Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kniha - Hledání a rozchov přirozeně odolných včelstev pomocí metodiky na sv. Jana
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ahoj včelaři, chtěl bych Vám nabídnout mou právě vydanou knihu.
Objednávky na email: peterekj@seznam.cz (popř. v SZ).
Cena 390kč

Fotky knihy v příloze.

Včelkám zdar, Honza Peterek
Ahoj všem, tak počáteční nával práce se začátkem prodeje knihy pomalu pominul a mám konečně čas Vám tady napsat pár vět.
V příloze posílám další dva obrázky, jedním je obsah knihy, druhým je metodika na sv. Jana.

Včelaři, víme, že to jde se včelkama z kopce, to je naprosto jasné, vidíme, co se dělo ještě před 10ti - 15ti lety a vidíme, co se děje nyní.

Vše se mělo hnedka nechat na přírodě, na přirozené selekci, ta jediná zná dlouhodobě udržitelný koncept. Selekční tlak varoózy je 90%, po 25ti letech se přidal DWV, který má selekční tlak 70% (třetina včelstev je na tento virus přirozeně odolná). Obecně viry zpravidla nemívají vyšší, než 70% selekční tlak i u jiných živočichů, v žádném případě ne takový, aby ohrožovaly druh na druhové úrovni. Když si vezmeme třeba dobu ledovou, tak údajně vysoké zalednění způsobilo pokles moří a Středozemní moře zmizelo. Druhy mohly mezi Afrikou a Evropou volně migrovat. Poté dochází k globálnímu oteplení, vzestupu moří a oddělení dvou kontinentů. Z vývoje Země se toto dělo prakticky "včera". Třeba Tumida zůstává na Africkém kontinentu a do Evropy se nedokáže přes moře dostat. Poté ji zavleče člověk do jiných míst, než by se normálně nyní vyskytovala a začínají problémy. Příroda si ale vždycky poradí, věřím, že by si poradila i u Tumidy.
Podobný scénář se děje i u varoózy, nechtěl bych se nyní plést, ale bylo mi nedávno řečeno, že předek naší včely je včela východní a že poslední poznatky říkají, že to není tak dávno (opět snad jen 20 000 let), kdy předek naší včely znal roztoče.
Ze světa i od nás víme, že klíčovou vlastností včely v obraně vůči roztoči je VSH, její projev je ale specifický, ale dá se přesně, průkazně stanovit, zda včelstvo má VSH a nebo ne. Otazníky nad tím, když uvidím málo roztočů v nějakém úle, když uvidíme nějakou činnost na plodovém plástu nemusí vůbec být a můžu včelstvo prohlédnout tak, že zjistím průkazně, zda se jedná o obranu včelstva a nebo nikoliv.

Ve včelařství si všímám, že tady máme dva odlišné světy. Vědecký a praktický. Věda něco říká, ale praxe je jiná. Včelařům praktikům je těžko číst věděcké, často složitě napsané studie s odbornými názvy a fůrou citací mnohdy ještě v cizím jazyce.
Věda říká, že tady cesta je a velice pěkná, praxe je ale taková, že včelaři množí neudržitelná včelstva, která by bez lidské ruky zanedlouho zemřela, tato včelstva jsou množena, nabízena ostatním, což je dalším prvkem způsobující těžký úpadek přirozené odolnosti. Hledáme další způsoby jak včelstva udržovat, ať už klíckováním matek a dalšími nyní už "nezbytnostmi".
V Bavorsku byl už sporozován sršeň z Asie, na Jižní Moravě se už objevují druhy ze subtropického pásu, pokud bude stále teplo, může tady být i Tumida. Máme občas problémy s nosemou ceranae a dokonce se rozjíždí i bakteria serratia m., kde vypadají úhyny podobně jako na nosemu ceranae. Píšou už o této bakterii i Poláci.

Pokud se nezmění myšlení včelařů, tak za takových 15 let (což je sakra blízká doba) se bude začínající včelař připravovat jako na válku.
Když vyletí roj a najde si dutinu v lese, tak jej zabije bakterie, virus, parazit nebo predátor, tohle chceme? Opravdu?

Vše živé na této planetě má společného předka, když uvidíte včelku na květu, tak i s tímto tvorem máme společného předka, ano, sice už hodně dávno, ale všichni jsme jedno a měli bychom si navzájem pomáhat tak, aby tady po nás zůstala včela minimálně v takovém stavu, v jakém jsme ji dostali.

Má kniha je mým prvním dílem, za pár let budou pokračování, která spojuje svět vědecký a praktický s metodikou pro každého včelaře, protože nelze říct, že selekční práci může dělat jen včelař, který má 300 včelstev, zaprvé toto není pravda, zadruhé kdo toto řekne, tak staví zeď před správnou a velice nutnout prací, kterou je potřeba začít dělat.

Nemusí se přirozené odolnosti včelstev věnovat každý, to by ani nebylo reálné, ale pokud 10% včelařů (ideálně 15%) bude chovat přirozeně odolná včelstva, včela se existenčně udrží, nyní už zbývají poslední +/- 2% přirozeně odolných včelstev a s dalším selekčním tlakem to opět upadne a dále se včely přiblíží úplnému kolapsu.

Věnoval jsem velké úsilí, abych včele opravdu pomohl a budu bojovat dále, protože tady není žádná alternativa, všichni jedou ve vlaku, který nemíří správným směrem, 90% včelařů ať si ze včel dělá byznys klidně dále, ale musí tady být základna těch, kteří podrží zdravé geny (jde to i v zavčelené oblasti).

Nelze včelařit tak, aby včely už nedokázaly žít v lese, kde odjakživa patřily. Když uvidíme v lese žijící včely, jsou zdrojem nákazy a nebo to jsou právě ony, které produkují dobré trubce? Trubce takové, kteří tady odjakživa byli.

Proto i Vás opět s knížou oslovuji.
Je možné ji zakoupit ve včelím obchůdku v Chlebovicích u Frýdku nebo v Domě Včelařů v Ostravě. Jednám s kamennou prodejnou na Slovensku a dále budu oslovovat další včelí obchůdky například v Čechách apod.
Jsem zaměstnaný člověk, takže vše bude zařizováno ze zbývajících sil Smile

Pěkný už takřka podzim, Honza
Dobrý den, chci se zeptat, zdali je pravda, jak uvádíte ve svém profilu, že včelaříte od roku 2013? Děkuji.
To by mě také zajímalo. Za 5 let získat 2 odolné linie? To je na Nobelovku! Ale je to zajímavá kniha, nebo raději knížečka. R. S.
(04.09.2018 16:07)docttor napsal(a): [ -> ]Dobrý den, chci se zeptat, zdali je pravda, jak uvádíte ve svém profilu, že včelaříte od roku 2013? Děkuji.

Někomu na to stačí málo Smile
Příspěvky mimo téma jsem smazal.
Dobrý den všem, ano, včelařím od roku 2013.
Vše je v knize uvedeno!

Můj výzkum byl velice urychlen tím, že jsem 2 linie nezískal z ničeho, ze špatných včelstev, které jsem proselektoval, ale měl jsem otevřené srdce a v jednom případě jsem byl kontaktován včelařem, který nalezl/získal/měl (to je celkem jedno) roky neošetřovaná včelstva, kde k selekci došlo několik let zpátky a ve druhém případě jsem namnožil přeživší z tvrdé selekce, díky nízkému ošetřování, která nastala na jedné nedaleké včelnici (opět vše v knize uvedeno).

Poté jsem dané linie zkoumal, protože se musí podloženě nalést příčina obrany včelstva, nelze jen mluvit o tom, že není prodávěno ošetřování, ale chce to jasný, průkazný důkaz, co se v daném včelstvu děje.

Nemusí být vůbec otazníky nad tím, když najdu jedno včelstvo, kde je méně/více roztočů nebo kde vidíme nějakou aktivitu, zda se jedná o obranu včelstva a nebo nikoliv.
Vyhodnocení přirozené odolnosti vůči roztočům i na DWV není zase tak složité, dívat se na úly, jako na black boxy a v květnu plně náhodně rozhodovat o tom, které včelstvo namnožím, nemusí vůbec být.

Co se týče objemu knížky, tak mým cílem bylo 12 000 slov, jako na mé diplomce, ani více, ani méně, je tam vše podstatné, žádná zbytečná omáčka.

Jan Peterek
Dostaneš Nobelovú cenu, len tak ďalej.
Referenční URL's