Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Vůně medu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Začátkem května jsem při pohledu do medníků cítil zvláštní vůni medu.. většinou v tuto dobu cítím třešně a pak řepku, ale toto byl smrad jak zmoklý pes. Nyní při medování to bylo cítit také.. med je více do šeda.. ??z čeho to může být?? Stanoviště je v listnatém lese. Hloh je tam občas, extrémě kvetly duby, ale neslyšel jsem že by z nich včely sbírali nektar.. dále tam je klen, vrba, habr, a hájek ořešáků černých. Jiná stanoviště jsou klasika.. směs řepky a ovocných stromů - pěkně voňavý žlutý med.
Najskôr to bude hloh je teplo pomerne vlhko včely ho dobre navštevujú. Aj u nás sa to deje je to zvláštna aróma ale med výborný.
Mám jiný "problém".
Když včely plní medníky, tak rád med ochutnávám - přímo z plástu.
Když je to řepka, tak je vůně i chuť celkem nevýrazná.
Další med je už ale často hodně voňavý a chutná taky znamenitě. Ale po týdnu, když jdu med vytáčet, tak ta vůně je pryč.
Setkali jste se s tím taky? Čím to je?
nemůže to být tím, že na začátku med / sladina obsahuje hodně vody a ta svým odparem nese vůni medu, přičemž té vody je ve sladině cca od 70% do 50% a proto je nesená vůně intenzivnější, ale pak při vytáčení, kdy je obsah vody od těch řekněme 16 do 20% je přirozeně odpar menší a tím i intenzita nesené vůně menší?

já to takto jako ty nezkoumal, ale kolikrát na stanovištích, zejména v praze (kde mám úly na jednom stojanu umistěné tak, že proud vzduchu jde od úlů takovou uličkou mezi domem a "hospodářským stavením" na drouhou část zahrady a v té uliččce je úplný medový vítr) když je intenzivní snůška cítím vůni medu jak před úly, tak i za úly a je to jak v parfumerii v nákupáku. a při vytáčení medu tak intenzivní vůně cítit není.
Asi to tak nevyznělo, ale jde hlavně o tu lahodnou chuť.
Když ho ochutnávám z plástu, už je to hotový med, který by se dal vytočit.
Těším se na něj, ale za týden už tak nevoní, je o 80 % méně výrazný. Už jsem to pozoroval loni a letos je to to samé.
Éterické látky, které způsobují vůni, jsou poměrně dost těkavé. Proto to vně úlů při odvětrávání tak voní (anebo nevoní - např. pohanka). V odvětraném (zahuštěném) medu už jich je tedy o poznání méně. Dalším důvodem může být manipulace při medobraní - jejich oxidace při vytáčení v medometu. Proto někteří chtějí plástečkový, případně vykapávaný med...
Voňavý a lahodný med je svazenkový ale musí být z nikdy nezakladených plástů a vykapávaný.
Aromatické jsou především lesní medy,hlavně ty úplně poslední,spousta vůní naráz,s tim se žádný květák nedá srovnat.
Jako lesní medovicový ?
Vis kolik je na tech zdanlive cistych panennskych vickach propolisu? Me to prekvapilo, jaka halda, kdyz jsem je roztavil. Takze žvýkání plástu musí být chutově uplne jinde...
Referenční URL's