Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Předehřívání plástů před vytáčením
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
S přechodem na výkluzy jsem začal řešit předehřívání vychladlých plástů. Máto to někdo nějak pořešené? Nějakou předehřívárnou či boxem? 4ím ho vytápíte? Na kolik plásty předehříváte.
Dík Martin
Nezlobte se, nebylo by snazší zahodit výkluzy a ometat včely? Není to méně práce než tam den předem navlíkat výkluzy a pak řešit nahřívání? Já ve 63 letech patnáctkovým rámkem obouruč (držím za ouška) trhnu nad medníkem a spadne 99% včel, zbylé dvě nebo pět včeliček sfouku ústy, v nejhorším plást jedním rohem opřu o úl a peroutkou shodím zbylé včely, ale většinou se dají jen setřást. Jde to jako když hrom bije. Tedy ze zavíčkovaných plástů líp, nezavíčkovaných se včely drží dobře.

Ale jen se ptám, spíš řečnicky, já v tom mám dávno jasno. Absolutně. Ztráty kvůli vystydnutí (nízkých plástů) odhaduju na 5-10%, spíš těch 5% pokud se to vytočí další den, jakmile řepka v plástech ztuhne, myslím, že jí už rozpustit nejde nijak. Potřebovala by tak 55 a spíš 60 stupňů a to nevydrží plásty v medometu, tedy bych řekl. Dřív se tvrdilo, že 60 už vadí medu a zničí se v něm enzymy a vitamíny. Asi bych to tolik raděj nezahříval.

Ale rád se dozvím o čem třeba ještě nemám tušení.
(12.06.2019 11:45)MartinH napsal(a): [ -> ]S přechodem na výkluzy jsem začal řešit předehřívání vychladlých plástů. Máto to někdo nějak pořešené? Nějakou předehřívárnou či boxem? 4ím ho vytápíte? Na kolik plásty předehříváte.
Dík Martin

Neber vážne nápady miestneho vševedaBig Grin Výklz je najlepšia vec pri odvčeľovaní nízkych nadstavkov. Už vidím, ako za polhodinu ometiete 150 rámikov - 15 nízkych nadstavov aj s naložením na vozíkWink

Čo sa týka nahrievania. Celé nadstavky nenahrievam, úplne stačí fén a primontovaný na vrch medometu.Tongue
Výkluzy používám od loňska a žádné předehřívání jsem řešit nemusel. Na jarní květové točení je ale zatím nepoužívám, tak jsem žádné předehřívání řešit nemusel. Na jaro v květnu u nás nebývá slídivost, tak rámky normálně oklepnu a ometu. Jde to rychle. Výkluzy mám kvůli letnímu vytáčení, kde to bez nich prostě nejde a po třetím úle bych to s ometáním mohl zabalit. 70% medu vytáčím až v lětě (lípa, slunečnice), tak se mi vyplatilo si výkluzy vyrobit. Ale za rok je zkusím použít i na jarní točení. Čistou řepku nikdy nemívám a v medárně mám teplo.
ad Tom.50:
Myslím že jsem skrytě doufal, že odpoví kdokoliv kdo k tomu má co říct... Bohužel jste zareagoval Vy... Opravdu jste přesvědčený že musíte regovat na vše, byť o tom nemáte ani páru? Nebylo by pro celý svět lepší, kdybyste svůj čas, který trávíte zde pruděním do čehokoliv, věnoval návštěvám psychiatrie abyste se stal pro všchny míň otravným?


(12.06.2019 13:13)patko79 napsal(a): [ -> ]Čo sa týka nahrievania. Celé nadstavky nenahrievam, úplne stačí fén a primontovaný na vrch medometu.Tongue
Zkoušel to v minulosti ale když vytáčím 36 rámků v radiálu tak to nemá takový efekt jako v 6-ti rámkovém zvraťáku.
Pokusně jsem postavil budku z polyše a dal do ní vysoušeč, který nahoře vyvynul 30stp, ale dole bylo o 10 míň. Ale točilo se to super. Teď řeším jak to udělat lépe pro příští sezony....
(12.06.2019 11:45)MartinH napsal(a): [ -> ]S přechodem na výkluzy jsem začal řešit předehřívání vychladlých plástů. Máto to někdo nějak pořešené? Nějakou předehřívárnou či boxem? 4ím ho vytápíte? Na kolik plásty předehříváte.
Dík Martin
Výkluzy instaluji v ranních hodinách, odebírám po 24 hodinách a vytáčím. Teplotu odebraných medníkových nástavků neřeším. Ten pokles teploty není nikterak dramatický. Někteří včelaři to řeší vyhříváním medometu fénem při vytáčení. Viz stránky ing. Jan Jindra.
JK
Použil jsem výkluzy vloni a letos na jarní i letní vytáčení a bez nějakého zahřívání uplně v pohodě. V mednících (2-3 NN) pouze kolem desítky včel a med šel vytočit.
Výkluzy šeřím jen na poslední vytáčení.
Z důvodu toho ,že v místnosti i když je venku 30 °C mám tak nanejvýše 20°C tak zatopím v kotlu a pustím větev na medárnu.
A co nevytočím vrátím včelám. To dělám i s jarním medem. Včelky to vítají - a mně neubude. F.V.
Jak nasazujete výkluzy? Sedláček sundá medníky z prvního včelstva v řadě. Položí výkluz a na něj medníky z druhého včelstva. Na druhé včelstvo výkluz a medníky z třetího atd.
Mě se letos hromadné odvčelování nástavků nejspíš týkat nebude.


ad MartinH:

Mám sto chutí tě udat za útok na toma.50 a napadání jeho osoby za to že dal do placu neměnnou pravdu, o které se nediskutuje
Už několikrát se mi stalo, že jsem navozil větší množství plástu s medem, než jsem ten den stačil vytočit. Jednou jsem se k dokončení dostal až za 10 dní.
Místnost, ve které vytáčím, je sice ,,včelotěsná", ale poměrně chladná.
Pro menší množství ( tak do 100 plástů) je možné snadno a lacino zimprovizovat ,,předehřívárnu".
Mluvit budu o 39x24.
Na zem postavím prázdný nástavek. Do něj doprostřed dám ,,topidlo" Lze použít silnější vláknovou žárovku tak 150-200W. Pokud není podlaha betonová nebo dlaždice, dám pod topidlo izolaci (dlaždice, cihla a pod). Nad topidlo plech, aby na ně nekápl med. U 39x24 lze výhodně použít plech do trouby, který přesně zapadne do výřezu na zavěšování plástů.
Pak už lze na spodní nástavek ,,naštosovat" dalších 5-6 s medem. Je vhodné nechat mezi plásty s medem větší mezeru, tedy do každého nástavku o 1 - 2 plásty méně.
Horní nástavek zakrýt prodyšnou uteplivkou.
Důležité: Nelze svítit stále, plásty v dolním nástavku by se mohly začít tavit. Lze použít
časový spínač do zásuvky ( cena okolo 100 Kč). Osvědčilo se mi vždy na 15 min zapnout a pak na 30 minut zhasnout. Plásty krásně předehřáté tak za 10 hodin.
Sestavení zařízení trvá tak asi čtvrtinu doby, za kterou jsem tento popis napsal.
Pokud se někdo bojí vysokých nákladů za elektřinu, tak jedno ohřívání ho bude stát okolo 3Kč (slovy tři koruny)
(12.06.2019 11:45)MartinH napsal(a): [ -> ]S přechodem na výkluzy jsem začal řešit předehřívání vychladlých plástů. Máto to někdo nějak pořešené? Nějakou předehřívárnou či boxem? 4ím ho vytápíte? Na kolik plásty předehříváte.
Dík Martin

Autom plným nadstavkov stojím tesne pred medárnou a odoberám po jednom dnu..cez den ked je slnko tak len musim dat pozor aby sa mi to moc neprehrialo(stači regulacia handrou cez okno..ked je toho moc a robim dlho do noci,alebo je chladnejšie aj cez deň,tak do auta davam teplovzdušný fukar,taky obycajny za 10€ čo maju v kazdom elektre..elektricku zasuvku mam priamo na fasade domu..ja tak aj v zime rozmrazujem auto pred tym než vyštartujem Wink
Taky je nechávám v autě na slunci.
A co sušička na ovoce, má termostat a ventilátor. Jednou jsem tak ohříval studené plásty pro oddělky.
Při mém způsobu odvíčkování mám rád plásty s medem vychladlé, víčka mi pak krásně šustí při odvíčkování a nematlá se to. Ohřívání plástů tedy vůbec nechci a nedělám. Měl jsem medomet radiální na 32rámkú a nyní mám polozvratný na 36 rámků. Do medometů vháním horkovzdušnou pistolí (na první stupeň) horký vzduch. Hlavní masa medu se vytáčí pomalej studená a ta poslední vrstvička se pak rychle prohřeje a plásty vytahuji teplé! Chce to jen ze začátku točit pomaleji. Není kam spěchat proto že než odvíčkujem dalších 36 rámků je už dávno vytočeno dva cikly za sebou.
S tou pistolí to tady někdo předloni psal. Od té doby to praktikuju taky a jsem nadmíru spokojen. A není kam spěchat Smile
Další výhoda vyfukování - nemusíte vůbec řešit téma předehřívání plástů, protože do medárny jezdí teplé plásty, před chvílí obsednuté včelami.
Přijde mi hloupé, že když se zeptám na to jak předehřívat plásty, tak se najde někdo kdo píše jak se tomu vyhnout. Já jsem spíš chtěl vědět jak, na kolik stupňů atp, nikoliv co dělat jinak, abych to dělat nemusel....
A takhle to tu máš vesměs se vším Smile
(12.06.2019 13:19)Josef Křapka napsal(a): [ -> ]Výkluzy instaluji v ranních hodinách, odebírám po 24 hodinách a vytáčím. Teplotu odebraných medníkových nástavků neřeším. Ten pokles teploty není nikterak dramatický. Někteří včelaři to řeší vyhříváním medometu fénem při vytáčení. Viz stránky ing. Jan Jindra.
JK

Přemýšlel jsem, v kterou denní dobu dát výkluzy. Ne ani tak kvůli odvčelení plástů, ale proto, aby v nich nebyla čerstvá řídká sladina.

1) brzo ráno ještě než začnou včely lítat (dnes by to muselo být tak v 5 h, možná i dřív)
-> podle mě nemá smysl, to už rovnou můžu vzít medníky na vytáčení

2) během dopoledne nebo odpoledne nebo večer
-> v plástech už bude nová sladina; kdo ji ale zpracuje, když budou včely přecházet výkluzem dolů?

Kdy tedy?
Odpověděl jste si sám. Vstávám v 5 hodin a jdu na to. Výkluz je pouze jednosměrný. Tudíž medník včely pouze opouštějí. Proto novou sladinu do medníku nemohou přinést a naředit již zpracované zásoby. Těch cca 24 hodin do odebrání odvčelených medníkových nástavků je tak akorát. Je však třeba dbát toho, aby v tomto nástavku nebyla matka a také plod. Včely by nástavek s matkou nebo plodem neopustily. Proto den před vkládáním výkluzů medníkový nástavek prohlédnu a případný plást nebo dva zaměním za zaplněný medenm z nižšího nástavku. Chovám bez mateří mřížky. Při chovu s mřížkou není tato rošáda třeba. Stačí tato odpověď?
JK
Stran: 1 2
Referenční URL's