velmi slabé.

Kolik kilo včel to je?
Možná 1kg. Takovéto včelstvo by v mých podmínkách nedalo jarní snůšku (bez řepky). Na řepce by mohli dát tak 12kg. Vy jste holt zviklí na teplo a na řepku.
Zvyk je zvyk. Já viděl řepkové pole za poslední roky dvakrát.
Unás je na jaře chladno (né2017) a včelstva mi do jarní snůšky nevyrostou ani při komorování ani v polistirénovém úlu. Ani pyl by neměli. Mnohdy za duben létají jen několik dní a mezi tím chumelí. Já si musím snůšková včelstva vyzimovat.
(03.01.2019 18:07)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Ešte mi niekto prezradte aký má význam komorovať včelstvo teraz,alebo 15.2. Čo ako tým docielite?

Ještě mě napadá že při případných lednových a únorových oteplení se docílí toho že se včely nerozbíhají po úle po zmrzlých zásobách ale drží se víc na plodu. Což může znamenat více včel na jaře.
Není lepší víc včel zazimovat? Mě to tak funguje.
Jak zazimováváš víc včel než jich v úlech je?
Mě to co je v podletí v úlech stačí na výchovu dostatku nových včelek a jarní snůšku.
Letos jsem optimista, po letech nebyla melecitóza a místní agronom (asi kvůli dotacím) nechal v létě zasít směsku pohanky a svazenky, kvetoucí do října, takže konečně dostatek pylu ...
Znamená to tedy že nějaká ta tisícovka včel navíc by v jarní snůšce byla u tebe zbytečná a je proto lepší když se radši nenarodí.
(04.01.2019 16:19)Kohout napsal(a): [ -> ]Jak zazimováváš víc včel než jich v úlech je?

Velký prostor který ani teoreticky nepotřebují. Nervat do nich mezistěny. Trvale velké zásoby a na zimu přebytek který je podle mnohých nesmyslný. A mladá matka.
Tato včelstva vyrostou v obrovská zimní včelstva všechna jak přez kopírák. Nic na tom není. Z oddělku taková nevyrostou to až druhým rokem a pak už se to jen udržuje (matka a zásoby) Na tmavém díle bez mezistěn se až neuvěřitelně málo rojí. Snad dám na jaře foto vyzimovaných jak si to představuji já. Nyní jsou to jen koule někde hluboko pod zásobami ani nejsou vidět
Já jsem dřív zimoval v 5NN. 3 nebo 4 mi připadalo jako týrání.
Loni v zimě jsem převedl 16 a začátkem jara dalších 15 včelstev na OP. Zimuju na 3 nebo 2 NN a týrání mi připadá těch 5.

Týrání s nadsázkou.
Nízkonástavkový úl brzdí rozvoj (slabších)včelstev a nutí je aby se chovala nepřirozeně. Raději roztahají kolečka plodu na víc rámků do boku než by v časném jaru sestoupili o patro níž. Včelstvo na 7 vysokých rámcích je na tom nesrovnatelně !!!! lépe a má dvakrát tolik plodu než včelstvo siné jeden a půl nízkého nástavku. Brždění rozvoje je znatelné celou sezonu a je z toho neustálý koloběh slabších neplnohodnotných včelstev.

Jsou včelaři kterým to šlape v NN úlu dobře ,mají teplo ,veliké snůšky včelstva jim vyrostou a oni je díky prostoru a velkým zásobám silná zazimují . Když na jaře vyzimují včelstvo obsedající dva a půl nízkého nástavku není už pak rozdílu mezi úly.
V praxi je velmi mnoho příčin kdy včelstvo zeslábne a znovu roste, zde pak velký rámek pomáhá a nízký rámek škodí
Přesně tak. To už jsem si vyzkoušel. A OP to posouvá ještě o kus dál.
(05.01.2019 9:43)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Nízkonástavkový úl brzdí rozvoj (slabších)včelstev a nutí je aby se chovala nepřirozeně. Raději roztahají kolečka plodu na víc rámků do boku než by v časném jaru sestoupili o patro níž.

Neroztahají. Má to řešení. Říká se mu optimalizované plodiště.

Když mají kolečka plodu na dvou nízkých rámcích upravíš úl na 2NN.
Je-li tenkostěnný, dáš ke stěně zateplenou přepážku vysokou přes dva nástavky.
Pak ty dva plodové rámky nad sebe.
Vedle dva zásobní nad sebe.
Pak další zateplenou přepážku. Za ní naskládáš rámky pouze se zásobama. Přepážka má obrys rámku. Po stranách je včelí mezera. Do dvourámkového plodiště se všechny včely nevejdou, část jich zůstane na zásobách. Ale v plodišti jsou ve třech (obrazně) vrstvách na sobě. Do podmetu mezi česno a dolní loučky vsuneš přepážku s otvorem kterým mohou včely dovnitř a ven. Plod je jak v inkubátoru. Když tohle zažiješ, už to jinak chtít dělat nebudeš.

Dá se o tomhle tvrdit že je to nesmysl?
Nezmyslom mi príde len to,že to všetko musíš skladať a usporadúvať z nízkych plástov a to je pekná pakáreň.Ked už,tak mať v plodisku vysoké plásty,to je robota úplne o inom.
Jak casto pak musi vcelar chodit do vcel a tohle OP potahovat do stran???
(05.01.2019 11:31)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Nezmyslom mi príde len to,že to všetko musíš skladať a usporadúvať z nízkych plástov a to je pekná pakáreň.

To je fakt. Pakárna to je. Ale stojí to za to. Jak píše Zdeněk včelstvo je na tom nesrovnatelně lépe.

Po stranách nástavku je v sezoně volná ulička 4-5 rámků a to k šachování se spodními rámky stačí bez toho abys musel nástavky oddělovat.
Převedení na vysoké rámky v plodišti provedeš v létě po vytočení a při krmení.

(05.01.2019 11:47)JosPr napsal(a): [ -> ]Jak casto pak musi vcelar chodit do vcel a tohle OP potahovat do stran???

Když začínáš s dvěma rámky a v plodišti budou nakonec čtyři tak dvakrát. Když pět tak třikrát.
Výše jsem popsal jak jsem přecházel na OP já. Samozřejmě jsem mohl nejprve nechat včely vystavět vysoké rámky a začít až letos, pohodlněji.
Ale takhle mám rok náskok.

(23.09.2018 19:00)Gretchin napsal(a): [ -> ]Ja byl taky a zapomněl sem se zeptat jak je to s těmi trubci v OP Sad

Ve světě (co vím tak v Německu) dávají na kraj plodiště k přepážce stavební rámek. Ten po zavíčkování vyřezávají a vkládají zpět.
Sedláček hlásá že trubci jsou darmožrouti a v OP je nechová. Pokud někde část plástu přestaví na trubčinu - neřeší.
Ono těch metodik OP existuje víc, Sedláček propaguje některou z nich.
Kohoute, ako to je s medníkami? Samozrejme predpokladám, že ak máš plodisko na NN, tak bez MM to nejde. Ak by si mal vysoké plásty, tak by možno nemusela byť, no zase by mohli matku stiesnené pomery v OP lákať hore. No nad ňou máš medník/y/ asi na celú šírku. Tie asi nezužuješ. Podľa toho, ako to je u mňa predpokladám, že ti najskôr zanášajú priestor nad OP a až potom postupne na druhú stranu...
Ešte niečo: Ak teda zásoby dáš za prepážku, ak teda nie do OP lebo tam úraduje matka, tak ich neprenášajú hore do medníka/ov/?
A ešte toto: Kde ukladajú peľ, ktorého ponuka býva na jar štedrá? Predsa majú snahu ho ukladať ku plodovým telesám a tvoje včielky nerešepktujú to, že si praješ v plodisku len plod...
Ba i toto: ...bolo by toho ešte viacej...
A nakoniec- neber to ako "vŕtanie", zaujíma ma to. I môj systém sa tiež trochu vymyká na jednej strane klasikám a na druhej "moderným" nadstavkovým rášádam, riešim tým špecifickosť podmienok včelárenia v horách s dôrazom na optimalizáciu pomerov v plodisku, finalizujem...Wink
Plodisko jsou v mém případě rámky vysoké přes 2NN.
Na něj se zjara položí MM a nástavek souší. U mě když začíná snůška z jív nebo když se ve volném prostoru za přepážkou vyvěšují včely.
Sem si včely nad plod ukládají zásoby a později i pyl. Ten z jara když je ho v přírodě přetlak dávají do plodiště. Pokud je zanesený celý plást nebo celá jedna strana tak ho vyndám a nahradím pokud mám tak plástem se zásobami. Nebo mezistěnou ale to jsem ještě nedělal. Zatím jsem měl zásobních plástů dost. Souš se do OP nedává. Zanesl by ji sladinou než by ji matka stihla zaklást. Když je plást zanesen pylem z velké části ale matka na něm klade tak ho nechám. Pyl časem zmizí a na plástu je už jen plod.
Druhá půlka nástavku nad mřížkou která není nad plodištěm má plásty bez medu a bez pylu. Tady si včely předávají sladinu a nejspíš tu mají i taneční parket na své tanečky. No a nad tím už jsou medníky. To jsou jediné nástavky s kterými během snůšky pracuješ. Pod nimi to jede na autopilota.
Než nasadíš nástavky na med, jsou zásobní plásty za přepážkou prázdné. Včely zásoby spotřebujou. Já mám letos nakrmeno tak že nejspíš budu z jara dávat do krmítek invert. Ale to nevadí. Po začátku snůšky se všechny plásty za přepážkou ať plné nebo prázdné musí odebrat. Kdybys tam nechal jediný včely by tu stavěly. Takže přenos loňských zásob do medu u OP nehrozí.
Medníky už plní normálně. Po celé šíři. Jako vrchní dávám nástavek mezistěn. Tam tak dvě třetiny včelstev staví když se jim chce. Když na tak ho časem přehodím nad ty co se jim chce.
Píšu na iPadu i vidím jen pár spodních řádků. Nevím jestli jsem odpověděl na všechno a srozumitelně. Když tak se ještě ptej.
Referenční URL's