Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Pozorovací úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Měl bych dotaz ohledně pozorovacího úlu. U nás ve vsi bývá o pouti chovatelská výstava, a tak jsem si říkal, že bych se s organizátorem domluvil, jestli by měl zájem o vystavení včel. Já bych zájem měl, vše bych si zařídil, úl namaloval (výborný je Google SketchUp, přes něj maluji barák, úly, atd., atd.) i vyrobil.
Jenom mi jde o to, jak vlastně na výstavě takovýto úlek o dvou, třech plástech nad sebou funguje? V tom včely asi celoročně nežijí?
Prosím, nesmát se. Já vím, mám hloupé otázky, tohle přece kde kdo ví ale nikdy jsem s tím do kontaktu nepřišel, jen před pár lety jsem to viděl na výstavě v Brně.
To se nějak vezmou ze včelstva dva plásty s mladuškami a matkou a ostatní se dají do jiných včelstev o po výstavě se včelstvo opět složí do původního úlu?
Líbilo by se mi něco takového: http://www.n-vcelari.cz/index.php?option...&Itemid=80
A něco takového (na stránce skoro až dole): http://www.vcelapromoravskykras.cz/ by se mi zase líbilo mít doma na zahradě, tady už ten princip života včel v průběhu roku chápu.
Děkuji za vysvětlení, Pavel.
Na výstavě bude mít pozorovací úl uzavřené česno. Nebo se pletu? Přece jen je strach lidí ze včel větší než jejich zvědavost.
Matku bych tam určitě nedával. Nemusela by to zvládnout. V Jánských Lázních jsem byl svědkem, jak v podobném pozorovacím úlu na sluníčku uprostřed náměstí s uzavřeným česnem, byly včelky doslova na pokraji stresového kolapsu. Sloužily tam jako lákadlo stánku včelích produktů.

Není pozorovací úl jako pozorovací úl. Tím myslím přístup včelaře...
Pěkný pozorovací úl jsem viděl u p. Čermáka v Petrušově. V době, kdy jsem u něj byl na debatě už nebyl osazený včelami, zimovat by v něm nezvládly. Ale přes sezónu to je určitě zajímavé zpestření pro zákazníky, kteří si přišli koupit med . . .
Na pouť se mi osvědčilo pozorovací úl večer osadit včelami z plemenáče (včetně matky), česno nechat jen na větrání, dovnitř dát kousek medocukrového těsta. Ráno převézt, použít na program, večer zpátky. Po chvice uklidnění po převozu zpátky se včelami do plemenáče. Logickou podmínkou je zabránit oslunění prosklených ploch - t.z. buď do stínu nebo pootáčet česnem proti slunci (myšleno na té pouti).
Déle jsem v něm včely neměl, ale při dobrém obsednutí a zaizolování by v něm pár týdnů vydržet mohly - s občasnými zásahy včelaře i déle.

Úl mám vyrobený podle plánku z beesource.com - je to na 3 rámky L159.

Pro inspiraci doporučuji projít anglicky psaný internet - hledejte "observation hive". Obrázky jsou inspirativní i pro neangličtináře.
Existuje dokonce kniha na toto téma: The Observation Hive. Někde na britských stránkách jsem ji nedávno viděl ke koupení.

Pár zajímavých odkazů (vše v angličtině - kdyžtak lze nahrubo přeložit pomocí Google Translate):
Zajímavý pozorovací jsem viděl loni-tvar 6-ti boký hranol, stěny ze skel, dno a víko dřevěné. Na víku bylo několik srdíček divočiny.
Tak jsem taky našel pozorovací úly pro chov doma jako terárium i s videi : OBSERVATION BEE HIVES

Je tam zajímavě řešeno česno s napojením na ten rám uvnitř místnosti tak aby se to dalo uzavřít odnést ven a dělat nějaké zásahy do včelstva venku.

Do nějakých malých prodejen medu jako lákadlo nebo do učeben skvělé.
Někdy je až k neuvěření, jak úžasné pozorovací úly dokáží Amíci sestavit, škoda, že tady nejsou k sehnání. Při představě, že mám v pracovně na stěně umístěný úl, do kterého mohou včely nalétávat přes otvor ve zdi, je mi jasné, že tuto bohulibou činnost šířím mezi ostatní s daleko větší elegancí...
Chtěl jsem se zeptat. Mohou takto celou sezonu nebo i přes zimu včelky vůbec přežít ?
Vždyť v takovém malém prostoru musí přece začít rojová nálada nebo se jako začátečník mýlím?
Jak se toto řeší ? prosím o radu.
Stačí si pozorně přečíst předešlé příspěvky (zase tolik toho není, aby to zabralo celý večer) a hned ti bude jasné, že tento typ úlu je jen a jen na koukání, zimovat v něm nejde.
to je mi jasné že ne venku ale celoročně doma to jde? Nebo je to na pár týdnů ?
Ale dá sa


Samozrejme, vyžaduje to primeranú veľkosť včelstva a tomu "prispôsobený" pozorovací úl.
děkuji odpověď je jasná, může ale musí mít dostatečnou velikostBig GrinBig GrinBig Grin
Na níže uvedených stránkách najdete firmu, která vyrábí pozorovací úly, třeba poslouží někomu jako inspirace:
http://www.bonterrabees.com/
A tady jedna naše firma vyrábí pozorovací nástavky

Milošii platíš pivo
Jirko určitě máš ho u mě, nějak jsem to přehlédl. Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. Většinou používám vyhledávání, abych příspěvky neduplikoval (netapetoval), ale googlovské vyhledávání mi to nenašlo (asi odkazy neindexuje) což mě neomlouvá, když Tvůj příspěvek byl o kousek výše.
A abych jen zbytečně netlachal tak přidávám obrázek malého pozorovacího úlku.
Letos poprvé v akci... třírámkový L159, volná stavba. Pod stříškou je prostor pro krmítko. Oddělek jsem zakládal přímo do pozorovacího úlu. Na zavírací dvířka ještě do příští sezony doladíme zajímavosti z chovu včel - dvířka tak budou sloužit jako nástěnka.

[Obrázky: ht_vcely_2013.jpg] [Obrázky: ht_vcely_2013_2.jpg]
Pánové, ty úlky jste si vyráběli sami? Jsou moc pěknéRolleyes
Já na to nemám čas ani ruce. Vyrobil nám ho dědeček manželky

K dispozici měl tři rámečky a tenhle odkaz na obrázek...
Děkuji za odkaz, ukážu kutilovi....a uvidíme Tongue Takhle by jsem je mohla ukázat dětem ve školce. Líbilo by se jim to moc! Surprised
Pozorovací úl, který má Martin Jůzek a je k vidění na Borových Ladách (kde se každý rok koná LŠNV). Jedná se v podstatě o klasický Langstroth s vyfrézovanými okénky.
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's