Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kyselina šťavelová + glycerin
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
uz je najvyssi cas, naucit tych mravcov oberat aj živých kliestikov rovno zo vciel.. ked im tak strašne chutia Smile
Jo jo vytáhnu podložku a na ní sto mravenců a deset kleštíků, jak z těch mravenců dostat informaci kolik kleštíků už stihli odnést? Smile
Vy sobci. A čím se teď bude živit Dol?
gusto: podle mne by to ti mravenci i dali, kdyby ovsem ty vcely nelitaly a kdyby se mohli dostat pod vicka k zavickovanmu ploduSmile
spousta zivocichu v prirode zije v symbioze s jinymu zivocichy, kteri je permanentne zbavuji parazitu a opecovavaji je.

nevim sice jak dlouho trva, nez takova symbioza vznikne a zacne fungovat, ale treba ldyz si vezmete jak ledni medvedi se naucili chodit vybirat popelnice do mest a myslim ze to delaji i normalni medvedi, tak minimalne u medvedu k tomu moc dlouha doba nebyla potrebaSmile

ale vazne ted...behem aplikace gabonu jsem kdyz to slo pocital denne spad klestiku....nekdy jsem ale mel prodlevu i nekolik dni...no a po tech "prodlenejch" dnech sem nikdy nenapocital prislusny nasobek plus minus denniho spadu. takze i timto potvrzuju ze ty klestici musej padat a nekam mizej.

ale taky sem si vsim ze prekvapive dost jich lezlo do kraju vysouvaci podlozky a taky prekvapive dost jich bylo ze spoda na te folii, kterou davam na vysouvaci podlozku. protoze samozrejme ty spadli klestici jsou nektery docela jeste zivi. tak je mpzny ze z ty podlozky mizej sami..?

a druha vec ktera me napadla, jestli se ty klestici nemuzou chytat zpatky na vcely, ktere lezou po te podlozce, nekdy jich tam byva celkem dost.
(31.08.2020 20:31)Bej napsal(a): [ -> ]Vy sobci. A čím se teď bude živit Dol?

DOL byl snad primárně výzkumák (možná v dobách profesora Veselého), ale postupně degradoval na baliče pesticidů, pro zaručenou odběratelskou síť ještě dotovanou státem, možná až se jedy překonají začne zase zkoumat, ale spiš zanikne,neboť získávat peníze na výzkum, to už je složitější na těch sedí jiní myslitelé...
vzhledem k tomu kolik je druhu mravencu a kolik je druhu včel (které jsou napadány kleštíky), tak by statisticky vzato mělo / mohlo vést k úspěchu rychleji nalezení a vycvičení/vyšlechtění mravenců, co budou ze včel odrbávat kleštíky než nalezení či vycvičení/vyšlechtění včely, která ze své družky a druha bude odrbávat kleštíkaSmile
Já se jen zeptám diskutujících kolik jste viděli mravenců ve včelách,když obsedají prostor tak žadný mravenec nic nezebere.Proč máte zasiťovane dna,aby se tam včely nedostaly a mravenci mněli co odnášet,když budou mit včely styk s pevným dnem budou spad vynášet ony. Vše taky zaleží na včelách o výšce dna a o čistícim pudu.
Aťse daří Zdeněk
Každý deň cez zasietované dno padne ako uhynute roztoče, peľ, vyhodený kryštál medu a melivo.Cool
Mám takový dotaz,v jaké nádobě rozehřiváte kyselinu šťavelovou .Může být pozink nebo smalt.
pozink určite nie, najlepšie nerez
ja som to robil vo varnom skle, aspoň naozaj vidím, či je to rozpustené poriadne, použil som nejakú nádobu z Tchiba (co dúm dal, aj s odmerkou) s takým pištekom že sa to aj elegantne (a hlavne blbuvzorne) lialo na kuchynské utierky.
Běžný kuchyňský smaltovaný hrnec stačí.
Dovolím si napsat pár postřehů z pokusného použití KŠ+G. Jak už jsem psal v jiném vláknu, rozděluji rizika a léčím po sundání medníků na několik způsobů. Letos poprvé i KŠ+G. Teď došlo i na fumigaci na největším stanovišti, které mám. Celkem je tam 30 včelstev. Kontrola spadu byla velmi zajímavá.
KŠ+G použitá v 5 včelstvech jasný vítěz. Po použití fumigace spad buď 0 nebo jen pár kousků. Perfekt!
Do teď byl můj favorit Thymovar, je použit ve 20 včelstvech na stanovišti. Nezklamal, spad tam je, je velmi přijatelný, přesná čísla mě nezajímají.
Zbylá včelstva na stanovišti ošetřena KM - Formidolem - také 5 kousků. Fumigaci už jsem dělat nemusel, úly jsou prázdné. Vím, že to může být náhoda, jenže podobnou zkušenost mám i v minulosti. Kyselina mravenčí u mě končí. Tahle informace asi pohne žlučí kyselinovým clonařům, nic s tím nenadělám, prostě to vidím znovu.
Pro pořádek je třeba napsat, že včelstva léčená Thymovarem a KŠ+G jsou zatím OK. Je mi jasné, že se z mého pozorování nedají dělat jednoznačné závěry. Zajímavé to nepochybně je a KŠ+G se zdá být dobrou volbou.
Miro, jakou davas davku KSG na vcelstvo ?
Dikas
Chose
Mirslave a jaký používáš nosič při 39x24 (vidím v profilu, že máš více rámkových měr), proužky nebo utěrky?
Pokud jde o dávkování, míchal jsem hmotnostně zhruba půl na půl. ( zdroje z odkazů v diskusi uvádí různé poměry)
Utěrky doma zrovna nebyly, tak to odskákal hajzlpapír. Nedal jsem na rady zkušenějších a jednotlivé vrstvy neproložil. Velká chyba. Taková role skutečně nejde odvíjet. Nebyla jiná možnost, než papír roztrhat na cucky a ty vložit pod strop do mezer mezi rámky. Díky nedopatření s nemožností odvíjet se těžko odhadne množství (plocha papíru). Původně byl plán dát do každého úlu dva pruhy hajzlpapíru. Proto u mě došlo nepochybně k předávkování včelstev. I z takové chyby je možné získat užitečné zkušenosti. Předávkování není pro včelstvo nebezpečné. (stav ke včerejšímu dni)

Náhodou jsem se dostal k videu od Raula Gonzalese a ten si KŠ+G také pochvaluje. Namáčí utěrky až před vložením do úlu.
Spad roztoče.
Včelařství u Raula

Publikováno 29. 8. 2020
Včera jsem rozškrabal všechen plod ve včelstvu, dneska přeléčil varidolem a po 5 hodinách takový spad. V dubnu včelstvo přišlo o matku a tak jsem ho přeléčil v bezplodém období sublimací kyseliny štavelové o který už jsem psal několikrá, že mi totálně na včelnici selhala, takže kdo se chcete tímhle směrem vydat, tak budte hodně opatrní a zkoušejte zpočátku po štavelce přeléčit i něčím jiným at vidíte, jestli zafungovala.

Je to zkopírováný jen pro info z FB, víc by asi napsal Raul, bohužel tu nemůže být. Takže opatrně.
vtedy Raul liečil sublimáciou teraz lieči KŠ+G
Ok, to mi uniklo, škoda že nemůže popsat teda zkušenost s KŠ + G, pokud by měl někdo info přímo od něj tak ať to sem vloží, dík.
Může někdo doporučit tu filtrační desku, pásek, proužek, který se pak vloží do úlu, jako gabon.

Někdo píše, že použije ST 7N, ten je nejdražší(deska 40x40cm 35kč/1ks)
pak Hobrafilt 100 (do 10kč/ks), dále se tady psal eurofor, ale bez označení a další...

Hobra
desky se rozdělují na 3 typy:

Hrubá filtrace (viditelně nečistý produkt): S 80 až S 40.

Střední filtrace: S 30 až S 10.

Ostrá/sterilní filtrace (před lahvováním apod.): ST 7 až ST 3.

Eurofor:
Hrubá filtrace (vyditelně nečistý produkt): Europor K3 nebo K7.

Střední filtrace: Europor K15 nebo K30.

Ostrá/sterilní filtrace (před lahvováním apod.): Europor K60.


Díky za doporučení, nemyslím výrobce, ale typy filtrace- desek. Hrubá, střední, ostrá.
Dále mě zajímá kolik pásků do včelstva, střední, silné....

Dík moc

P.S. nevím, jaký má vliv deska střední filtrace nebo ostré v namočené KŠG. Hrubou bych nekupoval.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Referenční URL's