Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Fumigace
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Chápu dobře, že u fumigace knotem s léčivem je potřeba, aby vnější teplota byla nad 10°C proto, aby se včely nestáhly do těsného hroznu a účinná látka mohla proniknout i mezi ně?

Jak tedy funguje fumigace aerosolem, která se provádí i při nižších teplotách? Použitý aceton donutí včely uvolnit se a dovolí proniknutí léčiva?Přidal jsem příbalový leták Varidolu včetně návodu na fumigaci. Další návody najdete na webu Výzkumného ústavu včelařského v Dole, odkud jsem čerpal.
Viz vcely.or.cz a příspěvky z tohoto týdne Smile
(03.11.2009 22:31)PetrM napsal(a): [ -> ]Chápu dobře, že u fumigace knotem s léčivem je potřeba, aby vnější teplota byla nad 10°C proto, aby se včely nestáhly do těsného hroznu a účinná látka mohla proniknout i mezi ně?

Jak tedy funguje fumigace aerosolem, která se provádí i při nižších teplotách? Použitý aceton donutí včely uvolnit se a dovolí proniknutí léčiva?

Pod 10°C jsou včely v hroznu a fumigace knotem není účinná, léčivo nepronikne hroznem včel.
Fumigace aerosolem vytváří velmi jemnou mlhovinu která pronikne hroznem včel.
Dobrý večer
Má někdo zkušenost s vykuřováním včelstev Varidolem?
Děkuji za odpověď
Stačí pro nákup Varidolu předpis z jakékoliv veteriny, např. kam lidi chodí s domácími mazlíčky? Nebo to musí být SVS?
(07.11.2009 11:15).357 napsal(a): [ -> ]Pod 10°C jsou včely v hroznu a fumigace knotem není účinná, léčivo nepronikne hroznem včel.
Fumigace aerosolem vytváří velmi jemnou mlhovinu která pronikne hroznem včel.

Tak se to píše a říká. A zřejmě to v zásadě i platí, nicméně zkušenosti z praxe některých včelařů jsou i jiné, stačí si vyhledat v Konferenci např. příspěvky Antona Turčániho. Ostatně včely se při té operaci trochu rozruší a rozlezou ... Že by tedy nejlepší bylo užití Furetta a jemu podobných přístrojů?
No já se také přikláním k názoru pana Turčániho že kouř z knotu pronikne stejně do chumáče jako ta mlha při aerosolu.Ale na druhou stranu bych řekl že léčivo ulpí na včelách v chomáči lépe díky jemné mlze než dýmu.
Aerosol je rychlé léčení a Furetto není zatím schváleno.Nevidím mezi oběma rozdíl ale možná si tu Dol bude chtít udržet jakýsi "monopol" a schválení Furetta se hned tak nedočkáme.
No uvidíme v budoucnu jak se k tomu postaví.
(16.04.2010 22:15)PetrM napsal(a): [ -> ]Stačí pro nákup Varidolu předpis z jakékoliv veteriny, např. kam lidi chodí s domácími mazlíčky? Nebo to musí být SVS?

Odpovím si sám - na naší veterině, kam jsem chodil se psem, když jsme ho ještě měli, jsem dostal bez problémů recept na Varidol FUM. Dokonce mi nabídli, že mi mohou Varidol i pásky objednat, kdybych měl v obyčejné lékárně problém to sehnat.
A v naší lékárně to mohou mít do druhého dne. Prodávají Varidol FUM + 50 pásků za cenu něco přes 100 Kč.
Takže jak se vrátím z dovolené, zajdu tam a koupím. Alespoň nebudu závislý na tom, kdy se ke mně léčivo dostane. K dědovi se dostalo většinou až v druhé půli října a on musel tvrdnout na chlupě a čekat, protože se dopředu nikdy nedozvěděl termín.
Zdravím všechny nadšené včelaře.
Blíží se doba léčení fumigací, popř. aerosolem. Letos poprvé budu léčit pár včelstev v Langstrotech 3/4. Mohl by mi někdo říct, jestli stačí na papírek 2 kapky na 3 NN nebo je potřeba dávat víc? To samé platí o aerosolu. Jak dlouho foukat do úlu při jakém tlaku? Nebo existuje nějaká tabulka podle dm2 určitý počet kapek?
Díky za odpo.
Na tomto odkazu nalezneš návod použití. Tam je napsáno vše.

http://www.beedol.cz/wp-content/uploads/...-novy1.pdf
Tak jsem 28.10. fumigoval a z oček na mě ještě tu a tam vykukovali trubci. Z toho usuzuju, že matičky vesele plodují. Jinak nevím, co kde kvete, ale včely při jakémkoliv oteplení nosí rousky jasně žlutého pylu.
(29.10.2010 17:16)Adlef napsal(a): [ -> ]Tak jsem 28.10. fumigoval a z oček na mě ještě tu a tam vykukovali trubci. Z toho usuzuju, že matičky vesele plodují.

Nakoukni tam a uvidíš...
Ten úsudek nemusí být úplně správný... Cool
No, napadla mě trubcokladná matka. Jen si tak říkám, co s tím v tuto dobu? Zamáčknout ji a pokusit se zbývající včely spojit s jiným včelstvem přes noviny ? Sad
Tak za prvé - trubčici nemáš šanci najít a za druhé já mám trubce ve včelstvech i v prosinci dost.
Včera se tam stavěli turisté a tak jsem jim otevřel průhled do klátu a bylo vidět na skle jak včelky tahají trubce a chtějí se jich a mrtvolek zbavit. Stejné obavy jsem měl já v loni na konferenci a všechno bylo OK.
Možná se prostě včely rozhodnou ponechat si nějaké trubce k zahřívání ještě dost velkého plodiště.
To je jenom moje nepodložená úvaha.
V ostatních 4 včelstvech mám taky tu a tam trubce, ale v jednom jich je opravdu hodně. Při pohledu přes stropní fólii se mi navíc zdálo dost slabé - řídce obsednuty 3 uličky, ale je dost možné, že jsou stažené ve spodním vysokém nástavku a zahřívají plod a NN se zásobami mají nad hlavou. Přitom v podletí bylo určo nejsilnější. Asi ho dnes rozeberu, podívám se, jestli je tam zavíčkovaný plod, jak vypadá, kolik ho tam je a zítra dám vědět.
To nemá smysl. Jestli je včelstvo na úbytě, tak ho nemá smysl v tuto dobu zachraňovat, spojovat a nevím co ještě. Nic se tím nezíská. Už tam je jen pár včel bez matky. Je třeba si občas připustit neúspěch.
Jestli je v pohodě, tak je dobré ho v tuto dobu nerozebírat, nebo už v pohodě nebude.
(29.10.2010 21:24)Adlef napsal(a): [ -> ]No, napadla mě trubcokladná matka. Jen si tak říkám, co s tím v tuto dobu? Zamáčknout ji a pokusit se zbývající včely spojit s jiným včelstvem přes noviny ? Sad

Letos je zvláštní rok. Vloni už začátkem září nebylo po trubcích ani památky, letos je jich tam pořád dost a ještě za poledne létají. Neřeším to, ony to musí vědět líp (doufejme ...Wink ). Trubcokladná matka je sice možná, ale vybec to tak nemůsí být. Nechal bych je v klidu. Rozhodně bych je teď nerozebíral ... Jaro ukáže ... Mimochodem: po fumigaci před dvěma týdny teď začali padat světlí roztoči. Někde i převážně. Dost mě to překvapilo. Viz VMS.
Adlef - typický postup začátečníka. Vzrušují ho roztoči v době, kdy už škodu na včelkách vykonali a kromě předepsané léčby se s tím nedá nic dělat. Dále v tu nejblbější dobu chce rozebírat naprosto zbytečně včelstva a v podstatě neví proč. Existují přece velmi jednoduché a osvědčené postupy a tuto dobu, kromě léčení prožívat v klídku. O roztoče je nejproduktivnější se starat v červenci a srpnu, pozdní plodování zastavit co nejranějším nakrmením co největšími dávkami a dodržovat zásadu: včelkám škodit co nejméně a k tomu také patří, rozebírat je jen když je to nutné! K tomu patří i 100% zazimování, což není nic složitého, pouze několik jednoduchých úkonů a není to vúbec žádná věda, jak zde mnozí stále dokola zdůrazňují. Zdraví R. Stonjek
92 x Dadant, 2 x ležan, převážně kraňky Singer
(30.10.2010 19:29)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Adlef - typický postup začátečníka. Vzrušují ho roztoči v době, kdy už škodu na včelkách vykonali a kromě předepsané léčby se s tím nedá nic dělat. Dále v tu nejblbější dobu chce rozebírat naprosto zbytečně včelstva a v podstatě neví proč.

Váš příspěvek o tom, jak jsem začátečník a dělám různé věci, aniž bych věděl proč, mi moc neporadil.

Právě proto, že jsem začátečník a 4 z 5 včelstev jsou v pohodě, mě zajímá, co se v tom posledním děje a právě proto se ptám na názor zkušenějších včelařů. Spad roztočů sleduji a nebyly v něm rozdíly oproti zbylým 4 včelstvům.
Rozebrat uvažuji 1 konkrétní podezřelé včelstvo, nikoliv včelstva! Pokud je již ztraceno, tak se pokusit zjistit proč. Jestli tam není hrboplod, kolik roztočů je na ev. zavíčkovaném plodu a samozřejmě vyloučit mor.

Krmení jsem dokončil v polovině srpna, 25 kg /včelstvo. Zimuji v 1+1 VN a NN Optimalu.
P.S. Krmení jsem provedl ve 3 dávkách během 1 týdne.
Referenční URL's