Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: jarní prohlídka
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Dnes jsem prohlížel včellstva. Mám 39 x24, 11 r. teplá stavba, zimuji na 2 nástavcích. Ve všech mám plod na 3 rámcích v horním nástavku zbytek prázdné souše a trocha zásob. Ale ve spodním nástavku jen asi 4 prázdné souše a zbytek samé zásoby. Jsem začátečník a literatura říká, že bych měl při začátku kvetení prohodit nástavky, ale to bych udělal přesně opak toho, co se tím má docílit. Jak mám postupovat, abych něco nezkazil.
Děkuji za rady.
Prohazování nástavků neprovádím, podle mě to ničí architekturu včelího hnízda. Zásoby dole jsou ok, včely si je přinesou, ted už ano. Nahoře plod v teple taky ok, v prázdných souších bude dost místa pro plod. Jen bych jim přidal místo 1 souše stavební rámek a počkal na nasazení medníku, cca v době rozkvětu třešně ptačí, podle počasí.
Je tu nové téma a mám takový návrh uvádějme plochu plodu na dm2 třeba na X rámcích jinak je to móóc zavadějící.

Ať se daří Zdeněk
Dva medopylové nejplnější plásty ze spoda převěs na horu k plodu každý z jené strany plodu. Bude chladno ,musíš to udělat. Udělej to až v pozdním odpoledni a rychle ať nerozjedeš loupež. Musel jsi někdy neuváženě zamněnit nástavky jinak by zásoby nikdy nebyly takto dole.Plod musí být nyní pod víkem v teple a obklopen zásobami. Letí na nás chladné počasí.
Ahoj, prosím o názor na to, co jsem včera provedl ve včelách:
Zimuji na 3 nástavcích 39x24, v každém 9 rámků (plný počet je 11), za zasíťovaném dně.
Spodní nástavek byl bez včel, v horním jsem podle tíhy zjistil, že je plný zásob (prostřední plást byl prakticky kompletně zavíčkované zásoby).
Plodové tedy zřejmě začíná v prostředním nástavku.
Chtěl jsem včelám zmenšit prostor, který budou na plodování potřebovat zahřívat a tak jsem jim sebral spodní nástavek s prázdnými soušemi. A do obou nástavků jsem přidal na kraj souš ze spodního, takže celkem je 20 rámků.
Plodové těleso se tedy posunulo níž... Vložil jsem tedy podložku, aby teplo tolik neutíkalo, a otevřel očka, aby měly vzduch.
Jsem z toho ale zmatený. Jde o to, že v horním VN asi nebudou moci plodovat, když je plný zásob, a ve spodním bude asi chladněji, než měli uprostřed před mým zásahem.
Všude čtu a "každý" říká, že včely mají plodovat nahoře...
Díky za názory.
Co ti brání ty nástavky prohodit...Huh
(03.03.2023 19:31)Karel P. napsal(a): [ -> ]Jsem z toho ale zmatený....ve spodním bude asi chladněji, než měli uprostřed před mým zásahem.
Všude čtu a "každý" říká, že včely mají plodovat nahoře...
Karel je dobre že sa zamýšľaš...
včelár by sa mal zamyslieť predtým, než ide niečo vo včelách "provésť"...
..teda ked si to už previedol, a máš pocit že si im nepomohol ale situáciu skomplikoval...
no tak trošku ano...
...trochu si sa poponáhľal...
včely si ale poradia , preplodujú a prepapkajú sa do tých zásob hore, kde je teplejšie...
možno tá prázdna súš mala ísť nie na kraj ale medzi tie zásoby v hornom nadstavku, do stredu, matka by ju zakládla a hneď by chovali plod hore a v teple.....Blush

Len tie otovrené očká im tepelný režim budú zbytočne komplikovať... keď už si prekryl sito, lepšie by bolo naplno otvoriť česno ako očká...
Goro, díky za odpověď.
Tak to ještě můžu zkusit napravit - tu prázdnou souš nahoře dát doprostřed. A můžu tam dát i třeba 2 vedle sebe?
Pyl mají teda ve spodním nástavku.
To očko nahoře můžu zavřít. Nebo myslíš, že by bylo dobré nechat zasíťované dno? Můžu to ještě udělat zvenku, bez rozebírání.
Slavík radí nástavky prohodit - že by byly zásoby dole - to by včelám nevadilo? Už se v nich zase nechci rejpat...
Nebo můžeš plásty přeskládat a ty s plodem, dát pod strop ( do horního nástavku). Případně je možné vše vylepšit přepážkou.
Očko v horním nástavku zavřené.
Ak pri plode v tom strednom nadstavku sú aj zásoby,tak by som dal plod pod teplý strop a nadstavky prehodil.
A já bych zpátky zavřel ty očka, přes prázdný nástavek bych zateplil strop (nepsal jsi, zda máš zatepleno) a dokud se venku neoteplí, tak bych do nich ještě nevrtal (píšeš že zásob mají dost). Letos je studený Březen, tak si musíme ještě chvilku počkat. A nevěř všemu co všude čteš a "každý" říká. Kolikrát včelkám nejvíc pomůžeš, když do nich zbytečně nevrtáš. Ono to totiž funguje tak, že některé plodují dole, jiné zase nahoře a ani jedny ti neřeknou, proč to tak je. Wink
Jsou to tvoje včely, ale já bych je jak píšu prohodil. Včely si budou sosat ze spodního nástavku a přenášet nad plod, což bude matku podněcovat ke kladení.
Ono si treba overiť,či v tom nadstavku kde je plod,je ešte dostatok zásob. Ak nie,tak je prehodenie rizikové, nakoľko je ešte dosť chladno a ked budú včely v chumáči,tak nikdy si nepôjdu po zásoby dole,ale iba hore.
Abych se ve včelách nemusel příliš vrtat a zjišťovat, kolik je zásob u plodu, nebo převěšovat rámky v chladném počasí - nebylo by tedy lepší vrátit jim ten spodní nástavek?
Dostal bych tím plod zpátky do teplejší části úlu.
A co ještě myslíte ohledně toho dna - zakrýt, nebo nechat zasíťované?
Ale pánové. Opravdu chceme vrtat do včelstev, něco si ověřovat a přehazovat nástavky v době, kdy se denní teploty na většině území republiky pohybují okolo 0 st. Celsia a v noci ještě mrzne?
A pro Karla P: většina včelařů na rámkové míře 39x24 zimuje včelstva na dvou nástavcích, takže toho bych se nebál. A ty podložky jim tam nechej.
Já teda som prekvapený aký problém je z tým,že si chcem overiť stav zásob. Šak to je otázkou sekundy vyriešené,odlúpim nadstavky od seba,pozriem z hora či sú vence a ak sú,tak to prehodím nech sa ploduje pod stropom. Dlhšie mi trvalo toto napísať,ako by som to spravil.
A už jsi to Jozefe na Dadantu RM 42x35+42x17 letos udělal, co tady popisuješ, nebo jenom filozofuješ?
Zas ma skúšaš? Smile Neboj, já už mám všetko potrebné porobené. A ešte otázka,kedy som já filozofoval? Nespomínam si,vždy píšem z praxe priateľu.
Tak to jsi mi asi nerozuměl. Otázka zněla zda si už urobil co popisuješ, nebo jen filozofuješ. Odpověděl jsi, že jsi už urobil a v tom případě se tě to filozofování netýká. Tak nevím, kde vidíš problém?
Stran: 1 2 3
Referenční URL's