Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Výměna zkušeností
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ahoj
Jsem včelař ve Slovinsku mají 14 rodin včel, a tento rok mám v úmyslu strávit dovolenou s návštěvou Česká republika, tak jsem zvědavý, jestli někdo z vás ochotný dát mi vaše přítomnost a vaše kultura včelařství včelařství může vrátit ho k nám ve Slovinsku.
L.P.
Jože Maček
Vážení přátelé, máme jeden den do zahájení největšího včelařského veletrhu v ČR. Ostrava je připravena přijmout včelaře z širokého okolí a přesto, že někteří šíří fámu, že veletrh se nekoná, tak prosím abyste vzali na vědomí, že se koná!!! Máme přihlášených 55 vystavovatelů z ČR, Polska, Slovenska, Maďarska a Běloruska. Kdo ještě váhá a nepřijede, může litovat.
Dámy a pánové, startujeme novou tradici jarních veletrhů a věřím, že úsilí organizátorů bude kvitováno. Největší jarní prolet v Ostravě je připraven. Začínáme v pátek 22.3. od 9:00 hod.do 17:00 hod. a v sobotu taktéž.
Přijďte a diskutujte s odborníky. Výrobci přijeli za Vámi. Pořadatelé se těší na Vás. Smile
Škoda, že je ta Ostrava pro většinu republiky tak daleko Confused Zkusil bych příští ročníky přesunout třeba na Vysočinu, tam to mají všichni stejně daleko.
Můj kolega byl jednou na výstavě v rakouském Grazu, výlet údajně pěkný,ale na výstavě zjistil že tam bylo asi 1000 věcí které vůbec ke včelaření nepotřebuje.
(21.03.2019 9:33)Louky napsal(a): [ -> ]Zkusil bych příští ročníky přesunout třeba na Vysočinu, tam to mají všichni stejně daleko.

Nejlépe do Pelhřimova.
Spokojím se i s Jihlavou Smile
Hodonín by bol ideálny Smile
Nejlepší včelařská pomůcka je ta, kterou nepotřebuji. Ty které potřebuji si většinou umím vyrobit sám, nebo s pomocí kamarádů za zlomek ceny. No a když už něco málo musím koupit, tak žádný veletrh nepotřebuji, většinou vím kde. Výměna zkušeností v nějakém 1/2 hod. povídání je úplně nanic, přiděleného času je hrozně málo. Takže v Ostravě určitě nebudu. Zdraví R. S.
Rudo já bych tam taky nic nekoupil, jen bych nechal polaskat oči Big Grin
Panové výstavu v Ostravě pořádá Spolek pro Moravu a Slezko (samostatný spolek mimo ČSV) Co vám brání,aby jste uspořadali výstavu na Vysočině vy rád přijedu na kukandu. Ať se daří Zdeněk
(21.03.2019 8:17)Václav Sciskala napsal(a): [ -> ]Vážení přátelé, máme jeden den do zahájení největšího včelařského veletrhu v ČR. Ostrava je připravena přijmout včelaře z širokého okolí .
Chtěl bych odpovědět už je po výstavě. Dle mého názoru by chtěl poděkovat,za sebe kteří tu výstavu vymysleli ,zajišťovali výstavovatelé. Vystavovatelům, kteří přijeli a nakonec i vystavišti. Byla to vydařená AKCE Ať se daří Zdeněk
Ahoj všem, dnes jsem si všiml, že u mých optimalů se kroutí boční stěny a vytváří to mezírku mezi nástavky (pořizoval jsem je loni). Zatím to není nic hrozného, pouze u dvou nástavků to již vytvořilo mezírku cca.3 mm a včely se nemají už k tomu aby to zatmelili, spíš mi přijde, že se vartují okolo. Nástavek je tak i prokouknutelný z jedné strany na druhou. Je vidět, že zevnitř si to včely hlídají ale nezalepují. Máte s tím někdo zkušenost případně jak to řešíte? Udělal jsem i nějaké foto toho nejhoršího.


[Obrázky: IMAG0449.jpg]

[Obrázky: IMAG0455.jpg]
Včely si s tím poradí, ale pokud Ti to vadí, a nástavky nejsou slepené, tak rozšroubovat seříznout na menší velikost a doťuknout lišty na správnou velikost. Pak je třeba dávat pozor a rozpěrák dávat až pod doťuklou lištu. Pokud, ale byly nástavky dělané z mokrého dřeva potom pozor na velikost nástavku. Na výšku se to smrskne i o 8mm. Pak Ti nic jiného nezbyde než zarovnat a lišty doťuknout. Další varianta je to olemovat lištou dokola, aby tam včelkám netáhlo, ale to má dalších několik úskalí.
Díky za varianty, dřevo pracuje jen trochu - občas nějaká puklina, akorát ty bočnice se na krajích trochu ohnuly a hranka tak nadzvedla nástavek. napadlo mě ještě vzít to na hoblovku a vystouplou hranku srazit. Asi je to daň že to nemá cinkový spoj Smile
Ne ne, je to daň za nevědomost o pravé a levé straně prkna.
Ahoj, vím co je pravá i levá strana dřeva ,ale i přesto se mi po 3 letech rozevřely nástavky nebo smrštila spárovka na jižní exponovanou stranu.
Mám zato, že je to vlivem venkovních podmínek, a zkoušel jsem klasickou spárovku (pravá levá) i spárovku pravou stanou ven.
Pracuje vše a nehledě na dobře vysušené dřevo.
jo když jsem si načetl co levá a pravá strana znamená tak to může být ono, což se divím jelikož to mám koupené od chváleného truhláře. No uvidíme jak na tom budou ostatní nástavky, zkusím mu to i napsat, jelikož budu objednávat další Smile
Není truhlář jako truhlář, někdy je to pěkný osel. Nejlepší na nástavky je vejmutovka, to se téměř nehne. Taky mám cca 1/2 nástavků ze smrku, ale když to necháš vycukat a pak to oříznš na pile (nástavek v celku, nerozebírat) každou stranu od spoda, tak je to OK.
PN
Pořádné nasáknutí parafinem řeší mnoho těchto problémů. Mám to vyskoušeno ve velkém měřítku.
Já ve větším.
Referenční URL's