Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Generátor ozonu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Zdravím, dnes jsem řešil čiětění klimatizace a různé postupy desinfekce a dostaly jsme se k ozonování, tj. laicky řečeno výměna kyslíku za ozon, který je těžší než vzduch. Fouká se do suta pootevřeným okýnkem a veškeré zápachy, živočichové, bakterie a plísně umírají. Tak mne napadlo jestli by se nedalo použít pro ochranu souší v nástavcích, prostě jen naskládat do komínku a nafoukat to tam. Nemá někdo více zkušeností ať už s praktické nebo více vědecké, zda nezanechává třeba nějaké škodliviny ve vosku nebo tak a dokázal by mou myšlenku potvrdit nebo vyvrátit?
Škodliviny nezanecháva. Ozón (O3) sa rozkladá na kyslík. Žiadna iná chémia v tom nieje. Sú aj väčšie vyvýjače ozónu, ktoré sa používajú napríklad na celé kancelárie a rôzne priemyselné priestory. Víjačku určite zabije ak s ňou príde do kontaktu. Akú účinnosť má ozón na NA, NC, Paenibacillus larvae... netuším.
(27.04.2019 21:48)milhausz napsal(a): [ -> ]Zdravím, dnes jsem řešil čiětění klimatizace a různé postupy desinfekce a dostaly jsme se k ozonování, tj. laicky řečeno výměna kyslíku za ozon, který je těžší než vzduch. Fouká se do suta pootevřeným okýnkem a veškeré zápachy, živočichové, bakterie a plísně umírají. Tak mne napadlo jestli by se nedalo použít pro ochranu souší v nástavcích, prostě jen naskládat do komínku a nafoukat to tam. Nemá někdo více zkušeností ať už s praktické nebo více vědecké, zda nezanechává třeba nějaké škodliviny ve vosku nebo tak a dokázal by mou myšlenku potvrdit nebo vyvrátit?

Ten pripravek mame v praci od firmy Wurth a funguje to perfektne.Presne me to same napadlo jako vas!

Jestli to zabije bakterie v pruduchach kudy proudi vzduch s klimatizace tak myslim ze by to mohlo dobre desinfikovat uly,ramky atd.
Ozonizér používám na likvidaci zaviječe,dezinfikaci úlů i léčbu včel.
Koupil jsem ho kvůli čistění vody v bazénu.
Po nastudování co všechno ozon umí,ho používám k ničení plísní v domě,čistění klimy v autě ozonování vody a zkouším i včely.
Momentální výsledky:
zlikviduje úplně všechno co je v uskladněných plástech.
Po pokusech v úle očistí včely od kleštika,ale pokud to přeženete spolehlivě vám zničí i včely.
Při ničení kléštika to zničí VEŠKERÝ otevřený plod (larvičky i vajíčka) Včely to vynosi ven a ztrátu doženou pokud to nepoužiji moc dlouho a zezničím i je.
Zničí to i zavíčkovaný plod,ale to trvá déle.
úl to dezinfikuje na sto procent od virů,bakterií i plísní, nic lepšího neexistuje a můj názor je, že to bez problémů zlikviduje i mor včelího plodu.
Dezinfikaci jsem prováděl po večerech i během snůšky, nemělo to vliv na chuť nebo vůni medu.
Ozon by měl dokonce rozložit a zneškodnit pesticidy a jedy v pylu,ale tohle nemám labolatorně potvrzeno.
Své pokusy dělám amatérsky ale výsledky jsou překvapivé,myslím,že by stálo za to,aby se tím začali zabývat seriozní vědecké instituce.
Moje upozornění pro ty,kteří se rozhodnou to zkoušet.
Je mnoho ozonizérů různých velikostí a výkonu.
Vezměte jeden plást se včelami a dejte ho do uzavřené nádoby s otvorem pro vhánění ozonu.
Asi obětujete tyto včely,ale budete vědět za jak dlouho zemřou v tomhle prostoru.
Čas a obsah prostoru je potom rozhodující pro výpočet času na dezinfikaci ůlu a likvidaci waroa pro danou velikost UZAVŘENÉHO ULU (já odečítám 20% času pro přežití včel)
Po tomto čase je nuté okamžitě úl otevřít a vyvětrat,hlavně dno ozon klesá!
Ale já otvírám i očka a nadzvihnu víko a folii.
Důleřité upozornění tohle platí ve DŘEVĚNÝCH úlech a DŘEVĚNÝCH rámcích,při delším použití OZÓN ROZKLÁDÁ UMĚLÉ HMOTY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
O desinfekci jsem nepřemýšlel, na to používám beesafe. Spíše jen ten zavijec. Naskladat nastavky do komínů a fouknout to do toho.
Pavle, nemáš nějaký odkaz na to, co máš doma?
jj, jaký používáš? zní to velice dobře
My mame v praci od firmy Wurth a je tam jak stelovani vykonu i cas.Je tak vykony ze se muze i klidne pokoj o 20metru.Kdyz prijede s autem kurak tak za 20min neni nic citit,v priloze se pise ze pak je vzduch citit jako kdyz je bouřka.
(28.04.2019 15:39)Kamik napsal(a): [ -> ]Pavle, nemáš nějaký odkaz na to, co máš doma?

@Pavel-T64
Aj mna by to zaujimalo. Je lepsie kupit nieco overene.
Jen rada:20 let kdy jsem opravoval elektro ...... + přišel do styku s ozonizérem /chlaďák na maso/
Tuhle radu berte ,že již nejsem v oboru 12 let - mohlo dojít k vývoji přístrojů .
U nás se používali trubice jako 60 W zářivka a nebo lampy.
Kapacitu si již nepamatuji - jen jedno z návodu: Používat jen v době kdy není přítomen člověk nebo zvíře.
K tomu dodáno - Životu nebezpečno.
Měli jsme to nastaveno přes mikrospínač na dveřích který to zapínal až po uzavření dveří.
Maso se nekazilo , ale jak tam bylo dlouho tak mělo takovou zvláštní vůni - ne po zkaženém mase. F.V.
Tak pane Vlcek, to je dolezita informacia.
Jo to je pravda,ten technik co nam to predstavoval tak rikal ze kdyz tam zapomenete psa tak je za 15 min mrtvej.
Když Nikola Tesla propagoval střídavý proud, Edison jako zastánce stejnosměrného jezdil po městech a předváděl jak střídavý proud zabíjí psy a kočky s tím, že stejně tak zabije i člověka.
Edison měl sice pravdu, ale přesto se prosadil střídavý proud.
Zabít zaviječe,víry a bakterie ozonem je snadné a pro člověka bezpečnější než riskovat otravu formaldehydem a poleptání kyselinami,popálení roztaveným parafínem, vkládání odpařovačů síření a nebezpečí vzplanutí,navíc je to rychlejší, účinnější,jednoduché a ve výsledku i levnější než všechno to co se používá mnohdy zbytečně dodnes.
Po vypnutí ozonizátoru se ozon rozpadne na obyčejný kyslík,ale chvilku zůstává opravdu taková nasládlá vůně o níž se zmiňuje vlček,ta ovšem po krátkém čase vyprchá.
Použitím v místnosti se zbavíte i zápachu po kuřákovi.
Samozřejmě,že když ozonujete místnost tak v ní po tu dobu nejste a potom vyvětráte.
Při ozonizaci klimatizace taky nesedíte v autě.
V bazénu vám to nahradí chlor a všechno jiné.
Akvaristi tím dezinfikují vodu od virů a bakterií,jistěže mají rybičky po tu dobu v jiné nádobě.
Já to ještě běžně používám v lednici, prodlouží to trvanlivost ovoce,zeleniny,salámů a sýry nechystají plíseň.
Můžete si ozonovat vodu a tu následně vypít i to mám odzkoušeno.
V některých městech se voda už nechloruje,ale ozonizuje.
Můžete si sehnat speciální vak z hmoty jenž odolává ozonu,do něj si lehnout a plnit ozonem léčí to mykózy ap,jasně hlavu máte venku a ozon nedýcháte.
Ozon se vyrábí ultrafialovou lampou nebo vysokofrekvenční vývojem,například kolem jiskry v zapalování svíčky vzniká ozon i kolem jiskry piezoelektrických zapalovačů.
Otázka použití ve včelařství je jen otázka času.
Já už to prostě k naprosté spokojenosti používám.
Nikoho do toho nenutím, klidně si včelařte podle svého a neberte to ani jako reklamu nebo propagaci jen jako vysvětlení k čemu je to dobré.
Toť k tomuto tématu kde mne vše.
Tak ať vám to bzučí. Wink
A co ten typ pristroja?
Moje video "ozonování včel" jsem dal na you tube,bylo tam vidět velikost a značka ozonizátoru.
U tohoto videa jsem povolil komentáře.
Okamžitě mě tam naskakovaly palce dolů,ale ani jeden komentář proč.
Nejsem až tak ješitný,ale pochopil jsem,že na tohle čisté včelaři prostě nejsou připraveni.
Raději budou jásat nad tím,že jednu fumigaci varidolem nahradili aerosolem tedy s acetonem,což je jen nahrazení jednoho sajrajtu druhým z ropy.
Video jsem uzamknul jako soukromé a už ho nebudu zveřejňovat.
Nechci tady dělat ani reklamu,tak jen napíšu,že stačí v hodnotě 4-5000kč,když bude potřeba to fouknout do více nástavků tak to prostě pojede delší dobu.
Ten múj utáhne trafo z 12v na 220/600W.
Tak to můžu výhledově použít i na stanovišti kde není elektřina.
Stačí přijet autem co nejblíž k úlúm.
A jinak já se taky teprve učím,zkouším a samozřejmě dělám i chyby.
Tak nechci psát žádné návody typu to a to tolik a tolik,aby potom někdo nenapsal, udělal jsem to přesně a teď nemám včely.
Proto píšu zkoušejte a buďte opatrní.
Ozon opravdu zabíjí.
A za tenhle příspěvek chceš palec nahoru, nebo dolů?
Tak jsem zacal patrat jak pusobi ozon na zavijece,larvy a vajicka.Poslal jsem dotaz na profiozon.cz.A dostalo se mi paradni odpovedi.I kdyz nekteri nechcou delat reklamu ja teto firme reklamu udelam.Komunikace a odbornost na velmi dobre urovni.Pan mi poslal odkaz na jednu studii,ktera se nasim problemem zabyva.Myslim ze ozan nam nebo aspon me vyresi hodne problemu....Clanek je anglicky dat do prekladace...
https://www.researchgate.net/publication...he_Efficie
A pristroj co mi doporucil
https://profiozon.cz/eshop/generatory-oz...u-go-5000/
Je to na sklad sousi 3x3x2 pomerne velky proto ten drasi.Podle clanku by za 7hod.melo byt vse ok a asi poustet co 7dni....
Pro hobby včelaře by asi stačilo něco slabšího, byť s tím hle bych mohl "vysířit" celou medárnu naráz. Dovedu si představit, že dám 15NN nástavků do štosu (výška stropu), zaklopím vrch a pustím mašinku. přijde mi to schůdnější než sířit, bylinkovat, postřikovat, mrazit a nevím, co ještě.
(02.05.2019 6:41)medík napsal(a): [ -> ]...........https://profiozon.cz/eshop/generatory-ozonu/generator-ozonu-go-5000/
Je to na sklad sousi 3x3x2 pomerne velky proto ten drasi.Podle clanku by za 7hod.melo byt vse ok a asi poustet co 7dni....
Já myslím, že pro tvůj sklad (18m³) by mohl stačit tento , kde doporučený max. objem prostor pro ošetřování je do 100m³ Smile
Ja si myslim ze by mohl stacit.Jen co mi vadi na obou dvou je ze nejde vypnout casovac.Je to jen do 2hod.A v clanku se pise 7hod nejspis v kuse.No musim to jeste nejak vymyslet.Daji se koupit i levnejsi s vetsim vykonem,ale je tam ta uv lampa a ta pry skracuje zivotnist agregatu....

Jo a jeste resili ten vykonejsi,protoze jsem se docetl ze koncentrace ozonu musi byt 215 az 430PPM Tet je otazka jestli ten slabsi dokaze takovou koncentraci vytvorit (musi se pocitat i s nejakym tim unikem atd.)Proto mi doporucil ten druhy.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's